امتیاز:
( 0 Rating )

تحصیل در آلمان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

تحصیل در مقطع دبیرستان

برای تحصیل در دبیرستان های آلمان پذیرش در هر سنی ممکن است اما اغلب مدارس آلمان به زبان آلمانی هستند و ثانیا اخذ پذیرش از مدرسه به منزله اخذ ویزا-ی تحصیلی آلمان صد در صد نیست. البته کیفیت مدارس در آلمان بسیار بالا ست و شرایط عالی دارد.

برای اقدام ویزای تحصیلی فرزندان در سن دبستان و دبیرستان باید مسائل گوناگونی را بررسی کنید.

 

تحصيلات پيش دانشگاهي

آموزش رسمی نيز از 6 سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدايی در مدارس 4 سال است. در اين مدت کودکان با محيط، نحوه آموزش و شرايط محل تحصيل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدايی می آموزند. سپس دوره ای 6 ساله را با برنامه های جديد آموزشی شروع کنند. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschluss می گيرند. سپس در دو گروه وارد مرحله پايانی دوره دبيرستان می شوند. يک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندنFachoberschule و Berufsfachschule ديپلم فنی می گيرند سپس وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند.

گروه دوم در دبيرستان های با گرايش های گوناگون ادامه تحصيل می دهند که پس از 13 سال، ديپلم عمومی دبيرستان می گيرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.

 

تحصیل مقطع کارشناسی

دانشگاه های آلمان خصوصا به وسیله ی دانشگاه های صنعتی پیشرفته اش اکنون در دنیا شهرت ویژه ای دارند. شهرت دانشگاه های آلمان در این رابطه زبانزد خاص و عام است.

البته رشته های فنی آلمان در اغلب موارد نسبت به دیگر رشته ها قوی تر و از کیفیت بالاتری برخوردار است.
کسانی که مدارک دانشگاهی خود را از دانشگاه های آلمان دریافت می کنند عموما مورد پذیرش اکثر کشورهای جهان هستند.
اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان هستند اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه ها باید دانشجو زبان آلمانی را در حد مدرک B1 یا B2 بداند.
آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا دانشجو جذب می کند.
دانشگاه های کشور آلمان رایگان می باشد. در دوره لیسانس کلیه ی دانشگاه ها به زبان آلمانی تدریس می شود. در مقاطع فوق لیسانس تعداد کمی از رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شود که در این صورت مدرک زبان انگلیسی لازم می باشد که معمولا آیلتس 6 تا 6.5 مورد نیاز می باشد.
لازم به ذکر است که کسانی که می خواهند برای تحصیل در کشورآلمان و به زبان آلمانی اقدام نمایند باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.
دانشجویانی که در مقطع دکتری در آلمان تحصیل می کنند ؛ برخی مواقع علاوه بر تحصیل رایگان ، هزینه زندگی نیز دریافت می کنند.
در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد. در بیشتر مواقع اما، معدل کل تاثیر مستقیمی در پذیرش خواهد داشت و متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید حداقل نمره‌ ی کل بین ۱۶تا ۱۷ در مقطع کارشناسی ارشد را احراز کرده باشند.
اولین قدم پس از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکترا (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار خواهد کرد.
دوره دکترا دردانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌شود و دانشجو در این مقطع، در زمینه‌ی تحقیقاتی خود، با مشاوره با استاد راهنما به پژوهش و در کنار آن نوشتن رساله‌ی دکترا مشغول می‌شود.
شرایط پذیرش در مقطع دکترا از سوی هر دانشکده تعیین می‌شود و به تایید دانشگاه می‌رسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد. بر خلاف دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ های آلمان، تصمیم برای موافقت با پذیرش داوطلبان در دوره‌ی دکترا، تنها بر عهده‌ی کمیسیون مربوطه در هر دانشکده است و در این ارتباط مرکزی همانند اونی اسیست (uni assist) وجود ندارد. بنابراین اولین اقدام پس از احراز شرایط علمی، نوشتن طرح رساله و اقدام برای برقراری ارتباط با استاد راهنما است.

 

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

چنانچه مایلید در باب تحصیل در آلمان یا اعزام دانشجو در آلمان بیشتر بدانید به خصوص اگر مایلید تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در آلمان کنید ، مطالب ذیل را مطالعه بفرمایید.

آلمان از نمونه کشور هایی در اتحادیه اروپا می باشد که به دلیل هزینه های کم زندگی، افراد زیادی مایل به مهاجرت به این کشور را هستند. به عنوان مثال برلین, ارزانترین پایتخت اروپا شناخته می شود و به دلیل مهاجران زیادی که در این کشور جای گرفته شده است تنوع زیادی از فرهنگ ها در این شهر دیده می شود.
از مزیت های زندگی در این کشور تحصیل رایگان در بیشتر ایالت های این کشور می باشد. تا چند سال پیش تحصیل در این کشور فقط به زبان آلمانی میسر بود اما اخیرا نه تنها تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر شده است بلکه به صورت رایگان نیز می باشد همانند دیگر رشته های آلمانی.

 

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند. .
اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس اقدام کند بلکه باید مجدداٌ لیسانس رشته خود یا یکی از رشته های زیر شاخه رشته خود را در آلمان بخواند. لیسانسه های دانشگاه آزاد فقط یک سال کالج نمی گذرانند. اما اگر معدل لیسانسشان بالای 17 باشد می توانند برای فوق لیسانس اقدام کنند. لیسانسیه های دانشگاه های دولتی میتوانند برای فوق لیسانس اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در آلمان دارد زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلوتر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند پیوسته تا دکترا ادامه دهند.
البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.
برای دکترا در آلمان خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در آلمان استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر نیست زیرا بدلیل رایگان بودن دانشگاهها احتیاجی به دانشجویان خارجی ندارند. به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد میشود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس در کشور خود بگذرانند و بعد در محل برای دکترا اقدام کنند.
در آلمان حتما بايد برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان زبان آلمانی بلد باشند. برای ورود به دانشگاهها متقاضيان حتما بايد دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت نمايند. برای ورود به دانشگاههای انگليسی زبان متقاضی به غير از دانش ابتدايي زبان آلمانی بايد IELTS 6.5 یا TOFEL 550 داشته باشند.

 

دانشگاه های آلمان به سه دسته تقسیم می شود:

• دانشگاه ها ومدارس عالی فنی
• دانشکده های تخصصی ومدارس عالی تخصصی
• و مدارس عالی هنر و موسیقی
وزارت علوم ایران, مدارک مدارس عالی فنی و هنر و موسیقی و مدارس تخصصی را نمی پذیرد و مدارک دانشگاه ها را صرفا مورد تایید قرار میدهد. لیکن اشخاصی که در مدارس عالی تحصیل کرده اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت زیرا کلیه ی رشته ها در این مدارس واحد های عملی دارند که اشخاص را اماده جذب بازار کار می نماید. علاوه بر این دانشگاه های خصوصی نیز در آلمان وجود دارد که دارای شهریه می باشد و از نظر مقام های علمی نیز در سطح بالایی درمقایسه با سایر دانشگاه ها اتحادیه اروپا بر خوردار می باشد.
از نمونه مقاطعی که امروزه در این کشور دانشجو بین المللی می پذیرد از مقطع فوق لیسانس به بالا می باشد. همچنین این کشور با توجه به صنعتی بودن،گزینه ی خوبی برای رشته های فنی و مهندسی می باشد بدین دلیل که بازار کار فوق العاده ای را برای مهندسین در دسترس قرار می دهد. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که رشته ی انتخابی در مقطع فوق لیسانس تا حد امکان باید مرتبط با رشته ی مقطع لیسانس باشد. همچنین حداقل معدل مورد نیاز برای اقدام 15 می باشد.
دوره دکتری در آلمان به صورت Job یا شغل است و در صورتی که به استخدام دانشگاه درآیید به شما حقوق نیز تعلق می گیرد. حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی 8 یورو است و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا 30 هزار یورو می باشد و این رقم برای مهندسین حداقل سالی 40 هزار یورو می باشد.
علاوه بر این حتی اگر در ابتدا به استخدام دانشگاه در نیایید می توانید دوره دکتری خود را از طریق تحقیق بگذرانید که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به شما حقوق تعلق خواهد گرفت. از مهم ترین شرایط برای اقدام برای مقطع دکتری داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا و یا حداقل مدرک زبان آلمانی B2 می باشد.


مدارک مورد نیاز برای اقدام برای دوره های تحصیلی:


· داشتن مدرک زبان آلمانی برای دوره های آلمانی
· داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دوره های انگلیسی
· گواهی قبولی کنکور سراسری یا آزاد
· دیپلم دبیرستان (۱۲سال) یا دیپلم دبیرستان (۱۱سال) و مدرک پیش دانشگاهی
· مدرک لیسانس و ریز نمرات
· دیگر مدارک مرتبط
علاوه بر این, تمامی مدارک تحصیلی شما باید پیش از ارسال به دانشگاه مربوطه مورد تایید سفارت آلمان نیز قرار گیرد. فرصت ارائه مدارک لازم و اقدام برای دانشگاه مربوطه حداکثر 8 ماه قبل از شروع ترم می باشد. در نتیجه بهتر است شما از 1 سال قبل تدارکات کارهای خود را ببینید تا به موقع بتوانید اقدام نمایید.
اشخاص پس از فارغ التحصیلی می توانند برای مقطع تحصیلی بالاتر اقدام نمایند یا اگر که کاری یافتند برای ویزای کار اقدام نمایند.

 

 

دانشگاه های آلمان

 

RWTH Aachen University

دانشگاه فنی راینیش - وستفلیشه آخن یا ار. و. ت. ها آخن (RWTH Aachen) دانشگاهی پژوهشی در زمینه فناوری واقع در آخن، نوردراین - وستفالن، آلمان است که با بیش از ۴۰٬۰۰۰ دانشجو در ۱۱۵ رشته‌، بزرگترین دانشگاه آلمان در رشته‌های فنی و مهندسی به شمار می‌رود.

 

 

 

 

University of Augsburg

دانشگاه آوگسبورگ دانشگاهی با ۷ دانشکده است که در سال ۱۹۷۰ در شهر آوگسبورگ تاسیس شده‌است. این دانشگاه مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در رشته‌های متفاوت ارائه می‌دهد.

 

 

 

 

Freie Universität Berlin

دانشگاه آزاد برلین بزرگترین دانشگاه برلین و یکی از دانشگاه‌های برتر کشور آلمان است. این دانشگاه در حال حاضر حدود ۳۶۰۰۰ دانشجو دارد که در رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی و علوم پایه دانشجو می پذیرد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ به دنبال آن تأسیس شد که نیروهای شوروی مستقر در برلین شرقی کنترل دانشگاه دیگر برلین یعنی دانشگاه هومبولت برلین را در اختیار گرفتند. نام «دانشگاه آزاد» نیز در حقیقت به همین موضوع اشاره دارد.

 

 

 

 

Humboldt University of Berlin

دانشگاه هومبولت برلین در شهر برلین قرار دارد. نظام آموزش عالی در آلمان با نام هومبولت گره خورده‌است. این دانشمند از حمایت دربار پروس برخوردار بود. دانشگاه در ابتدا با ۲۵۶ دانشجو و ۵۲ استاد کار خود را آغاز نمود. در دو قرن گذشته این دانشگاه جایگاه بسیاری از بزرگان و اندیشمندان آلمانی بوده‌است.

 

 

 

 

Technical University of Berlin

دانشگاه فنی برلین یا دانشگاه او.ت برلین (TU Berlin) یکی از چهار دانشگاه شهر برلین می‌باشد. این دانشگاه در سال ۱۸۸۴ طبق نقشه‌های ریشارد لوکائه (Richard Lucae) ساخته شد. ساختمان اصلی آن در محلهٔ شارلوتنبورگ (Charlottenburg) در خیابان.Juni ۱۷ امروزی واقع شده است. حدود ۲۸٬۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می‌باشند. این دانشگاه عضو TU ۹ که در آن ۹ دانشگاه صنعتی و بزرگ آلمان مشارکت دارند، می‌باشد. با اختصاص دادن حدود %۲۰ ظرفیت دانشگاه به دانشجویان خارجی، پذیرش بین‌المللی دانشجوی آن در میان دانشگاه‌های آلمان از همه بیشتر می‌باشد. هیئت علمی دانشگاه دارای ۸ عضو برندهٔ جایزهٔ نوبل می‌باشد.

 

 

 

 

 

Ruhr-Universität Bochum

دانشگاه رور-بوخوم یکی از ده دانشگاه بزرگ آلمان واقع در شهر بوخوم است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و اولین دانشگاه عمومی تاسیس شده در آلمان پس جنگ جهانی دوم بود. در ترم زمستانی سال ۲۰۱۱ ، ۳۶۶۹۳ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودند و تعداد اساتید و اعضای علمی شاغل در این دانشگاه به ۵۶۰۰ نفر می‌رسید. بیشترین زمینه تحصیلی در این دانشگاه در رشته‌های علوم انسانی، حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی می‌باشد و در رده‌های بعدی رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی و پزشکی قرار دارند.

 

 

 

 

University of Bonn

دانشگاه بُن نام یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی آلمان و از دانشگاه‌های معتبر اروپایی است. این دانشگاه با ۲۷هزار دانشجو، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان را تشکیل می‌دهد.

 

 

 


Collegium Carolinum

پلی تکنیک براونشیگ دانشگاه تکنولوژی در آلمان است. این در سال ۱۷۴۵ به عنوان Collegium Carolinum تاسیس شد و عضو NTH، از موسسات آلمانی مشهور ترین و بزرگ ترین فناوری است. معمولاً در میان دانشگاه‌های برتر مهندسی در آلمان قراردارد. در زمستان سال ۲۰۱۲.م در حدود ۱۷۱۲۹ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده‌اند؛ که از این تعداد ۲۰۳۳ نفر خارجی بودند و سومین دانشگاه در نیدرزاکسن بعد از دانشگاه گوتینگن و دانشگاه هانوفراست. وتعداد ۶۱ نفر دانشجو دکترا و ۷۹ نفر دانشجو مستر و ۱۷۹ نفر دانشجو لیسانس ایرانی مشغول به تحصیل هستند.

 

 

 

 

Heidelberg University

دانشگاه هایدلبرگ با نام کامل دانشگاه روپرشت - کارلز هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و از جمله مشهورترین دانشگاه‌های دنیا است. دانشگاه هایدلبرگ در سال ۱۳۸۶ میلادی، تاسیس شد. دانشکده پزشکی هایدلبرگ از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا و دنیا بحساب می‌آید و سالیانه مقالات بسیاری از این دانشگاه در مجلات معتبر دنیا به چاپ می‌رسد.

 

 

 

 

Leipzig University

دانشگاه لایپزیگ یکی از کهن‌ترین دانشگاه‌های جهان و دومین دانشگاه قدیمی آلمان است که در شهر لایپزیگ در ایالتزاکسن جای‌ دارد. از دانش‌آموختگان برجستهٔ این دانشگاه می‌توان از یوهان ولفگانگ گوته، فریدریش نیچه، ریشارد واگنر، آنگلا مرکل و بسیاری از برندگان جایزه‌های جهانی به ویژه جایزه نوبل در زمینه‌های شیمی، فیزیک و ادبیات را نام برد. مستندات ایپال یک نسخه خطی از موسیقی قرن ۱۶ است که در کتابخانه دانشگاه لایپزیگ قرار دارد.

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 02186084214 _ 02186087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **