× franchisor.ir

 

اطلاعات کلی :

تسلط بر زبان ایتالیایی عامل تعیین کننده ای برای پذیرفته شدن در دانشگاه های ایتالیا و نیز دریافت کمک هزینه تحصیلی می باشد. برای این منظور متقاضی باید دارای سطح B2 مدرک زبان ایتالیایی به عنوان زبان خارجی” بوده و این مدرک را همراه فرم درخواست ارسال کند. بسیاری از موسسات فرهنگی ایتالیایی در سراسر جهان به ارائه دوره های زبان ایتالیایی و نیز امکان آزمون مهارت زبانی موردنظر را می پردازند.

متقاضیان باید قبل از ارائه درخواست خود برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا، با دانشگاه یا موسسه ی ایتالیایی که قصد تحصیل در آن را دارند، تماس گرفته و به طور کامل در مورد موسسه و دوره ی موردنظر مطلع شوند.

 

تحصیل در مقطع لیسانس

کسانی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا  را دارند میتوانند با اخذ پذیرش از دانشگا های کشور ایتالیا و ورود به دانشگاه های ایتالیا مسیر را برای خود هموار کنند. یکی از راه های اخذ اقامت کاری و اقامت دائم ایتالیا تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا می باشد.

 

هزینه های تحصیل :

هزینه دانشگاه ها در کشور ایتالیا در سال حدود 12000- 13000 یورو می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا درمقطع کارشناسی:

   

    ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات

    ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات

    اخذ مدرک زبان ایتالیایی از سفارت ایتالیا

 

اخذ مدرک زبان ایتالیایی در مدرسه ایتالیایی ها :

برای صدور ویزای دانشجویی سفارت ایتالیا شرایطی را در نظر گرفته که دانشجو باید آن را داشته باشد. برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور ایتالیا شخص متقاضی باید در کلاس های زبان ایتالیایی در سفارت ایتالیا شرکت نموده و پس از اخذ نمره قبولی در خواست اخذ ویزا نماید. مدت این کلاس ها 3 ترم می باشدو در هر ترم، یک کتاب ایتالیای تدریس می شود. هر ترم 33 جلسه 2 ساعته می باشد.

برای صدور مجوز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شما باید در امتحانات پایانی هر ترم نمره قبولی را اخذ کرده بعد برای صدور ویزای تحصیلی اقدام نماید.

 

 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

اشخاصی که در کشور ایتالیا قصد ادامه تحصیل دارند میتوانند پس از اخذ مدرک کارشناسی ، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا اقدام نمایند. هزینه تحصیل در کشور ایتالیا بستگی به نوع دانشگاه و رشته انتخابی متقاضی دارد.

 

هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع فوق لیسانس

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود 13000 یورو تا 14000 یورو می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات

ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات

ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات

مدرک زبان ایتالیایی

 

تحصیل در مقطع دکتری :

کسانیکه در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند با در دست داشتن مدرک تحصیلی خود و می توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری اقدام نمایند. دانشجو اگر شرایط اخذ بورس تحصیلی را داشته باشد در نهایت پس از تحصیل می تواند درخواست اخذ اقامت کاری دهد و در نهایت به اقامت شخص منتهی می شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی:

ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات

ترجمه مدرک پی دانشگاهی و ریز نمرات

ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات

ترجمه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات

مدرک زبان ایتالیایی

مقاله ISI

داشتن پروپزال

مدرک زبان IELTS 7

 

بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا برای دانشجویان خارجی :

در مورد متقاضیان و دانشجویانی اجرا می گردد که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا یا دیگر موسسات دولتی آموزش عالی این کشور هستند.

 

انواع حمایت های تحصیلی:

متقاضیان می توانند برای بورسیه ی جهت تحصیل به زبان ایتالیایی، دوره های آموزشی به زبان ایتالیایی، و طرحهای پژوهشی در مراکز تحقیقاتی غیر خصوصی ایتالیایی، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها، آرشیوها، موزه ها یا مقطع لیسانس ،کارشناسی ارشد و دکترا درخواست دهند که البته شرایط دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است.

همچنین متقاضیان می توانند برای دوره های دانشگاهی خاص، بورسیه ی شش یا نه ماهه درخواست کنند. برای دوره های دانشگاه، آموزش پیشرفته و حرفه ای، هنر و دوره های موسیقی، دوره های آموزش زبان ایتالیایی، دوره های کارشناسی ارشد (سطح اول و دوم)، دوره های دکترا، دوره های تخصصی، انفرادی و طرحهای پژوهشی یا مطالعاتیِ مشترک نیز می توان درخواست بورسیه تحصیلی کرد.

به منظور اینکه دانشجویان جهت دریافت کمک هزینه ی تحصیلی واجد شرایط شوند، باید پیش شرط های زیر را داشته باشید:

 

دانش زبان ایتالیایی

تسلط به زبان ایتالیایی ضروری است و باید طی مصاحبه ای که در مؤسسه فرهنگی ایتالیا یا دفتر فرهنگی هیئت اعزامی دیپلماتیک ایتالیا و یا در دپارتمان ایتالیاییِ دانشگاه انجام می گیرد، تسلط و دانش زبان ایتالیایی متقاضی اثبات شود.

 

مروری بر سیستم آموزشی ایتالیا :

در رتبه بندی دانشگاههای جهان در سال 2010 بر اساس سیستم qs پانزده دانشگاه ایتالیا جایگاهی را از آن خود کرده اند و نام دو دانشگاه این کشور در میان 200 دانشگاه برتر جهان به چشم می خورد. سیستم آموزش عالی ایتالیا از سوی دولت این کشور ارزیابی می شود تا از لحاظ رعایت قوانین، بودجه و استانداردهای آموزشی شایسته باشد. پنج حوزه اساسی در تمامی دانشگاههای ایتالیا مورد توجه هستند: بهداشت، عواطف بشری، دانش، مطالعات اجتماعی و تکنولوژی

برای گرفتن مدرک دانشگاهی در ایتالیا، دانشجویان باید ابتدا دوره اول  (First Cycle)” ، (Laurea)“ ، را به مدت سه سال طی کنند که شامل مطالعات نظری و کاربردی است و البته باید دارای مدرک کلی پایان تحصیلات مدرسه باشند. این دوره بر اساس سیستم آموزشی ( ECTS ( European Credit Transfer System می باشد (3 تا 4 سال تحصیل پس از دیپلم متوسطه و گذراندن 180 تا 240 واحد درسی)، در دورهECTS دانشجویان باید 180 واحد درسی را بگذرانند. تعداد 47 دوره آموزشی توسط وزارت آموزش و پرورش ایتالیا تعیین شده است.

 

“دوره دوم (Second Cycle) ”، (Laurea Specialistica) ، یک دوره تخصصی دو ساله معادل با مدرک کارشناسی ارشد است و در آن دانشجویان باید 120 واحد درسی را در سیستم ECTS بگذرانند. این دوره شامل مطالعات تخصصی نظری دشواری است که در رشته تحصیلی خاصی ادامه می یابد. در این بخش تعداد 109 رشته برای انتخاب دانشجویان وجود دارد.

 

دانشگاههای دولتی:

تعداد 58 دانشگاه دولتی به عنوان نهادهای آموزشی عمومی در بخش تحقیقات علمی و آموزش عالی در ایتالیا وجود دارد. این نهادها کامل مستقل بوده و ظرفیتهای قانونی کاملی دارند و هر یک مقررات خاصی برای تعیین ساختارهای سازمانی، تدریس و تحقیقاتی خود دارند.

 

دانشگاههای غیر دولتی:

تعداد 17 دانشگاه غیر دولتی در ایتالیا از سوی وزارت آموزش عالی این کشور به رسمیت شناخته شده اند. مدرک اعطا شده توسط دانشگاههای غیر دولتی از قوانین مشابهی با دانشگاههای دولتی برخوردار بوده و باید منطبق با مصوبات دانشگاههای دولتی باشند.

 

دانشگاههای فنی:

در سیستم آموزش ایتالیا، دانشگاههای فنی منحصرا در بخش رشته های مهندسی و معماری فعالیت دارند و بر اساس سیستم سازمانی و قوانین دانشگاههای دولتی کار می کنند.

 

دانشگاههای مختص دانشجویان خارجی:

دو دانشگاه برای دانشجویان خارجی در ایتالیا وجود دارد که موسسات دولتی هستند و به صورت تخصصی در بخش تدریس و تحقیق برای پیشرفت زبان، ادبیات و فرهنگ ایتالیایی به دانشجویان خارجی کمک می کنند.

 

مدارس پیش دانشگاهی:

تعداد شش مدرسه پیش دانشگاهی ایتالیایی با قوانین و مقررات خاص وجود دارند که به منظور مطالعات پیش از دوره کارشناسی ارشد و تحقیقات علمی دوره دکترا سازماندهی شده اند.

 

دانشگاههای مجازی:

تعداد شش دانشگاه مجازی و غیر دولتی در ایتالیا فعالیت دارند که دارای سیستم آموزشی اینترنتی بوده و با مجوز و تحت نظارت دولت، برنامه های آموزش از راه دور را به دانشجویان ارایه می دهند.

 

 

دانشگاه های ایتالیا :

 

University of Bologna

دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه موجود در جهان است که بیش از نهصد سال قدمت دارد. دانشگاه بولونیا نام انگلیسی ( University of Bologna) که به اختصار UNIBO یونی بو نیز نامیده میشود دومین دانشگاه بزرگ ایتالیاست. این دانشگاه در شهر بولونیا قرار گرفته و بیش از یکصد هزار دانشجو دارد. این دانشگاه ۲۳ دانشکده دارد.

دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاهی است که بر اساس درجات و نظام دانشگاهی ساخته شده است و تا امروزه نیز به کار خود ادامه داده است. این دانشگاه در سال ۱۰۸۸ میلادی با همکاری گروهی از محققین در رشته های زبان و منطق تشکیل شد و با افزوده شدن محققان دیگر رشته ها، دامنه آن در قرن سیزدهم به رشته های پزشکی، حقوق و دیگر علوم گسترش یافت.

 

 

 

 

Università degli Studi di Firenze

دانشگاه فلورانس (Università degli Studi di Firenze) یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاهها در کشور ایتالیا است.
دانشگاه فلورانس دارای ۱۲دانشکده است. رشته های اصلی این دانشگاه معماری، مهندسی و طراحی صنعتی است.
این دانشگاه در شهر فلورانس ایتالیا واقع شده و حدود ۶۰٬۰۰۰ دانشجو دارد.

 

 

 

 

Università degli studi di Pavia

دانشگاه پاویا ( Università degli Studi di Pavia, UNIPV) یک دانشگاه واقع در پاویا، لمباردی، ایتالیا است که در سال ۱۳۶۱تاسیس شده و از ۹دانشکده تشکیل شده است.
دانشگاه پاویا یکی از قدیمی ترین دانشگاههای موجود در اروپاست.

 

 

 

 

Sapienza University of Rome

دانشگاه ساپینزا رم ، یا با نام رسمی ساپینزا - دانشگاه رم، بزرگترین دانشگاه اروپا و قدیمی ترین دانشگاه شهر رم است که در سال ۱۳۰۳میلادی، تاسیس شده است. ساپینزا به ایتالیایی به معنای حکمت یا فرزانگی می باشد. بر طبق رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان (ARWU) دانشگاه ساپینزا در بین ۳۰دانشگاه برتر اروپا جای دارد.

دانشگاه ساپینزا رم در سال ۱۳۰۳با دستور پاپ بونیفاس هشتم برای مطالعات کلیسایی بنا نهاده شد. پاپ می خواست تا این دانشگاه بیشتر از دانشگاه بولونیا و دانشگاه پادوا تحت نظر او باشد.

 

 

 

 

American University of Rome

دانشگاه آمریکایی رم  ، دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۱۹۶۹میلادی در شهر رم در ایتالیا تاسیس شد.
این دانشگاه ۵۵۰ دانشجو دارد و دروس دانشگاهی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس میشوند.
 

 

 

 

Polytechnic University of Milan

دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano) پایه گذاشته شده در ۲۹نوامبر ۱۸۶۳، بزرگترین دانشگاه فنی در کشور ایتالیا و یکی از معتبرترین مراکز علمی در اروپا است. رشته های اصلی این دانشگاه معماری، مهندسی هوافضا، فیزیک و طراحی صنعتی ست.
این دانشگاه در میلان ایتالیا واقع شده و حدود ۴۰٬۳۱۲ دانشجو و ۲٬۵۱۷ استاد و استادیار دارد.
در رتبه بندی جهانی دانشگاهی، این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ رتبه ۶۸ و در سال ۲۰۰۸ رتبه ۶۳ را در مهندسی بدست آورد. در فهرست رتبه بندی دانشگاههای ایتالیا بوسیله وزارت علوم ایران این دانشگاه در رده دانشگاههای درجه یک ایتالیا به چشم میخورد.

 

 

 

 

Polytechnic University of Turin

دانشگاه پلی تکنیک تورینو ( Politecnico di Torino) یک دانشگاه مهندسی واقع در شهر تورینو، در شمال ایتالیا است. این دانشگاه در سال 1859 میلادی تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای فنی ایتالیا و از بهترین دانشگاههای جهان در زمینه معماری و مهندسی به حساب میآید.

از رشته های تحصیلی این دانشگاه میتوان به معماری، مهندسی هوافضا، مهندسی مواد، مهندسی پزشکی، نانو تکنولوژی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی انرژی، مهندسی مکانیک و... اشاره کرد.

 

 

 

 

Bocconi University

دانشگاه بوکونی (Università Commerciale Luigi Bocconi) یک دانشگاه خصوصی در زمینه اقتصاد است که در شهر میلان ایتالیاست. این دانشگاه در سال ۱۹۰۲ تاسیس شد. این دانشگاه به عنوان یکی از موسسه های پیشرو در آموزش اقتصاد و تجارت در اروپا شناخته می شود و توسط موسسه وال استریت ژورنال جزو ۲۰ دانشگاه اول بیزنس در دنیا رده بندی شده است. در فهرست رتبه بندی دانشگاههای ایتالیا توسط وزارت علوم ایران، این دانشگاه در رده دانشگاههای درجه 2 ایتالیا قرار دارد.

 

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 02186084214 _ 02186087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان