× franchisor.ir

 

سوئیس کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است. این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد . سوئیس کشوری است به صورت جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.
پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌ها در جهان است.
سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.
سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است، به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است .این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپای سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.
تاسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی است.
قانون اساسی سوئیس در ۲۹ مه ۱۸۷۴ تصویب شد و پس از آن اصلاحات زیادی در آن صورت گرفته است. سیستم سیاسی سوئیس مرکب از دموکراسی مستقیم و غیرمستقیم بر مبنای حق حاکمیت مردم و جدایی از قدرت‌ها است. در انتخابات فدرال همهٔ شهروندان بالای ۱۸ سال واجد شرایط رای دادن هستند. مردم سوئیس با فرهنگ سیاسی غنی و پیشرفته و به پشتوانهٔ قانون اساسی و تجربیات گران بهای تاریخی این کشور، در فرایندهای قانون گذاری و اجرایی، به شیوه‌ای بدیع و فعال مشارکت دارند. بدین گونه که برای تصویب شدن یا نشدن قانون‌های خاص در کشور همه پرسی صورت می‌گیرد. برطبق قانون اساسی اگر دادخواستی حداکثر آرا را کسب کند تصویب خواهد شد.

احزاب مهم کشور

• حزب سوسیال دموکرات
• حزب رادیکال دموکرات
• حزب مردمی دموکراتیک مسیحی که مخالف تمرکز قدرت است
• حزب مردمی سوئیس که مرام آن انزواطلبی و ملت محوری است
• حزب سبز
• حزب لیبرال
• حزب مردمی انجیلی پروتستان
• اتحاد دموکراتیک فدرال
• حزب کارگر سوئیس

 

شهرهای مهم سوئیس

عبارتند از : بازل ، زوریخ ، ژنو ، لوزانبرن

 

بازل
بازل سومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس است.
جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۶ برابر با ۱۶۵٬۵۲۹ نفر و با احتساب حومه ۷۳۱٬۰۰۰ نفر بوده‌است. گستردگی ناحیه مسکونی بازل تا مرزهای شمالی سوئیس، این شهر را از سال ۲۰۰۴ به دومین شهر بزرگ کشور تبدیل کرده‌است. بازل مرکز کانتون (ایالت) بازل است. بازل در شمال باختری سوئیس بر کناره رود راین جای دارد. این شهر نقش عمده‌ای به عنوان یک مرکز صنعتی برای صنایع شیمیایی و داروسازی بر عهده دارد. بازل با هر دو کشور آلمان و فرانسه هم‌مرز است.

 

 

 

زوریخ
زوریخ بزرگ‌ترین و پرجمعیتﺗﺮین شهر در کشور سوییس و مرکز کانتون زوریخ می‌باشد. این شهر در شمال مرکزی سوییس، در دامنهٔ کوﻩهای آلپ جای گرفته‌ است. زوریخ، مهمﺗﺮین قطب اقتصادی سوییس ﺑﻪشمار رفته و گاه از آن ﺑﻪعنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود؛ حالﺁنکه پایتخت سیاسی سوییس، شهر برن است. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود.

 

 

 

ژنو
ژنو دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس پس از زوریخ و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو سوئیس است. این شهر در کنار دریاچه ژنو قرار دارد. در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد. از مهم ترین سازمانهای بین‌المللی در این شهر سازمان ملل متحد می باشد. همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است. در سال ۲۰۰۹ مقام سومین شهر از نظر کیفیت زندگی در جهان را بعد از وین و زوریخ به دست آورد. بسیاری از مشاهیر جهان و ایران همچون مهندس مهدی بازرگان، محمد علی جمال زاده و دکتر محمود حسابی مدتی را در این شهر زندگی کرده‌اند.

 

 

 

لوزان
لوزان یکی از شهرهای بخش فرانسوی‌ زبان کشور سوئیس است. این شهر در کناره دریاچه ژنو در باختر سوئیس و رودرروی بخش اویان فرانسه قرار گرفته است. لوزان در حدود ۵۰ کیلومتری شمال خاوری ژنو جای دارد. این شهر مرکز کانتون وو (ایالت) و بخش لوزان است. مقر کمیته بین‌المللی المپیک در این شهر واقع شده است. جمعیت این شهر در پایان سال ۲۰۰۷ ۱۲۹٬۲۷۳ نفر بوده است.

 

 

برن
شهر برن پایتخت کشور سوئیس است . شهر برن از لحاظ جمعیت چهارمین شهر پرجمعیت پس از شهر های ژنو ، زوریخ و بازل می باشد. شهر برن در ایالت برن در شمال غرب کشور سوئیس واقع شده است . با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۳ جمعیت این شهر تعدادی بالغ بر ۱۲۵ هزار نفر بوده است . با توجه به چند زبانه بودن کشور سوئیس در شهر برن مردمان به زبان آلمانی صحبت می کنند و اغلب مردمان این شهر به دین مسیحیت روی آورده اند . چشم انداز های اطراف برن ، موزه های یخ هستند . آب و هوای شهر برن معتدل است ، گرمترین ماه سال ، ماه مرداد و سردترین ماه سال ، ماه دی می باشد . سوئیس یکی از ثروتمندترین کشوهای جهان است و در آمد سرانه در این کشور با ۳۹۰۰۰ دلار برای هر نفر بالاترین در جهان است . شهر برن یکی از زیباترین و جالبترین شهرهای سوئیس است ، با فواره های زیبا ، برج های قرون وسطایی و پیاده روها و گردشگرهای سرپوشیده و معماری های مجلل و با شکوه ، شهری سرسبزکه عطر و رنگ گل های مختلف آن در بهار و تابستان ، جلوه ای زیبا به شهر میدهد .
از مناظر دیدنی شهر برن می توان به برج ساعت ، حفره های خرس ، فواره های آب کلیسا مونستر ساختمان پارلمان و خانه آلبرت انیشتین اشاره کرد.

 

 

 

 آدرس سفارت سوئیس در تهران

 

الهيه، خيابان بوستان، خيابان شريفي منش، کوچه ياسمن، پلاک 13
تلفن : ۲۲۰۰۸۳۷۳، ۲۲۰۰۸۳۳۳
روز و ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه ۱۵/۳۰- ۷/۳۰ و پنجشنبه ۱۳/۳۰- ۷/۳۰‏
آدرس وب سایتhttp://www.eda.admin.ch/tehran

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

  

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان