× franchisor.ir

 قاره آسیا

قاره آسیا پهناورترین و پرجمعیت ترین قاره در کره زمین است. این قاره ۸٫۷٪ از کل مساحت زمین و ۳۰٪ از مساحت خشکی‌های زمین را در بر می‌گیرد. ۶۰٪ جمعیت کره زمین نیز در این قاره زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین و پرشمارترین کشورهای جهان در قاره آسیا واقع شده اند، آسیا به همراه اروپا خشکی بزرگ اوراسیا را می‌سازند. این قاره از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب به اقیانوس هند، از شرق به اقیانوس آرام و از غرب به دریای مدیترانه و بخش میانی روسیه مرزبندی شده‌است.

کوه‌های اورال، دریای خزر، دریای سیاه و دریای آزوف، آسیا را از اروپا جدا می کنند، مرز بین آسیا و آفریقا کانال سوئز است، تنگه برینگ هم آمریکای شمالی را از این قاره جدا می‌سازد. آسیا در بین دو اقیانوس منجمد شمالی و هند قرار دارد. بلندترین قلهٔ جهان اورست به ارتفاع ۸٬۸۴۸ متر و گودترین دریاچه‌ دنیا که آمور نام دارد به عمق ۱٬۶۲۰ متر نیز در قاره آسیا قرار دارند.

قاره آسیا را کوه های بلند و تپه‌ها تشکیل می‌دهند، بلندترین رشته‌کوه‌های این قاره عبارتند از هیمالیا، قراقروم، پامیر، تیانشان، هندوکش، قفقاز بزرگ و آلتایی. همچنین رشته‌کوه نسبتاً کوچک‌تری در این قاره واقع بوده که مهم‌ترین آنها را رشته‌کوه‌های تبت، ایران، ارمنستان و آسیای صغیر تشکیل می‌دهند. قاره آسیا در کنار اروپا واقع شده و بیشتر جمعیت آسیا را کشورهای چین و هند تشکیل می‌دهند. 

مشاوره رایگان