× franchisor.ir

 

 

ویزای توریستی

ویزای توریستی آفریقای جنوبی به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که به قصد بازدید و گردش می‌خواهند به این کشور سفر کنند. دارندگان روادید توریستی به هیچ وجه اجازه‌ی کار یا اقامت بیشتر از مدت زمان اعتبار ویزا را ندارند.
برای متقاضیان با گذرنامه‌ی ایرانی، صدور ویزا از طریق سفارت آفریقای جنوبی در تهران انجام می‌گیرد. مدت اعتبار ویزا یک ماه است و امکان تمدید آن در کشور آفریقای جنوبی وجود ندارد.
اولین مرحله برای درخواست روادید هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای روادید است. فرم تقاضای ویزای آفریقای جنوبی را می‌توانید از بخش ویزای سفارت این کشور در تهران بخواهید. این فرم باید در دو نسخه و برای هر کدام از همراهان به صورت جداگانه تکمیل شده و عکس متقاضی نیز به آن الصاق گردد.
توجه: به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و هم‌چنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است بررسی مدارک و صدور ویزا زمان بیشتری بطلبد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید.مدارک مورد نیاز

کلیه‌ی مدارک فارسی باید ترجمه‌ی رسمی انگلیسی شده و از تمامی آن‌ها یک سری کپی موجود باشد. اصل مدارک بعد از بررسی بازگردانده می‌شود و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت آفریقای جنوبی می‌ماند.

یک: شناسنامه ایرانی

دو: گذرنامه؛ اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از پایان مدت زمان ویزای درخواستی باشد. کپی را باید از صفحات یک تا پنج گذرنامه و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر روادید خورده تهیه کنید.

سه: دو قطعه عکس رنگی
توجه: در صورتی که اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی روادید ذکر شده باشد، برای هر کدام از همراهان باید دو قطعه عکس رنگی در مدارک موجود باشد.
ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، کم‌تر از سه‌ماه پیش گرفته شده باشد، کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد، در ابعاد ٤٠ در ٦٠ میلی‌متر،فاصله‌ی بین سطح بالای سر و چانه در تصویر صورت ٣٢ میلی‌متر.

چهار: آدرس محل سکونت، شغل و محل کار متقاضی به صورت کامل و دقیق

پنج: اسناد رسمی شغلی و منابع مالی.
- برای صاحبان صنوف، تجار، صاحبان صنایع : سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز (ارائه گواهی بانكی ساده به‌تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.
- برای حقوق‌بگیران : گواهی اشتغال به كار (تاریخ دقیق شروع به كار و مدت مرخصی)‌، فیش حقوق ماه قبل و صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز (ارائه گواهی بانكی ساده به‌ تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.
- برای کارکنان مستقل و مشاغل آزاد : کارت صنفی، ‌صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس انداز (ارائه گواهی بانكی ساده به‌ تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب

شش: برای دانش‌آموزان دبستانی و دبیرستانی و دانشجویان : گواهی اشتغال به تحصیل.

هفت: بلیط رفت و برگشت به مقصد آفریقای جنوبی یا رزرواسیون قطعی.

هشت: چک ضمانت بازگشت ؛این چک در وجه کارگزار و مبلغ آن متغیر است؛ کمترین مبلغ دریافتی سه میلیون تومان است.

نه: برگه‌ی رزرو هتل برای کل مدت اقامت.

ده: کل هزینه‌ی روادید که ١٥٠٠٠٠ تومان برای هر نفر است.

معمولاً بررسی مدارک و صدور ویزا حداقل دو هفته طول می‌کشد.

توجه : امکان دارد پلیس مرزی هنگام ورود به کشور آفریقای جنوبی، مدارکی را که به کنسول‌گری برای دریافت روادید ارائه کرده‌اید، از شما مجدداً بخواهد و اگر آن‌ها را به همراه نداشته باشید، احتمال دارد با وجود روادید قانونی، از ورود شما به خاک آفریقای جنوبی به دلیل همراه نداشتن مدارک جلوگیری کنند. پس فراموش نکنید مدارک را به صورت منظم شده تا پایان سفر همراه داشته باشید.

 


ویزای کار

کشور آفریقای جنوبی چند دسته ویزا جهت ورود متقاضیان اخذ اقامت کاری آفریقا در اختیار افراد قرار می دهد.

ویزای سهمیه ای فرصت شغلی

این نوع ویزا در راستای برنامه رشد اقتصادی کشور تعیین کننده است که باتوجه به نیازهای این کشور در رشته های مهندسی ، هنری و فنی به مقدار زیادی از افراد متخصص داده می شود.
اقامت کار به طور کلی به اشخاص زیر تعلق می گیرد :
مشاغلی که از نبود و یا کمبود نیروهای محلی رنج می برند وزارت کشور آفریقای جنوبی هر ساله فهرستی از مشاغل مورد نیاز این کشور در بخشهای مختلف اقتصادی را منتشر می کند .
کارمندان و کارکنان شرکتها و موسسات خارجی که دارای دفاتر نمایندگی در آفریقای جنوبی هستند و برای ماموریت شغلی به این کشور سفر می کنند .
کسانیکه دارای حرفه خاص ،تخصص نایاب و یا در زمره نخبگان علمی هستند از مزایای اقامت کار برخوردار می شوند .
این نوع اقامت منوط به تایید نیازمندی بخش اقتصادی مربوط به اشخاص واجد شرایط می باشد .
همچنین کسانی که از استطاعت مالی و تخصص لازم برای راه اندازی شرکتهای سرمایه گذاری،تولیدی و یا تجاری در آفریقای جنوبی برخوردار هستند ،می توانند از مزایای اقامت کار بهره مند شوند . افرادی که موفق به اخذ این دسته از ویزای کار در آفریقای جنوبی می باشند می توانند تا حداکثر ۹۰ روز جهت پیدا کردن فرصت شغلی در این کشور اقدام نمایند و در صورت پیدا کردن یک پیشنهاد شغلی جهت تمدید ویزای کار خود اقدام نمایند.
در حال حاضر در حدود ۳۵٫۰۰۰ فرصت شغلی در بیش از ۵۳ رشته مختلف جهت علاقمندان به اخذ اقامت آفریقای جنوبی وجود دارد.
متقاضیانی که موفق به اخذ این دسته از ویزاها شوند می توانند ویزای کار خود را مادامی که مشغول به کار در این کشور هستند تمدید نمایند. البته گفتنی است شغل ایشان می بایست مرتبط با رشته ی تخصصی ایشان باشد.
افراد علاقمند جهت اخذ ویزای فرصت شغلی در کشور آفریقا می توانند از طریق ویزای توریستی وارد این کشور شده و سپس جهت اخذ ویزا اقدام نمایند بلکه درخواست ایشان مبنی بر اخذ ویزای کار می بایست از سفارت آفریقای جنوبی در تهران به اداره مهاجرت این کشور ابلاغ گردد.

برای اقدام جهت اخذ ویزای کار در این کشور می بایست رشته ی متقاضی در لیست مشاغل مورد نیاز کشور آفریفای جنوبی قرار بگیرد.


لیست مشاغل مورد نیاز کشور آفریقای جنوبی به صورت کلی به شرح ذیل است:


۱- مهندسی کشاورزی و علوم مربوط به جنگلداری
۲- رشته های معماری ، عمران ، نقشه کشی و طراحی شهری
۳- مدیریت در رشته های مربوط به تجارت و امور مالی
۴- علوم ارتباطات و فناوردی اطلاعات
۵- تمامی رشته های مهندسی
۶- علوم پزشکی و رشته های پیراپزشکی
۷- زمین شناسی و زیست شناسی
۸- تکنسین ها در رشته های مختلف
۹- جوشکاری ، تراشکاری و بسیاری دیگر از رشته های فنی
۱۰- فارغ التحصیلان دکترا ی تمامی رشته ها
نکته قابل توجه در این ویزا توجه به این مطلب است که برای اخذ این ویزا نیاز به داشتن مدرک تحصیلی نیست و سابقه کار و تجربه ی کاری نقش پر رنگ تری را دارا می باشد.
این دسته از افراد می توانند پس از تمدید ۵ سال ویزای کار در این کشور جهت اقامت دائم کشور آفریقای جنوبی اقدام نمایند.
علاوه بر آن این دسته از افراد قادر خواهند بود که خانواده خود را نیز در حین اقامت در آفریقای جنوبی همراه خود داشته باشند.
در عین حال اگر این دسته از افراد نتوانند در ۹۰ روز تعیین شده موفق به تامین شغل مورد نظر شوند می توانند برای تمدید این ویزا برای ۹۰ روز دیگر اقدام نمایند.
حالا این سوال مطرح است که اگر خود متقاضی بتواند با این ویزای کار وارد کشور آفریقای جنوبی شوند می توانند در مدت ۶ ماه فرصتی که دولت آفریقا برای اقامت کاری به وی می دهد کار مورد نظر خود را پیدا نمایند یا خیر؟
در جواب این سوال می توان به این نکته اشاره کرد که برای تسهیل این امر، دپارتمانی در اداره مهاجرت آفریقای جنوبی مسئول کمک و راهنمایی به علاقمندان به پیدا کردن کار در این کشور می باشد و باتوجه به کمبود نیروی این کشور در رشته های اعلام شده و توجه به این مسئله که زبان اصلی این کشور انگلیسی است ، شانس پیدا کردن کار در این کشور مطلوب به نظر می رسد.

انواع مختلفی از ویزاهای کار موقت آفریقای جنوبی وجود دارد که عبارتند از:


Quota work permit

این ویزا بخشی از برنامه های اقتصادی دولت برای رشد اقتصادی است و هدف آن رسیدگی به کمبود نیروهای کاری در برخی مشاغل خاص است مانند مهندسی و مشاغل فنی.فرد متقاضی باید در مدت 90 روز در شغل مرتبط مشغول بکار شود و تا زمانی که  او در این حرفه مورد نظر فعالیت می کند می تواند از این ویزا استفاده کند . بعد از گذشت پنج سال افراد می توانند برای دریافت ویزای اقامت دائم آفریقای جنوبی درخواست ارائه دهند.

 
General work permit

برای افراد خارجی صادر می شود که قصد دارند برای کار به کشور آفریقای جنوبی بروند و دارای پیشنهاد شغلی هستند .این ویزا نیز تا مدت اتمام قرارداد اعتبار خواهد داشت.
  

Exceptional skills work permit

این ویزا برای افراد بسیار ماهر و واجد شرایطی است که می خواهند در کشور آفریقای جنوبی کار کنند.این ویزا سه سال اعتبار دارد.


Intra-company transfer work permit

این ویزا به کسانی تعلق می گیرد که قصد دارند کسب و کار و تجارت خود را یا شعبه ای ازآن را به کشور آفریقای جنوبی انتقال دهند.این ویزا دو سال اعتبار دارد.
همسر و وابستگان متقاضی اصلی می توانند از این ویزا برای ورود به آفریقای جنوبی استفاده کنند اما برای اینکه کار کنند باید حتما بطور مجزا  اجازه کار داشته باشند.

 

اقامت


اخذ اقامت آفریقای جنوبی از روش های زیر امکان پذیر است:
- سرمایه گذاری و ثبت شرکت
- اقامت کاری از روش سهمیه  و بدون داشتن پیشنهاد کار
- اقامت کاری با داشتن پیشنهاد کاری
- انتقال کارمند بین دفاتر شرکت
- اقامت کاری با داشتن تخصص‌های مورد نیاز

 اخذ تابعیت آفریقای جنوبی از طریق ازدواج

بر طبق نظام حقوق بین الملل خصوصی در اغلب کشورهای جهان پذیرفته شده که در صورت ازدواج دو شخص با یکدیگر فرد می تواند درخواست اخذ تابعیت نمایند. کشور آفریقای جنوبی هم یکی از کشورهایی است که این قانون را پذیرفته است. لذا چنانچه یک نفر باشخصی در کشور  آفریقای جنوبی ازدواج کند می تواند درخواست اخذ تابعیت  کند.
در برخی کشورها همچون ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. اما در خصوص کشور آفریقای جنوبی ازدواج با مرد یا زن آن حتما منتهی به اخذ تابعیت می شود البته چنانچه پرونده درست ارائه شود ودارای شاکله صحیح حقوقی باشد.شایان ذکر است در نظام حقوقی برخی کشورها همچون ایران ازدواج دارای اثار تحمیلی تابعیت میباشد. به عنوان مثال:در ماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانون گذار خودبه خودایرانی حساب میشود. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی تضمین کننده اخذ تابعیت نیست.
مشخص است اطلاعات حقوقی در رابطه با ازدواج وشروط ضمن عقد ازدواج و اخذ تابعیت یا اقامت  درآفریقای جنوبی از راه ازدواج دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خود میباشد.

 


 اخذ تابعیت درکشور آفریقای جنوبی ازطریق تولد

تابعیت و اخذ تابعیت اصولا رابطه سیاسی و معنوی است که فرد را به دولت مشخصی مرتبط می سازد. 
تابعیت از راه تولد جزء اساسی ترین انواع تابعیت به شمار می رود. این تابعیت، تابعیتی است که با تولد فرد شروع شده و در حین زندگی ادامه می یابد واز دو روش خاک یا خون حاصل می شود . معمولا این تابعیت غیر ارادی و تحمیلی است. به این معنا که چنانچه به عنوان مثال فردی در ایران متولد شود برطبق مفاد قانون ما خواه ناخواه ایرانی محسوب میشود. البته به شرط اینکه شروط دیگری همچون پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. بنابراین شخصی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت نیز لازمه ی رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد. برای مثال: ماده 988 قانون مدنی ایران مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در ماده فوق.
اخذ تابعیت در آفریقای جنوبی از راه خون بوده مگر که تصویب قوانین جدید این وضع را تغییر دهد. اگرچه دربسیاری از کشورها  تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست اما از موارد  موثر به شمار می رود.

مشاوره رایگان