× franchisor.ir


استرالیا کشوری توسعه یافته میباشد. در نیمکره جنوبی این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا است. این کشور یکی از قلمروهای هم سود است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعهٔ اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است.
سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.

 جغرافیا

استرالیا یا اقیانوسیه با ۶/۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههای جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد . بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از 2700 کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود مورای که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد.
استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳٬۱۳۵ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳٬۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است .
کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه متنوع‌ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست‌بوم است.
جمعیت استرالیا به سرشماری ژوئیه ۲۰۰۸ ۲۰٬۰۰۷٬۳۱۰ نفر بوده‌است و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد . کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۱/۲۲۱ است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشور متولد می‌شود .بومیان استرالیا حدود نیم میلیون نفر تخمین زده شده‌اند که دو و نیم درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند .
لازم به ذکر است استرالیا پنچمین قاره ازنظر بزرگی است.
استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌هاست. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

  •     نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.
  •     کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن می‌باشد.
  •     استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید .
  •     تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.
  •     ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.
  •     استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می‌باشد.
  •     قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.
  •     سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن

شهرهای مهم استرالیا


کانبرا

پایتخت استرالیا کانبرا است. کانبـرا جمعیتی بیش از ۳۲۵ هزار تن دارد و بزرگ‌ ترین شهر نابندری استرالیا به شمار می آید. در ۳۰۰ کیلومتری جنوب باختری سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال خاوری ملبورن واقع است. کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به پایتختی استرالیا برگزیده شد. این شهر به عنوان شهری که کاملاً با نقشه قبلی ساخته شده‌است با دیگر شهرهای استرالیا تفاوت دارد. کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا، پارلمان و دادگاه عالی این کشور و بسیاری دیگر از اداره‌های دولتی را در خود جای داده‌است. کانبرا همچنین مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی استرالیاست .
منطقه امروزی کانبرا پیش از ورود سفیدپوستان، زیستگاه فصلی قبائل نگوناوال و والگالو بود. مردم نگاریگو در جنوب شرقی کانبرا، گوندونگورا در شمال، یوئین در ساحل و ویراجوری‌ها در غرب زندگی می‌کردند. یافته‌های باستان‌شناسی از ناحیه کانبرا نشانگر سکونت انسان از دست کم ۲۱ هزار سال پیش در این منطقه است.
واژهٔ "کانبرا" را برگرفته از نام قوم محلی نگابری دانسته‌اند. این قوم از گروه خانوارهای نگوناوال است. برخی دیگر نام کانبرا را مشتق از واژهٔ "کامبرا" به معنی "محل ملاقات" در زبان نگوناوال می‌دانند .

 
پرت

پرت پایتخت استرالیای غربی است كه یکی دیگر از شهر های مدرن استرالیا ست . 80% از 108 میلیون نفر جمعیت استرالیا در این شهر زندگی می کنند پرت در ناحیه غربی رودخانه سوان واقع شده. ساختمانها و آپارتمان های مجلل زیادی در این شهر ساخته شده است. پرت در سال 1829 شناخته شد و در سال 1895 به اوج شکوفائی رسید . رودخانه ها و پارک های سر سبز مراکز تجاری و آسمان آبی و هوای آفتابی و مطلوب از مشخصه های این شهر است. جاذبه های توریستی فراوان در این شهر سبب مرسوم شدن شیوه چرخش توریست توسط اتوبوسهای درون شهری است رودخانه سوان، ورزشهای آبی بر روی این رودخانه و رستورانهای محلی از تفریحات این شهر هستند . 80 کیلو متری پرت زیباترین و پر جاذبه ترین سواحل توریستی را داراست .
در مراکز تجاری حومه شهر همه نوع محصول یافت می شود از الماس گرفته تا غذاهای دریایی گوشت قرمز میوه و سبزیجات تازه. شهر پرت 4 فصل دارد در تابستان حدود 30 در زمستان 18 است ژانویه تا مارچ گرمترین ماه های سال هستند که دما در این ماه ها به 40 می رسد.


