× franchisor.ir

درباره آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است.آلمان از شمال با دانمارک و دریای بالتیک،از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آلمان ۳۵،۷۱۲،۱۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. اولین پادشاه آلمانی‌ زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره،حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید،این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد،پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت و با پایان جنگ جهانی اول قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ‌جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود.پس از جنگ‌جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند. آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی و حوزهٔ پولی یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند. آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد و پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

جغرافیای طبیعی آلمان

آلمان از 16 ایالت تشکیل شده است که بزرگترین ایالت آلمان بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی می باشد. آلمان ترکیبی از دشت، جنگل، کوه، ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌ است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند، در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود و در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌ شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲،۹۶۲ متر است.

جغرافیای انسانی آلمان

براساس تحقیقات ادارهٔ فدرال آمار آلمان و بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌، جمعیت این کشور حدود ۸۰ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲٫۳٪) نفر دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٫۲ میلیون (۷٫۷٪) نفر باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. نوردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت‌های بایرن و بادن - وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند. ایالت‌های برمن و زارلند کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند.

اتباع خارجی در آلمان

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن- وورتمبرگ است. اتباع خارجی در ایالت‌های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجر را به خود اختصاص داده‌ است.جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت آلمان حدود ۳۰٪ است. جامعهٔ مهاجر آلمان از ۱۷٫۹٪ از ترک تباران، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۸٫۷٪ روس‌ها، ۸٫۲ قزاق‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی‌تباران تشکیل شده‌است.

اشتغال در آلمان

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت آلمان مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد را مردان و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدودا ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان قاقد کار هستند و این نرخ بیکاری که بین افراد ۱۵-۷۴ ساله میباشد، ۵٫۱٪ بوده‌ است.

زبان کشور آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. حدود ۹۵٪ مردم این کشور هم به این زبان یا گویش‌هایی از این زبان سخن می‌گویند. در عین حال زبان‌های اقلیت، دانمارکی ۰٫۰۶٪ ، فریسی ۰٫۰۱٪ ، رومی ۰٫۰۸٪ و سوربی توسط ۰٫۰۹٪ جمعیت نیز در آلمان استفاده می‌شوند. بزرگترین گروه زبانی که توسط مهاجران صحبت می‌شود، زبان ترکی است با ۱٫۸٪ جمعیت و زبان کردی با ۰٫۳٪ جمعیت.

شهرهای مهم آلمان  

آخن

شهری واقع در غرب آلمان که در سال ۱۸۹۰ جمعیتش از مرز ۱۰۰٬۰۰۰ نفر گذشت و به جمع کلان‌شهرهای آلمان ‍‍‍‍‍پیوست.آخن در منطقه مرزی هلند و بلژیک واقع شده و با شهرهایی مانند کلن، دوسلدورف، دویسبورگ، بن، مونشن‌گلادباخ، کرفلد و لورکوزن در آلمان، لیژ در بلژیک و ماستریخت، هیرلن و رورموند در هلند هم‌جوار است.کلیسای جامع آخن به عنوان نماد شهر آخن در سال ۱۹۷۸ به عنوان اولین بنای تاریخی آلمان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و همینطور دانشگاه فنی آخن که یکی از بزرگترین دانشگاه‌های فنی اروپاست که در این شهر واقع شده است.

شهر آخن

آلن

آلن شهری در ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان است، این شهر در ۷۰ کیلومتری اشتوتگارت و ۴۸ کیلومتری اولم قرار دارد.

 شهر آلن

هامبورگ

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و همچنین هشتمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است و همینطور سومین بندر بزرگ در اروپا بعد از آنتورپ وروتردام می باشد. هامبورگ یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از شانزده ایالت آلمان نیز به شمار می‌آید. هامبورگ در جنوب شبه جزیره یوتلاند قرار دارد؛ که در جنوب آن اروپای قاره‌ای، در شمال منطقه اسکاندیناوی، در غرب دریای شمال و در شرق دریای بالتیک قرار دارد. هامبورگ بر روی رود البه قرار دارد که از تقاطع آلستر و بیله تشکیل می‌شود و دارای آب و هوای اقیانوسی است که تحت تاثیر اقیانوس اطلس است. 

شهر هامبورگ

برلین

برلین بزرگترین شهر آلمان و پایتخت این کشور میباشد، برلین از لحاظ مساحت و جمعیت دومین کشور در اتحادیه اروپا می باشد. شهر برلین یکی از جذاب ترین شهرهای جهان برای شب زنده داری است. برلین شهری است که دانشگاه های برتر آلمان در آن واقع شده اند.

شهر برلین

مونیخ

سومین شهر کشور آلمان پس از برلین و هامبورگ مونیخ است. شهر مونیخ، شهری ثروتمند می باشد که دارای جاذبه های بسیاری است. شهر مونیخ در ایالت بایرن واقع شده است و بعنوان رتبه چهارم بهترین شهرهای جهان برای زندگی انتخاب شده است. مونیخ دارای آب و هوای بسیار دل انگیز و طبیعت بسیار زیبایی است.


شهر مونیخ

کلن

کلن با بیش از ۶۰۰ هزار دانشجو بعنوان اولین یا دومین شهر بزرگ دانشجویی آلمان قلمداد می شود. در شهر کلن ایرانیان بسیار زیادی سکونت دارند و این شهر شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل و زندگی برای مهاجرین خارجی فراهم کرده است. کلن عمدتا یک شهر فرهنگی بوده است.

 شهر کلن

فرانکفورت

فرانکفورت پنجمین شهر بزرگ آلمان است. در حال حاضر فرانکفورت یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ و ادبیات است. فرانکفورت خواستگاه و قرارگاه بانک مرکزی اروپا و مهم ترین شهر اقتصادی قاره اروپا می باشد. از لحاظ تاریخ، شهر فرانکفورت از اهمیت بالایی برخوردار است و اتفاقات مهم تاریخی کشور آلمان در این شهر به وقوع پیوسته بود.

شهر فرانکفورت

 

 

 

 

سفارت آلمان در تهران

پرچم آلمان

 

خيابان فردوسي -  روبروي بانك مركزي - شماره 324

تلفن : ۳۹۹۹۰۰۰۰ ،۳۹۹۱۱۰۲۰

فکس : ۳۹۹۹۱۸۹۰

روز و ساعت کاری : یکشنبه تا پنجشنبه‏

 

Tags:
مشاوره رایگان