× franchisor.ir

 

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.
روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه دو برابر مساحت کانادا یا چین یاایالات متحده آمریکا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.

روسیه با حدود ۱۴۳ میلیون نفر (در سال ۲۰۱۳) جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه۸.۴ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور زندگی می‌کنند. تاتارها ۳.۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، وارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه هستند.

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است. ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ایست و شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند.

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست.
واحد پول روسیه روبل است. روسیه با تولید ناخالص داخلی ۲۱۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ هشتمین اقتصاد بزرگ جهان(ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده‌است. روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. درآمد سرانهٔ این کشور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۸ هزار دلار (بر مبنای قدرت برابری خرید) که این کشور را در رتبه پنجاه‌وهفتم دنیا قرار می‌دهد. این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است.
اکنون ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه‌است. سیاست کنونی روسیه، همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای اتحاد کشور است. ولی به خاطر گسترش ناتو به شرق و پس از درگیری با گرجستان بر سر اوستیای جنوبیو الحاق کریمه به خاک خود، روابط روسیه و غرب به تیرگی گراییده‌است.

 

 

شهرهای مهم روسیه

 

مسکو

مسكو پایتخت كشور روسیه است. این شهر به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین شهر روسیه و یکی از بزرگ ترین کلان شهرهای قاره اروپا محسوب می شود. مسکو مرکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و حمل و نقل فدراسیون روسیه است. این شهر بر روی رودخانه مسکو و در ناحیه فدرال روسیه که جزء روسیه اروپایی محسوب میشود، واقع شده است. در زمان های گذشته مسکو مرکز کشاورزی اتحاد جماهیر شوروی و سرزمین باشکوه مسکو بود. کاخ کرملین، قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان اقامتگاه تشریفاتی رئیس جمهور شوروی، مورد استفاده قرار میگرفت. این شهر امروزه یکی از مراکز اقتصادی مهم و بزرگ در جهان است و از نظر گرانی در سال ۲۰۰۷ به عنوان دومین شهر گران در جهان محسوب میشود و در این سال برای دومین بار در «کتاب رکوردهای گینس» نامش ثبت شد.

کلان شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین المللی به نام «مسکو مترو» است که بزرگ ترین شرکت تولید واگن های مترو در جهان است.

 

 

 

امسک

امْسْک مرکز استان امسک در فدراسیون روسیه است. امسک در جنوب غربی سیبری واقع شده و دومین شهر بزرگ در شرق کوههای اورال به شمار میآید. فاصله بین امسک تا مسکو ۲۷۰۰ کیلومتر است.

 

 

 

 

آرخانگلست

شهر آرخانگِلْسک مرکز استان آرخانگلسک روسیه است. جمعیت این شهر قطبی ۳۵۰ هزار نفر است. منطقه ای که این شهر امروزه در آن واقع است نزد وایکینگها با نام بیارمالند شناخته میشد. این شهر تنها بندر شمالی روسی است که تمام سال در آن کشتیرانی بدون مشکلی انجام میشود و به این دلیل در جهان معروف است.

 

 

 

 

پرم

شهر پـِرم مرکز سرزمین پرم در فدراسیون روسیه است.

 

  

 


سن پترزبورگ

سن پترزبورگ  دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو میباشد که در منتهی الیه شمال غرب این کشور واقع شده است.

 

 

 

 

قازان

قازان پایتخت جمهوری خودمختار تاتارستان و یکی از بزرگترین شهرهای روسیه است. این شهر در ۷۹۷ کیلومتری شهر مسکو و در بخش شرقی روسیه اروپایی قرار گرفته است. قازان ۱٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۰٪ آن زیر ۳۰ سال سن دارند. نام این شهر را کازان هم نوشته اند.

قازان از مراکز صنعتی، بازرگانی و فرهنگی در مرز اروپا و آسیا است و مهمترین شهر فرهنگی برای تاتارها است. قازان در ریزشگاه دو رود ولگا و کازانکا قرار دارد. شهر اولیه در محل قازان شهر کرمن بود که گفته میشود روی تپه ای دیگ مانند بنا شده بود و واژه قازان در ترکی تاتاری هم به معنای دیگ است.

قازان از سال ۱۸۰۱ دارای دانشگاه شده و از سال ۲۰۰۵ میلادی بزرگترین مسجد روسیه (و احتمالاً اروپا) به نام مسجد قُلشریف در آن ساخته شده است. در سال ۲۰۰۵، قازان سالگرد هزارسالگی خود را جشن گرفت.

 

 

 

 

مورمانسک

مورمانسْک شهری است در دوردستهای شمال غربی روسیه در نزدیکی مرز روسیه با نروژ و فنلاند. این شهر مرکز استان مورمانسک روسیه است و دارای بندری در خلیج کولا میباشد. شهر مورمانسک ۳۲۰٬۹۰۰ نفر جمعیت دارد (برآورد ۲۰۰۵) و یک پایگاه مهم دریایی برای نیروی دریایی روسیه به شمار می آید.

 

 

 

سوچی

شهر سوچی در مرز غربی کشور روسیه واقع شده است. این شهر، یک شهر گردشگری است که در سرزمین کراسنودار قرار دارد. شهر سوچی بزرگ، با درازای ۱۴۵ کیلومتر طویل ترین شهر اروپاست. حدود ۳۵۰ هزار نفر در این شهر زندگی می کنند.
سوچی شامل چهار ناحیه رسمی می شود، ناحیه سوچی مرکزی که هسته ی اصلی شهر و پیشرفته ترین و پرجمعیت ترین بخش آن است. ناحیه لازاروسکو که بزرگترین ناحیه شهر است و ناحیه ادلر که مرکز شبکه حمل و نقل شهر است.
آب و هوای شهر سوچی نیمه گرم سیری است و رطوبت آن بسیار زیاد است. شهر سوچی به عنوان میزبان بازی های المپیک زمستانی سال ۲۰۱۴ شناخته شد که این مسابقات در این شهر برگزار شد.
زبان رسمی روسیه، روسی است ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. از مناظر دیدنی شهر سوچی می توان به اقامتگاه تابستانی استالین، موزه هنر سوچی، پارک ربورا، آکواریوم ورد دیسکاوری و غارهای ورنتوسکا اشاره کرد.

 

 

  

 

 

سفارت روسیه در تهران

 

خیابان نوفل‌لوشاتو، شماره ٣٤.
تلفن: ٦٦٧٢٨٨٧٣-٠٢١ و ٦٦٧٢٨٨٧٤-٠٢١

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران 

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان