× franchisor.ir

موقعیت جغرافیایی سیاسی یونان در جنوب شرقی اروپا بسیار حائز اهمیت است و بعنوان دروازه ای برای ورود به اروپا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. شرکتهای چند ملیتی زیادی در بخش تحصیلات دانشگاهی و گردشگری در یونان سرمایه گذاری کرده اند. استخدام در این شرکت ها انگیزه عده زیادی از فارغ التحصیلانی است که شرایط درسی خوبی داشته اند. دانشگاه های یونان با اکثر دانشگاه های اروپا ارتباطات قوی از نظر تبادل استاد و دانشجو دارند. زبان تدریس در دانشگاه های یونان هم به زبان یونانی و هم به زبان انگلیسی میباشد که این بسته به انتخاب متقاضی و رشته مد نظر میباشد. اتباع خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا (به جز چند استثنا) که قصد تحصیل در یونان را دارند باید برای به دست آوردن ویزای دانشجویی از یک کنسولگری یونانی اقدام نمایند. علاوه بر اسناد استاندارد (گذرنامه، عکس ها، و غیره)، دانشجویان خارجی نیاز خواهد بود یک گواهی نامه از حمایت مالی، اثبات منابع مالی، گواهی عدم سو پیشینه ،گواهی سلامت، ریز نمرات تحصیلی، گواهینامه زبان و نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های یونان ارائه نمایند. ویزای صادره شنگن میباشد که امکان رفتن به تمامی کشورهای عضو شنگن را میدهد. پذیرش در دوره های کارشناسی به جز دوره های خاص مانند MBAS رایگان می باشد. وعده های غذایی و مسکن نیز بسته به درآمد خانواده دانش آموز و پیش شرط تعیین شده توسط هر یک از موسسات دانشگاهی ارائه می شود. دانش آموزان از مراقبت های پزشکی رایگان و هزینه کمتری در حمل و نقل عمومی برخوردارند. کسانی که مایل به شرکت در دوره های زبان یونانی هستند باید هزینه این دوره ها را بپردازند؛ هزینه دوره 3 ماهه زبان 1500 یورو و هزینه تحصیل سالانه حدود 6500 یورو می باشد که البته بنا به رشته، شهر و دانشگاه متفاوت است.


آموزش عالی در یونان به دو شاخه تحصیلات عالیه دانشگاهی و تحصیلات فنی تقسیم می گردد. تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه ها، مدارس پلی تکنیک، مراکز عالی هنر های زیبا و دانشگاه آزاد یونان مهیا می گردد. تحصیلات فنی نیز توسط مراکز آموزش عالی فنی ارائه می شود. نقش این مراکز کمک به اعتلای توسعه کشور و پیشرفت علوم کاربردی و تحقیقات میباشد. همچنین در این کشور تحصیلات عالی غیر دانشگاهی نیز موجود است که شامل آموزشگاه های مختلف است. این آموزشگاه ها دارای آموزش های حرفه ای در زمینه مذهب، هنر، گردشگری، نیروی دریایی، ارتش و نظم عمومی هستند. آموزش های ویژه و حرفه ای تر نیز در آموزشگاه های عالی فنی حرفه ای مهیا است. تحصیلات عالی در یونان به صورت انحصاری توسط موسسات خودگردان و مستقل یونانی ارائه می شود. موسسات مذکور تحت نظر دولت و با بودجه آن اداره شده و نظارت  بر آنهاتوسط وزارت آموزش ملی و امور مذهبی انجام می گردد. تحصیلات در یونان رایگان بوده و به زبان یونانی ارائه می شود. البته در بعضی از سطوح ویژه تحصیلات عالی دروس به زبان انگلیسی نیز عرضه می گردد. تعداد دانشجویان در نظر گرفته شده برای هر مرکز طبق اصول خاصی بوده که هرساله در سازمان آموزش ملی و امور مذهبی این کشور تصویب می گردد. شرط پذیرفته شدن در این موسسات بر اساس عملکرد دانش آموزان در امتحانات سراسری و همچنین قابلیت آنها در دروس عمومی و اختصاصی آنها در کلاس دوم و سوم دوران متوسطه است. تعدادی از موسسات آموزشی عالی سیستم گزینشی مخصوص خود را دارا می باشند و برای پذیرفته شدن در این مراکز شرکت در امتحانات عمومی نیاز نیست. همچنین تعداد مشخصی ظرفیت نیز برای فارغ التحصیلان مدارس آموزش فنی حرفه ای در مراکز عالی آموزشی حرفه ای در نظر گرفته می شود.


در یونان 22 دانشگاه، شامل مراکز فنی، هنرهای زیبا و دانشگاه های مکاتبه ای وجود دارد. این دانشگاه ها در شهرهای مختلف هستند. طول دوره کورسهای دانشگاهی به طور معمول 4 ساله است. البته در بعضی از دانشکده های خاص این دوره ها ممکن است 5 یا 6سال طول بکشد. هر سال تحصیلی دارای دو ترم است . این ترمها شامل 13 هفته کامل برای آموزش و3 هفته برای برگزاری امتحانات می باشند. دانشجویان تحصیلات خود را در طی 4 سال مشروط بر گذراندن موفقیت آمیز امتحانات دروس اجباری و اختیاری کامل کرده و سپس پس از آن مدرک مرتبط با رشته تحصیلی خود را دریافت می کنند.


همه دانشجویان کارشناسی و یا کارشناسی ارشد تا اتمام تحصیل خود در صورت نیاز تحت درمان رایگان قرار می گیرند. همچنین به همه دانشجویان اعم از کارشناسی و یا کارشناسی ارشد کارت های دانشجویی مخصوصی داده می شود که بوسیله آن می توانند از تخفیف های ویژه وسایل حمل ونقل عمومی، موزه ها، تئاترها، گالری ها و مراسم هنری مخصوص استفاده نمایند. به علاوه وام های دانشجویی نیز تحت شرایط خاصی به دانشجویان داده می شود. امکانات ذکر شده غیر از وام دانشجویی به دانشجویان دکتری تعلق نمی گیرد. سازمان بورسیه دولتیIKY  و دیگر موسسات عمومی و خصوصی به دانشجویان یونانی، اروپایی و کشورهای جهان سوم که خواستار ادامه تحصیل در مقاطع عالی هستند بورسیه می دهند. همچنین به فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات فنی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و فوق دکتری در کشور یونان و خارج از آن بورسیه تعلق می گیرد. به علاوه IKY بورسیه های ویژه ای به تحقیقات کارشناسی ارشد می دهد. همچنین تعدادی بورسیه، هزینه کمک درسی وکمک های مالی به دانشجویان و موسسات آموزشی در همه سطوح از طریق افراد خیر و موسسات خصوصی اعطا می گردد. کارشناسی ارشد در این کشور پس از کامل کردن این دوره مدرک تخصصی کارشناسی ارشد اعطا می گردد. هدف اصلی این دوره تخصصی کردن دانشجویان در رشته مورد نظر خود می باشد. دوره های یاد شده برای دانشجویان یونانی و همچنین دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل می کنند مهیا بوده وسازمان TEI  نیزموسسات مشابه کشورهای دیگر را تائید می نماید. پذیرفته شدن بر مبنای اصل گزینش بوده و مراحل پذیرش توسط ضوابط داخلی موسسات ارائه کننده این دوره ها مشخص میگردد.

 

معرفی دانشگاه‌های يونان‌ 

 

    الف) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گروه یک، معتبر برای کلیه دوره های تحصیلی

 

Aristotle University of Thessaloniki

 

 

 National and Kapodistrian University of Athens

 

 

    National Technical University of Athens

  

 

ب) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که مدارک آنها تا سطح کارشناسی قابل بررسی و ارزشیابی است و در سطح کارشناسی ارشد از طریق بررسی کیفی ارزشیابی می گردد.

 

University of Patras

 

 

 Democritus University of Thrace

 

 

 University of Ioannina

 

 

 Panteion University of Political and Social Sciences

 

 

 University of Piraeus

 

 

 University of Crete

 

 

 Athens University of Economics and Business

 

 

 University of Macedonia - Economics and Social Science

 

 

 T.E.I. of Larissa

 

 

Athen School of Fine Arts

 

 

University of Aegean

 

 

  Technical Education Institute of Athens

تاسطح کارشناسی ارشد بدون بررسی کيفی قابل ارزشيابی است.

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 02186084214 _ 02186087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 


مشاوره رایگان