× franchisor.ir

 

مجمع الجزایر ژاپن کشوری است در اقیانوس آرام واقع در آسیای شمال شرقی که یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادیِ جهان است و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد. ( ۵/۴۷۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به گزارش صندوق بین‌المللی پول ). ژاپن یک کشور پادشاهی است که برمبنای قانون اساسی اداره می‌شود.
ژاپن کشوری است کاملاً محصور شده در آب که از طریق مرز آبی با کشورهای چین، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه همسایه‌ است. این کشور در پایان جنگ جهانی دوم، تمامی متصرفات فراسوی دریاهای خود، از جمله کشور کره را که در آن موقع ۴۵/۵ درصد کل کشور را تشکیل می‌داد، از دست داد و وسعت آن به میزان فعلی که در حدود ۳۸۷۰۰۰ کیلومتر مربع است تقلیل یافت.
ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۵ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌آید .
ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. در حقیقت این کشور شرقی‌ترین کشور جهان (بدون در نظر گرفتن خاک قطب) است. مطالعات باستان شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پساپارینه‌ سنگی می‌داند. ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی است و بشدت زلزله خیز است، آمار نشان می‌دهد که سالانه در حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در آنجا روی می‌دهد .
کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد، G8، G4 و APEC است. ژاپن پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد (۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱) و چهارمین کشور صادرکننده در جهان (۷۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) و ششمین کشور بزرگ وارد کننده است (۶۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰).

ژاپنی‌ها به کشور خود، نیهون می‌گویند. نیهون از دو واژهٔ نیچی و هُن تشکیل شده‌است. نیچی یا هی به معنای خورشید و روز است و هُن یعنی ریشه و آغاز. از آنجا که ژاپن در شرقی‌ترین نقطه قاره کهن و کشور چین قرار داشته تصور می‌شده که اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع می‌کند. بر این اساس با نام سرزمین آفتاب تابان مشهور شده‌است. در زبان ژاپنی این نام نیپّون نیز تلفظ می‌شود.

 

وسعت ژاپن

کشور ژاپن به نسبت وسعتش از تراکم جمعیت بسیار بالایی برخوردار است، مساحت آن برابر است با ۰/۳ درصد کل مساحت دنیا که به صورت مجموعه‌ای از جزایر در جهت شمال شرقی ـ جنوب غربی بین ۳۵ تا ۴۵ درجه عرض شمالی گسترده شده و به شکل یک کمان در میان اقیانوس کبیر و دریای ژاپن محصور مانده‌است.

وسعت ژاپن تقریباً به اندازه مساحت فنلاند (۳۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع) و یا پاراگوئه (۴۰۶۰۰۰ کیلومتر مربع) است. در مقام مقایسه به طور تقریبی کشور ژاپن یک بیستم آمریکا، یک نهم هندوستان، یک و نیم برابر بریتانیا و چیزی کمتر از یک چهارم ایران است.

 

آب و هوا

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است. مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌ است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستان‌های سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. میزان بارندگی در ژاپن بطور متوسط سالیانه ۱۸۰۰ میلیمتر می‌باشد. ژاپن کاملاً در آب محصور شده‌است: وجود اقیانوس سبب شده‌است که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد (بیشترین سرانه مصرف ماهی در جهان). از این رو ژاپن دارای مقام اول دنیا در زمینه شیلات است. با این حال به دلیل اینکه محصولات دریایی مهمترین ماده غذایی مردم ژاپن را تشکیل می‌دهد، از این لحاظ نیز کشور با کمبود و مشکل روبرو است. به طوری که اکنون شیلات و مواد غذایی بعد از نفت خام دومین اقلام وارداتی ژاپن را تشکیل می‌دهند. رشته کوه‌های آتشفشانی ژاپن اغلب دارای چشمه‌های آب گرم طبیعی هستند. این کشور در تابستان و پاییز اغلب شاهد گردبادهای عظیم و طوفان‌های شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس زلزله‌های شدید زیرآبی می‌توانند در آنجا امواج عظیم و جذر و مدی ویرانگر به نام سونامی ایجاد کنند.

 

زبان

زبان مردم ژاپن «ژاپنی» است؛ و با زبان چینی کاملاً متفاوت است. زبان ژاپنی برخلاف بسیاری از زبان‌های زنده دنیا که از شاخه زبان‌های هند و اروپایی می‌باشند، جزو این گروه محسوب نمی‌شود. این زبان اگرچه بسیاری لغات را از زبان چینی گرفته‌است، ولی با این وجود با زبان چینی هم از یک ریشه نیست. زبان ژاپنی، زبانی است مستقل و تنها زبان کره‌ای را می‌توان با آن از یک ریشه دانست. زبان این کشور جزو یکی از مشکل ترین زبان‌های دنیا برای خارجیان به‌شمار می‌آید.

 

جایگاه زنان در ژاپن

در ژاپن رسوم و سنن بسیار مهم هستند و به آسانی تغییر نمی‌کنند. به همین دلیل زنان برای ورود به دنیای کار و نیز کسب حقوق مساوی دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اند. جامعه ژاپن جامعه پدر سالار است که تصمیم‌گیری در آن عمدتاً کاری مردانه‌است و از زنان انتظار می‌رود از مردان اطاعت کنند. تعدادی از زنان این نظام را به چالش کشانده‌اند. اما اغلب آنها هنوز برتری مردان را می‌پذیرند. در ژاپن سیاست‌مداران زن نادرند و تنها ۵٪ کرسی‌های قانون گذاری در دست زنان است و از ۱۷۰۰۰ وکیل شاغل کمتر از ۵۰۰۰ نفر آنان زن و ۷٪ تمام مدیران دفتری را زنان تشکیل می‌دهند.

حدود ۴۰٪ زنان ژاپنی به کار بیرون از خانه مشغول اند. اغلب آنها تکنیسین فروشنده یا کارگران رده پایین هستند. حدود ۳۰٪ زنان ژاپنی تحصیلات دانشگاهی دارند که از این میان اغلب آنها کسانی هستند که دوره ۲ساله علوم مذهبی را گذرانده‌اند. با وجود اینکه قوانینی مبنی بر وجود حقوق مساوی و درآمد یکسان برای مردان و زنان در مشاغل مشابه وجود دارد اما درآمد زنان به طور متوسط ۵۳٪ مردان است و بعضی شرکت‌ها از استخدام زنان سرباز می‌زنند.

در خاندان امپراتوری ژاپن نیز زنان با مردان برابر نیستند، به طوری که زنان پس از ازدواج برخلاف مردان موظف به ترک خاندان امپراتوری هستند و القاب اشرافی خود را از دست می‌دهند، مگر این که با یکی از شاهزادگان وصلت کنند. سلطنت در ژاپن موروثی است ولی شاهدخت‌ها در خط وارثت جای ندارند و طبق قانون به تصویب رسیده در سال ۱۹۴۷ فقط شاهزادگان قادر به رسیدن به تخت سلطنت هستند. این در حالی است که ژاپن در طول تاریخ هشت امپراتیس داشته که به طور مستقل فرمانروایی و حکومت کرده‌اند؛ ولیعهد کنونی ژاپن، شاهزاده ناروهیتو، تنها یک دختر به نام آیکو دارد که پس از تولد وی در سال ۲۰۰۱ حکومت تصمیم به تغییر قانون وراثت گرفت به طوری که زنان هم در آن جای داشته باشند زیرا در طی ۴۱ سال هیچ پسری متولد نشده بود و تمامی فرزندان شاهزادگان دختر بودند. این قانون در سال ۲۰۰۵ در حال تصویب بود تا این که در سال ۲۰۰۶ با تولد شاهزاده هیساهیتوی آکی‌شینو تنها پسر شاهزاده آکی‌شینو، پسر دوم امپراتور، قانون وراثت دوباره به نفع مردان تغییر یافت. هم اکنون خاندان امپراتوری ژاپن ۲۲ عضو دارد که ۷ تن از آنها مرد و ۱۵ تن از آنها زن هستند.

 

 


شهرهای مهم ژاپنتوکیو

پایتخت ژاپن، شهر آسمان خراش ها، مراکز تجاری متعدد و معابد زیبا است. رودخانه سومیدا که برای مردم ژاپن مقدس است از میان این شهر میگذرد.
از مهم‌ترين مناطقي كه هر ساله از تمامي نقاط جهان گردشگران به آن روي مي‌آورند قصر امپراتور ژاپن است كه در مركز شهر توكيو قرار دارد. امپراطور ژاپن به همراه خانواده خود در اين قصر زندگي مي‌كنند. قصر امپراطوري براي بازديد عموم آزاد نيست ولي در روز دوم ژانويه درهای اين قصر به روي عموم مردم باز مي‌شوند تا همگان بتوانند از آن ديدن كنند.
يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري ژاپن برج آهني توكيو است كه 333 متر ارتفاع و 4000 تن وزن دارد و 3 متر از برج ايفل در فرانسه بلندتر و حدود 3000 تن از برج ايفل سبك‌تر است. اين برج مبين فن‌آوري و صنعت پيشرفته كشور ژاپن است.
شهربازی دیزنی لند در شرق توکیو را از قلم نیندازید.
 

 

 


یوکوهاما

با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر دومین شهر بزرگ ژاپن است و در خلیج توکیو و جنوب این شهر واقع شده.
در جنوب یوکوهاما و در نزدیکی باغ سانکی که معبد بودایی پانصد ساله ای را در خود جای داده مجموعه ای از ساختمان های تاریخی از جمله بتکده های باستانی قرار دارد . پارک نوگویاما با باغ های زیبا ، سالن تئاتر در فضای آزاد، تالارهای کنسرت و باغ وحش از بزرگترین مراکز جذب گردشگر در این شهر است .

 

 

 


ساپورو

شهری در جنوب غربی جزیره هوکایدو که باغ گیاه شناسی از دیدنی های این شهر است. ورزشهای زمستانی در ساپورو بسیار رواج دارد و علاقمندان بسیاری را برای اسکی به خود جذب می کند. جشنواره برف سالانه از 7 فوریه تا 13 فوریه در این شهر برگزار میشود. در این فستیوال شرکت کنندگان اشکال و مجسمه های زیبایی از برف و یخ می سازند.     
 

 

 


کیوتو

شهری در میانه غربی جزیره هونشو است. بخش اصلی شهر توسط دو رودخانه کامو و کاتسورا از شرق و غرب محدود شده است. در مرکز شهر کاخ امپراتوری و قلعه نایجو قراردارد. موزه ملی کیوتو قدیمی ترین و مشهورترین موزه ی این شهر می باشد. معروفترین معابد در شهر کیوتو و یا نزدیکی شهر معابد شینتو، یاساکاجینجا و فوشیمی ایناری هستند که در پایین کوه ایناری ساخته شده اند. سایر معابد معروف در کیوتو، نیشی هونگا نجی، سایهو، کیومیزو ، یاساکا،  چیون این، هیان و جین کاکوجی  هستند.
قصر کین ک کوجی ( قصر طلایی )، این قصر در بخش شمالی کیوتو در میان یک دریاچه با درختان بلند افرا  و بلوط احاطه شده.
دریاچه بیوا، این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین ژاپن است که در نزدیکی شهر قرار گرفته است.
برج کیوتو، برج ضد زلزله است، وقتی که بالای آن می ایستید شهر را زیرپای خود می بینید.  
کاتسورا، در این ویلا زیباترین باغچه های ژاپنی دیده می شود.
     

        

 

                            
اوزاکا

شهر ساحلی که ونیز ژاپن خوانده میشود در جزیره هونشو واقع شده است.  پارک ناکانوشیما ، آسمان خراش سنین سگای ، قصر اوزاکا ، موزه ی شهر و هنر شهرداری ، پارک تن نوجی و باغ گیاه شناسی و معبد شیت تن توجی ، از نقاط دیدنی شهر می باشد. منطقه نامبا با داشتن بازارچه ها و پارک های زیبا از نقاط دیدنی در مرکز اوزاکا است. دوتنبوری نیز از محله های مرکزی و قدیمی اوزاکا است .
آکواریوم اوزاکا یا کایوکان در دهکده بندری تمپوزان در خلیج اوزاکا قرار دارد و یکی از دیدنی ترین آکواریوم های ژاپن محسوب میشود. ۱۵ آکواریوم، که هر کدام نشان دهنده منطقه خاصی از حاشیه اقیانوس آرام است، آبزیان بسیاری را در خود جای داده اند. آکواریوم مرکزی ۹ متر عمق دارد و محل زندگی کوسه ای عظیم الجثه است.


 

 

 

 

 

سفارت ژاپن در تهران

 

آدرس: میدان آرژانتين، خيابان احمد قصير(بخارست)، نبش خيابان پنجم، سفارت ژاپن
تلفن :  ۳-۸۸۷۱۷۹۲۲
ساعت کار سفارت: 8:30 الی 12:00 ، 12:45 الی 17:00 (جمعه و شنبه سفارت تعطیل می باشد)
صندوق پستي: 814-11365

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

  

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان