× franchisor.ir

 

 

معرفی لیتوانی

جمھوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی ترین کشور در میان سه جمھوری حوزه بالتیک در اروپاست که ھمانند ھمسایگانش پس از فروپاشی اتحاد جماھیر شوروی در دھه 90 تشکیل شد. لیتوانی از شمال با لتونی، از جنوب شرقی با بلاروس و از جنوب غربی با لھستان و روسیه ھمسایه است. در غرب این کشور دریای بالتیک قرار دارد.
در قرن چھاردھم میلادی لیتوانی وسیع ترین کشور اروپا بود و شامل کشورھای امروزی بلاروس، اوکراین، بخشی از لھستان، لتونی و بخشی از روسیه می‌شد.
این کشور در سال 2007 به پیمان شنگن پیوست. ھمچنین این کشور عضو اتحادیه اروپا است.
شهرهای مهم لیتوانی کاوناس (مرکز دانشگاهی)، کلایپدا (بندر مهم تجاری)، شاولیای، پانه وژیس، ماریامپوله و آلیتوس و پایتخت آن ویلینیوس است. ویلنیوس به فراخور هزاره نام‌گذاری‌اش، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در آن سال شناخته شد.


جمعیت

جمعیت این کشور سه میلیون و ششصد هزار نفر است. زبان رسمی این کشور لیتوانیایی است که 82 درصد از مردم به آن سخن می‌گویند اما زبان‌هایی چون روسی و لهستانی هم در میان گروه‌هایی از مردم رایج است. پیش از سده شانزدهم که نخستین آثار ادبی به زبان لیتوانیایی منتشر شد، زبان نوشتاری اصلی در این منطقه لاتین بود و آثار زیادی به زبان لاتین در سرزمین لیتوانی نوشته می‌شد.تحصیل

دانشگاه‌های لیتوانی از جمله دانشگاه‌های برتر اتحادیه اروپا محسوب می‌شوند. تحصیل در دانشگاه‌های لیتوانی برای دانشجویان خارجی در اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است.سواد

نزديك به 100% مردم این کشور باسواد هستند. مردم لیتوانی در میان پنچ کشور نخست اتحادیه اروپا قرار دارند که حداقل به دو زبان تسلط دارند، تمامی مردم این کشور باسواد هستند و اکثر جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی و مسلط به زبان انگلیسی هستند.مذهب

مذهب مردم لیتوانی رومن‌های کاتــولیک 79%، ارتودکس روسی 1/4%، پروتستان 9/1%، سایر ادیان 5/5% می‌باشد.آب و هوا‌

آب و هوا در نقاط مختلف ليتواني متفاوت است. در مناطق غربي ملايم و معتدل است و در مناطق شرقي تنوع دمايي بسيار است.حکومت

نوع حکومت لیتوانی جمهوری می‌باشد و واحد پول رایج این کشور در حال حاضر لیتاس می‌باشد.سیاست در لیتوانی

حکومت لیتوانی جمهوری است. در این کشور رئیس جمھور رئیس حکومت است که با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود. پست رئیس جمھوری بیشتر تشریفاتی است و رئیس جمھور مسئول سیاست‌ھای خارجی کشور است. نخست وزیر قدرت اجرایی را در دست دارد. او رئیس کابینه است. نخست وزیر را مجلس انتخاب می‌کند.
در حال حاضر گدیمیناس کرکیلاس این سمت را عھده دار است. او چھاردھمین نخست وزیر این کشور طی 15 سال گذشته است. مجلس لیتوانی 141 کرسی دارد که برای دوره‌ای چھار ساله انتخاب می‌شوند.اقتصاد در لیتوانی

امروزه لیتوانی یکی از بیشترین رشدھای اقتصادی را در جھان دارد و پیش بینی شده در سال 2012 میلادی بالاترین رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دهد. تولید ناخالص داخلی 59/59 میلیارد دلار است که در سال گذشته میلادی هشت درصد رشد داشته است.
یک میلیون و 587 ھزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دھند. نرخ بیکاری در این کشور 2/3 درصد است. 4 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در لیتوانی 5/4 درصد است.
محصولات صادراتی این کشور شامل مواد معدنی، منسوجات و پوشاک، ماشین آلات و تجھیزات، مواد شیمیایی، چوب و مواد غذایی است که به کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، استونی، لهستان، هلند، سوئد، انگلیس، آمریکا، دانمارک و فرانسه صادر می‌شود.
واردات این کشور شامل مواد معدنی، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، منسوجات و پوشاک و فلزات است که از کشورهای روسیه (4/5 درصد)، آلمان (9/14درصد)، لهستان (9/5 درصد) و لتونی (4/8 درصد) وارد می‌شود.

 


شهرهای مهم

 ویلنیوس

ویلنیوس پایتخت و بزرگترین شهر کشور لیتوانی است. این شهر در طول تاریخ و در زبان‌های متفاوت با نامهای متفاوتی شناخته شده‌است. این شهر ۵۶۰٬۱۹۰ نفر جمعیت دارد.
ویلنیوس یک مرکز شهر تاریخی دارد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این بخش از اروپا در این شهر قرار دارد. ویلنیوس در سال ۲۰۰۹ به همراه لینتز پایتخت فرهنگی اروپا شد. ویلنیوس را اورشلیم شمال، و آتن لیتوانی نیز لقب داده‌اند. نام این شهر از نام رودخانه ویلنیا گرفته شده است.

 

 

 

کاوناس

کاوناس دومین شهر بزرگ لیتوانی و پایتخت موقت سابق این کشور است. این شهر بین دو رودخانه نریس و نمان قرار دارد.

 

 

 

کلایپدا

کلایپدا شهری است در منتهی‌الیه غرب کشور لیتوانی. این شهر در دهانه ورودی خلیج لاگون یعنی جایی که این خلیج با دریای بالتیک متصل است، واقع شده است. این شهر سومین شهر بزرگ لیتوانی و مرکز شهرستان کلایپدا می‌باشد. اهمیت این شهر در این است که یک بندر به اصطلاح بدون یخ در حوزه بندرهای دریای بالتیک محسوب می شود.

 

 

 

الیتاس

الیتاس در لیتوانی است که در شهرستان آلیتوس واقع شده‌است.

 

 

 

اوتنا

اوتنا در لیتوانی با جمعیت ۳۱٬۹۴۰ نفر است که در شهرستان اوتنا واقع شده‌است.

 

 

 

 

لیتوانی در ایران سفارت ندارد. شما از طریق سفارت اوکراین می توانید اقدام نمایید یا به نزدیکترین سفارت در آنکارا مراجعه فرمایید.

 

آدرس سفارت اوکراین در تهران
تهران، میدان ونک، خیابان ونک، پلاک 120

 تلفن:  88039476 (009821)

فکس:  88063074 (009821)
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت اینترنتی: http://iran.mfa.gov.ua
زمان مراجعه 
ساعت کاری: از دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت 09:00 الی 13:00 و از ساعت 14:00 الی 18:00

 یکشنبه از ساعت 09:00 الی 13:00

 وقت ناهار از ساعت 13:00 الی 14:00

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

مشاوره رایگان