آدلاید

آدلاید پایتخت جنوب استرالیاست. شهری است آرام و متمدن تقریبا 1 میلیون نفر جمعیت دارد و به دو بخش آدلاید جنوبی و آدلاید شمالی تقسیم می شود . که با رودخانه تهرنز از یکدیگر جدا شده اند پارکهای سرسبز و تپه های فراوان و ساحل های زیبا دارد با تراکم جمعییتی که دارد چهارمین شهر بزرگ استرالیاست و یکی از شهر های حاصل خیز این کشور محسوب می شود. و همچون برخی دیگر از شهر ها آب و هوای مدیترانه ای دارد .
مرکز شهر آدلاید بسیار سر سبز است و از خیابانها و میادین متعددی تشکیل شده است. خیا بان اصلی شهر( کینگ ویلیام) از شمال شهر آغاز و جنوب شهر ختم می شود و قلب این شهر محسوب می شود . در گرمترین ماههای سال ( دسامبر و فوریه ) می توان از زیباییهای سواحل این شهر لذت برد .بهار و پاییز نیز در این شهر خالی از لطف نیست متوسط دمای هوای تابستان 28 و در زمستان 15 می باشد.


 بریزبن

بریزبن پایتخت کوئینزلند شهری است بین المللی که از ملیت های مختلف در آن سکونت دارند . آسمان خراشها ، پارکهای طبیعی و ساختگی و خلیج های مصنوعی در این شهر فراوان به چشم می خورد . رودخانه های فراوانی اطراف شهر را احاطه کرده اند. تپه های بلند و پل های ارتباطی فراوان از دیگر مشخصات شهر است. بریزبن به شهر آفتاب مشهور است و بهترین آب و هوا را داراست. مردمان این شهر زندگی آرام و مرفهی دارند. به نظر نمی رسد اینکه در چه فصلی از سال هستیم موضوع مهمی برای ساکنین این شهر باشد زیرا هر فصل از سال، شهر جنب و جوش و مزایای خاص خود را دارد . بهترین هنرها، فرهنگها، سر گرمی ها، ورزش ها و حتی بهترین غذاها و مغازه ها در این شهر به چشم می خورد .
بریزبن شهری است گرمسیر ، سرد ترین ماه های سال جولای و آگوست با دمای حدود 21 در روز 15 در شب و گرمترین فصل سال زانویه و فوریه با دمای 29 در روز و 21 در شب است.


 داروین

داروین پایتخت نورترن تریتوری است . که مابین خلیج بیگل و بندر داروین واقع شده و جمعییتی بالغ بر 70000 نفر دارد . این شهر جاذبه های فرهنگی و طبیعی فراوان دارد . داروین شهر بندری است که مساحت آن دو برابر مساحت بندر سیدنی است . معادن زیادی در این شهر موجود است اکثر وزارت خانه ها نیز در داروین واقع شده و این شهر بعنوان درگاهی است به مناطق شمالی استرالیا و تقریبا شهر کوچکی به حساب می آید.اتوبان اصلی این شهر استوارت نام دارد که اطراف این شهر را می پیماید. این شهر دارای 2 فصل است تابستان از نوامبر تا مارچ و زمستان از می تا اکتبر. تمام سال هوا نسباتا گرم است اما در تابستان هوا مرطوب و زمستان خشک است.

 ملبورن

ملبورن باجمعیتی برابر با 3.7میلیون نفر،دومین شهـر پرجمعبت استرالیا می باشد(تـخمین 2007).  این شهر واقع شده درجنوب شرقی کشوراست و پایتخت ایالت ویکتوریا و منزلگاه بیش از %70اهالی این ایالت می باشد. این شهر در سال 1835،چهل وهفت سال پس از ورود اولین اروپائیان،بوسیله مهاجرینی آزاد بنیان نهاده شد. باهجوم جویندگان طلا در دهـه1850، ملبورن از یک اقامتگاه موقت در اطراف رود یارا به یک کلانشهر در حال رشد تبدیل شد. به سال 1865 "ملبورن حیرت آور"مهمتـرین وپرجمعیت ترین شهر استرالیا بود. از سال 1901 تا سال1927 که کنبـرا ساخته شد،فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد میکرد. امروزه ملبورن یکی از مراکز مهم فعالیتهای تجاری،صنعتی وفرهنگی است تا آنجا که اغلب از آن به عنوان پایتخت ورزشی وفرهنگی استرالیا یاد می شود.این شهر همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم فرهنگی و ورزشی استرالیاست.المپیک تابستانی 1965 وبازیهای مشترک المنافع2006 در این محل برگزار شد. ملبورن بابت معماری ویکتوریایی اش شهرت یافته است.این معماری منحصر به فرد شامل ساختمان نمایشگاه سلطنتی که میراثی جهانی است وهمچنین چشم اندازهای قابل توجهی هـمچون ایستگاه خیابان فلیندرز،میدان کریکت ملبورن وشبکه گسترش یافته ترامواست که به لـحاظ گستردگی در نیمکره جنوبی بزرگترین ودر جهان سومین است.همچـنین ملبورن چندین نوبت به عنوان بهترین شهردنیا برای زندگی شناخته شده است .
ملبورن شهر ساده ای برای افرادی که تازه به این شهر سفر می کنند میباشد ، از لحاظ خیابان بندی در وضعیت مناسبی قرار داد می توان براحتی در این شهر زندگی گرد . و مجهز به تراموای درون شهری است که حمل و نقل مسافران در این شهر را بسیار ساده کرده است . این شهر دارای بافت خیابانی متفاوت با دیگر شهر های مدرن است و اکثر خیابانهای آن باریک و دارای گذر گاههای مفید است که از این نظر جذابیت های معماری فراوانی دارد . ملبورن شهر پارک های معروف است .در این شهر بر خلاف دیگر شهرها آسمان خراشها و ساختمانهای تنومند و بزرگ به چشم نمی خورد . اکثر خیابانها 3 بانده هستند و نقشه کشی منظمی دارند . این شهر فضای مناسبی برای تمامی انواع ورزش  را دارد. سوار کاری، تنیس و گلف از جمله ورزش های متداولند که در این شهر طرفداران زیادی دارد . ویکتوریا دارای 4 فصل است . در تابستان ( دسامبر تا فوریه ) روز ها گرم و آفتابی است و متوسط دمای هوا 26 است. بهار ( سپتامبر تا نوامبر ) تازه ترین و مطلوب ترین فصل سال است. پائیز ( مارچ تا می ) فصلی است با آب و هوای متغییر . زمستان ( جون تا آگوست ) فصلی است پر برف و مناسب برای اسکی بازان.


سیدنی

سیدنی بزرگ‌ ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو است. نیمی از ایرانیان مهاجر به استرالیا یعنی 9323 نفر در شهر سیدنی ساکن هستند. سیدنی شهری است بندری با جمعیت تقریبا 700/986/3 نفر و سالیانه پذیرای تعداد زیادی توریست است که برای بازدید از جذابیت های توریستی این شهر پر جاذبه گرد هم می آیند . این شهر همچنین خالی از جذابیتهای مدیترانه ای نیست و به همین دلایل مملو از چینی ها و آسیای هاست .
پارک ها ی طبیعی فراوانی در این شهر به چشم می خورد که محل مناسبی برای تفریح و سرگرمی است . این شهر توسط یک بندر زیبا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود که توسط پل و تونل به هم متصل شده اند . قسمت جنوبی این شهر جذابیت های توریستی بیشتری دارد.
دمای هوای سیدنی متعادل است و در گرمترین ماه های سال یعنی در دسامبر تا فوریه دمای هوا 26 می باشد مجاورت با اقیانوس و حمام آفتاب در این شهر جذابیت خاصی به این شهر بخشیده است . ماه جون تا آگست سردترین ماه های سال در این شهر هستند که معمولا دمای هوای شهر به 7 در این ماه می رسد و محلی است مناسب برای اسکی بازان و همچنین توریست های که از حال و هوای خاص این شهر در این فصل لذت می برند .

 

سفارت استرالیا در تهران

 

تهران ، خیابان خالداسلامبولی ، خیابان بیست و سوم ، شماره ١٣
تلفن : ٨٨٧٢٤٤٥٦ـ٠٢١
نشانی اینترنتی: http://www.iran.embassy.gov.au/tran/home.html

 

مشاوره رایگان