× franchisor.ir

 ویزا و اقامت ایتالیا

 

 

اخذ ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا، شامل افرادی می‌شود که با هدف گردشگری، قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را دارند. فراموش نکنید که ویزای توریستی به شما اجازه‌ی کار نمی‌دهد و برای اشتغال در ایتالیا، احتیاج به صدور مجوز کار دارید.
اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای ویزا است. این فرم را می‌توانید از بخش روادید کنسولگری سفارت ایتالیا در تهران تهیه کنید؛ فرم باید در دو نسخه و برای هر فرد به طور جداگانه تکمیل شود.

 مدارک مورد نیاز ویزای توریستی :

یک: شناسنامه ایرانی
توجه: ترجمه‌ی رسمی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.
 
دو: گذرنامه
توجه: اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست روادید باشد.
کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.
 
سه: سه قطعه عکس رنگی
توجه: در صورتی که عکس همراهان در گذرنامه‌ی متقاضی باشد، باید برای همراهان نیز دو قطعه عکس در مدارک در نظر بگیرید.
عکس باید زمینه روشن، واضح و کاملاٌ جدید باشد و با ظاهر فعلی متقاضی مغایرتی نداشته باشد.
 
چهار: آدرس محل کار و منزل به طور دقیق.
 
پنج: اسنادی مبنی بر وضعیت شغلی متقاضی:
  برای کارمندان بخش دولتی: ترجمه‌ی آخرین حکم کارگزینی
  برای کارمندان بخش خصوصی‌: گواهی اشتغال به کار
  برای صاحبان شرکت‌های خصوصی: ترجمه‌ی روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه‌ی شرکت به زبان انگلیسی، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی
  برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها: کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی.
  برای مشاغل آزاد: ترجمه جواز کسب و یا کارت بازرگانی
 
شش: ترجمه آخرین مدرک تحصیلی، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی.
 
هفت: مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی.
 
هشت: ترجمه یک سند مالکیت، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی.

نه: ضمانت‌نامه بانکی و یا چک رمزدار به مبلغ هفتاد میلیون ریال به ازای هر فرد
برای ارائه‌ی مدارک احتیاج به وقت ملاقات و انجام مصاحبه از بخش روادید سفارت ایتالیا دارید که باید با در دست داشتن اصل گذرنامه و به صورت حضوری برای دریافت وقت ملاقات اقدام کنید.
بررسی اولیه‌ی مدارک معمولاً از سه هفته تا یک ماه طول می‌کشد و ممکن است پاسخ قطعی نسبت به درخواست شما چند هفته‌ای هم بیشتر زمان ببرد.
بعد از موافقت با صدور روادید مدارکی که هنگام دریافت روادید نیاز دارید، این‌ها هستند:
بیمه مسافرتی .
متقاضیان روادید باید بیمه‌ی مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو می‌باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور ایتالیا داشته باشد؛
بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد ایتالیا
در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت
کل هزینه روادید

اخذ ویزای تابعیت ایتالیا از طریق تولد

تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع تابعیت محسوب میشود. این تابعیت، تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود . معمولا این تابعیت غیر ارادی و تحمیلی است.به این مفهوم که چنانچه برای مثال شخصی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ما خواه ناخواه ایرانی محسوب می شود. البته به شرط اینکه شروط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. بنابراین کسی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت نیز مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد.

برای مثال: ماده 988 قانون مدنی ایران مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در ماده فوق.
اخذ تابعیت در ایتالیا از طریق تولد از طریق خون بوده مگر که تصویب قوانین جدید این وضع را تغییر دهد. در بسیاری از کشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن از موارد تاثیرگذار محسوب می شود. در کشور هایی که تابعیت آنها از طریق خون می باشد تولد عامل اخذ اقامت نمی باشد.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج 

بر اساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشور های جهان پذیرفته شده که در صورت ازدواج فی مابین زوجین شخص می تواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور ایتالیا از این قائده مستثنی نمی باشد. لذا چنانچه یک نفر با یک ایتالیایی ازدواج کند می تواند جهت اخذ تابعیت اقدام کند.در حقوق کشور ایران نیز به این موضوع اشاره شده است.

برای مثال: در بند 6 از ماده 976 قانون مدنی قید شده هر زمان تبعه خارجی که با شوهر ایرانی ازدواج کند ایرانی محسوب میشود.
در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور ایتالیا، ازدواج با مرد یا زن آن قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود البته در صورتی که پرونده درست ارائه شود و دارای شکل صحیح حقوقی باشد. لازم به ذکر است در نظام حقوقی بعضی کشورها نظیر ایران ازدواج دارای اثار تحمیلی تابعیت میباشد.

برای مثال: در ماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانونگذار خود به خود ایرانی حساب می شود. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست.
در کشور ایتالیا ازدواج با شخص ایتالیایی به تنهایی کافی نیست و نیازمند درخواست برای اخذ تابعیت نیز میباشد و تا شما در خواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شما ارائه نمی گردد.


اخذ اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

مرحله 1: اخذ تایید وزارت بازرگانی ایتالیا، اتاق بازرگانی و پلیس جهت صدور اجازه ی کار در ایتالیا و گرفتن مدرک "نولائوستا"
زمان: 40 روز
هزینه: 20000 یورو برای هر نفر
 
مرحله 2: تایید مدرک نولائوستا توسط سفارت کنسول ایتالیا در ایران و اخذ ویزای یکساله ی کاری
زمان: بستگی به سفارت ایتالیا در ایران دارد، اما به طور متعارف 21 روز طول می کشد.
 
مرحله 3: سفر اول به ایتالیا جهت انجام امور اولیه اقامت شامل افتتاح پرونده در مرکز مهاجرت، اخذ کد ملی و افتتاح حساب و معرفی به اداره پلیس
زمان: 3روز
 
مرحله 4: سفر دوم به ایتالیا جهت انجام مراحل اولیه ثبت شرکت شامل اساسنامه و ثبت نام شرکت و همچنین تکمیل امور اداره ی پلیس برای اقامت از قبیل تشخیص هویت و دریافت رسید کارت اقامت
زمان: 4 روز. این سفرحدودا 20 روز بعد از سفر اول صورت می گیرد که بستگی به وقت اعلام شده از طرف پلیس دارد.
 
مرحله 5: سفر سوم و دریافت کارت اقامت همچنین ثبت نهایی شرکت و افتتاح حساب بانکی شرکت
زمان: 5 روز. این سفر حدودا 25 روز بعد از سفر دوم صورت می پذیرد که بستگی به وقت اعلام شده در سایت پلیس دارد.
هزینه: 15000 یورو برای هر شرکت

اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار

یکی از راه های ورود به کشور ایتالیا اخذ ویزای کار ایتالیا می باشد. درخواست بسیاری از مهاجرین برای مهاجرت اخذ ویزای کار است ولی برای دریافت این نوع ویزا باید شخصی به عنوان کارفرما در کشور مقصد شما را استخدام کند و این موضوع خود شرایط خاصی دارد. در کشور ایتالیا و در کل اتحادیه اروپا برای استخدام اشخاص باید کارفرما به مدت 3 ماه در روزنامه و اینترنت آگهی دهد اگر در کشور خود متقاضی یافت نکرد باید به مدت 3 ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی دهد و اگر مجددا متقاضی یافت نکرد، میتواند برای شما دعوتنامه کاری ارسال نماید و باید نشان دهد که از لحاظ مالی شما و خانواده شما را تامین می کند. این پروسه کمی دشوار است ولی اگر شخصی به عنوان دانشجو در ایتالیا باشد می تواند به محض آگهی شدن شغل اقدام به دریافت مجوز نماید. یعنی اگر شما در کشور ایتالیا کارفرمایی دارید میتوانید از طریق تحصیل وارد خاک ایتالیا شوید و پس از آن اقدام به اخذ ویزای کار ایتالیا نمایید.

کاردرایتالیا

ویزای کار در کشور ایتالیا از چند طریق صورت می گیرد یکی از راه های اخذ ویزای کار این است که شخص در کشور ایتالیا یک دعوت نامه کاری از یک شخص واجد شرایط که دارای شرکت معتبر در ایتالیا است دریافت نماید که شخص نیز باید شرایط لازم را داشته باشد. یکی دیگر از شرایط لازم پذیرفته شدن برای ویزای کار این است که در آگهی پذیرفته شوید، که  طی  مراحلی که ابتدا ۳ ماه در داخل کشور سپس ۳ماه  در اتحادیه اروپا  آگاهی شود اگر شخص مورد نظر پیدا نشود از ایران یا کشور دیگر نیرو میگیرند، وقتی شخص در این آگهی پذیرش شد می تواند برای اخذ ویزا اقدام نماید. پیدا کردن کار فرما در اروپا شرایط  خاصی دارد، کارفرما پس از آگهی  شغل خود باید برای استخدام شخص متقاضی، حقوقی را در نظر  بگیرد که کل هزینه های شخص و خانواده ان را در بر داشته باشد. این حقوق باید پس از کسر هزینه مالیات محاسبه گردد که آیا برای مخارج شخص مهاجرت کننده کفایت میکند یا خیر ؟

بنابر این در کشور ایتالیا اخذ ویزای کار امری حقوقی است که باید مراحل قانونی و حقوقی آن سپری گردد و اساسا باید کارفرما مجوز داشته باشد که برای کارگر متقاضی تقاضای ویزای کار کند. در اصطلاح شخص کارفرما در کشور ایتالیا باید بتواند اسپانسر شود (sponsor). در کل اقدام برای ویزای کار بدون داشتن اسپانسر امری سخت است. مراقب باشید افراد کلاهبردار ادعا میکنند که میتوانند در مدت کم ویزای کار برای شما اخذ کنند، بنابراین همواره توجه داشته باشید تا به هر شخصی اعتماد نکنید.

در این روش کل پروسه اخذ ویزای کار بین ۲ تا ۹ ماه به طول می انجامد که شخص متقاضی میتواند بعد از چند سال ( معمولا ۲ تا ۵ سال) تقاضای اقامت دائم کند و با قوانین کنونی این امر به راحتی مقدور میباشد. اخذ ویزای کار روش دیگری هم دارد، اخذ ویزا از طریق مهارت یا تخصص می باشد که در برخی از کشور ها مانند استرالیا ،کانادا و دانمارک امکان پذیر می باشد .این ویزا معمولا به نام ویزای مهارت خوانده میشود(skilled worker). این ویزا در کشور های مختلف فرق دارد و در مورد کشور ایتالیا این امر در حال حاضر به سختی انجام می شود.

پروسه این ویزا در اکثر کشورها خیلی طولانی می باشد و کشور دانمارک بهترین کشوری است  که الان میتوان برای آن اقدام نمود که یک پروسه ۷ تا ۹ ماهه دارد. ویزای GR1  نام ویزای کار دانمارک است که مشهور به ویزای گرین کارت می باشد.

یکی از راه هایی که وجود دارد این است که ما بتوانیم در کشور ایتالیاکار فرما را پیدا کرده و به طور قانونی بتوانیم در آن کشور مشغول به کار شویم این است که به عنوان دانشجو وارد کشور ایتالیا شویم و چون در حین تحصیل اجازه کار نیمه وقت داریم می توانیم به محض این که شغلی آگهی شد آن را درخواست کنیم یا صبر کنیم که وقتی درسمان تمام شد از کارفرما در کشور ایتالیادرخواست کار کنیم، این راه از جمله راه های  بسیار مناسب می باشد زیرا پس از ورود به کشور ایتالیا شخص چون به عنوان دانشجو وارد کشور شده است فرصت دارد تا شغل مورد نظر خود را پیدا کند و آن را تا پس از اتمام تحصیلات خود ادامه دهد تا زمانی که بتواند از طریق این شغل اقامت کاری اخذ نموده و پس از پرداخت مالیات به مدت ۳ تا ۴ سال برای  اخذ اقامت دائم اقدام نماید.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرینی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند میتوانند از طریق اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند. یکی از راه های اخذ اقامت ایتالیا، اخذ اقامت تحصیلی می باشد. کشور ایتالیا و اتریش مهد هنر اروپا می باشند و بسیاری از جوانان از سرتاسر دنیا آرزوی راه یابی به دانشگاه های ایتالیا را دارند.

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان