× franchisor.ir

تحصيلات‌ در كشور بلژيك‌ در سه‌ مقطع ابتدايي، متوسطه‌ و دبيرستان ارائه می شود و دانش آموزان بعد از پایان این دوره های آموزشی، مي‌توانند برای تحصيل‌ در رشته‌ مورد علاقه‌ خود در دانشگاه اقدام نمایند.
متقاضیان تحصیل در کشور بلژیک می توانند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ و يا مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ بپردازند. دانشجویان در مرحله نخست برای ورود به‌ دانشگاه‌های بلژیک ، لزوماً باید مدرک ديپلم‌ دبيرستان‌ های کشور بلژيك‌ و يا ديپلم‌ دبيرستان‌ كشورهاي‌ ديگر را ارائه نمایند . چنانچه که این مدرک مورد تأييد وزارت‌ آموزش، تحقيقات‌ و تشكيلات كشور بلژيك‌ واقع گردد میتوانند برای ورود به دانشگاه اقدام نمایند. لازم به ذکر است که تحصيل‌ در رشته‌هايی همچون‌ فني‌ و مهندسي، پزشكي‌ و دندانپزشكي‌ در دانشگاه های کشور بلژیک ، نیازمند شرکت در آزمون ورودی می باشد.
تعداد زیادی از دانشگاه های بلژیک از جمله دانشگاه های با رتبه های بسیار خوب و نسبتاً بالایی در سطح جهانی هستند. هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها حدود 800 تا 3000 یورو در سال متغیر می باشد. دروسی که در دانشگاه های بلژیک ارائه می شوند ممکن است به زبان فرانسوی و یا هلندی و یا آلمانی باشد و البته دانشگاه هایی نیز وجود دارند که دروس را به زبان انگلیسی تدریس می نمایند .
اغلب دانشگاه های بلژیک ازلحاظ هزینه های تحصیل تقریباً رایگان می باشند ؛ البته دانشگاه های خاص و یا رشته های خاصی هم هستند که برای تحصیل نیاز به پرداخت هزینه دارند.
دانشجویان در کشور بلژيك بعد از گذراندن امتحانات مربوط به هر سال تحصيلي باید خود را با برگزاري آزمون‌هاي مربوطه تكميل کنند و جهت پذيرش به سال بالاتر تحصيلي، امتحانات را با موفقيت پشت سر بگذارند.
از جمله مدارک لازم برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد بلژیک ، ارائه مدرک زبان انگلیسی که دلالت بر تسلط شخص داشته باشد، توصیه نامه اساتید و همچنین ارائه نامه ای که مبتنی بر استطاعت مالی شخص باشد را می توان نام برد.

پذیرش در مقطع دکترا نیازمند ارائه ی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد . متقاضیان ادامه تحصیل در بلژیک باید با استاد راهنما در دانشگاه برای ارائه ی پروپوزال واخذ تاییدیه از ایشان در ارتباط باشند و در صورت امکان در رشته تحصیلی مد نظر خود بورس تحصیلی دریافت نمایند . لازم به بیان است که شرایط اخذ بورس تحصیلی در اکثر موارد مربوط به دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های همان کشور می باشد و در مرحله بعد اشخاصی که از رزومه کاری و تحصیلی فوق العاده قوی برخوردار باشند می توانند برای درخواست بورس تحصیلی اقدام نمایند. شرایط دیگری در خصوص تحصیل در مقطع دکترا وجود دارد که افراد علاقمند می توانند در بعضی دانشگاه ها و بعضی از رشته ها که دارای هزینه می باشند به ادامه تحصیل بپردازند.


دوره ی فوق دکترا نیز در دانشگاه های بلژیک وجود دارد . لیکن گذراندن این دوره , مدرک تحصیلی به شمار نمی رود. اصولا اساتید دانشگاه های کشور بلژیک پروژه های مورد نظر در پست دکترا را اعلام نمی کنند و فرد متقاضی باید با استاد در ارتباط باشد و شرایط خود را توضیح دهد.

ارائه ی مدرک زبان IELTS   یا TOFEL  برای پذیرش در کلیه ی مقاطع تحصیلی در کشور بلژیک الزامی است.

دانشجویان در کلیه ی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به ترتیب می توانند 10 ، 20 و 30 ساعت در هفته کار کنند و هزینه های مربوط به گذران زندگی خود را کسب نمایند.

یادآوری می نماییم که یافتن کار دانشجویی در هر کشوری دارای شرایط خاص خود می باشد. این شرایط عبارتند از تسلط شخص متقاضی به زبان رسمی آن کشور ، تجربه کاری و ....

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور بلژیک حدود 600 تا 800 یورو به صورت ماهانه متغیر می باشد. این هزینه اعم از کلیه ی مخارج زندگی فرد متقاضی همچون مسکن ، خوراک ، پوشاک و رفت و آمد و .... می باشد.

براي تحصيل در دانشگاه‌هاي بلژيك ارائه گواهينامه آموزش متوسطه كفايت مي‌كند.

تمام كساني كه حداقل يك گواهينامه آموزش متوسطه در اختيار داشته باشند مي‌توانند در بلژيك وارد مقطع آموزش عالي شوند. در جامعه هلندي(فلميش زبان) بلژيك نظام آموزش عالي داراي 3 بخش آموزش عالي فشرده و كوتاه مدت، آموزش عالي بلند مدت و آموزش دانشگاهي است. در اين ايالت مراكزآموزش عالي كه دوره‌هاي تحصيلي كوتاه مدت و بلند مدت دانشگاهي برگزار مي‌كنند به شكل مؤسسه آموزش عالي، مدرسه آموزش عالي، مركز آموزش عالي، مركز/ كالج تربيت معلم، كنسرواتور، آكادمي و غيره به فعاليت مشغول هستند. آموزش عالي كوتاه مدت و بلند مدت در 8 زمينه علمي فني، اقتصادي، كشاورزي، پيراپزشكي، اجتماعي، هنري، تعليم و تربيتي و علوم دريايي به علاقمندان ارائه مي‌شود. سال تحصيلي مؤسسات آموزش عالي ايالت فلاندر از اواسط ماه سپتامبر و اوايل ماه اكتبر آغاز و در ماه ژوئن خاتمه مي‌يابد.

 پذیرش تحصیلی

تمام كساني كه حداقل يك گواهينامه آموزش متوسطه در اختيار داشته باشند مي‌توانند وارد مقطع آموزش عالي شوند. در ايالت فلاندر، براي ورود به رشته‌هاي تحصيلي علوم كاربردي نظير معماري، شركت در آزمون ورودي دانشگاه مربوطه الزامي است. در همين رابطه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي ديگر الزامات پذيرشي را خود به اجرا مي‌گذارند.

ارزيابي تحصيلي

هر سال تحصيلي در ايالت فلاندر بلژيك با برگزاري آزمون‌هاي مربوطه تكميل مي‌شود و دانشجويان موظف هستند براي پذيرش به سال بالاتر تحصيلي، امتحانات را با موفقيت پشت سر بگذارند. آزمون‌هاي دانشگاهي براساس سري مقررات ويژه طراحي و اجراء مي‌شود كه بر اين اساس در هر سال تحصيلي 2 بار از دانشجويان آزمون به عمل مي‌آيد كه اولين آن در فواصل 15 ژوئن تا 15جولاي و ديگري بعد از 15 آگوست صورت مي‌پذيرد. در پايان سال تحصيلي چنانچه دانشجو حداقل 50درصد نمره هر آزمون يا 60درصد نمره كل آزمون را كسب كرده باشد، مي‌تواند به سال بالاتر تحصيلي ارتقا يابد، اما اگرحداقل نمره را كسب نكرده باشد موظف است مجدداً در جلسه آزمون شركت كند و اگر نمره كمتر از حداقل را كسب كرده باشد موظف است مجدداً سال تحصيلي را تكرار كند. اين ارزيابي براساس مجموع نتايج صورت گرفته و در نهايت به دانشجويان موفق گواهينامه تحصيلي مربوطه اعطا مي‌شود. لازم به يادآوري است در پايان دوره تحصيلي دانشجو موظف به ارائه و دفاع از پايان‌نامه است.

آموزش دانشگاهي در 2 مقطع پايه و عالي برگزار مي‌شود. دوره‌هاي پايه به 2 دوره (3-2) و (4-2) تقسيم بندي شده‌اند. بعد از پايان اولين دوره تحصيلي پايه به فارغ‌التحصيلان مدرك دانشگاهي متوسطه موسوم به كانديدا (Kandidaat) اعطا مي‌شود. بيشتر واحدهاي دانشگاهي اجباري بوده و در دوره اول تنها چند واحد اختياري ولي در دوره دوم تعداد واحدهاي اختياري بيشتري وجود دارد. در مقطع دانشگاه، دانشجويان در تمام واحدهاي تحصيلي مورد ارزشيابي دقيق قرار مي‌گيرند و امتحانات اين مقطع نيز طبق يك سري قوانين ويژه طراحي و اجرا مي‌شوند. در اين مقطع حداكثر نمره هر واحد تحصيلي 20 و حداقل 10 است، بنابراين دانشجويان موظف هستند براي ارتقاي تحصيلي حداقل نمره را كسب كنند. بنابراين گزارش، در جامعه فرانسه زبان كشور بلژيك نيز 3 نوع آموزش عالي آموزش عالي فشرده و كوتاه مدت، آموزش عالي بلند مدت و آموزش دانشگاهي وجود دارد. آموزش فشرده و كوتاه مدت و آموزش بلند مدت حيطه وسيعي از رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهي را به خود اختصاص داده‌اند. اين 2 نوع آموزش عالي مستلزم درگيري دانشجويان در فعاليت‌هاي متنوعي بوده و موجب مي‌شود كه آنان بتوانند در بخش‌هاي صنعت، تجارت، حمل ونقل، كشاورزي، پيراپزشكي، ترجمه، آموزش، هنرهاي كاربردي مشغول فعاليت شوند كه اين قبيل دوره‌ها تحت عناوين مختلفي برگزار مي‌شوند. دوره‌هاي آموزش عالي كوتاه مدت به صورت يك دوره تحصيلي منفرد طي4-3 سال در رشته‌هاي تحصيلي متنوعي نظير پرستاري، مشاوره، كتابداري، مربيگري پيش‌دبستاني، آموزگاري و دبيري ارائه شده و در پايان دوره به دانشجويان موفق ديپلم مربوطه اعطا مي‌شود. آموزش عالي بلندمدت نظير آموزش دانشگاهي است، اين نوع آموزش به صورت 2 دوره تحصيلي سازماندهي شده‌ است كه طول دوره تحصيلي اين نوع آموزش حداقل 4 سال بوده و در پايان در رشته‌هاي تحصيلي نظير مهندسي صنايع، مهندس بازرگاني، دبيري متوسطه، معماري، بازرگاني، مديريت، ترجمه و هنرهاي كاربردي به فارغ‌التحصيلان گواهينامه مربوطه اعطا مي‌شود. درجامعه فرانسه زبان بلژيك 3 دانشگاه وجود دارد كه داراي 5 دانشكده سنتي فلسفه و هنرهاي زيبا، حقوق، علوم، پزشكي و علوم كاربردي و شماري مدرسه و مؤسسه بوده كه در ديگر رشته‌هاي تحصيلي نظير علوم كشاورزي، مطالعات شرق شناسي، اقتصاد و بازرگاني، آموزش علوم و غيره نيز به دانشجويان آموزش‌هاي مربوطه را ارائه مي‌دهند. همچنين دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي 3 دوره تحصيلي كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد در برخي از رشته‌هاي تحصيلي دوره دكترا را نيز برگزار مي‌كنند كه در پايان هر دوره به دانشجويان موفق مدرك تحصيلي مربوطه اعطا مي‌شود.

سال تحصيلی

سال تحصيلي مؤسسات آموزش عالي اين دانشگاه‌ها متشكل از30 هفته تحصيلي بوده و از 15سپتامبر و اوايل ماه اكتبر آغاز مي‌شود.

پذیرش تحصیلی

تمام دانش آموزاني كه ديپلم متوسطه درجه يك در اختيار داشته باشند، مي‌توانند در هر 3 نوع آموزش عالي ذكر شده شركت كنند. البته براي برخي از رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهي نظير مهندسي شركت در آزمون ورودي الزامي است. در پايان هر سال تحصيلي امتحانات مربوط به هر موضوع درسي برگزار شده و از طريق نتايج امتحانات ارزشيابي نهايي صورت مي‌گيرد. بر اين اساس در هر سال 2 بار امتحان از دانشجويان به عمل مي‌آيد و دانشجويان حق ندارند در يك امتحان بيش از 4 بار طي 2 سال تحصيلي شركت كنند. در پايان سال تحصيلي اگر دانشجو حداقل 50 درصد نمره هر آزمون و 60 درصد كل نمرات را كسب كرده باشد مي‌تواند در سال تحصيلي بعد ثبت‌نام كند، اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را كسب نكرده باشد موظف است مجدداً در امتحان شركت كند. اگر دانشجو از حداقل موردنظر هيئت ممتحنه پايين‌ترين نمره را كسب كرده باشد، مردود محسوب شده و موظف است سال تحصيلي را مجدداً تكرار كند. بر اساس اين گزارش، در بخش آلماني زبان بلژيك هم تنها يك نوع آموزش عالي موسوم به آموزش عالي فشرده و كوتاه مدت و آموزش كوتاه مدت غير دانشگاهي وجود دارد. سال تحصيلي مؤسسات آموزش عالي ايالات آلماني زبان كشور بلژيك از 15سپتامبر و اول ماه اكتبر آغاز شده و مجموعاً سي هفته به طول مي‌انجامد.

دوره‌هاي تحصيلي

آموزش عالي فشرده و كوتاه مدت در يك دوره مطالعاتي منفرد 3 يا 4 ساله به علاقمندان ارائه مي‌شود كه در پايان به ديپلم دوره مربوطه ختم شده و از طريق آن دانشجو مي‌تواند به صورت مستقيم به يك حرفه يا شغل در بخش آلماني زبان دسترسي پيدا كند. اين نوع آموزش شامل 2 دوره مطالعاتي پيراپزشكي و آموزش تعليم و تربيت است و در پايان اين دوره تحصيلي عالي، گواهينامه مشاغل مختلف نظير پرستاري، كودكياري و آموزگاري به علاقمندان اعطا مي‌شود. در اين ايالات براي ورود به دوره‌هاي بلند مدت آموزش عالي داشتن ديپلم متوسطه درجه يك الزامي است. در پايان هر سال تحصيلي از دانشجويان آزمون به عمل آمده و از طريق نتايج آنها مشخص مي‌شود كه آيا دانشجو مي‌تواند به سال بعدي تحصيلي وارد شود يا خير؟ آزمون‌هاي دانشگاهي براساس شماري از قوانين سازماني و مديريتي تهيه و تنظيم مي‌شوند كه بر اساس آن در هر سال 2 آزمون مختلف برگزار شده و دانشجويان نمي‌توانند در 2 سال تحصيلي تا 4 بار در يك آزمون شركت كنند و موظف هستند آنها را پشت سر هم بگذرانند. در پايان سال تحصيلي اگر دانشجو از هر آزمون 50 درصد نمره و از كل آزمون 60 درصد آن را كسب كرده باشد مي‌تواند به سال بعدي تحصيل راه يابند. اگر دانشجو در جلسه دوم آزمون با استانداردهاي موردنظر هيئت برگزار كننده امتحانات تطابق نداشته باشد ملزم است آن را مجدداً پشت سر بگذراند. اگر دانشجو حد نصاب لازم را كسب نكند موظف است مجدداً سال تحصيلي را تكرار كند در پايان هر 2 سال تحصيلي با توجه به مجموع نتايج كسب شده از آزمون‌ها، به دانشجو مدرك پايان دوره اعطا مي‌شود البته كسب مدرك تحصيلي مستلزم قبولي در امتحانات پايان سال و ارائه يك پروژه يا تز تحقيقاتي نيز هست. همچنين يادآوري مي‌شود كه قبل از ارزشيابي نهايي، پرونده تحصيلي دانشجو از لحاظ عملكرد نظري و عملي مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.
 

‌تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي‌

‌اين‌ تحصيلات‌ در كشور بلژيك‌ به‌ طور كلي‌ بر سه‌ دسته‌ است: آموزش‌ ابتدايي، متوسطه‌ و دبيرستان. دوره‌هاي‌ ابتدايي‌ و متوسطه، شامل‌ آموزش‌ ويژه‌ نظري‌ و عملي‌ با توجه‌ به‌ وضعيت‌ روحي‌ و جسمي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ است. آموزش‌ دبيرستان‌ شامل‌ 6 سال‌ (از 12 تا 18 سالگي) است‌ كه‌دروس‌ آن‌ در سه‌ سال‌ اول‌ براي‌ همه‌ دانش‌آموزان‌ مشترك‌ است‌ و پس‌ از اتمام‌ آن‌ هر دانش‌آموز مي‌تواند به‌ تحصيل‌ در رشته‌ مورد علاقه‌ خود بپردازد. در اين‌ دوره‌ 4 گونه‌ آموزش‌ وجود دارد.

 - (آموزش‌ عمومي‌ASO )، آموزش‌ نظري‌ كه‌ مبناي‌ آموزش‌ در دبيرستان‌ است.
 - (آموزش‌ فني‌TSO )، آموزش‌ دروس‌ عمومي‌ و فني‌ كه‌ پس‌ از پايان‌ اين‌ دوره، دانش‌آموزان‌ جذب‌ بازار كار مي‌شوند.
 - (آموزش‌ هنري‌KSO )، آموزش‌ عمومي‌ هنر در سطح‌ گسترده.
 - (آموزش‌ فني‌ حرفه‌اي‌BSO )، آموزش‌ عملي‌ براي‌ نوجواناني‌ كه‌ در صدد كسب‌ مهارت‌ ويژه‌ در كنار آموزش‌ عمومي‌ هستند.
‌6 -سال‌ آموزش‌ دبيرستان‌ به‌ سه‌ دسته‌ تقسيم‌ مي‌شود كه‌ هر كدام‌ 2 سال‌ طول‌ مي‌كشد.
پس‌ از پايان‌ سومين‌ سال، دانش‌آموز مي‌تواند يكي‌ از رشته‌هاي‌BSO, KSO, TSO, ASO  را انتخاب‌ كند و در مرحله‌ سوم‌ به‌ موضوعات‌ خاص‌ مربوط‌ به‌ انتخاب‌ شغل‌ توجه‌ مي‌شود. پس‌ از پايان‌ اين‌ مرحله‌ دانش‌آموز موفق‌ به‌ اخذ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ مي‌شود. در بلژيك، براي‌ ورود به‌ آموزش‌عالي‌(HO)  گذراندن‌ دوره‌ پيش‌ دانشگاهي‌(BVL)   الزامي‌ است.

 

تحصيلات‌ دانشگاهي‌

‌آموزش‌ عالي‌ در بلژيك‌ شامل‌ تحصيلات‌ در دانشگاه‌ يا مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ است.

در مؤ‌سسات‌ آموزش عالي (HOBU)  امكان‌ تحصيل‌ در رشته‌هاي‌گوناگون ‌معماري، بهداشت،  موسيقي، نمايش‌ و غيره(  وجود دارد. برنامه‌هاي‌ آموزشي‌ طي‌ يك‌ يا دو دوره‌ انجام‌ مي‌شود. دوره‌ اول‌ آموزش‌ همراه‌ با كار عملي، براي‌ دستيابي‌ به‌ مهارت‌ همراه‌ با علم‌ و دوره‌ دوم‌ به‌ صورت‌ دانشگاهي‌(آكادميك) همراه‌ با پژوهش‌ و همكاري‌ با ديگر دانشگاه‌هاي‌ داخل‌ يا خارج‌ از كشور است. در حال‌ حاضر حدود 30 مؤ‌سسه‌ آموزش‌ عالي‌ در بلژيك‌ فعاليت‌ دارند.
براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها ارايه‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ بلژيك‌ يا ديپلم‌ دبيرستان‌ كشورهاي‌ ديگر كه‌ به‌ تأييد وزارت‌ آموزش، تحقيقات‌ و تشكيلات1 كشور بلژيك‌ رسيده‌ باشد، الزامي‌ است. دانشجوياني‌ كه‌ مايل‌ به‌ تحصيل‌ در رشته‌هاي‌ فني‌ و مهندسي، پزشكي‌ و دندانپزشكي‌ هستند، بايد در امتحان‌ ورودي‌نيز شركت‌ كنند. تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در بلژيك‌ در حال‌ حاضر شامل‌ 18 رشته‌ تحصيلي‌ با 80 گرايش‌ است.
نظام‌ آموزشي‌ به‌ دو صورت‌ نيم‌ سال‌ و سالانه‌ است. هر سال‌ تحصيلي‌ شامل‌ دو نيم‌ سال‌ 13 هفته‌اي‌ يا يك‌ نظام‌ سالانه‌ 26 هفته‌اي‌ است. كشور بلژيك‌ به‌ دو منطقه‌ فرانسوي‌ زبان‌ و هلندي‌ زبان‌ تقسيم‌ مي‌شود كه‌ البته‌ در دانشگاه‌ها نيز تدريس‌ و تحصيل‌ به‌ اين‌ دو زبان‌ صورت‌ مي‌گيرد.
دوران‌ تحصيلات‌  دانشگاهي‌  به‌  سه ‌ دوره‌  تقسيم‌  مي‌شود ( First, Second and Third Cycle )
 

 دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

  • دوره‌ اول‌ : (First Cycle) كه‌ ويژه‌ دروس‌ پايه‌ است‌ و 2 تا 3 سال‌ طول‌ مي‌كشد. در پايان‌ دوره‌ مدرك‌ ( Kandidaat (Candidate اعطا مي‌شود كه‌ البته‌ به‌ معني‌ اتمام‌ تحصيلات‌ نيست‌ و به‌ آن‌ Intermediate Academic Degree  گفته‌ مي‌شود.
  • دوره‌ دوم‌(Second Cycle)، كه‌ 2 تا 4 سال‌ بعد از دوره‌ اول‌ است‌ و در پايان‌ آن‌ مدرك‌ (Licentiaat Licentiate) اعطا مي‌شود. اين‌ مدرك‌ در سطح ‌Master است. شرط‌ ورود به‌ اين‌ دوره‌ نيز داشتن‌ مدرك‌Kandidaat است.

بعد از دوره دوم در بعضی از دانشگاههای بلژیک گذراندن دوره های Advanced Academic Trainig در يك‌ يا دو سال‌ تحصيلي‌ كه‌ فقط‌ كار پژوهشي‌ و گاهي‌ هم‌ درس‌را شامل مي‌شود، بسيار رايج‌ است. در اين‌ دوره‌هاي‌ تخصصي‌ از دانشجو مي‌خواهند كه‌ در موضوعي‌ خاص‌ عميقاً‌ پژوهش‌ كنند.اين‌ گونه‌ دوره‌ها مخصوص‌ هستند و گاهي‌ در پايان‌ مدارك‌   DEC1،DEC2  ياDEA  به‌ دانش‌آموختگان‌ اعطا مي‌شود.

شرط‌ ورود به‌ اين‌ دوره‌ها داشتن‌ مدرك‌Licentiaat  است.

  •  دوره‌ سوم‌(Third Cycle )، اين‌ دوره‌ 3 تا 5 سال‌ طول‌ مي‌كشد كه‌ در پايان‌ آن‌ مدرك‌ (Doctor.Ph.D) اعطا مي‌شود. در اين‌ مدت‌ دانشجو پژوهشي‌ گسترده‌ و بسيار تخصصي‌ را همراه‌ استاد مشاور خود انجام‌ مي‌دهد. البته‌ در بعضي‌ دانشگاه‌ها شركت‌ در كلاس‌ها و سمينارها نيز متداول‌ است.نوشتن‌ رساله‌ لازم‌ است‌ و دفاع‌ از آن‌ در يك‌ جلسه‌ عمومي‌ صورت‌ مي‌پذيرد.

شرط‌ ورود به‌ دوره‌ داشتن‌ مدرك‌ Licentiaat  است‌ و ارايه‌ سوابق‌ تحصيلي، سوابق‌ حرفه‌اي‌ و معرفي‌ استادانی كه‌ به‌ خوبي‌ مي‌توانند درباره‌ دانشجو و توانايي‌هاي‌ او نظر دهند الزامي‌ است. سپس‌ شوراي‌ دانشگاه‌ با بررسي‌ كليه‌ مدارك‌ نظر خود را مي‌دهد. براي‌ شروع‌ دوره‌ دكترا نيز شرط‌اساسي، مجوز همين‌ شوراي‌ دانشگاه‌ است.


نحوه‌ ارزشيابی مدارك‌ تحصيلی

1 . مدارک (Kandidaat Candidate) و كليه‌ مدارك‌ و تحصيلات‌ نيمه‌تمام‌ دانشگاهي‌ آكادميك شامل 2 يا 3 سال‌ تحصيل، "كارداني" ارزشيابي‌ مي‌شود.
2 . مدارك (‌Licentiaat licentiate)   " کارشناسی ارشد " ارزشيابي‌ مي‌شود.
3 . مدارک  1DEA , DEC2 , DEC بعد از (Licentiaat Master)   در صورتي‌ كه‌ در سطح‌ مدارك‌ Master  (كارشناسي‌ ارشد)باشد، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.
4 . مدارک (Doctor Ph.D)به‌ شرط‌ داشتن‌ كارشناسي‌ ارشد، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.


 
 ‌

معرفي‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ بلژيك‌

 

Katholieke Universiteit Leuven

دانشگاه كاتوليك لوون يا (K.U. Leuven) يك دانشگاه با گويش هلندي، در منطقه فلندرز (Flanders) در بلژيك مي باشد.
دانشگاه كاتوليك لوون در قسمت مركزي شهر تاريخي لوون (Leuven) واقع شده است كه جز قسمتهاي مهم شهر مي باشد. از سال 1425 مقرٌ دانشگاهها بوده است.
اين دانشگاه قديمي ترين دانشگاه بلژيك مي باشد. دانشگاه كاتوليك لوون، در سراسر تاريخ طولاني خود، از قرن 15 يك بخش مهم در توسعه مذهب كاتوليك مي باشد. دانشگاه كاتوليك لوون، با داشتن 36,923 دانشجو در سال 10-2009 بزرگترين دانشگاه در بل‍ژيك و منطقه "Low Countries" مي باشد.
دانشگاه همچنين داراي دانشكده در شهر "Kortrijk" مي باشد. دانشگاه "K.U. Leuven"، امروزه دوره هاي بسياري را به زبان انگليسي ارائه مي دهد.

 

 


Universite Libre de Bruxelles

دانشگاه لیبرال بروکسل یا یوال‌بی (ULB مخفف Université Libre de Bruxelles) یکی از دانشگاه‌های فرانسه زبان شهر بروکسل است.

 

 

 
Vrije Universiteit Brussel

دانشگاه وریج بروکسل، یک دانشگاه با گویش هلندی است که در شهر بروکسل، در کشور بلژیک واقع است. این دانشگاه، شامل 2 دانشگاه اتربک (Etterbeck) و جت (Jette) می‌شود.
نام این دانشگاه، گاهی به صورت مخفف  «VUB» یا «Free University of Brussels» (دانشگاه آزاد بروکسل» که ترجمه‌ی اسم دانشگاه است، در نظر گرفته می‌شود.
در واقع، دانشگاه وریج بروکسل، در سال 1970، از تقسیم شدن دانشگاه Librede Bruxelles، که در سال 1834 توسط «Pierre-Theodore Verhaegen»، تأسیس شده بود، به وجود آمد. «Pierre-Theodore Verhaegen»، قصد داشت، دانشگاهی مستقل از کشور و کلیسا، تأسیس کند یعنی مکانی که آزادی علمی برتری دارد. بنابراین درهای این دانشگاه به روی دانشجویانی که به برابری، بدون در نظر گرفتن پیش‌زمینه‌های ایدئولوژیکی، سیاسی، فرهنگی یا اجتماعی، اهمیت می‌دهند، باز است. اداره‌ی این دانشگاه طبق اصول دموکراتیک، انجام می‌شود که به این معناست که همه‌ی اعضای دانشگاه از دانشجویان تا استادان، در روند تصمیم‌گیری برای دانشگاه نقش دارند. دانشگاه، شامل 8 دانشگاه می‌شود که 3 مأموریت اصلی دارند شامل: آموزش، پژوهش و خدمت به جامعه. این دانشگاه‌ها دامنه‌ی وسیعی از زمینه‌های مختلف علمی شامل: علوم طبیعی، ادبیات، زیست‌شناسی، اجتماعی، انسان‌شناسی و مهندسی را پوشش می‌دهد.
دانشگاه ، آموزش‌های مربوط به دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را به 8000 دانشجوی لیسانس و 1000 دانشجوی فوق لیسانس و دکترا ارائه می‌دهد. این دانشگاه، یک مؤسسه پژوهشی محسوب می‌شود که در سطح جهانی رتبه‌ی 214 را دارد.


 


‌‌الف) دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ بلژيك، گروه‌ يك‌ ( ممتاز)


1- Universiteit Antwerpen Universitaire Instelling Antwerpen و  Universitaire Centrum Antwerpen و  Universitaire Faculteiten Sint - Ignatius te Antwerpen از تلفيق سه دانشگاه )
2- Vrije Universiteit Brussel )Free University of Brussels)
3- Katholieke universiteit Brusslel )Catholic University of Brussels)
4- Rijksuniversiteit te Gent )State University of Ghent)
5- Faculte Universitaire Des Sciences Agronomiques De Gembloux )Faculty of Agricultural Sciences of Gembloux)
6- Katholieke Universiteit Leuven )Catholic University of Leuven)
7- Universite De Liege )State University of Liege)
8- Limburgs Universitair Centrum)University Center of Limburg)
9- Fondation Universitaire Luxembourgeoise )Luxembourg University Foundation Arlon)
10- Faculte Universitaire Catholique De Mons )Catholic University Faculty of Mons)
11- Faculte Polytechnique De Mons )polytechnical Faculty of Mons)
12- Universite De Mons - Hainaut )University of Mons- Hainaut)
13- Facultes Universitaires Notre - Dame De La Paix )University of Namur)
14- Facultes Universitaires Saint - Louis) University Faculties Saint - Louis)
15- (Universiteit Antwerpen (University of Antwep) (UA)
16- Universite Catholique de Louvaine (Catholic University of Louvain) (UCL) ب) مراكز آموزش‌ عالي‌ بلژيك‌ گروه‌ دو (خوب)

1- Europese Hogeschool Brussel )EHSAL)
1- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
2- Hogeschool Voor Wetenschapen Kunst )De Nayer Institute)
2- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
3- Universitet Hasselt
4- Vlerick Leuven Gent Management School
4- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
5- Hogeschool 'Sint-Lukas' Brussel
5- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
6- كليه‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ اسامي‌ آنها در گروه‌ يك‌ (ممتاز) نيامده‌ است‌ و مدارك‌ صادره‌ از اين‌ گروه‌ به‌ شرط‌ تأييد وزارت‌ آموزش، تحقيقات‌ و تشكيلات‌( Ministry of Education, Research and Formation)  بلژيك‌ قابل‌ ارزشيابي‌ مي‌باشد.‌معرفي‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ نا معتبر در كشور بلژيک

کليه مدارک صادره از دانشگاه های ذيل غير قابل بررسی و ارزشيابی است.
چنانچه نام دانشگاه يا موسسه ای در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده (اعم از معتبر و غير معتبر) منعکس نشده باشد، متقاضی می بايست اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام نمايد.
1-      Global Business Academy
2-      IMI
 
 ‌  جدول‌ چگونگي‌ ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌ دانشگاه‌هاي‌ بلژيك

 

                   مدارک

                             شرایط

                           ارزشیابی

 

                     Kandidaat

   

       2يا 3 سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان  

 

كارداني

 

Licentiaat

(Licentiate

 

5تا6 سال تحصيل

 

كارشناسي ارشد

 

 DEC1

 DEC2

DEA

 

بعد از (Master )  Licentiaat

 

كارشناسي ارشد

 
       PH.D                             

 

 

داشتن كارشناسي ارشد

 

دکترا

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران 

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 02186084214 _ 02186087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

 

مشاوره رایگان