× franchisor.ir

 


مجارستان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا و همچنین عضو معاهده شنگن است. لذا سفر به مجارستان نیاز به اخذ ویزای شنگن دارد.
ویزای مجارستان چند نوع مختلف دارد که عبارتند از :
1 - ویزای توریستی ( می توانید از طریق آژانس های مسافرتی مستقر در ایران بگیرید)
2 - ویزای تحصیلی ( جهت تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی )
3 - ویزای کار ( جهت کار کردن در یک شرکت مجارستانی )
4 - ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی


انواع ویزای شنگن در حالت کلی
ویزای نوع A :ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.


ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.


ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.


ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.
توجه کنید که اگر بخواهید بیش از 90 روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از 90 روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما 3 ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.
داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از مجارستان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای مجارستان

  1. گذرنامه معتبر حداقل 3 ماه اعتبار
  2. عکس رنگی 2 عدد سایز پاسپورتی
  3. تکمیل فرم سفارت
  4. برگه دعوت نامه
  5. 60یورو هزینه سفارت
  6. به همراه داشتن تمام پاسپورت های قبلی

 سایر مدارک مورد نیاز: (کلیه مدارک ذیل با ترجمه رسمی انگلیسی می باشد)

      1. گواهی اشتغال به کار (مسئولیت کاری ، میزان حقوق، تاریخ شروع به کار)
      2. اصل سند مالکیت
      3. پرینت 3 ماهه بانکی
      4. نامه ای مبنی بر قصد و نیت و برنامه سفر متقاضی
      5. اگر متقاضی دارای شرکت می باشد مدارک رسمی شرکت (روزنامه رسمی –پرینت حساب)
      6. کپی و اسکن پاسپورت سایر افراد تحت تکفل
      7. انگشت نگاری عکس و مصاحبه در سفارت هم انجام می گیرد
      8. کپی و اسکن پاسپورت سایر افراد تحت تکفل
      9. عکس رنگی همسر و همراهان هر کدام 2عدد
     10. ترجمه سوء پیشینه متقاضی
     11. رزرو بلیط رفت و برگشت
     12. بیمه نامه سفر

 

روش های اخذ اقامت

الف) ثبت شرکت و تشکیل فعالیت تجاری ابتکاری یا تجربی
هم اکنون مجارستان به طور کامل به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا شناخته می شود، و تولید ناخالص ملی این کشور از مرز ۵% گذشته است. این کشور یکی از کشورهای مطرح در زمینه راه اندازی کسب و کار در ناحیه اروپا به شمار می رود.
چنانچه شما قصد ماندن در این کشور را بیش از ۹۰ روز دارید نیاز به اجازه نامه اقامت دارید، این اجازه نامه برای فعالیت های مالی، اهداف تحصیلی، دعوت نامه های خویشاوندی، برای مداوای بیماری، برای اهداف تحقیقاتی و کمک های انسان دوستانه در دسترس است. 

یک اجازه نامه اقامت به شما امکان می دهد:

- تا ۳ سال در مجارستان بمانید، بعد از آن می توانید درخواست شهروندی دهید.
- به تمامی کشورهای عضو شنگن وارد شوید.

مزایای یک اجازه نامه اقامت در مجارستان:

- پس از ۳ سال میتوانید درخواست شهروندی دهید.
- نیازی به مجوز کاری ندارید (Work Permit) چنانچه شما یک سهامدار و یا مدیر یک شرکت مجارستانی باشید.

به چه مدارکی نیاز است؟
در گام اول شما به یک طرح تجاری نیاز دارید. این طرح تجاری باید نشان دهد که حضور شما به عنوان سهامدار/مدیر شرکت در این کشور الزامی است همچنین این طرح تجاری باید نشان دهد که سودآوری آن به نحوی است که میتواند هزینه های مدیریتی و دستمزد مدیر را تامین نماید، در این صورت شما قادر به اخذ اقامت ۳ ساله مجارستان خواهید بود، لازم به ذکر است چنانچه شما این طرح تجاری را ندارید پالیزکمپانی میتواند تا این طرح را برای شما به صورت آماده و ۱۰۰% آماده سازد.

محل اقامت
باید محلی به عنوان محل اقامت خود در مجارستان فراهم آورید، مدارکی که نشان دهد شما در مورد مسکن و محل اقامت خود مشکل نخواهید داشت، حداقل ارائه قرارداد اجاره مکان، خرید مکان که کاملا به امضای صاحب مسکن رسیده باشد. پالیزکمپانی در این امر به شما کمک خواهد کرد.

بیمه کامل سلامت
شما باید در طی اقامتتان در دوره ای که در مجارستان هستید بیمه سلامتی باشید.

مدارک مسافرتی
تمامی متقاضیان باید دارای گذرنامه ای باشند که حداقل ۳ سال از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد، چنانچه گذرنامه شما طی این زمان به پایان میرسد میتوانید گذرنامه خود را تعویض کنید. همچنین باید هزینه های بلیط برگشت به کشور خود را داشته باشید.مدارک لازم جهت دریافت اقامت ۳ ساله مجارستان

مدارک همانند مدارک ثبت شرکت است که شامل:

- پر نمودن فرم درخواست
- اسکن پاسپورت
- ارائه قبض دولتی (همانند قبض تلفن، برق، آب، گاز)
- پرداخت هزینه های ثبت شرکت و دریافت ویزاب) روش سرمایه گذاری:
این برنامه،  هنوز یکی از کم هزینه ترین برنامه های سرمایه گذاری است که به منظور اعطای اقامت دائم یکی از کشورهای عضو شینگن تدوین شده است.


خلاصه برنامه
به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، مجارستان بین سی کشوری می باشد که بیشترین بازدید کنندگان را در دنیا دارد. این کشور فرهنگی غنی و متنوع دارد ( از نظر تنوع در موسیقی  و فیلم تا تنوع در غذاها و ادبیات غنی است) ، خدمات درمانی آن نیز پیشرفته است و در مرکز اروپا واقع شده است. برنامه ویژه سرمایه گذاران که از این طریق اقامت دائم دریافت می کنند نیز امتیازات بسیاری را در اختیار این افراد قرار می دهد.

شرایط
    در این برنامه ضوابطی پیرامون ثروت خالص شخصی یا تجربه مدیریتی لحاظ شده است. با این وجود، مقامات اداری مجارستان با درخواست کنندگان مصاحبه ای انجام خواهند داد که به صورت تصادفی انتخاب می شوند.
    در مدتی که فرد برای طی مراحل درخواست دادن تلاش می کند ، فرد واسطه  و مقامات مجارستان استاندارهایی را جهت شناخت فرد سرمایه گذار و جلوگیری از فرایندهای پولشویی رعایت می کنند. به این دلیل، در مرحله دادن درخواست نامه، درخواست کنندگان اصلی باید مجموعه ای از مدارک استاندارد را فراهم آورند که منبع درآمد و جمع ثروت خالص شخصی آنان در آن مشخص باشد.
    تمام درخواست کنندگان باید مطمئن باشند که سرمایه خود را از طریق نمایندگی های رسمی که در کشور خاص آنان فعالیت می کنند، بدست آورده اند.

 مزایا
    رسیدگی به یک درخواست نامه برای درخواست کننده اصلی و تمام اعضای خانواده واجد شرایط وی بدون وجود شرط سفری اجباری به مجارستان صورت می گیرد.
    به درخواستهای دریافت اقامت دائم سریع و آسان رسیدگی می شود. درخواست کنندگان و خانواده های آنان می توانند تنها پس از گذشت شش ماه از دریافت کارت TR خود جهت دریافت اقامت دائم درخواست دهند.
    سرمایه گذاری با مبلغ بالا در سیستم تجاری مجارستان مورد نیاز نمی باشد.
    شما به همراه خانواده خود می توانید از شیوه زندگی اروپایی و  مجاری  لذت ببرید ، امکان بهره بردن از سبک تجارت اروپایی، وضعیت تحصیلی قابل اطمینان  و ارائه خدمات درمانی با کیفیت بالا در مجارستان و تمام کشورهای اتحادیه اروپا نیز وجود دارد.


روند سرمایه گذاری
روند قانونی پذیرش سرمایه مستقیم خارجی در این برنامه شامل خرید اوراق قرضه دولتی ویژه کشور مجارستان به ارزش 300000 یورو (سیصد هزار یورو) در موعد مقرر  پنج سال می باشد. در موعد پرداخت، سرمایه اصلی بدون بهره افزوده  به سرمایه گذار باز می گردد.

قانون حکم می کند که برنامه سرمایه گذاری جهت خرید اوراق قرضه توسط نمایندگی این برنامه که مورد تایید مقامات مجارستان نیز می باشند ، صورت گیرد. درعوض، نمایندگی نیز آن مبلغ را در دولت مجارستان به شکل اوراق قرضه دولتی سرمایه گذاری خواهد کرد. این معامله بنا بر یک قرارداد کتبی با شرکت مشخص شده انجام می شود که باید در حیطه منطقه جغرافیایی محل زندگی درخواست کننده اصلی دارای مجوز باشد. اوراق قرضه دولتی تنها به این برنامه اختصاص یافته است و قابل تجارت بصورت عمومی و در بازار ثانویه نمی باشد.
به محض اینکه سرمایه گذار از جهت امنیتی چک شد، نمایندگی یک اظهارنامه غیرقابل فسخ فراهم می کند که گواه وجود یک قرضه به ارزش اسمی سیصد هزار یورو و سررسید پنج ساله می باشد و از محل بودجه دریافتی از سرمایه گذار در حدود  45 روزی که اجازه اقامت دائم وی صادر می شود ، تامین شده است. علاوه بر هزینه سرمایه گذاری به میزان 300000 یورو، درخواست کنندگان باید هزینه تمام مراحل رسیدگی و صدور ویزا را نیز به میزان 55000 یورو تا 65000 یوروپرداخت کنند.


 اخذ تابعیت در کشور مجارستان از طریق تولد

اخذ تابعیت اساساً رابطه ای است که فی مابین یک دولت و یک شخص حقیقی یا حقوقی علقه ای ایجاد می نماید که براساس آن شخص به یک کشور منتسب می گردد . این رابطه دارای سه عنصر سیاسی بودن ، معنوی بودن و حقوقی بودن می باشد .
مهم ترین وجه اخذ تابعیت ، اخذ آن از طریق تولد است که در این حالت تابعیت شخص از طریق تولد حاصل می شود و این امر غیرارادی می باشد. 

اخذ تابعیت از طریق تولد دارای دو شکل است :

الف) اخذ تابعیت از طریق خاک 

ب) اخذ تابعیت از طریق خون

اخذ تابعیت از طریق خاک بدین معناست که شخص با تولد در یک کشور می تواند تابعیت آن کشور را اخذ کند . در مورد بسیاری از کشورها اخذ تابعیت از طریق تولد در آن کشور نیست ؛ بلکه از طریق خون می باشد؛ یعنی رابطه نسبی با پدر و مادر منتقل می شود . البته منظور از تابعیت از طریق خون غالباً از طریق پدر می باشد . در حال حاضر در مواد قانون مدنی ایران نیز به گونه ای مقرر گردیده است که تولد از پدر ایرانی منجر به اخذ تابعیت می گردد ، لیکن در مورد تولد اتباع بیگانه که از پدر ایرانی نیستند شبهه وجود دارد و رویه بر آن است که شخص ، شناسنامه  (تابعیت) ایرانی را اخذ نمی کند . در کشور مجارستان تولد منجر به اخذ تابعیت این کشور نمی شود.

به این مفهوم که در کشور مجارستان تولد مسبب اخذ تابعیت نمی شود ، لذا سیستم اخذ تابعیت در این کشور خون می باشد . البته شایان ذکر است که سیستم اخذ تابعیت از طریق تولد در بسیاری از کشورها مدام در حال تغییر است ، برای مثال در کشور انگلستان تا چند سال پیش سیستم اخذ تابعیت از طریق خاک بود و حتی اگر طفلی در کشتی یا هواپیمای انگلستان به دنیا می آمد انگلیسی محسوب می شد ؛ لیکن این موضوع تغییر کرد و اکنون سیستم اخذ تابعیت انگلستان خون می باشد.  اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور مجارستان

در نظام حقوقی اکثر کشورهای جهان ، یکی از راههای اخذ تابعیت کشور دیگر ازدواج می باشد . در نظامات سابق حقوقی ، ازدواج با یک مرد موجب تحمیل تابعیت می گردید .  برای مثال در نظام حقوقی ایران ودر قانون مدنی مقرر شده است که اگر یک بانوئی با یک مرد ایرانی ازدواج کند ، تابعیت ایرانی به آن بانو اعطا می شود و اگر زوج (مرد) خارجی با زن ایرانی ازدواج کند ، این ازدواج قطعاً منجر به اخذ تابعیت نمی گردد . لیکن این وضع حقوقی در اکثر کشورهای دنیا تغییر نموده است . اکنون اگر شخصی با یک نفر در کشوری ازدواج کند ، می تواند اقامت کشور مذکور را اخذ کند و پس از مدتی که از اقامت بگذرد ، این اقامت تبدیل به تابعیت شود .
برای اخذ اقامت کشور دیگر از طریق ازدواج معمولاً شخص بایستی یک سری فرم های خاص را تکمیل کند و همچنین اینکه مدارکی را تحویل نماید تا بتواند اقامت آن کشور را اخذ کند .
در مورد کشور مجارستان هم در صورتی که شما با یک نفر ازدواج کردید که تبعه آن کشور هست می توانید برای اقامت این کشور تقاضا نمایید ؛ البته به یاد داشته باشید اقامت با تابعیت فرق می کند و معمولاً طول مدت دریافت ویزا برای همسر مقیم یا همسر تبعه یک کشور دیگر فرق می کند .
به بیان دیگر اگر فرضاً شما با یک آمریکایی ازدواج کنید (تبعه آمریکا) طول مدت دوره ای که اخذ ویزای همسر طول می کشد حدود شش ماه تا یک سال و نیم است ، لیکن برای شخصی که گرین کارت آمریکا دارد اگر بخواهد همسرش را به آمریکا بیاورد حدود سه تا چهار سال است.
در کشور مجارستان هم نظیر آنچه در فوق شرح دادیم تفاوت وجود دارد که شما با یک تبعه ازدواج کنید و یا با کسی که فقط اقامت دارد .البته در بسیاری از کشورها پروسه برای هیچ یک از موارد (چه همراه برای تبعه و چه همراه برای مقیم) بیش از یک سال نخواهد بود.
در مورد کشور مجارستان باید مدارک شما را بررسی کنیم تا بتوانیم تعیین کنیم که طول مدت اخذ اقامت از طریق ازدواج برای شما چه مقدار است . حتی اگر شما بخواهید دعوائی را علیه زوج یا زوجه در کشور ثالث اقامه کنید ما می پذیریم و امور حقوقی مربوط به آن را انجام می دهیم. احکام صادره از کشورهای دیگر گاهاً در ایران قابلیت اجرا دارد و همچنین احکامی که در ایران جهت کشور ثالث صادر می شود .

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان