× franchisor.ir

تحصیل در آلمان

چنانچه مایلید در باب تحصیل در آلمان یا اعزام دانشجو در آلمان بیشتر بدانید به خصوص اگر مایلید به تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در آلمان کنید ، مطالب ذیل را مطالعه بفرمایید.

آلمان از نمونه کشور هایی در اتحادیه اروپا می باشد که به دلیل هزینه های کم زندگی، افراد زیادی مایل به مهاجرت به این کشور را هستند. به عنوان مثال برلین, ارزانترین پایتخت اروپا شناخته می شود و به دلیل مهاجران زیادی که در این کشور جای گرفته شده است تنوع زیادی از فرهنگ ها در این شهر دیده می شود.

از مزیت های زندگی در این کشور تحصیل رایگان در بیشتر ایالت های این کشور می باشد. تا چند سال پیش تحصیل در این کشور فقط به زبان آلمانی میسر بود اما اخیرا نه تنها تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر شده است بلکه به صورت رایگان نیز می باشد همانند دیگر رشته های آلمانی.

آموزش رسمی در آلمان از سن 6 سالگی آغاز می شود.

آموزش ابتدايی در مدارس 4 سال است. در اين مدت کودکان با محيط، نحوه آموزش و شرايط محل تحصيل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدايی می آموزند.

سپس دوره ای 6 ساله را با برنامه های جديد آموزشی شروع میکنند. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschlus می گيرند.

سپس در دو گروه وارد مرحله پايانی دوره دبيرستان می شوند. يک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندنFachoberschule و Berufsfachschule ديپلم فنی می گيرند سپس وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند.گروه دوم در دبيرستان های با گرايش های گوناگون ادامه تحصيل می دهند که پس از 13 سال، ديپلم عمومی دبيرستان می گيرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.

برای تحصیل در دبیرستان های آلمان پذیرش در هر سنی ممکن است اما اغلب مدارس آلمان به زبان آلمانی هستند و اخذ پذیرش از مدرسه به منزله اخذ صد در صد ویزای تحصیلی آلمان نیست. البته کیفیت مدارس در آلمان بسیار بالا ست و شرایط عالی دارد.

برای اقدام ویزای تحصیلی فرزندان در سن دبستان و دبیرستان باید مسائل گوناگونی را بررسی کنید.

تحصیل مقطع کارشناسی

دانشگاه های آلمان خصوصا دانشگاه های صنعتی پیشرفته آلمان اکنون در دنیا شهرت ویژه ای دارند. شهرت دانشگاه های آلمان زبانزد خاص و عام است. البته رشته های فنی آلمان در اغلب موارد نسبت به دیگر رشته ها قوی تر و از کیفیت بالاتری برخوردار است. کسانی که مدارک دانشگاهی خود را از دانشگاه های آلمان دریافت می کنند عموما مورد پذیرش اکثر کشورهای جهان هستند. اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان هستند اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه ها باید دانشجو زبان آلمانی را در حد مدرک B1 یا B2 بداند. آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا دانشجو جذب می کند. دانشگاه های کشور آلمان رایگان می باشد و در دوره لیسانس کلیه ی دانشگاه ها به زبان آلمانی تدریس می شود. در مقاطع فوق لیسانس تعداد کمی از رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند که در این صورت مدرک زبان انگلیسی لازم می باشد که معمولا آیلتس 6 تا 6.5 مورد نیاز می باشد.

لازم به ذکر است که کسانی که می خواهند برای تحصیل در کشورآلمان و به زبان آلمانی اقدام نمایند باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.

دانشجویانی که در مقطع دکترا در آلمان تحصیل می کنند ؛ در برخی مواقع علاوه بر تحصیل رایگان ، هزینه زندگی نیز دریافت می کنند. در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد. در بیشتر مواقع ، معدل کل تاثیری مستقیم در پذیرش خواهد داشت و متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید حداقل نمره‌کل بین ۱۶تا ۱۷ در مقطع کارشناسی ارشد را احراز کرده باشند. اولین قدم پس از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکترا (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار خواهد کرد. دوره دکترا دردانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌شود و دانشجو در این مقطع، در زمینه‌ی تحقیقاتی خود، با مشاوره با استاد راهنما به پژوهش و در کنار آن نوشتن رساله‌ دکترا مشغول می‌شود.

شرایط پذیرش در مقطع دکترا از سوی هر دانشکده تعیین می‌شود و به تایید دانشگاه می‌رسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد. بر خلاف دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ های آلمان، تصمیم برای موافقت با پذیرش داوطلبان در دوره‌ دکترا، تنها بر عهده‌ کمیسیون مربوطه در هر دانشکده است و در این ارتباط مرکزی همانند یونی اسیست (uni assist) وجود ندارد. بنابراین اولین اقدام پس از احراز شرایط علمی، نوشتن طرح رساله و اقدام برای برقراری ارتباط با استاد راهنما است.

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشد تا بتواند برای کالج اقدام نماید. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.

اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس اقدام کند بلکه باید مجدداٌ لیسانس رشته خود یا یکی از رشته های زیر شاخه رشته خود را در آلمان بخواند. لیسانسه های دانشگاه آزاد فقط یک سال کالج می گذرانند، اما اگر معدل لیسانسشان بالای 17 باشد می توانند برای فوق لیسانس اقدام کنند. لیسانس های دانشگاه های دولتی میتوانند برای فوق لیسانس نیز اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در آلمان دارد زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلوتر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند پیوسته تا دکترا ادامه دهند.

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.

برای دکترا در آلمان خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در آلمان استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر نیست زیرا بدلیل رایگان بودن دانشگاهها احتیاجی به دانشجویان خارجی ندارند. به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد میشود که حتما اول دوره فوق لیسانس را در کشور خود بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام نمایند.

در آلمان حتما بايد برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان زبان آلمانی بلد باشند. برای ورود به دانشگاهها متقاضيان حتما بايد دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت نمايند.

برای ورود به دانشگاههای انگليسی زبان متقاضی به غير از دانش ابتدايي زبان آلمانی بايد IELTS 6.5 یا TOFEL 550 داشته باشند.

دانشگاه های آلمان به سه دسته تقسیم می شود:

  • دانشگاه ها ومدارس عالی فنی
  • دانشکده های تخصصی ومدارس عالی تخصصی
  • مدارس عالی هنر و موسیقی

وزارت علوم ایران, مدارک مدارس عالی فنی و هنر و موسیقی و مدارس تخصصی را نمی پذیرد و مدارک دانشگاه ها را صرفا مورد تایید قرار میدهد. لیکن اشخاصی که در مدارس عالی تحصیل کرده اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت زیرا کلیه ی رشته ها در این مدارس واحد های عملی دارند که اشخاص را آماده جذب بازار کار می نماید. علاوه بر این دانشگاه های خصوصی نیز در آلمان وجود دارد که دارای شهریه می باشد و از نظر علمی نیز در سطح بالایی درمقایسه با سایر دانشگاه ها اتحادیه اروپا برخوردار می باشد.

از نمونه مقاطعی که امروزه در این کشور دانشجو بین المللی می پذیرد از مقطع فوق لیسانس به بالا می باشد. همچنین این کشور با توجه به صنعتی بودن،گزینه خوبی برای رشته های فنی و مهندسی می باشد بدین دلیل که بازار کار فوق العاده ای را برای مهندسین در دسترس قرار می دهد. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که رشته انتخابی در مقطع فوق لیسانس تا حد امکان باید مرتبط با رشته ی مقطع لیسانس باشد. همچنین حداقل معدل مورد نیاز برای اقدام 15 می باشد.

دوره دکترh در آلمان به صورت شغل است و در صورتی که به استخدام دانشگاه درآیید به شما حقوق نیز تعلق می گیرد. حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی 8 یورو است و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا 30 هزار یورو می باشد و این رقم برای مهندسین حداقل سالی 40 هزار یورو می باشد.

علاوه بر این حتی اگر در ابتدا به استخدام دانشگاه درنیایید می توانید دوره دکترا خود را از طریق تحقیق بگذرانید که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به شما حقوق تعلق خواهد گرفت. از مهم ترین شرایط برای اقدام برای مقطع دکترا داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا و یا حداقل مدرک زبان آلمانی B2 می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اقدام برای دوره های تحصیلی:

  •  داشتن مدرک زبان آلمانی برای دوره های آلمانی
  • داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دوره های انگلیسی
  • گواهی قبولی کنکور سراسری یا آزاد
  •  دیپلم دبیرستان (۱۲سال) یا دیپلم دبیرستان (۱۱سال) و مدرک پیش دانشگاهی
  •  مدرک لیسانس و ریز نمرات
  • دیگر مدارک مرتبط

علاوه بر این تمامی مدارک تحصیلی شما باید پیش از ارسال به دانشگاه مربوطه مورد تایید سفارت آلمان نیز قرار گیرد. فرصت ارائه مدارک لازم و اقدام برای دانشگاه مربوطه حداکثر 8 ماه قبل از شروع ترم می باشد. در نتیجه بهتر است شما از 1 سال قبل تدارکات کارهای خود را ببینید تا به موقع بتوانید اقدام نمایید. اشخاص پس از فارغ التحصیلی می توانند برای مقطع تحصیلی بالاتر اقدام نمایند یا اگر که کاری یافتند برای ویزای کار اقدام کنند.

دانشگاه های آلمان

 دانشگاه‌های برلین

برلین برخی از بهترین دانشگاه‌های اروپا را در خود جای داده است. در بیشتر این دانشگاه‌ها دوره‌های درسی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند با همان تنوع و گستردگی که کلاس‌های آلمانی این دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند، برقرار هستند. این یکی از بهترین مزیت‌های برلین برای دانشجویان بین‌المللی است که با زبان آلمانی آشنایی کافی ندارند.

freie university

دانشگاه فریه برلین (Freie University of Berlin)

این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی آلمان و بزرگ‌ترین دانشگاه از چهار دانشگاه تحقیقاتی برلین است، در نظر دارد در آینده‌ای نه چندان دور یک ‌سوم از جمعیت دانشجویان خود را از میان دانشجویان بین‌المللی انتخاب کند. دانشگاه فریه برلین در رتبه‌بندی کیو اس (QS World University Rankings) که هرساله بهترین دانشگاه‌های جهان را در فهرست سالانه خود منتشر می‌کند، در رتبه ۸۷ دنیا قرار گرفته است و در رشته‌های هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی یکی از بهترین‌ها در جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه در کشورهای ایالات‌متحده، بلژیک، روسیه، مصر، چین و هندوستان دفاتر رسمی دارد، که به ارتباط با دانشگاه‌های این کشورها و جذب دانشجویان مستعد این کشورها مبادرت می‌ورزند.

humbolt university

دانشگاه هومبولت برلین (Humbolt University of Berlin)

بیش از ۱۰ درصد  از جمعیت دانشجویان دانشگاه هومبولت که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های برلین است را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۱۳- ۲۰۱۲ این دانشگاه در فهرستی که نشریه تایم برای رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های آموزش عالی جهان منتشر کرد، رتبه ۹۹ ام دنیا را به خود اختصاص داد. هومبولت یکی از دانشگاه آلمان با تمرکز ویژه بر روی تحقیقات است که مشهورترین اساتید جهان در رشته‌های تاریخ علم، اقتصاد کمی و هواشناسی و تغییرات آب و هوایی را در خود جای داده است.  این دانشگاه یکی از مناسب‌ترین دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان علاقه‌مند به تحقیقات علمی است.

دانشگاه‌های مونیخ

مونیخ بزرگ‌ترین شهر ایالت باواریا آلمان و شهری غنی از تاریخ و فرهنگ آلمان است. انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل  مونیخ  برای دانشجویان مستعد بین‌المللی با توجه به تعداد زیاد دانشگاه‌ها در این شهر، کار دشواری نیست.

technical university

دانشگاه فنی مونیخ (Technical University Munich)

دانشگاه فنی مونیخ یا TUM با رتبه ۵۳ بهترین جایگاه  از میان دانشگاه‌های آلمان را در فهرست رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است. این دانشگاه هم‌اکنون با ۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی، ۱۶ درصد از جمعیت دانشجویان خود را از دانشجویان بین‌المللی پذیرفته است. این دانشگاه در زمینه‌های فنی، همچون رشته‌های مهندسی شهرت و اعتبار خاصی دارد و با بسیاری از دانشگاه‌های مشهور ایالات‌متحده از جمله دانشگاه‌های MIT، استنفورد، کرنل و جورجیا تک (Georgia Tech) همکاری نزدیکی دارد. این دانشگاه همچنین با بهترین دانشگاه‌های سرتاسر اروپا و آسیا همکاری‌های علمی بسیار قوی دارد.

Ludwig Maximilian University

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ  یا LMU یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان است که در رتبه‌بندی بین‌المللی کیو اس در رتبه ۶۰ جهان و پس از دانشگاه‌های فنی مونیخ و هایدلبرگ (Heidelberg University) در رتبه سوم برترین دانشگاه‌های آلمان قرار گرفته است. حدود ۱۵ درصد از جمعیت دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. دانشگاه LMU در بیش از صد رشته و زمینه تحقیقاتی فعالیت می‌کند و کلاس‌های انگلیسی زبان در این دانشگاه به ویژه در رشته‌های بازرگانی، مدیریت، روانشناسی و فیزیک به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.

دانشگاه‌های شهرهای کوچک‌تر آلمان

بادن-وورتمبرگ، ایالتی در جنوب غربی آلمان است که به دلیل دانشگاه‌های مشهور و مناظر طبیعی زیبا یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی دنیا است. از آنجا که این دانشگاه‌ها در شهرهای کوچک‌تر آلمان با تعداد مهاجرین کمتری واقع‌شده‌اند، دانشجویان بین‌المللی  به تجربه کامل‌تری از تحصیل در خارج دست می‌یابند.

heidelberg university

دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)

این دانشگاه که در سال ۱۳۸۶ میلادی بنا شده، با رتبه ۵۵ بهترین دانشگاه‌های دنیا، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپای غربی به شمار می‌رود. رشته‌های علوم پایه این دانشگاه از سایر رشته‌های آن نیز وضعیت بهتری دارند. ۲۰ درصد جمعیت دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی که از ۱۳۰ کشور جهان گرد هم آمده‌اند، تشکیل می‌دهند. هم‌چنین حدود یک‌سوم دانشجویان دکترا در این دانشگاه از دانشجویان بین‌المللی هستند. به خاطر داشته باشید که اغلب دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می‌شوند و اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ را دارید باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشید.

Schiller International University

دانشگاه بین‌المللی شیلر (Schiller International University)

دانشگاه بین‌المللی شیلر، با پردیس‌های متعدد در اروپا و آمریکا یک دانشگاه بین‌المللی به معنای واقعی است. پردیس اصلی این دانشگاه در ایالت فلوریدا آمریکا واقع شده، اما قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پردیس این دانشگاه در هایدلبرگ آلمان قرار دارد. این دانشگاه در ابتدا برای دانشجویان آمریکایی که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان  را داشتند، تأسیس شد. در حال حاضر دانشجویانی از ۱۰۰ کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. سیستم آموزشی این دانشگاه کاملا مطابق با سیستم آموزشی ایالات‌متحده است و مدرک تحصیلی اخذ شده در این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایالات‌متحده قرار می‌گیرد. تمامی کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و بیش‌تر آموزشی مبتی بر کار در دستور کار این دانشگاه قرار دارد، که شامل دوره‌های دوساله و چهارساله می‌شود.

Hochschule Furtwangen University

دانشگاه فورت وانگن (Hochschule Furtwangen University)

دانشگاه فورت وانگن یا به اختصار HFU، دانشگاهی کوچک واقع در ایالت بادن-وورتمبرگ است که روی  علوم کاربردی تمرکز بیشتری دارد. با وجود وسعت کم، این دانشگاه در زمینه مدیریت بازرگانی بین‌المللی در رتبه دوم آلمان قرارگرفته و در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر اعتبار خاصی دارد. دانشگاه فورت وانگن که ۱۳ درصد از دانشجویان آنرا دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند، از لحاظ رضایت در رتبه اول کشور قرار گرفته است. این دانشگاه با بیش از ۱۰۰ دانشگاه معتبر بین‌المللی همکاری‌های نزدیک علمی دارد.

University of Freiburg

دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)

دانشگاه فرایبورگ آلمان که در ایالت بادن-وورتمبرگ  واقع شده و ۱۶ درصد از جمعیت دانشجویانش را دانشجویان بین‌المللی از ۱۲۰ کشور جهان تشکیل داده‌اند، برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته است. در مرکز آموزش زبان این دانشگاه، دوره‌های فشرده آموزش زبان آلمانی برگزار می‌شود، که محبوب دانشجویان بین‌المللی است و در تعطیلات بین‌ترم هر سال دانشجویانی از بیش ۵۰ کشور دنیا در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

برنامه آموزشی جهانی (Global Studies Program)، که یکی از معتبرترین دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دنیا است نیز شانس بزرگی برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید یا می‌خواهید برای دوره‌ای کوتاه در یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان دوره‌ای آموزشی بگذرانید، تحصیل در هر یک از این دانشگاه‌های ذکر شده، می‌تواند تجربه بسیار ارزنده‌ای در اختیارتان قرار دهد. تحصیل در این کشور در کنار آشنایی با فرهنگ غنی آلمان و  یافتن دوستانی از دانشجویانی از سراسر جهان تجربه‌ای است که آینده زندگی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

مشاوره رایگان