× franchisor.ir

 

جمهوری لتونِی (که لتونی و لِتلَند هم نامیده شده)، کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه بالتیک به‌شمار می‌آید.
همانند اکثر دیگر کشورهای اروپایی، نام این کشور نیز در زبان فارسی از نام رایج آن در زبان فرانسوی یعنی Lettonie گرفته شده‌است. در زبان لتونیایی این کشور را لتونی (Latvija) و به انگلیسی نیز آن را لتونی (Latvia) می‌گویند. در زبان آلمانی به آن لتلاند (Lettland) می‌گویند که این نام نیز به شکل «لتلند» در زبان فارسی شناخته‌شده است.
لتونی توسط روسیه از مشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوب شرقی و دریای بالتیک از مغرب احاطه شده است. پایتخت لتونی ریگا است. جمعیت این کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و واحد پول آن لاتس است. مساحت این کشور ۶۴٬۵۸۹ مربع است و از کم‌جمعیت‌ترین و کم‌تراکم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. آب‌وهوای این کشور معتدل و فصلی است.
زبان لتونی از زبان‌های هند واروپایی است و به همراه زبان لیتوانیایی شاخه بالتیک از خانواده زبان‌های هند و اروپایی را تشکیل می‌دهد.
۶۲ درصد از مردم این کشور از قوم لتونیایی و حدود ۲۷ درصد روس هستند. حدود ۷۷ درصد از مردم این کشور مسیحی و حدود ۲۳ درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی‌دین هستند. از میان مسیحیان لتونی تنها ۷ درصد به امور مذهبی پرداخته و به کلیسا می‌روند
لتونی پیش‌تر با نام جمهوری سوسیالیستی لتونی، یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی بود و در ۲۱ اوت ۱۹۹۱ از شوروی اعلام استقلال کرد.
از مهمترین شهرهای لتونی می توان به ، دائو گاوپیلس 114 هزار نفر ، لیپایا 88 هزار نفر ، یلگاوا 66 هزار نفر و یورمالا 55 هزار نفر اشاره کرد . از نظر اقلیمی و آب هوایی ، لتونی در ناحیه ای پست و جلگه ای با تابستان ها و زمستان هایی معتدل و مرطوب می باشد . بلندترین نقطه ی لتونی ، گالزینا کلانز ( Galzina Klans ) با 312 متر در مرکز لتونی قرار دارد . رود دائوگاوا ( Daugava River ) نیز پس از گذر از بلاروس از جنوب شرق وارد لتونی شده و با گذر از چند شهر مهم لتونی از جمله ریگا ، به خلیج ریگا می ریزد . قوم بالتیک در حدود قرن سوم میلادی به این منطقه مهاجرت نمودند و یک دولت مرکزی به وجود آوردند ، در قرن 13 میلادی ، برادران لیونیان ( Livonian Brothers ) که آلمانی تبار بودند با ساقط کردن حکومت بالتیک ها ، این منطقه را فتح کردند ، پس از آن برای مسیحی کردن مردم منطقه وارد عمل شدند . تا سال 1561 این منطقه قسمتی از دولت لیونیا به شمار می رفت .


لتونی شامل 13 ایالت می باشد :

1 - آلوکسنس ( Aluksnes ) 
2 - بالوو ( Balvu ) 
3 - بائوسکاس ( Bauskas ) 
4 - کسو ( Cesu ) 
5 - جورمالا ( Jurmala ) 
6 - کولدیگاس ( Kuldigas ) 
7 - لیپایا ( Liepaja ) 
8 - مادوناس ( Madonas ) 
9 - اوگرس ( Ogres ) 
10 - ریگا ( Riga ) 
11 - تالسو ( Tulsu ) 
12 - والکاس ( Valkas ) 
13 - ونتسپلیس ( Ventsplis )

 

زبان

مردم این کشور به زبان‌های شاخه بالتیک و عمدتاً به زبان لتونیایی و لاتگالی تکلم می‌کنند. در درازای تاریخ لتونی دارای پیوندهای پرآشوبی با کشورهای آلمان، سوئد، روسیه و لهستان بوده‌است و همواره چهره‌ای چندفرهنگه داشته‌ است. در روند اشغال این سرزمین به دست شوروی میان سال‌های ۱۹۴۰-۱۹۴۱ و سپس ۱۹۴۵-۱۹۹۱ سیاست روسی‌سازی آن دولت اثر بسیاری بر زبان لتونیایی گذارد. در این دو دوره نزدیک به یک‌سوم لتونیایی‌ها تبعید شدند و یا آزارهایی دیگر بدان‌ها روا داشتند. همچنین کوچاندن بزرگ مردمانی از روسیه، اوکراین و روسیه سفید از سوی شوروی به لتونی شمار لتونیایی‌زبانان را از ۸۰درصد در سال۱۹۳۵ به ۵۲درصد در ۱۹۸۹ کاهش داد. بسیاری از این کوچندگان هرگز کوششی در آموختن لتونیایی ننمودند.
پس از استقلال دوباره لتونی در ۱۹۹۱ سیاست نوین آموزشی درباره زبان لتونیایی طرح شد و هدف نخستین آنان آموزش زبان اقلیت‌ها در نظامی دوزبانه بود
پس از استقلال لتونی، روس‌زبان‌های لتونی، که حدود یک سوم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، بارها از تبعیض علیه خود شکایت کرده‌اند. در بهمن‌ماه ۹۰ (فوریه ۲۰۱۲) نتایج یک همه‌پرسی در لتونی مشخص کرد که مردم این کشور با تبدیل زبان روسی به یک زبان رسمی در این کشور مخالفند

 

 

لیگ برتر فوتبال لتونی

لیگ برتر فوتبال لتونی معتبرترین لیگ فوتبال در کشور لتونی است که از سال ۱۹۲۷ تاکنون برگزار می‌شود. این لیگ از ۱۰ تیم که از سراسر کشور لتونی در آن شرکت می‌کنند برگزار می‌شود. باشگاه فوتبال اسکونتو با ۱۵ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات به حساب می‌آید.

 

 

 

پرافتخارترین باشگاه ها

اسکونتو، لیپایاس متالورگس، ریگا اف‌کی، الیمپیا لیپایا، اف‌کی ای‌سی‌کی، اف‌کی وی‌ئی‌اف ریگا، ونتسپیلس

 

 

 

جام حذفی فوتبال لتونی

جام حذفی فوتبال لتونی مسابقاتی است که به صورت حذفی در کشور لتونی از سال ۱۹۳۷ تاکنون برگزار می‌شود. باشگاه فوتبال اسکونتو با ۸ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات به حساب می‌آید.

 

 


شهرهای مهم لتونی

 

لتونی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای اروپا است. از ۷۷ شهر این کشور، تنها ۲۳ شهر جمعیتی بالاتر از ده‌ هزار نفر دارند. ۶۸ درصد از مردم لتونی در محیط‌ های شهری زندگی می‌کنند و ۳۲ درصد روستانشین‌اند. جمعیت بزرگ‌ترین شهرهای لتونی:

 

ریگا

ریگا پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری لتونی و یکی از مراکز مهم صنعتی، تجاری، فرهنگی و مالی منطقهٔ بالتیک و یک بندر مهم در منطقه است. ریگا با جمعیت ۷۰۶.۴۱۳ نفر در سال ۲۰۱۰ بزرگ‌ترین شهر کشورهای حوزهٔ دریای بالتیک و سومین شهر کل منطقهٔ بالتیک پس از سنت پترزبورگ و استکهلم است. مساحت این شهر ۳۰۷.۱۷ کیلومترمربع است و مرکز تاریخی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

 

 

 

دائوگاوپیلس

دوگاپیلس یک شهر جنوب شرقی لتونی, در کنار رودخانه دائوگاوا است. نام این شهر به معنی «ساحل دائوگاوا» است. این شهر با داشتن جمعیت بالغ بر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر بزرگ‌ترین شهر لتونی بعد از پایتختش ریگا است که در ۲۳۰ کیلومتری شمال غربی آن قرار دارد. دوگاپیلس در نزدیکی مرز بلاروس و لیتوانی قرار دارد. این شهر دارای صنایع عظیم و کارخانه های مختلفی میباشد.

 

 


لیه‌پایا 

لیه‌پایا دارای سواحل شن و ماسه نرم میباشد. پایگاه جالب مخفی شوروی سابق نظامی کاروستا و جشنواره موسیقی راک نیز در این شهر زیبا وجود دارد. یلگاوا یک city under state jurisdiction in Latvia در لتونی با جمعیت ۶۲٬۸۰۰ نفر است که در لتونی واقع شده‌است.

 

 

 یورمالا

یک seaside resort در لتونی با جمعیت ۵۶٬۰۶۰ نفر است که در لتونی واقع شده‌است.  این شهر در نزدیکی ریگا میباشد که مردم برای تعطیلات به آنجا می روند.

 

 

 


رزکنه 

رزکنه city under state jurisdiction in Latvia در لتونی با جمعیت ۳۲٬۳۲۸ نفر است که درلتونی واقع شده‌است.

 

  

 


کولدیگا 

کولدیگا در لتونی با جمعیت ۱۲٬۹۸۱ نفر است که در لتونی واقع شده‌است.

 

 

 

لتونی در ایران سفارت ندارد. شما از طریق سفارت مجارستان می توانید اقدام نمایید یا به نزدیکترین سفارت در آنکارا مراجعه فرمایید. 

 

 

آدرس سفارت مجارستان تهران ، خيابان شريعتي ، ‌دوراهي يخچال ، ميدان هدايت ، كوچه شادلو ، پلاك 15

تلفن: 22550482

زمان مراجعه: يكشنبه الي چهارشنبه ساعات 11-9 صبح

با تعيين وقت قبلي متقاضي مي پذيرد.

در تعطيلات رسمي ايران سفارت تعطيل مي باشد.

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان