امتیاز:
( 6 Ratings )

ویزا و اقامت گرجستان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

اقامت گرجستان

شرایط اخذ اقامت گرجستان به گونه ای شده است که اخذ اقامت گرجستان فقط از راه های زیر امکان پذیر است :


شرایط گرفتن اقامت گرجستان 

 

 • اقامت تحصیلی در گرجستان :

در این نوع اقامت پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر گرجستان ، اداره اقامت گرجستان پس از بررسی مدارک در ابتدا یک اقامت یکساله و پس از آن با رعایت قوانین جاری کشور گرجستان و تایید مجدد دانشگاه مربوطه اقامتهای یکساله بعدی تا پایان دوره تحصیل صادر می شود.
نکته : طبق قوانین جاری پارلمان گرجستان در صورتیکه شخصی به مدت 5 سال در گرجستان اقامت داشته باشد،پس از آن می تواند در صورت داشتن شرایط اقدام جهت اخذ شهروندی و پاسپورت گرجستان نماید. دوران تحصیلی و ویزای تحصیلی طبق قوانین جزو این 5 سال به حساب نمی آید.

 

 • اقامت از طریق کارآفرینی:

در این نوع اقامت پس از ثبت شرکت و انجام یک رشته فعالیت های اداری در زمینه نشان دادن فعال بودن شرکت شما ، اقامت یکساله گرجستان اعطا می شود. پس از یکسال با بررسی شرایط و میزان فعال بودن شرکت شما، سه حالت بوجود می آید :
الف – اقامت شما تمدید نمی شود. معمولا برای شرکتهای غیرفعال و شرکتهایی که اقدام به استخدام یا پرداخت مالیات نکرده اند.
ب – یک اقامت یکساله مجدد اعطا می شود.
پ – یک اقامت پنج ساله اعطا می شود(برای شرکتهای پربازده می باشد).

 

 • اقامت از طریق ازدواج :

طبق قوانین جاری پارلمان گرجستان اگر شخصی چه مرد و چه زن با یکی از شهروندان گرجستانی ازدواج کند بعد از یکماه از تاریخ ازدواج ،شخص خارجی میتواند جهت اخذ اقامت دائم اقدام نماید و اگر دوسال از تاریخ ازدواج آنها گذشته باشد شخص خارجی میتواند تقاضای شهروندی و پاسپورت گرجستان نماید.

لازم به ذکر است اخذ اقامت دائم با مقوله شهروندی گرجستان متفاوت است. در اقامت دائم به شخص، آی دی کارت اقامت دائم و در حالت شهروندی به شخص، پاسپورت گرجستان می دهند.


تذکر 1 :  هیچ قانونی در زمینه اعطای اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری یا خرید ملک و مستغلات وجود ندارد. حال آنکه مشاهده شده است که متاسفانه برخی افراد سودجو و فرصت طلب دست به فروش ملک خودشان به قیمتهای نجومی با پیشنهاد اینکه با خرید این ملک به شما اقامت دائم می دهند، می زنند.


تذکر 2 : مواظب برخی افراد سودجو که شما را ساده لوح فرض می کنند و با ادعای اینکه در فلان ارگان گرجستان آشنا دارند و یا میتوانند با پرداخت مبلغی رشوه آی دی کارت گرجستان را برای شما تضمینی بگیرند باشید. لازم به ذکر است که گرجستان کشوری است که هیچ گونه رشوه گیری در ارگانهای دولتی آن انجام نمی شود و رشوه دادن و رشوه گرفتن در گرجستان می تواند 3 تا 5 سال حبس داشته باشد. همچنین طبق آخرین اطلاعات سازمان شفافیت بین الملل پلیس گرجستان هم جزو سومین پلیس سالم دنیاست.


ویزای گرجستان

تا اول سپتامبر ۲۰۱۴ ایرانیان در هرکجای دنیا با پاسپورت ایرانی در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان میتوانستند با پرداخت ۳۵ دلار ویزای گرجستان را دریافت کنند و وارد این کشور بشوند. اما از اول سپتامبر ۲۰۱۴ قوانین تغییر کرده و اخذ ویزای گرجستان فقط و فقط در سفارت این کشور در تهران برای ایرانیان انجام می شود.
ویزای گرجستان همانند سایر کشورهای جهان دارای انواع مختلفی است که در زیر بصورت خلاصه انواع مختلف ویزا برای گرجستان توضیح داده خواهد شد.


انواع مختلف ویزا گرجستان عبارتند از:

 

 • ویزای کار گرجستان

در صورتی که شخصی از طرف یکی از شرکتهای ثبت شده در گرجستان دعوتنامه و تقاضای کار دریافت کند اداره اقامت گرجستان با توجه به نیاز آن شرکت یک ویزا و اقامت گرجستان به مدت نهایت یکساله صادر می کند و در صورت نیاز مجدد آن شرکت اقامت یک ساله را تمدید می کند ولی ممکن است این اقامت به تشخیص اداره مربوطه در گرجستان شش ماهه و یا حتی سه ماهه صادر شود.

 

 • ویزای تحصیلی گرجستان

در صورتی که شخصی از یکی از آموزشگاه ها و یا دانشگاه های گرجستان پذیرش تحصیلی بگیرد اداره اقامت گرجستان با توجه به معرفی نامه آن آموزشگاه یا دانشگاه برای شخص متقاضی یک ویزای یکساله صادر می کند و سپس با توجه به تاییدیه مجدد آن دانشگاه آن را تمدید می کند تا پایان تحصیل.

لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی جزو مدت 5 سالی که شخص در گرجستان می تواند اقامت داشته باشد و بعد از آن به آن شخص پاسپورت و شهروندی گرجستان تعلق می گیرد به حساب نمی آید.

 

 • ویزای توریستی گرجستان

اگر شخصی متقاضی دریافت ویزای توریستی گرجستان باشد می تواند با مراجعه به سفارت گرجستان در کشور خودش و یا آژانس های مسافرتی اقدام به دریافت این نوع ویزا کند. طبق قوانین جدید این نوع ویزا نهایتا یک ماهه صادر می شود و قابل تمدید نیست مگر اینکه یک خروج از کشور گرجستان انجام شود و مجددا اقدام به اخذ ویزای توریستی دیگری شود.


هزینه ویزای گرجستان با توجه به نوع آن متفاوت است.

 

صدور ویزای گرجستان بصورت الکترونیکی


دولت گرجستان به دلیل سهولت ورود گردشگران خارجی به این کشور امکان صدور ویزای گرجستان به صورت الکترونیکی و فوری را در دستور کار خود قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری سیویل گرجستان از تاریخ یکم فوریه 2014 میلادی ( 12 بهمن 1393 ) اتباع کلیه کشورهایی که برای سفر به گرجستان نیازمند اخذ ویزای این کشور هستند از جمله ایران، می توانند با ثبت نام در وبسایت : www.geoconsul.gov.ge و پس از اسکن و فرستادن کلیه مدارک بدون مراجعه به سفارت گرجستان پس از حداکثر یک روز ویزای خودشان را دریافت و پرینت کرده و در مبادی ورودی به کشور گرجستان به همراه پاسپورت به افسر مربوطه تحویل دهند.این امر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امور گردشگری در گرجستان سبب افزایش ورود گردشگران به گرجستان می شود.
هرچند که بسیاری از گردشگران ایرانی با سخت گیری های بی مورد چند ماه گذشته دولت گرجستان در مورد صدور ویزای گرجستان، مقاصد جدیدی را جهت گردشگری برگزیده اند ولی امید است با اجرای این طرح مجددا شاهد رفت و آمد بیشتری بین ایران و گرجستان باشیم.


مدارک مورد نیاز برای ویزای گرجستان

    اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
    ۲ قطعه عکس
    وچر هتل
    بلیط رفت و برگشت به گرجستان
    بیمه مسافرتی

مبلغی که در سفارت گرجستان برای ویزا اخذ خواهد شد معادل ۵۰ دلار است.انواع ثبت شرکت در گرجستان عبارتند از :

 • شرکت سهامی ( JSC ) ( Joint stock company ) :

شرکت سهامی یک نهاد قانونی است که سرمایه آن به مقادیر اسمی مساوی تقسیم شده است. این سهام به یک وثیقه اطلاق می شود که ضامن مطالبات یک سهامدار در ارتباط با دارایی شرکت سهامی، حقوق و تعهدات سهامداران و شرکت سهامی در قبال یکدیگر می باشد. بدهی یک شرکت سهامی به دارایی کل آن محدود می شود. سهامداران مشمول تعهدات شرکت سهامی نیستند.

 • شرکت با مسئولیت محدود  : ( Limited Liability company ) ( LLC )

شرکت با مسئولیت محدود یک نهاد بازرگانی قانونی است که تعهدات آن به بستانکارانش محدود به دارایی موجود آن می باشد. شرکت با مسئولیت محدود می تواند توسط یک شخص منفرد تأسیس گردد و یا دارای شریک باشد. سرمایه این شرکت به سهام تقسیم شده و برخلاف شرکای شرکت سهامی، سهام جدید نمی تواند صادر شود.اغلب شرکتهای ثبتی در کشور گرجستان از این نوع هستند و این نوع ثبت شرکت در گرجستان عمومیت دارد.

 

 • مشارکت عمومی  :  ( General Participation ) ( GP )   

مشارکت عمومی شرکتی است که در آن چندین شریک فعالیت های مستمر و مستقل کارآفرینی را تحت نام یک شرکت اجرا می کنند. بنیانگذاران در قبال کلیه بدهی های شرکت شخصاً مسئولیت دارند.

 

 • مشارکت محدود  : ( Limited Partnership ) ( LP )

 مشارکت محدود شرکتی است که در آن چندین شخص بصورت مشترک فعالیت های کارآفرینی مستقلی را تحت نام یک شرکت اجرا می کنند. در مشارکت محدود، تعهدات یک یا چندین شریک در قبال بستانکاران این شرکت محدود به سرمایه های آنان در شرکت است (شرکای محدود) در حالیکه دیگر شرکا شخصاً در قبال بدهی شرکت مسئولیت دارند.

 

 • تعاونی : ( Cooperative ) ( CO )

تعاونی، یک شرکت است که با هدف توسعه کسب و کار مشترک و افزایش سود از اعضای آن تأسیس شده است. هدف تعاونی انجام علایق اعضای آن می باشد. شرکت تعاونی که یکی از انواع ثبت شرکت در گرجستان می باشد به این صورت عمل می کند که  اصولاً برای بدست آوردن سود تشکیل نشده است بلکه جهت انجام یک کار تیمی بیشتر با هدف اشتغالزایی می باشد. این شرکت به بستانکاران خود تنها به اندازه دارایی خود متعهد می باشد.

 

 • شراکت تجاری ( Business Partner ) ( BP ) :

مشارکت یا شراکت تجاری، تجمعی از دو نفر یا بیشتر (شخصیت های حقیقی یا حقوقی) بوده که مسئولیت را در قبال بستانکاران بصورت بدهکاران مشترک تقسیم کرده و تعهدات شخصی نامحدودی دارند. میزان مسئولیت هر شریک در قبال دیگری در قالب یک تفاهم نامه شراکت تنظیم شده است. شراکت تجاری از انواع ثبت شرکت درگرجستان می باشد که به صورت یک شخص حقوقی نیست.

 

 • کارآفرین فردی   ( Individual entrepreneur ) ( IE ) :

به عنوان مالک یک موسسه، یک کارآفرین فردی یک شخص حقیقی است که فعالیت کارآفرینی را بایستی به یک شیوه کارآفرینی انجام دهد. در روابط قانونی چنین شخصی بایستی از طرف خود عمل کند. کارآفرین فردی یک نهاد نیست. یک کارآفرین فردی از حقوق خود استفاده نموده و به تعهدات خود به عنوان یک شخص حقیقی عمل نموده و شخصاً در قبال بستانکاران برای کلیه تعهدات ناشی از فعالیت های کارآفرینی خود مسئول می باشد.

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **