× franchisor.ir


کرواسی یا هرواتستان (به کروات ) با نام رسمی جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال خاوری باصربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز می‌باشد. پایتخت کرواسی شهر زاگرب است. این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده و از سال ۱۳۸۶ به عنوان عضو ناظر در شورای امنیت سازمان ملل حاضر می‌باشد.
دین ۹۳ درصد مردم کرواسی مسیحیت می‌باشد. همچنین حدود ۲ درصد از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی‌ها می‌شود و جمعیت آنها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.
واحد پول کرواسی کونا است.

مساحت: 56.542 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 2.197کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 45 درجه و 10 دقیقه شمالی و 15 درجه و 30 دقیقه شرقی

 

حکومت

پارلمان 356 نفره و رئیس جمهور اجرائی مستقیما انتخاب می شوند.نخست وزیر و کابینه را رئیس جمهور انتصاب میکند.

 احزاب عمده سیاسی عبارتند از:

• اتحاد دمواکراتیک کرواسی

• حزب سوسیال دموکرات(کمونیست سابق)

• حزب اصلاح دموکراتیک

• حزب دموکرات کرواسی

• حزب زارعان کرواسی
عضویت: سازمان ملل متحد ، شوراي امنيت و همكاري در اروپا


تاریخ معاصر

در آغاز قرن بیستم جنبش احیای ملی کرواتها به طور فزاینده ای به صربستان مستقل چشم داشت تا کشور («یوگو») اسلاوی را در جنوب ایجاد کند. پس از جنگ جهانی اول زمانی که امپراتوری هپسبورگ منحل شد (1918) , کرواتها به صربها ,اسلوونها و مونته نگرویها پیوستند و کشوری را که در 1929 به یوگوسلاوی تبدیل شده بود ,تشکیل دادند. ولی کرواتها به زودی از پادشاهی بسیار تمرکز یافته و تحت تسلط صربها منزجر شدند.به دنبال حمله آلمان(1941)قدرتهای اشغالگر محور ,کشور دست نشانده (مستقل)کرواتی را که سیاستهای ضد صرب به خود گرفت,ایجاد کردند. در 1945 کرواسی به کشور کمونیست و فدرال یوگسلاوی که مارشال تیتو بر پا کرد ملحق شد,ولی پس از مرگ تیتو(1980) این کشور با بحرانهای اقتصادی ملی روبرو گشت.طی انتخابات 1990 تجزیه طلبان در کرواسی به قدرت رسیدند و در ژوئن 1991 اعلان استقلال کردند. صربهای شورشی با پشتیبانی ارتش فدرال یوگسلاوی ,یک سوم کرواسی از جمله بخشهائی با اکثریت قوم صرب – کرایینا و قسمتهائی از اسلوونی - را به اشغال خود در آوردند.در 1992 جنگ شدید صربها و کرواتها پس از آنکه استقلال کرواسی به طورگسترده ای به رسنیت شناخته شد به توقفی نا آرام انجامید و استقرار نیروهای حاافظ صلح سازمان ملل مورد توافق قرار گرفت. در اواسط 1993 حدود 20% از خاک بوسنی هرزگوین تحت کنترل کرواتها بود و در آنجا شالوده کرواتی ایجاد شد.

 

دفاع

خدمت سربازی ندارد.


آموزش

میزان با سوادی : 7/92%

سنین تحصیل اجباری : 6 تا 15 سال

تعداد دانشگاه : 4 

 

اقتصاد

تولیدات (آلومینیوم ,منسوجات و مواد شیمیائی),استخراج معدن (بوکسیت),و نفت بخش اعظم اقتصاد را تشکیل میدهند. در اسلوونی غلات ,سیب زمینی ,و چغندر قند کشت می شود. از 1991 اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی یوگسلاوی صدمه دیده و صنعت توریسم پر سود دالماسی از هم پاشیده است.

 


ایالات کرواسی

 

ایالت کارلوواک

ایالت کارلوواک یا ایالت کارلوواتس یکی از ایالتهای کرواسی است. مرکز آن شهر کارلوواک یا کارلوواتس است. ایالت کارلوواتس با مساحت ۳,۶۲۲ یکی از بزرگترین استان‌های 20 گانه کرواسی است که در مرکز این کشور قرار دارد. در سرشماری ۲۰۰۱ جمعیتش ، ۱۴۱,۷۸۷ نفر بود.

 

 

 
ایالت واراژدین

ایالت واراژدین یکی از ایالت کرواسی است که در شمال این کشور واقع شده و با اسلوونی ومجارستان هم مرز است. نام آن از نام مرکزش شهر واراژدین گرفته شده است.

 

 


ایالت زاگرب

ایالت زاگرب یکی از ایالت‌های کرواسی همنام شهر زاگرب پایتخت و گاه منطقه شهری اطراف زاگرب شمرده می‌شود. مرکز آن شهر ساموبور از سال ۱۲۴۲ میلادی وجود داشته است.

 

 

 

ایالت زادار

ایالت زادار یک ایالت کرواسی است که در شمال منطقه دالماتیا و جنوب شرق ناحیه لیکا واقع شده است. جمعیت آن در ۲۰۰۱ برابر ۱۱۲,۸۹۱ و مرکز آن شهر زادار است.

 

 

 

 

دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی

 

دوبرونیک

 

 

 

پولا

 

 

 

 

اسپلیت

 

 

 

رییکا

 

 

 

اوسییک

 

 

 

سیساک 

 

 

 

 

 

سفارت کرواسی در تهران

 

تهران - پاسداران - بهستان یکم - پلاک 19 
شماره تماس:  22589923 - 22587039 – 021

 

 

مشاوره رایگان