× franchisor.ir

درباره استونی

استونی كوچك ترین و شمالی ترین كشور منطقه بالتیك بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشكیل شده است. در این كشور، دریاچه های فراوان و جنگلهای متراكم زیادی، به چشم می خورد. استونی، آب و هوای معتدلی داشته و از نظر منابع طبیعی فقیر می باشد. خاك استونی، قابلیت كشت مناسبی نداشته و دامداری آن نیز، فقط جوابگوی 20 درصد نیاز كشور است. در سالیان اخیر، منابع محدودی از نفت و فسفریت در این كشور یافت شده است. صنایع عمده این كشور عبارت است از : فلز كاری ، صنایع چوب و نساجی.

استونی كه در سال 1940 ضمیمه خاك شوروی شده بود، در سال 1991 استقلال خود را باز پس گرفت.
استونی یکی از کشورهای شرق اروپاست که مساحتی به اندازه استان آذربایجان شرقی دارد و یک میلیون و 200 هزار نفر در این مساحت زندگی می کنند. پایتخت این کشور تالین است و اتفاقا توریست‌هایی که بخواهند به استونی سفر کنند معمولا این شهر را برای دیدن انتخاب می کنند.
تالین، قدیمی ترین پایتخت اروپای شمالی است و در سال 2011 (همراه تورکو در فنلاند) پایتخت فرهنگی اروپا بوده است. منطقه قدیمی شهر تالین با خانه‌های کوچک قرون وسطایی، جوان‌هایی با لباس‌های محلی و شور و هیاهوی مردم در رستوران‌های سنتی‌اش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

استونی

با کمترین هزینه و بهترین مدارک در چند ماه اقامت اروپا بگیرید

کلیک کنید

استونی زنانه ترین کشور جهان

استونی را زنانه‌ترین کشور جهان گفته‌اند. کشوری که در آن به ازای هر 84/0 مرد یک زن وجود دارد و معنای این حرف این است که به ازای هر 100 زن، 84 مرد وجود دارد. البته در نسل جدید استونی‌ها، وضعیت بهتر شده و حالا به ازای هر 100 زن، 106 مرد وجود دارد. با این حال در میان افراد 65 ساله و بیشتر، وضعیت آن قدر از حالت طبیعی خارج می‌شود که به ازای هر یک مرد، 2 زن وجود دارد. یکی از دلایل اصلی این موضوع امید به زندگی بالاتر زنان در این کشور است که 11 سال بیش از مردان است. البته نباید تاثیرات واقعه مهیبی چون جنگ جهانی را هم بر وضعیت جنسیتی در میان سالمندان نادیده گرفت.
استونی کوچک‌ترین و شمالی‌ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده‌است. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانیده‌ است. آب‌ و هوای این کشور معتدل و مرطوب با تابستان‌های ملایم و زمستان‌های سرد است. از نظر وسعت این کشور حدودا برابر کشور های سوئیس ، هلند ، دانمارک و یونان میباشد.
 

فرهنگ، اقتصاد و تاریخ کشور استونی

استونی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - و به عضویت کشورهای شنگن پذیرفته شد .

تنها زبان رسمی این کشور استونیایی ست که بسیار به زبان فنلاندی نزدیک است. البته اکثر مردم استونی به زبان انگلیسی تسلط دارند و مذهب مردم استونی مسیحی لوتری, ارتودوکسی میباشد. 69درصد از مردم این کشور از تبار استونیایی و حدود 25 درصد روس‌تبارند.

صنايع عمده استونی از نظر اقتصادی شامل صنايع مهندسي و فرآوري غذايي است. گاز براي استفاده گرمايشي و صنعتي از شيست قيردار استخراج مي‌شود. محصول عمده بخش مهم كشاورزي و دامپروري لبنيات است. استونی از نظر آزادی مطبوعات، آزادی اقتصادی، آزادی سیاسی و آموزشی در سطوح بالای جهانی قرار دارد. واحد پول استونی یورو میباشد.

نظام سیاسی استونی

نظام سیاسی استونی جمهوری پارلمانی است و رییس جمهور، که اختیارات اجرایی محدودی دارد، از سوی نمایندگان پارلمان برای دوره پنج ساله به این سمت برگزیده می‌شود. پارلمان این کشور دارای یک مجلس با ۱۰۱ نماینده‌ است که با رای مستقیم مردم برای دوره‌های چهارساله به عضویت مجلس انتخاب می‌شود. مجمع ۱۰۶ نفره و رییس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رییس جمهور، نخست وزیر و شورای وزیران را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند. 

شهرهای مهم استونی

تالین

تالین بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور استونی است. شهر تالین حدود ۱۵۹٫۲ کیلومترمربع مساحت دارد و شهری بندری است و در شمال این کشور در نزدیکی خلیج فنلاند واقع شده است. این شهر در ۸۰ کیلومتری جنوب شهر هلسینکی، ۳۸۰ کیلومتری شرق استکهلم و ۳۲۴ کیلومتری غرب سن پترزبورگ واقع شده است. این شهر که به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱ نیز معرفی شده در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار داشته و جزو ده شهر برتر فناوری رقومی (دیجیتال) دنیا می‌باشد و تا ماه مه سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۴۱۳٬۲۹۰ نفر جمعیت داشته است.

استونی 

تارتو

تارتو دومین شهر پرجمعیت کشور استونی بعد از تالین است. جمعیت این شهر ۱۰۳٬۲۸۴ نفر و مساحت آن ۳۸٫۸ کیلومتر مربع است.

استونی

ناروا

ناروا شهری مرزی در کشور استونی، که جمعیت آن ۶۵٬۸۸۶ نفر و مساحت آن ۸۴٫۵۴ کیلومتر مربع است.

استونی

پارنو

پارنو یکی از شهرهای کشور استونی است. این شهر در سال ۲۰۱۱ میلادی ۳۹٬۷۲۸ نفر جمعیت داشته است.

استونی

کوتلا-یاروه

کوتلا-یاروه یکی از شهرهای کشور استونی است. این شهر در سال ۲۰۱۱ میلادی ۳۷٬۲۰۱ نفر جمعیت داشته است.

استونی

ماردو

ماردو یکی از شهرهای کشور استونی است. این شهر در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۷٬۵۲۴ نفر جمعیت داشته است.

استونی

ویلیاندی

ویلیاندی یکی از شهرهای کشور استونی است. این شهر در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۷٬۴۷۳ نفر جمعیت داشته است.

استونی

وورو

وورو یکی از شهرهای کشور استونی است. این شهر در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۲٬۶۶۷ نفر جمعیت داشته است. جاده ای۲۶۳ اروپا از این شهر عبور می کند.

استونی

پایده

پایده نام شهر کوچکی است در کشور استونی، جمعیت آن در ژِانویه ۲۰۰۵ برابر با ۹۶۰۶ نفر بود و مساحت آن ۱۰،۰۳۶ کیلومتر مربع است. پایده زادگاه آهنگساز معروف استونیایی آروو پارت است.


استونی

 

 

 

سفارت استونی در تهران

 

استونی در ایران سفارتخانه ای ندارد و باید به سفارت فنلاند مراجعه کنید.
 شریعتی- خیابان  ‏میرزاپور(سهیل)- کوچه  ‏حدادیان- پلاک ۲‏
تلفن : ‏۲۳۵۱۲۰۰۰
فکس : ‏۲۲۲۱۵۸۲۲
روز و ساعت کاری : یکشنبه تا پنجشنبه ۱۶- ۸ و (جهت ویزا) ۱۲- ۱۰‏
سایت: http://www.finland.org.ir

 

 

موسسه حقوقی سام نماینده هلدینگ بین المللی اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران 

**جهت دریافت مشاوره حضوری و تلفنی با کارشناسان ما با شماره  86087156 - 86087151 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید**

 

 

مشاوره رایگان