× franchisor.ir

اقامت استرالیا 


منظور از اخذ اقامت دائم استرالیا این می باشد که شما پس از اخذ جواز ورود به استرالیا که به صورت یک برچسب بر روی پاسپورت ایرانی شما زده خواهد شد بتوانید به لحاظ زمانی بطور نامحدود در هر شهر و ایالت استرالیا که تمایل داشته باشید سکنی گزیده و مشغول به کار شده و یا به تحصیلات خود ادامه دهید.
توجه داشته باشید اخذ اقامت دائم استرالیا به این معنی نمی باشد که شما دارای ملیت یا تابعیت استرالیا خواهید شد و در نظر داشته باشید که حق بیکاری به مهاجرین استرالیا (حتی افرادی که اقامت دائم را اخذ نموده اند) در دو سال اول ورود به استرالیا تعلق نخواهد گرفت.
لطفا توجه داشته باشید که ما تنها راه های قانونی مهاجرت به استرالیا را مد نظر داریم. راه هایی از قبیل اینکه به طریقی خودتان را به استرالیا برسانید و سپس جهت اخذ اقامت، اقدام نمایید و یا با پرداخت مبالغی دارای پاسپورت بین المللی و غیره شده و یا از طریق پناهندگی اقدام نمایید را نه تنها پیشنهاد نمی نماییم بلکه سعی داریم شما را تشویق نماییم که از راه های اصولی که ریسک به هدر رفتن سرمایه و سالها بلا تکلیفی را ندارند استفاده نمایید. تقریبا تمامی مهارت ها و حرفه ها در این قاره که در حال پیشرفت و توسعه می باشد مورد نیاز است. پس اگر مهارت و تخصصی دارید هر چند که شاید به نظر خودتان مهارت و تخصصتان قابل مقایسه با مهارت های مهندسی و دکتری و غیره نباشد شاید بدون آنکه خودتان بدانید واجد الشرایط مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا باشید.
اجازه اقامت دائم استرالیا و مهاجرت به استرالیا را می توان از طریق مستقیم و یا غیر مستقیم کسب نمود.


مهاجرت به استرالیا بصورت مستقیم

همانطور که در بخش شرایط مهاجرت به استرالیا شرح داده شده است اگر شما دارای یک تخصص و حرفه ای باشید که در حال حاضر مهارت شما مورد نیاز جامعه استرالیا باشد می توانید جهت اخذ اقامت استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق مستقیم اقدام نمایید. شیوه های دیگر مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا از طریق مستقیم ازجمله از طریق سرمایه گذاری و ازدواج با یک فردی که دارای ملیت استرالیایی باشد است. توجه داشته باشید اینکه شما واجد شرایط اخذ اقامت دائم استرالیا هستید یا خیر به مواردی از قبیل: سن، تحصیلات، سوابق کاری، میزان آشنایی به زبان انگلیسی و غیره بستگی دارد. اخذ اقامت دائم استرالیا از روی یک سیستم امتیاز بندی صورت می گیرد که تمامی موارد فوق در کسب امتیاز موثر می باشند. مجموع امتیازات باید به 120 برسد تا این امکان وجود داشته باشد که شما اقامت دائم استرالیا را اخذ نمایید. در جدول امتیازات، به افرادی که سن کمتری دارند نسبت به افراد مسن تر امتیاز بیشتری اختصاص داده شده است. همچنین اخذ نمره بالاتر در امتحان انگلیسی آیلتس IELTS امتیاز بیشتری خواهد داشت.

 مهاجرت به استرالیا بصورت غیر مستقیم

خیلی اوقات اتفاق می افتد که افرادی شرایط اولیه را جهت اخذ اقامت دائم استرالیا دارا نمی باشند. یکی ازدلایل رایج که افراد واجد شرایط اخذ اقامت دائم به طور مستقیم نمی باشند کمبود امتیاز و نرسیدن مجموع امتیازات به 120 است. این کمبود امتیاز همانطور که در بالا ذکر گردید می تواند به دلیل داشتن سن بالا، ضعیف بودن در زبان انگلیسی، نداشتن مهارت کافی در حرفه خود، دارای مهارت در یک حرفه که از طرف استرالیا امتیاز بالا ندارد و غیره باشد. این دسته از افراد می توانند از راه های غیر مستقیم به اقامت دائم استرالیا دست یابند. از جمله را ه های غیر مستقیم عبارتند از:
• در خواست اخذ اسپانسر از یکی از ایالت های استرالیا که به مهارت فرد احتیاج مبرم دارد.
• در خواست اسپانسر از یکی از کارفرماهای استرالیا به این ترتیب که فرد مورد نظر بتواند از ایران توسط یکی از کارفرمایان در استرالیا استخدام گردد.
• در خواست ویزای تحصیلی به این امید که فرد بتواند پس از گذراندن یک دوره آموزشی در سطح آکادمیک در استرالیا تقاضای اخذ اقامت دائم این کشور را بنماید.
• یک راه دیگر هم که تا دو سال پیش رواج داشت درخواست ویزای کار و تعطیلات بود که بر طبق آن افراد یک ویزا به عنوان اجازه کار کردن و گشت و گذار در استرالیا می گرفتند که یک سال اعتبار داشته و تا 3 سال قابل تمدید بود. پس از گذشت 3 سال بسیاری از این افراد سعی می کردند از همان استرالیا درخواست اقامت دائم را بنمایند که عده ای نیز موفق شدند. البته این نوع ویزا بر اساس یک قرارداد بین دولت ایران و استرالیا بود که در ایران به عنوان ویزای کار (که به نظر این عنوان مناسب این نوع ویزا نبود) شناخته شده بود. به هرحال از سال 86 دیگر این قرارداد با ایران به دلایل مختلف تمدید نشد (اما با کشورهای دیگر تمدید گردید) و بنا بر این استفاده از این ویزا در حال حاضر برای ما ایرانیها میسر نمی باشد.
لطفا این موضوع را مد نظر داشته باشید که همیشه اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق موارد غیر مستقیم دلیل بر این نمی باشد که پس از مهاجرت به استرالیا شرایط شما بدتر از افرادی خواهد بود که از طریق مستقیم اقامت استرالیا را دریافت نموده اند. مثلا اقدام از طریق اسپانسرهای ایالتی گاهی مزایای بسیار خوبی دارد که بسیاری از متقاضیان که دارای شرایط اقدام از طریق مستقیم می باشند در خواست می نمایند.
توجه داشته باشید که مدت زمان اخذ اقامت دائم استرالیا به فاکتورهای زیادی از جمله شرایط سازمان های ارزشیابی مدارک و اداره مهاجرت استرالیا و همچنین شرایط خود شما بستگی دارد. این مدت زمان در هر زمان و شرایط می تواند تغییر یابد. در حال حاضر، پس از شیوع بحران اقتصادی جهانی و تاثیر آن در سیاستهای مهاجرتی دولت استرالیا دقیقا نمی توان عنوان نمود که اخذ اقامت استرالیا چه مدت زمانی طول خواهد کشید. اما بر طبق انتشارات اداره مهاجرت استرالیا می دانیم که پروسه رسیدگی بر روی پرونده های ارسال شده به اداره مهاجرت استرالیا بر اساس الویت های تعیین شده توسط اداره مهاجرت انجام خواهد گرفت. مثلا افرادی که از طریق اسپانسر ایالتی اقدام می نمایند بالاترین الویت را خواهند داشت و زودتر به پرونده آنها پاسخ داده خواهد شد. آنچه که ما از سایت اداره مهاجرت بدست آورده ایم به این ترتیب است که افرادی که از طریق اسپانسر ایالتی اقدام نموده اند بین 7 تا 10 ماه جواب خود را از اداره مهاجرت دریافت خواهند نمود و افرادی که بدون استفاده از اسپانسر ایالتی اقدام نموده و در لیست مشاغل مورد نیاز بحرانی در استرالیا نمی باشند بین 12 تا 15 ماه جواب پرونده خود را از اداره مهاجرت دریافت خواهند نمود. البته که شما باید مدت زمان مورد نیاز جهت ارزشیابی مدارکتان توسط سازمان های ارزش یابی مدارک در استرالیا را به این زمان اضافه نمایید تا یک برآورد تقریبی (تقریبی و قابل تغییر در هر زمان) از این موضوع داشته باشید.


 تفاوت اقامت استرالیا با ملیت استرالیایی

اقامت دائم استرالیا به این معنی است که شما می توانید به لحاظ زمانی به صورت نامحدود در استرالیا اقامت، کار و تحصیل نمایید. اما دارای تابعیت و پاسپورت ایرانی خواهید بود و در استرالیا حق رای نخواهید داشت. برای تحصیل در بعضی از دانشگاه های استرالیا نیز باید همانند دانشجویان غیر استرالیایی به همان میزان شهریه پرداخت نمایید. در ضمن در دو سال اول زندگیتان در استرالیا از حقوق بیکاری برخوردار نخواهید بود. اما اگر 3 سال در استرالیا زندگی نمایید می توانید درخواست تابعیت استرالیایی نمایید. تابعیت استرالیا به این معنی می باشد که شما ملیت استرالیایی خواهید داشت و به شما پاسپورت استرالیایی داده خواهد شد.جدیدا دولت استرالیا از افرادی که درخواست تابعیت استرالیا می نمایند یک امتحان شهروندی می گیرد و اگر در این امتحان قبول شدند شهروند استرالیا شناخته خواهند شد.
برای اغلب افراد مقیم دائم، اولين گام در راه شهروند (تابع) استراليا شدن گذراندن امتحان شهروندی (تابعيت) است. برای اينکه جهت اين آزمون آماده شويد بايد کتاب مرجع شهروندی را مطالعه نمایید. وقتی که در اين امتحان کامياب شديد و ساير شرايط لازم برای شهروندی استراليا و ازجمله شرط زندگی در استراليا برای مدت تعيين شده و پيشينۀ خوب را داشتيد، آنوقت می بايست تقاضای خود را مبنی بر شهروندی استراليا تسليم کنيد. اگر درخواست شما موفق بود، از شما دعوت خواهد شد تا در جشن شهروندی شرکت کنيد. در اين جشن اغلب متقاضيان بزرگسال موظف هستند که قبل از آنکه شهروند استراليا بشوند تعهد پايبندی Pledge of Commitment بدهند.
بعد از اخذ تابعيت استراليا می توانيد درخواست گذرنامۀ استراليائی بنمائيد. اگر تابعيت کشور ديگر را (ایران) علاوه بر تابعيت استراليا حفظ ميکنيد ، برای ورود به و خروج از استراليا بايستی از گذرنامه استراليائی خود استفاده نمائيد. برای شهروندان استراليا که سن آنان 18 سال به بالا باشد ثبت نام برای دادن رأی اجباری است. هنگام شرکت در جشن شهروندی استراليا فرصت برای ثبت نام خواهيد داشت. اگر 17 ساله هم باشيد می توانيد ثبت نام کنيد تا وقتی به 18 سالگی رسيديد بتوانيد رأی بدهيد .


مراحل مختلف مهاجرت بهاسترالیا

۱- انتخاب Occupation مناسب متناسب با شغل خود از لیست SOL
۲- بررسی سازمان ارزیابی متناسب با Occupation انتخابی
۳- آماده سازی نامه سابقه کار متناسب با Occupation شما
۴- جمع آوری مدارک مورد نیاز سازمان ارزیابی و ارسال مدارک به سازمان مربوطه   
۵- محاسبه امتیازات و بررسی مجدد شرایط مهاجرت شما و پر کردن فرم EOI
۶- بررسی اسپانسرهای ایالتی و جمع آوری داده های مورد نظر ایالت انتخابی
۷- ثبت آنلاین اسپانسری
۸- انتظار جهت دریافت اسپانسری و گرفتن Invitation
۹- ثبت پرونده در سایت سازمان مهاجرت و آپلود داکیومنت های شما در سایت
۱۰- مشخص شدن Case Officer  و پاسخگویی به سئوالات احتمالی او
۱۱- Checking های مختلف از جمله سابقه کار و ...
۱۲- ارائه نمره آیلتس همراه
۱۳- انجام آزمایش های مدیکال و گرفتن عدم سوء پیشینه
۱۴- Visa
سیستم امتیازدهی استرالیا بر اساس قوانین جدید

قوانین جدید در مورد سیستم امتیازبندی استرالیا از اول جولای ۲۰۱۲ به اجرا درآمد. شرایط اولیه برای تقاضای ویزای افراد متخصص جهت مهاجرت به استرالیا به شرح زیر می باشد:
۱- متقاضیان مهاجرت تا پایان ۴۹ سالگی می توانند اقدام نمایند.
۲- مدارک تحصیلی و کاری بایستی توسط یکی از سازمان های مربوطه استرالیا ارزشیابی شود.
۳- حداقل داشتن مدرک IELTS 6.0 در هر یک از ۴ مهارت آزمون الزامی است.
۴- داشتن حداقل امتیاز برای درخواست ویزا
۵- داشتن سابقه كار در خارج یا داخل استرالیا و یا داشتن سوابق تحصیلی در استرالیا


انواع ویزای استرالیا

ویزای اقامت دائم از طریق مهارت و تخصص         Skilled Migration
مهاجرت از طریق تجارت و سرمایه گذاری        Business Migration
مهاجرت همسر                                           Spouse Migration   
مهاجرت والدین                                             Parent Migration    
مهاجرت آخرین فرد بازمانده                       Last Remain Relative
ویزای دانشجویی                                                Student Visa
ویزاهای موقت،دیدار و توریستی                              Visitor Visa

 
ویزای اقامت دائم یا مهاجرت از طریق مهارت و تخصص

 •  مهاجرت از طریق مهارت و تخصص - ویزای کلاس ۱۸۹

این حالت از ویزا بهترین نوع ورود به استرالیا بوده چراکه شما از همان ابتدا با اقامت دائم وارد شده و به هیچ ایالت و شخص یا سازمانی وابسته نیستید ، بدیهی است شما در این حالت می توانید در هر کجای استرالیا که دوست داشته باشید ساکن شوید .
جهت مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت و تخصص بایستی مجموع امتیازات شما به ۶۰ برسد که برای این منظور باید دارای شرایط زیر باشید:
۱- سن شما نباید از ۴۴ سال بیشتر باشد.
۲- باید دارای مدرک تحصیلی باشید که نشان دهد شما در رابطه با یک حرفه خاص دوره تئوری گذرانده و در آن زمینه مدرک معتبر دریافت نموده اید. مدارک معتبر می تواند از جمله: مدارک دانشگاهی که دانشگاه و معدل آن مورد تایید مراکز علمی استرالیا باشد، دبپلم فنی حرفه ای هنرستان، دیپلم فنی حرفه ای از موسسات و سازمانهای معتبر دیگر که طول دوره گذرانده شده در آنها بیش از ۹۰۰ ساعت باشد. مدارک کامپیوتر که مربوط به شرکت مایکروسافت و یا دیگرکمپانی های بزرگ کامپیوتری باشد. بنا بر این تنها اینکه بصورت تجربی کاری را آموخته باشید ولی مدرکی در زمینه حرفه خود نداشته باشید جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا کافی نمی باشد.
۳- باید در زمینه یک حرفه سابقه کاری داشته باشید. گواهی سابقه کار شما حتما باید از یک محل کار معتبر بوده و جزئیاتی از قبیل طول مدت استخدام، میزان حقوق و شرح وظایف کارمند حتما باید در گواهی سابقه کار ذکر شده باشند. طول دوره سابقه کار که باید ارائه گردد بسته به رشته تحصیلی شما متفاوت می باشد. برای بعضی از رشته های تحصیلی مثل مدارک فنی حرفه ای حداقل باید ۵ سال سابقه کاری داشته باشید و برای اکثر رشته های دانشگاهی حداقل ۳ سال سابقه کار نیاز  می باشد. لطفا توجه داشته باشید که ارائه سابقه کاری صوری جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به این دلیل که همیشه این امکان وجود خواهد داشت که سابقه کاری شما از طرف سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا و یا اداره مهاجرت استرالیا استعلام شود و در صورت پیدا کردن هر گونه تناقض و یا نا هماهنگی در سوابق کاری شما، پرونده تان مردود خواهد شد. بنابراین اگر از طریق سوابق کار صوری اقدام می نمایید به این مسئله اشراف داشته باشید که ریسک این وجود خواهد داشت که پس از استعلام پرونده تان مردود گردد.
۴- استرالیا یک کشور انگلیسی زبان است و توجه داشته باشید که جهت اخذ اقامت این کشور حتما باید زبان انگلیسی خود را تا حدی تقویت نمایید که بتوانید پس از ورود به استرالیا امورات اولیه زندگی خود را انجام دهید و ندانستن زبان انگلیسی برایتان باعث بوجود آمدن مشکل نشود. به همین جهت کشور میزبان هم علاقه دارد شما قبل از ورود تا حدی زبان انگلیسی بلد باشید و قبل از اینکه شما مدرک قبول شدن در امتحان زبان انگلیسی آیلتس IELTS با نمره ۶ یا ۷ را ارائه ندهید، اداره مهاجرت استرالیا به شما اجازه باز کردن پرونده نخواهد داد. در بعضی از رشته ها ی تحصیلی می توانید مدرک آیتلس IELTS را پس از ارزشیابی و معادل سازی مدارکتان ارائه نمایید. اما در بعضی از رشته ها باید از همان اول مدرک آیلتس IELTS خود را همراه با باقی مدارک به سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا ارسال نمایید.
برای مهاجرت و اخذ اقامت استرالیا از طریق مهارت و تخصص بایستی مراحل زیر طی شود:
۱- پیش از هر چیز باید مطمئن شوید که مهارت و تخصص شما در حال حاضر در استرالیا مورد نیاز می باشدکه برای این منظور بایستی لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا را بررسی نمایید . فراموش نکنید که استرالیا به این دلیل اجازه مهاجرت را به شما می دهد که بتوانید وارد بازار کار استرالیا شده و در جهت پیشرفت صنعتی، علمی و اجتماعی آن کشور قدمی بردارید. بنابراین مشاغلی را که به حد لازم در استرالیا وجود داشته باشد از لیست نیازمندیها حذف خواهد نمود و طبیعتا اگر شغل شما در لیست نباشد نمی توانید اقدامی انجام دهید .
در ضمن هر ایالت و منطقه هم ، هر چند وقت یک بار برای خود یک لیست مشاغل مورد نیاز تهیه می کند که در آن شغلهای مورد نیاز آن ایالت ذکر گردیده اند و ایالتها این لیستها را تقدیم اداره مهاجرت می کنند تا اداره مهاجرت پرونده افرادی که از طریق اسپانسر ایالتی اقدام نموده اند را سریعتر بررسی نماید. پس اولین کاری که باید انجام گردد تطبیق مهارت و تخصص با یکی از این لیستها است. خیلی اوقات مهارت شما ممکن است با هیچکدام از مهارت های عنوان شده در این لیستها مطابقت نداشته باشد .
۲- پس از اینکه مشخص گردید مهارت شما به نحوی با مهارت های خواسته شده در استرالیا همخوانی دارد، باید به دولت استرالیا  ثابت گردد که شما واقعا در شغل و حرفه مورد نظر آنها مهارتی را که ادعا می کنید دارا می باشید. این کار از طریق سازمان های ارزشیابی مهارت ها و مدارک تحصیلی در استرالیا انجام می گردد. بنابراین تخصص شما جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا باید توسط سازمانهای ارزشیابی مدارک تحصیلی در استرالیا مورد ارزیابی، معادلسازی و تایید قرارگیرد.
انجام موفقیت آمیز این مرحله در نتایج باقی مراحل این کار تاثیر بسزایی دارد. لذا مراحل تهیه مدارک بر اساس راه کارهایی که به شما داده می شود شانس موفقیت شما را در پرونده افزایش چشمگیری خواهد داد .
جهت ارزشیابی بعضی از رشته های تحصیلی باید مدرک IELTS را نیز همراه باقی مدارک به سازمانهای ارزشیابی مدارک ارسال نمایید، اما جهت ارزشیابی بعضی دیگر از رشته های تحصیلی نیازی به ارسال مدرک IELTS به سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا نمی باشد.
سازمان های ارزشیابی مدارک در استرالیا با سیستم تحصیلی در ایران کاملا آشنا می باشند. آنها می دانند که که معدل شما از هر کدام از دانشگاه های ایران باید در چه حدی باشد تا فرضا مدرک لیسانس شما با یک مدرک لیسانس در استرالیا مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال مدرک لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه آزاد تهران شمال با معدل ۱۴ به بالا به عنوان مدرک لیسانس عمران در استرالیا در نظر گرفته خواهد شد. اما مدرک لیسانس عمران از دانشگاه آزاد اراک باید معدل آن بالای ۱۸ باشد تا به عنوان مدرک لیسانس مهندسی عمران در استرالیا پذیرفته شود. در بعضی از موارد کمبود معدل می تواند با داشتن سابقه کاری مناسب جبران گردد و در بعضی موارد راه کارهای دیگر و متفاوتی برای افراد با شرایط متفاوت می توان پیدا نمود که در این اوقات داشتن یک وکیل که به همه جوانب کار تسلط داشته و پرونده شما را دلسوزانه پی گیری نماید می تواند خیلی موثر واقع گردد.
بنابراین سازمان های ارزشیابی مدارک در استرالیا با مروری به مجموعه سوابق تحصیلی و کاری شما در می یابند که دانش آکادمیک و یا فنی حرفه ای شما در چه سطحی می باشد. اگر آنها تشخیص دهند که شما به اندازه کافی به حرفه خود مسلط هستید به شما نامه تاییدیه خواهند داد که شما با ارسال آن همراه با باقی مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت استرالیا می توانید درخواست اقامت استرالیا را بنمایید.
معمولا آماده سازی، ارسال و ارزشیابی مدارک در مجموع بین ۳ تا ۴ ماه طول خواهد کشید. البته این مدت زمان می تواند با سرعت بخشیدن در تهیه مدارک کاهش یابد.
۳- اگر مدارک تحصیلی و یا فنی حرفه ای شما توسط سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا مثبت ارزشیابی گردید و تاییدیه مورد نظر را کسب نمودید می توانید وارد مرحله بعدی کار شوید. مرحله بعدی بستگی به شیوه اقدام شما جهت مهاجرت به استرالیا دارد.


فاکتورهای لازم و امتیاز کسب شده

سن                                                                 تا 30 امتیاز
تسلط به زبان انگلیسی                                       تا 20 امتیاز
سابقه کار    تا 15 امتیاز
سطح مدرک تحصیلی دانشگاهی متقاضی اصلی     تا 20 امتیاز
زبان دوم                                                            تا 5 امتیاز
شرایط همسر                                                     تا 5 امتیاز
تحصیلات تمام وقت حداقل دو ساله در استرالیا         تا 5 امتیاز
تحصیل در مناطق محلی                                      تا 5 امتیاز
ا ستفاده از برنامه مهاجرتی ایالتی                        تا 5 امتیاز
اسپانسر توسط فامیل درجه یک                            تا 10 امتیاز

 •  مهاجرت از طریق مهارت و تخصص با اسپانسر ایالتی – ویزای کلاس ۱۹۰

خیلی اوقات اتفاق می افتد که افرادی شرایط اولیه را جهت اخذ اقامت دائم استرالیا دارا نمی باشند. یکی ازدلایل رایج که افراد ،واجد الشرایط اخذ اقامت دائم به طور مستقیم نمی باشند کمبود امتیاز و نرسیدن مجموع امتیازات به ۶۰ است. این مسئله همانطور که در بالا ذکر گردید می تواند به دلیل داشتن سن بالا، ضعیف بودن در زبان انگلیسی، نداشتن مهارت کافی در حرفه خود، دارای مهارت در حرفه ای که از طرف استرالیا امتیاز بالایی ندارد و غیره باشد. این دسته از افراد می توانند از راه های غیر مستقیم به اقامت دائم استرالیا دست یابند.شما با استفاده از این روش ۵ امتیاز به جمع امتیازات خود اضافه می نمایید و چنانچه خود دارای ۵۵ امتیاز باشید می توانید از این طریق اقدام نمایید .
دراین روش بایستی درخواستی جهت اخذ اسپانسر به یکی از ایالت های استرالیا که به مهارت فرد احتیاج مبرم دارند ارسال شود که در این صورت باید شغل فرد در لیست اداره مهاجرت آن ایالت وجود داشته باشد.
در صورت بودن شغل در لیست ایالتی و صدور گواهی اسپانسرشیپ از ایالت مورددرخواست به جمع امتیازات شما ۵ امتیاز افزوده می شود و بدین ترتیب اداره مهاجرت به شما اجازه اقامت در آن ایالت و نتیجا مهاجرت به استرالیا را می دهد . البته ایالتهای استرالیا بی دلیل چنین کمکی را به شما نمی نمایند بلکه از شما انتظار دارند در قبال این کمک ، دو سال اول ورودتان به استرالیا را در آن ایالتی که اسپانسر شما شده است زندگی کنید .
بسیاری از ایالتها وقتی اسپانسر فردی می شوند خدمات بسیار عالی ، منظم و از قبل بر نامه ریزی شده ای را در اختیار آن فرد قرار خواهند داد تا آن فرد بتواند از مشکلات اولیه غربت در بدو ورود سریعتر عبور کرده و هر چه سریعتر با جامعه و فرهنگ جدید تطبیق پیدا کند. این حمایت ایالتها تا کنون بسیار مفید بوده و حتی نشان داده است که از داشتن دوست و فامیل و آشنا نیز موثر تر می باشد. وقتی یک ارگان دولتی شما را مورد حمایت قرار می دهد شما دارای یک پشتوانه سیستماتیک و سازمان دهی شده خواهید بود که هدفش این است که هر چه سریعتر شما را وارد بازار کار نموده و از تخصصتان جهت پیشرفت جامعه استفاده نماید که البته این کار باعث می شود شما هم سریعتر به پله های پیشرفت در جامعه جدید قدم بگذارید.
به نظر ما این را می توان یک معامله دو جانبه نامید که در آن سود هر دو طرف در نظر گرفته شده است. به این ترتیب که شما هنگام ورود به استرالیا در شهر و ایالتی ساکن خواهید شد که به نیروی کار ومهارت شما احتیاج دارد بنا براین:

* سریعتر از افرادی که اسپانسر ندارند کارمرتبط با رشته تان را پیدا می کنید .

* به دلیل این که ایالت مربوطه علاقه دارد هر چه سریع تر به ثمره سرمایه گذاری خود روی شما دست یابد، به شما کمک خواهد نمود که وارد بازار کار شده و با به کار گیری مهارت خود در آن ایالت باعث پیشرفت صنعتی، علمی، اجتماعی و فرهنگی آن ایالت بشوید.

* باز هم به دلیل فوق، ایالت مربوطه به شما کمک خواهد نمود که مراحل اولیه تثبیت شدن در کشور جدید را سریع تر پشت سر بگذارید. به همین دلیل در مواردی از قبیل: پیدا کردن محل زندگی مناسب، مدرسه بچه ها (در صورت نیاز)، تقویت زبان انگلیسی خودتان و همسرتان و بچه ها (در صورت داشتن)، تطبیق پیدا کردن با محیط جدید به لحاظ اجتماعی و فرهنگی، پیدا کردن راه و چاه های قانونی و غیر قانونی (البته منظور از غیر قانونی راهنمایی شما جهت شناخت نسبت به کارهایی است که نباید انجام شود) و بسیاری از خدمات دیگر به شما کمکهای شایانی می نماید .
لیست مشاغل مورد نیاز ایالت ها در هر زمان با توجه به شرایط اقتصادی و بازار کار در ایالت مربوطه بدون اطلاع قبلی تغییر می نماید. این که فرضا ایالت استرالیای جنوبی در حال حاضر به نیروی کار متخصص در زمینه شیمی نیاز دارد، دلیل بر این نیست که ۴ ماه بعد نیز این ایالت افرادی با تخصص شیمی را بپذیرد. پس سعی کنید برنامه خود را طوری تنظیم نمایید که همه کارهایتان حد الامکان به موقع انجام گردد تا به موقع نیز بتوانید از فرصت داشتن یک اسپانسر ایالتی استفاده نمایید.
لطفا توجه داشته باشید که بعضی از اسپانسرهای ایالتی از آنجا که می خواهند مطمئن باشند که شما در بدو ورودتان به ایالتهای آنها دچار مشکل مالی نخواهید شد، و انگیزه کافی جهت ورود به بازار کار را خواهید داشت، زمانی که از آنها تقاضای اسپانسر شدن می نمایید از شما خواهند خواست که نشان دهید تا حد و حدودی توانایی مالی دارید که بتوانید امورات اولیه خود را در آن ایالت بگذرانید.

 • مهاجرت (مشروط) از طریق مهارت و تخصص با حمایت یک ناحیه یا اقوام درجه یک – ویزای کلاس ۴۸۹

در این نوع ویزا نیز همانند ویزای ۱۹۰ باید شغل فرد در لیست مشاغل مورد نیاز ناحیه وجود داشته باشد با این تفاوت که در ابتدا به شخص متقاضی ویزای اقامت مشروط سه ساله اعطا می شود  و فرد بایستی ۲ سال در ناحیه ای که اسپانسر شده است  زندگی کند که در طی آن دو سال یک سال نیز مشغول به کار باشد تا این ویزا منجر به اقامت دائم شود. تویح اینکه بالای ۹۵% پرونده ها در این حالت منجر به اقامت دائم می شوند و این نوع از ویزا به دلیل داشتن شرایط ساده تر از قبیل نمره IELTS پایین تر در بعضی رشته ها و داشتن اولویت بررسی در اداره مهاجرت و نهایی شدن سریعتر پرونده ، بسیار حائز اهمیت و توجه می باشد. در این حالت به شما ۱۰ امتیاز اضافه می شود و در صورتیکه شما حداقل ۵۰ امتیاز از سایر موارد کسب نموده باشید می توانید از این روش اقدام کنید
همچنین اگر یکی از اقوام درجه یک ( پدر – مادر – خواهر – برادر – عمه – عمو – خالی – دایی ) شما و یا همسرتان مقیم یا سیتی زن استرالیا باشند و در یکی از ایالتهای مورد نظر اداره مهاجرت زندگی نمایند ، به مجموع امتیازات شما ۱۰ امتیاز اضافه می نمایند و شما را واجد شرایط اخذ این نوع ویزا می نمایند .

 • مهاجرت فارغ التحصیلان خاص – ویزای کلاس ۴۷۶

این نوع ویزا تنها برای فارغ التحصیلان دانشگاههای خاص در نظر گرفته شده است. در ایران فارغ التحصیلان رشته های مهندسی دانشگاههای تهران و امیرکبیر که بیش از دو سال از فارغ التحصیلیشان نگذشته باشد می توانند برای این نوع ویزا اقدام کنند. این ویزا اقامت ۱۸ ماهه را شامل می شود و به شرطی که فرد یک سال در استرالیا کار کند می تواند پس از آن درخواست اقامت دایم بدهد.


گروه ویزاهای تجاری و سرمایه گذاری

 ویزاهای این گروه به شما اجازه سرمایه گذاری در داخل خاک استرالیا را می دهند و معمولا با اعتبار ۴ ساله صادر می شوند که در پاره ای از موارد نیز امکان تمدید آن به مدت ۲ سال دیگر نیز وجود دارد و شخص متقاضی بایستی حداکثر تا ۲ سال بعد از ورود اقدام به دائر نمودن تجارت موفق بنماید و چنانچه بتواند ۲ سال موفقیت در تجارت مذکور نشان بدهد ، اقامت دائم استرالیا به ایشان و خانوداه اش تعلق می گیرد.
 ویزاهای این گروه شامل ۳ نوع ویزا می باشد :

 •     ویزای کلاس ۱۸۸  یا    (Business Innovation and Investment (Provisional) (subclass 188
 •     ویزای کلاس ۸۸۸  یا    (Business Innovation and Investment (Permanent) (subclass 888
 •     ویزای کلاس ۱۳۲  یا    (Business Talent (Permanent) (subclass 132

از موارد ذکر شده فوق معمولا مورد اول به دلیل شرایط ساده تر مورد نظر اکثر متقاضیان می باشد .

برای اخذ این ویزا ( ویزای کلاس ۱۸۸ ) شما بایستی حائز شرایط زیر باشید :

۱. داشتن موافقت حمایت یکی از ایالات یا دولت های منطقه ای استرالیا .
۲. داشتن کسب و کاری در کشور محل اقامت خود که در ۲ سال مالی از ۴ سال مالی قبل از اعلام درخواست ویزا، گردش مالی سالانه ( فروش)  این کسب معادل پانصد هزار دلار استرالیایی (AUD 500.000 ) بوده و شما صاحب آن کسب باشید.
۳. داشتن اموال و دارایی شخصی و تجاری ،  معادل هشتصد دلار استرالیایی (AUD 800.000 ) ،  که به طور قانونی به دست آمده باشد. این دارایی ها می تواند مجموع دارایی های شما و همسرتان باشد.
۴. کسب امتیاز لازم برای اقدام بر اساس سیستم امتیازی بندی جدید.
۵. داشتن آمادگی برای انتقال مبلغ ذکر شده در بند ۳ در مدت ۲ سال پس از ورودتان به استرالیا در جهت راه اندازی کسب مورد نظرتان .
۶. سن شما بایستی از کمتر از ۵۵ سال باشد .
۷. توانایی زبان انگلیسی شما بایستی در حد IELTS 5 باشد. (در صورت تمایل به پرداخت هزینه های آموزش زبان انگلیسی در استرالیا دیگر نیازی برای ارائه مدرک IELTS  نخواهید داشت).


گروه ویزاهای تحصیلی

این گروه از ویزاها شامل ویزاهای موقت می باشند که برای شخص متقاضی و حسب مورد برای یکی از والدین ایشان صادر می گردد و دارنده ویزا می تواند به تحصیل در استرالیا در مقاطع مختلف مبادرت ورزد .
در اکثر موارد دانشجو می تواند پس از اتمام تحصیلات درخواست اقامت دائم نماید.

 •     ویزای دانش آموزی- ویزای کلاس ۵۷۱

این ویزا برای دانش آموزان و محصلین در نظر گرفته شده است و تا سن ۱۸ سالگی که موفق به اخذ دیپلم دبیرستان گردد اعتبار داشته و تمدید خواهد شد . بدیهی است استطاعت مالی برای پرداخت هزینه ها و داشتن هزینه اولیه در حساب بانکی از شرایط این ویزا می باشد.

 •     ویزای گاردین- ویزای کلاس ۵۸۰

این ویزا برای پدر یا مادر یا قیم دانش آموز زیر ۱۸ سال در نظر گرفته شده است که می تواند دانش آموز را تا قبل از سن ۱۸ سالگی در استرالیا همراهی نماید و پس از آن بایستی از استرالیا خارج شود مگر آنکه حسب قوانین آن روز شرایط اقدام برای ویزای دیگری را داشته باشد.

 •     ویزاهای دانشجویی کلاس ۵۷۳  و ۵۷۴

این دو نوع ویزا برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. ۵۷۳ برای دانشجویان کارشناسی و ۵۷۴ برای دانشجویان مقاطع بالاتر تحصیلی. فردی که تمایل به تحصیل در استرالیا را دارد بایستی :

۱- از سلامت کامل جسمی برخوردار باشد
۲- دارای مدرک زبان انگلیسی IELTS Academic  با نمره میانگین ۶٫۵ بوده به نحوی که هیچ نمره ای زیر ۶ نداشته باشد و یا بتواند مدرک IBT)TOEFL ) با نمره ۹۰ ارائه نماید .
۳ - اثبات داشتن توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در استرالیا به مدت حداقل ۱۸ ماه . این مبلغ عددی حدود ۸۰ میلیون تومان ( برای ۱ نفر ) خواهد بود که بایستی به مدت سه ماه درحسابی موجود باشد و بعد از آن قابل برداشت است. توضیح اینکه شخص ثالث نیز به شرط داشتن این مبلغ در حسابش می تواند اسپانسر شما بشود.
شهریه های دانشگاههای استرالیا در سال بین ۹۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ دلار استرالیا می باشد که این مبلغ با توجه به مقطع تحصیلی، دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی متغییر خواهد بود .
دانشجویان در حین تحصیل هفته ای ۲۰ ساعت اجازه کار نیمه وقت دارند. و در صورت متاهل بودن همسر ایشان نیز حسب مورد اجازه کار نیمه وقت یا تمام وقت را خواهد داشت.

مدارک لازم برای صدور ویزای دانشجویی  

* اصل پاسپورت متقاضی و همراهان
*اصل شناسنامه متقاضی و همراهان
* ترجمه شناسنامه متقاضی و همراهان
* سند ازدواج (در صورت تاهل) و ترجمه
* اصل و ترجمه مدارک تحصیلی و یا مدارک اشتغال به تحصیل
* نامه سوابق شغلی و تحصیلی ( رزومه ) برای دریافت نمونه رزومه در این قسمت کلیک نمایید.
*اصل ایلتس
* مدارک مالی و ترجمه رسمی
* تمام فرمها (۱۵۷, ۱۲۲۱, و فرم های تکمیلی سفارت)
* پذیرش
* عکس پاسپورتی (۴ عدد)
* اصل فیش بانکی ۳۶۲۰۰۰۰ ریال واریز شده به بانک تجارت شعبه احمد قصیر کد ۰۳۴ به شماره حساب ۱۹۴۴۲۸۷۵۸ به نام سفارت استرالیا
* در صورت لزوم مدارک دیگری نیز درخواست خواهد شد.
* دریافت ویزا بین ۴الی ۶ هفته از زمان تشکیل پرونده و زمان استاندارد دریافت ویزا سه ماه میباشد. در موارد استثنایی این زمان بسته به رشته تحصیلی طولانی تر خواهد بود.

 گروه ویزاهای موقت و توریستی

 •  ویزای توریستی- ویزای کلاس ۶۷۶

این نوع ویزا برای افرادی در نظر گرفته شده است که قصد سفر به استرالیا برای مدت کوتاه را دارند و هدف سفر آنها گردشگری است. مدت اقامت در استرالیا با این نوع ویزا یک تا سه ماه میباشد. عموماً افرادی حایز امتیاز برای این ویزا می شوند که

۱- سفرهای خارج از کشور زیادی خصوصاً به اروپا داشته باشند.

۲- ترجیحا متاهل باشند.

۳- در استرالیا اقوام نزدیکی داشته باشند که اقامت یا شهروندی استرالیا را دارا باشند. البته عوامل دیگری نیز در صدور این ویزا دخیل خواهند بود .

 •  ویزای دیدار با اقوام درجه یک ( با اسپانسرشیپ ) – ویزای کلاس ۶۷۹

 این نوع ویزا برای افرادی در نظر گرفته شد ه است که اقوام درجه یک در استرالیا دارند که این اقوام بایستی ثابت کنند که در دو سال گذشته در استرالیا اقامت یا شهروندی داشته ، گردش مالی خوبی دارند ، به دولت مالیات پرداخت کرده اند ، و ضمانتی معادل ۱۰٫۰۰۰ دلار در بانک سپرده بگذارند که مسافر سر موقع به ایران  برمی گردد.

 •   ویزای بیزینس موقت،طولانی مدت – ویزای کلاس ۴۵۷  

 این ویزا برای تاجرانی است که با استرالیا تجارت می کند و ساکن ایران است و بایستی مرتبا در رفت و آمد باشند. با این نوع ویزا  فرد برای چندین بار می تواند به استرالیا وارد و خارج شود.

همچنین اگر کارفرمایی در استرالیا شخصی را رسما استخدام نماید ، می توان از این نوع ویزا برای ورود به استرالیا استفاده نمود . این ویزا قابلیت تبدیل شدن به اقامت دائم را دارد.

 •   ویزای بیزینس موقت،کوتاه مدت- ویزای کلاس ۴۵۶

این ویزا برای یک بار و فقط به مدت یک ماه اعتبار دارد و عموماً برای شرکت در سمینارها، نمایشگاهها و کنفرانس ها در نظر گرفته شده است.

 •  ویزای والدین ( اقامت دائم ) – ویزای کلاس ۱۴۳

این ویزا یا اقامت دائم برای والدینی در نظر گرفته شده است که نیمی از فرزندانشان در استرالیا اقامت دایم یا شهروندی دارند. به عنوان مثال والدینی که ۴ فرزند دارند حداقل باید ۲ فرزند آنها مقیم یا شهروند استرالیا باشند و اگر ۵ فرزند دارند حداقل باید ۳ فرزند آنها اقامت دایم یا شهروندی استرالیا را داشته باشند.

 •  ویزای همسر- ویزای کلاس ۳۰۹

 این نوع ویزا برای افرادی در نظر گرفته شده است که با شخصی ازدواج نموده اند که مقیم یا شهروند استرالیا می باشد. متقاضی در صورتی که دو سال با همسرش در استرالیا زندگی کرد ، اقامت دائم استرالیا را دریافت خواهد نمود.

 • ویزای آخرین بازمانده- ویزای کلاس ۱۱۵

این نوع ویزا برای افرادی در نظر گرفته شده که تمامی خانواده درجه یک ایشان ( در صورت متاهل بودن ، خانواده زن و شوهر ) مقیم استرالیا بوده و هیچ فرد یا وابسته ای در ایران نداشته باشند.

 • ویزای کارفرمای معین- ویزاهای کلاس ۱۸۶ و ۱۸۷

این ویزا برای افرادی در نظر گرفته می شود که کارفرمایی در استرالیا ایشان را رسما استخدام نموده اند . در صورتیکه آن کارفرما تجارت موفقی داشته باشد و دولت به ایشان اجازه استخدام نیروی کار خارجی را بدهد و همچنین مهارت یا تخصص متقاضی نیز توسط انجمن های مربوطه ارزیابی شود ، اداره مهاجرت استرالیا به متقاضی اقامت دائم اعطا خواهد نمود.

 • ویزای فرزند- ویزای کلاس ۱۰۱

این نوع ویزا برای فرزندانی در نظر گرفته شده که پدر یا مادری با اقامت دایم یا شهروندی استرالیا دارند. متقاضی باید زیر ۱۸ سال سن داشته باشد و در صورتی که بالای ۱۸ سال داشت، دانشجوی تمام وقت و مجرد بوده و ثابت کند که وابسته به پدر یا مادر است.

 • ویزای بازنشستگی – ویزای کلاس 405

اگر شما و همسرتان بالای 55 سال سن دارید و هیچ فرزند وابسته ای نیز ندارید میتوانید برای اخذ ویزای بازنشستگی اقدام کنید.
این تقاضا میتواند 4 سال به طول انجامد و متقاضی می بایست مبلغی معادل 750،000 دلار استرالیا را برای سرمایه گذاری تحت اوراق سرمایه گذاری دولتی و یا ایالتی در این کشور سرمایه گذاری کنید. سایر الزامات با توجه به هر پرونده میتواند متغیر باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

مدارکی که باید علاوه بر فرم تقاضای روادید به امور ویزای سفارت استرالیا تحویل دهید، شامل موارد زیر است. تمامی مدارک فارسی باید به ترجمه‌ی رسمی انگلیسی رسیده باشند و از هر کدام یک سری کپی در پرونده موجود باشد؛ اصل مدارک بعد از تصمیم‌گیری در مورد صدور ویزا، به شما بازگردانده می‌شود و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت استرالیا باقی می‌ماند.
یک: شناسنامه ایرانی
دو: گذرنامه؛ اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از تاریخ درخواست سفر به استرالیا باشد. کپی را از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که قبلاً در آن‌ها مهر روادید خورده است، تهیه کنید.
سه: عکس رنگی  ٦٭٤؛ یک قطعه برای هر کدام از متقاضیان.
چهار: کارت پایان‌خدمت یا معافیت از نظام وظیفه (برای متقاضیان مرد ١٨ تا ٥٠ ساله)
پنج: مدارک مالی مانند گردش حساب بانکی شش ماه اخیر که نشان‌دهنده‌ی توانایی مالی شما برای سفر به استرالیا خواهد بود.
شش: در صورت اشتغال: قرارداد کاری، آخرین فیش حقوق و نامه از کارفرما با ذکر مدت اشتغال، میزان حقوق دریافتی و برگه‌ی تائیدیه‌ی مرخصی.
هفت: در صورت کارفرما بودن: جواز کسب یا مجوزهای تاسیس شرکت، کارت بازرگانی و کلیه‌ی مدارکی که نشان‌گر وضعیت شغلی متقاضی باشد.
هشت: در صورت دانشجو یا محصل بودن: گواهی اشتغال به تحصیل.
نه: در صورتی که دعوت‌نامه دارید: نامه‌ی دعوت، مدارک تابعیت و آدرس کامل اقوام یا آشنایان ساکن استرالیا را ضمیمه‌ی مدارک کنید.
زمان رسیدگی به تقاضای روادید استرالیا متغیر است ولی اگر تمامی مدارک تکمیل شده باشد، عموماً تا یک ماه بعد مشخص شده که شما واجد دریافت ویزای استرالیا هستید و یا خیر.

 

مشاوره رایگان