× franchisor.ir

 

 

انواع ویزای اسپانیا


انواع ویزای اسپانیا به شرح ذيل است:1. ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا شامل افرادی می‌شود که قصد اقامت کوتاه‌مدت در اسپانیا به منظور تفریح و بازدید داشته باشند؛ ویزای توریستی اسپانیا برای دو هفته تا سه ماه صادر می‌شود و به مسافر اجازه‌ی کار یا اقامت بیشتر از مدت زمان ویزا را نمی‌دهد.
جهت تقاضای روادید اسپانیا، حضور متقاضی الزامی است و مصاحبه صورت می‌گیرد. برای دریافت فرم تقاضای روادید و تعیین وقت مصاحبه، باید به دفتر کنسولی سفارت اسپانیا در تهران مراجعه کنید؛ امکان تعیین وقت از طریق تلفن وجود ندارد.


2. ويزا براي ديدار اقوام

مدارک مورد نیاز برای این ویزا : اصل و دو سري كپي از دعوتنامه رسمي محضري - فتوكپي كارت اقامت معتبر و يا CARD ID شخص دعوت كننده - ترجمه شناسنامه ها به زبان انگليسي يا اسپانيائي به طريقي كه نسبت فاميلي شخص دعوت كننده و دعوت شونده كاملا اثبات گردد. ( اصل ترجمه و كپي آن )


3. ويزاي تجاري

اصل كپي دعوتنامه تجاري از شركتهاي اسپانيائي - ترجمه رسمي مدارك شركت ايراني شخص متقاضي (ترجمه روزنامه رسمي شركت، فتوكپي كارت بازرگاني) - ارائه معرفي نامه از دفاتر بازرگاني اسپانيا در تهران در مورد اشخاصي كه براي بار اول تقاضاي ويزا مي نمايند الزامي است - فتوكپي ويزاي قبلي اسپانيا با شنگن در صورت موجود، از جمله مدارک مورد نیاز برای این ویزا می باشد.


4. ويزاي پزشكي

ترجمه رسمي و دو سري كپي از ترجمه مجوز شوراي عالي پزشكي ايران جهت اعزام به خارج - ارائه برگ تعيين وقت از بيمارستان يا كلينيك پزشكي در اسپانيا و فتوكپي آن - همراه فرد بيمار يك تن از اقوام درجه يك (پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر و همسر) مي توانند تقاضاي ويزا نمايند.


5. ويزاي اقامت

با توجه به ويژگي هاي خاص اين ويزا متقاضي مي بايد ضمن ارسال نامه اي به كنسولگري مبني بر ذكر دلايل تقاضاي ويزاي اقامت فتوكپي مداركي را كه به نظر خود متقاضي براي جواب ويزا مثمر ثمر خواهد بود را نيز ضميمه نامه فوق نمايد. از متقاضياني كه مدارك ارسالي شان براي گرفتن ويزاي اقامت كافي و مناسب به نظر مي رسد به وسيله تلفن براي مصاحبه با مسئول قسمت ويزا دعوت به عمل خواهد آمد.


6. ويزاي دانشجويي

اصل و كپي پذيرش تحصيلي از دانشگاهها و يا مدارس عالي اسپانيا - اصل و كپي گواهي رسمي محضري از طرف يك فرد اسپانيائي يا ايراني مقيم اسپانيا مبني بر تقبل كليه هزينه هاي شخص متقاضي در طول مدت اقامت در اسپانيا - ارائه گواهي حساب بانكي شخص متقاضي در اسپانيا در صورت موجود.


7. ويزاي ساير موارد

الف- صاحبان ملك در اسپانيا (محل تجاري-منزل و غيره)- دو سري فتوكپي از سند مالكيت ملك مورد نظر- سه سري فتوكپي از آخرين قبض پرداختي آب يا برق يا تلفن يا ماليات براي اثبات مالكيت ملك در زمان تقاضاي ويزا از طرف شخص متقاضي

ب- دارندگان حساب بانكي در اسپانيا: دو سري فتوكپي از آخرين صورتحساب بانكي حساب مورد نظر با قيد موحودي شخص دارنده حساب (تاريخ صورتحساب فوق مي بايد كمتر از 2 ماه در هنگام تقاضاي ويزا باشد )

توجه: به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید.


اولین مرحله برای درخواست روادید هر کشوری تکمیل فرم درخواست روادید کشور مربوطه است. در زمان مصاحبه، فرم تقاضای ویزا را باید همراه با دیگر مدارک ارائه دهید.
توجه: اگر خانوادگی سفر می‌کنید برای هر کدام از اعضاء باید فرم جداگانه‌ای پر کنید.
فرم تقاضای روادید در دو نسخه باید تکمیل شود.
مدارکی که باید علاوه بر فرم، در وقت ملاقات و انجام مصاحبه همراه داشته باشید، شامل موارد زیر است:
توجه : از همه‌ی مدارک باید یک کپی هم موجود باشد؛ اصل مدارک بعد از مطابقت به شما برگردانده می‌شود و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت اسپانیا می‌ماند.
کلیه‌ی مدارک فارسی باید ترجمه‌ی رسمی انگلیسی شده باشند.
در صورت عدم پذیرش شما برای ویزای اسپانیا، مدارک بازگردانده نخواهد شد.

 

مدارک مورد نیاز


یک: شناسنامه ایرانی

دو: گذرنامه؛ اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از پایان مدت زمان ویزای درخواستی باشد. دو سری کپی از صفحات یک تا سیزده گذرنامه باید همراه مدارک باشد.

سه: دو قطعه عکس رنگی؛
توجه: در صورتی که اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی روادید ذکر شده باشد، دو قطعه عکس رنگی از هر کدام از همراهان نیز باید در مدارک موجود باشد.
ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، در ابعاد ۴*۶ که کمتر از سه‌ماه پیش گرفته شده و کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس هم خوانی داشته باشد.
طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

چهار: دعوت‌نامه ؛
خانواده یا دوست مقیم اسپانیا شما باید اصل فرم دعوت‌نامه را برای شما ارسال کند.
اگر دعوت‌نامه ندارید، برگه‌ی رزرواسیون هتل برای تمام مدت اقامت در اسپانیا یا مدارکی مانند سند مالکیت، قبض مالیات ملکی یا قبض عوارض سکونت که نشان دهد شما صاحب مسکن در این کشور هستید.

پنج: اجازه‌ی کتبی و رسمی پدر یا مادر یا قیم قانونی؛ برای کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می‌کنند.

شش: اسناد رسمی شغلی و منابع مالی؛
- گواهی حساب بانکی: به نام متقاضی با قید تاریخ افتتاح حساب (میزان موجودی همراه با صورت گردش حساب.)
توجه: پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود.
- گواهی اشتغال به کار متقاضی با قید سمت، تاریخ شروع کار، میزان درآمد و کپی لیست پرداخت حق بیمه‌های اجتماعی.

هفت: بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد اسپانیا.

هشت: در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت.  

نه:  بیمه مسافرتی؛
متقاضیان روادید باید بیمه‌ی مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو می‌باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور اسپانیا داشته باشد.

بررسی اولیه‌ی مدارک به منظور صدور روادید دو هفته به طول می‌انجامد؛ ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموماً تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی، مشخص شده است که شما واجد دریافت روادید هستید یا خیر.انواع اقامت


اجازه رسمی برای اقامت موقت

اقامت موقت به شخص خارجی اجازه می دهد تا در کشور اسپانیا برای مدتی که بیش از 90 روز و کمتر از 5 سال اقامت گزیند.
این اجازه برای افرادی است که قصد هیچگونه فعالیت انتفاعی را نداشته و زمانی که درخواست برای ویزا به سفارتخانه اسپانیا در کشور محل اقامت شخص خارجی داده می شود ، اعطا می گردد. ویزای داده شده اجازه اولیه اقامت را به ضمیمه خود خواهد داشت و از زمان ورود به کشور اسپانیا که در گذرنامه ثبت می شود محاسبه خواهد گردید. روشن ساختن این نکته مهم است، زمانی که ویزا اعطا می شود شخص خارجی باید شخصا ظرف مدت یکماه از زمان اطلاع آن ویزا را گرفته ، در غیر این صورت چنین تلقی خواهد شد که وی ویزای اعطا شده را نخواسته و بایگانی خواهد شد.
شخص خارجی باید ظرف مدت مندرج در ویزا ، که بیش از 3 ماه نخواهد بود به کشور اسپانیا وارد شود. زمانی که وارد کشور اسپانیا می شود، باید شخصا و در مدت یکماه برای کسب کارت شناسایی افراد خارجی نیز ( Tarjeta de identidad de Extranjero ) در خواست کرده که برای مدت معتبر مندرج در اجازه اقامت موقت برای شخص خارجی صادر خواهد شد.
اجازه اولیه برای اقامت موقت یکسال اعتبار دارد و می تواند تمدید گردد ، به شرطی که برای تجدید مدت آن حداکثر تا 5 سال درخواست گردد.
به منظور کسب اجازه ویزا و اجازه اقامت موقت طولانی تر، شخص خارجی باید مدارک زیر را به درخواست خود الصاق نماید :
- گذرنامه معتبر : با حداقل اعتبار یکساله
- در صورتی که متقاضی به سن قانونی رسیده، برگه عدم سوء پیشینه، صادره توسط کشور مبدا یا از کشورهایی که شخص خارجی در مدت 5 سال اخیر سکونت داشته است.
- گواهی پزشکی
- مدارکی دال بر تامین منابع مالی کافی برای تامین هزینه خود یا در صورتی که همراه با خانواده همگی به اسپانیا سفر می کنند، برای تامین هزینه زندگی کلیه افراد خانواده، در طول مدتی که آنها بدون شغل در اسپانیا اقامت خواهند داشت.


اقامت دائم

زمانیکه شخص خارجی با داشتن اجازه اقامت قانونی و پیوسته به مدت 5 سال در کشور اسپانیا سکونت داشته باشد ، وی حق سکونت نامحدود در اسپانیا را کسب کرده است، و همچنین حق دارد تا بدون محدودیت و در شرایط مساوی با شهروندان اسپانیایی به انجام کاری اشتغال پیدا کند.
به منظور کسب اقامت دائم، لازم است که شخص خارجی در طول مدت 5 سال سکونت، بیش از 6 ماه به طور یکجا از کشور اسپانیا خارج نبوده و همیشه کلا دوره های غیبتش بیش از یکسال طول نکشیده باشند.

اجازه اقامت دائم به اشخاص خارجی که بتوانند حداقل یکی از موارد زیر را به اثبات برسانند اعطاء خواهدشد :
- ذینفع از یک صندوق بازنشستگی که در نظام تامین اجتماعی اسپانیایی لحاظ گردد .
- ذینفع از شخصی به دلیل ناتوانی مطلق دائم که در نظام تامین اجتماعی اسپانیایی لحاظ شده، به قدر کافی قادر به تامین خود و همچنین خانواده همراه او باشد.
- متولد اسپانیا و زمان ابراز داشتن شرایط اقامت قانونی و پیوسته حداقل در طول مدت 3 سال متوالی و بلافاصله قبل از درخواست، به سن قانونی رسیده باشد.
-شخص اسپانیایی الاصل و اگر پس از آن ملیت اسپانیایی اش را از دست داده باشد.
-پس از رسیدن به سن قانونی در طول مدت 5 سال بلافاصله قبل از درخواست اقامت دائم تحت سرپرستی اولیاء اسپانیایی باشد.
- افراد بی خانمان ( بدون داشتن ملیت تابعه یک کشور در دنیا ) و افراد پناهنده که به همین ترتیب شناخته شوند.
-اشخاص خارجی که به طریقی مشخص و ممتاز به پیشرفت اقتصادی ، علمی یا فرهنگی کشور اسپانیا یا مناطق برون مرزی اش کمک کرده باشند.
درخواست اقامت باید حاوی مدارکی باشد که درخواست بر اساس آنها قرار می گیرد. رویه درخواست قانونی ظرف مدت 3 ماه از زمان ارائه درخواست پاسخ داده خواهد شد. زمانیکه پاسخ ابلاغ می شود ، شخص خارجی یکماه فرصت دارد تا برای گرفتن کارت شناسایی افراد خارجی ( Tarjeta de identidad de Extranjero ) تقاضا کند.
دارندگان این اجازه اقامت دائم باید هر 5 سال یکبار ، 60 روز زودتر ( تعطیلات شنبه ها ، یکشنبه ها و تعطیلات بانکها محاسبه می شوند ) از تاریخ انقضای چنین اجازه ای و پرداخت مالیاتهای چنین اجازه ای برای پرداخت آن اقدام کنند.


اقامت بر مبنای شرایط خاص

اجازه اقامت موقت در صورتی اعطا می شود که یکی از شرایط خاص زیر فراهم شود :
- دلایلی برای ارشدیت کاری : تمای اشخاص خارجی که بتوانند اقامت دائم و پیوسته در اسپانیا را در طول مدت حداقل دو سال و همیشه در صورت داشتن عدم سوء پیشینه در اسپانیا و کشور مبدا خود و روابط شغلی که طول مدتش کمتر از یکسال نبوده را به اثبات برسانند.
- دلایلی برای دسترسی به بازار کار : این اجازه به افرادی اعطاء می شود که اقامت خود در اسپانیا برای حداقل مدت 3 سال همیشه با داشتن قراردادی شغلی که با کارفرما امضا شده و کارمندی برای مدت یکسال ، در هنگام درخواست ، با داشتن عدم سوء پیشینه در اسپانیا و کشور مبدا خود که روابط خویشاوندی ( همسر ، فرزندان و والدین ) با دیگر اشخاص خارجی مقیم را به اثبات رسانیده یا از طریق گزارش کتبی شهرداری که وابستگی اجتماعی آنها را احراز نماید ، به اثبات برسانند.
- دلایلی برای روابط : آنهایی که ادعای فرزندی پدر یا مادر اسپانیایی الاصل را به اثبات برسانند.
- دلایلی برای پشتیبانی بین المللی : این اجازه به افرادی اعطا می شود که قربانیان مهاجرت غیر قانونی ، تبعیض به خاطر عقیده ، دین ، باورهای مذهبی ، وابستگی گروهی اخلاقی ، نژادی ، جنسیتی ، انتخاب جنسیتی ، موقیعیت های مشابه ، بیماری ، معلولیت و غیره ، افرادی که قربانیان خشونت گرایی بوده ، دارای بیماری غیر قابل علاج در کشور خود بوده و آنهاییکه مهاجرت از کشور مبداء خود را به دلیل خطر امنیتی و خطر از ناحیه خانواده شان به اثبات برسانند.
- دلایل منافع عامه یا امنیت ملی : در این گونه موارد اجازه های اعطا شده به مدت یکسال بوده و می توانند برای همان زمان تجدید شوند.
اجازه اقامت موقت تحت شرایط استثنایی نیازمند درخواست ویزا نبوده و باید مستقیما توسط شخص خارجی درخواست شود.
درخواست با الصاق مدرک رسمی زیر صورت می گیرد :
- کپی از گذرنامه یا سند معتبر برای ورود به کشور اسپانیا با حداقل اعتبار چهار ماهه در موارد استثناء ( پناهنده یا مورد کمک ) ، وضعیت گذرنامه منقضی را می تواند معتبر کند .
- اسناد توجیه کننده شرایط استثنایی که به وسیله آن بتوان این نوع اقامت را اختیار کرد.
- گواهی پزشکی رسمی
- سه عدد عکس به اندازه گذرنامه
شخص خارجی به مدت یکماه از هنگام اطلاع از اعطای اجازه اقامت موقت فرصت دارد تا برای گرفتن کارت شناسایی افراد خارجی ( Tarjeta de identidad de Extranjero ) تقاضا کند.


اعضای خانواده ایی که دوباره بهم می پیوندند

بهم پیوستن اعضای خانواده حقی است که به افرادی که به صورت قانونی در کشور خود زندگی کرده کمک کرده و بدین وسیله برایشان را به وجود می آورد تا به کشور اسپانیا به عنوان موارد زیر به خویشاوندان مستقیم خود بپیوندد :
- زن / شوهر : در این مورد الزامی هست تا آنها از هم جدا نشده و ازدواجشان کاملا قانونی باشد.
- فرزند شخص مقیم و زن / شوهر ، از جمله آنهایی که به فرزندی سپرده شده اند، همیشه در مواردیکه آنها زیر 18 سال سن داشته یا معلول بوده و هرگز ازدواج نکرده باشند.
- فرزندان زیر 18 سال یا معلول در صورتیکه شخص خارجی نماینده ( سرپرست ) قانونی باشد.
- اجداد ( پدر یا مادر ) شخصی که قصد پیوستن به خانواده اش را دارد یا زن / شوهر در صورتیکه آنها مسئول نگهداری از اجداد باشند و دلایلی وجود داشته باشد که سکونت آنها را در اسپانیا توجیه کند.
در مورد احراز این حق ، شخص خارجی باید درخواستی مبنی بر اجازه اقامت برای بهم پیوستن خانواده به نفع اعضای خانواده اش بنماید. شخص خارجی باید اثبات کند که وی همچنین از حمایت مالی و مسکن مناسب برای فراهم آوردن ضروریات تمای اعضای خانواده هنگامی که در اسپانیا هستند ، برخوردارست .

به منظور درخواست برای به هم پیوستن لازم است تا :
- درطول مدت حداقل یکسال در اسپانیا به طور قانونی سکونت داشته باشد.
- برای کسب اجازه اقامت حداقل یک یکسال دیگری هم سکونت داشته باشد.
زمانیکه درخواست بتواند پذیرفته شود ، مقامات اجازه اقامت را به اعضای آن خانواده ای که قصد بهم پیوستن را دارد اعطا می کنند. طول مدت این اجازه مساوی با طول مدت اقامت معتبری است که شخص خارجی دارد.
زن / شوهر می توانند اجازه اقامتی مستقل از اجازه ای کسب کنند که شخص با قصد پیوند مجدد با خانواده دارا می باشد در صورتیکه :
- وی دارای اجازه کار باشد.
- وی اثبات کند که با زن / شوهر در طول مدت دو سال مشترکا زندگی کرده اند.
این دوره در صورتی می تواند کاهش پیدا کند که شرایط مشابهی وجود دارد که آنها را توجیه می کند. از سوی دیگر ، فرزندان شخص با قصد پیوند مجدد با خانواده می تواند اجازه اقامت مستقلی کسب کند اگر :
- سنشان بیشتر از 18 سال رسیده باشد.
- اجازه انجام کار کسب کنند.
اگر شما مایل به دریافت ویزا به منظور پیوند مجدد با خانواده هستید، قبل از اینکه عضو خانواده درخواست ویزای خود را ارائه دهد ، باید به اداره محل زندگیتان مراجعه و درخواست گزارش پشتیبانی برای احراز شرایط لازم کرده ، مبنی بر اینکه شما دارای اجازه اقامتی هستید که تا به الان تجدید گردیده است.


سکونت فرزندان والدین خارجی که در اسپانیا متولد شده اند

فرزندان والدین خارجی متولد اسپانیا که بطور قانونی در این کشور اقامت دارند، به طور خودکار همان نوع اجازه اقامت والدین خود را ، بدون نیاز به استثناء از ویزا ، دریافت می نماید.


تجدید کردن اجازه اقامت

اجازه های اقامت می توانند تجدید شوند اگر شرایط شخصی و اقتصادی تغییر نکرده یا شرایط تازه، تجدید اجازه را تصدیق کند.
تجدید اجازه اقامت، باید مستقیما توسط شخص خارجی ظرف مدت حداقل 60 روز ( با محاسبه تعطیلات شنبه ها ، یکشنبه ها و تعطیلات بانکها ) هنگام انقضای اعتبار درخواست گردد. ارائه این تقاضا به طور خودکار اجازه اعتبار را تمدید می کند. قبل از اینکه پرونده متقاضی مورد مطالعه قرار گیرد. در موردیکه اجازه ظرف مدت 3 ماه از تاریخ ارائه پاسخ داده نشود، به این معنی استنباط می شود که مطلوب شما اجازه تجدید شده است. سپس شخص خارجی مدت یکماه فرصت دارد تا برای تجدید کارت شناسایی اقدام کند.
اجازه تجدید شده به مدت دو سال معتبر است مگر اینکه قرار باشد اجازه اقامت دائم اعطا شود.


انقضای مجوز

اعتبار مجوز های اقامت منقضی خواهند شد ( بدون ابلاغ اداری یا موارد مشابه زیر ) :
برای مدتی که هنگام اعطایشان مقرر شده است.
هنگامیکه دارنده سریعا آن را انکار کند.
هنگامی که شخص خارجی طی مدتی بیشتر از شش ماه پیوسته خارج از اسپانیا باشد.
با تصویت به اثبات رسیده مسئول دولتی که اجازه را اعطا کرده هنگامیکه یکی از موارد زیر در میان باشد :
- شخص خارجی مقیم، دیگر تحت پوشش پشتیبانی مالی کافی، مساعدت بهداشتی یا مسکن مناسب نباشد
- تغییر یا از دست دادن ملیت، بدون پیش داوری مبنی بر اینکه اجازه تازه اقامت بنابر شرایط تازه اعطا می شود.
شرایط مطلوب برای اعطای اقامت بکار رفته از بین بروند.
اطلاعات داده شده توسط شخص خارجی کذب باشند.
نداشتن گذرنامه معتبر مگر اینکه بتوانند ترتیبات لازمه برای تجدید آنرا به اثبات برسانند
زن / شوهر اعضای خانواده که توانسته اجازه اقامت در اسپانیا را به دلایلی مشابهی کسب کنند، اقامت را حفظ خواهند کرد حتی اگر ارتباطات خانوادگی که بوسیله آن آنها حق اقامت را گرفته اند از بین رفته باشد.


مجوزهای کار برای ملیتهای غیر - اروپا


اطلاعات عمومی
اشخاص خارجی جامعه غیر اروپایی که قصد کار کردن در اسپانیا را دارند باید مجوز کار را پس از کسب ویزا و قبل از مهاجرت به قصد کار در اسپانیا گرفته باشند، آنها برای ویزا در کنسولگری اسپانیا در کشور مادریشان تقاضا خواهند داد .
تقاضا برای مجوزهای کار در اداره مهاجرین ( Oficinas de Exteranjeros ) یا در اداره ایالتی وزارت کار ( ِDelegasion provincial del ministerio de trabajo ) صورت می گیرد

اگر متقاضی خارجی در قلمرو کشور اسپانیا باشد

اگر متقاضی خارجی در قلمرو کشور اسپانیا باشد

اگر متقاضی خارجی در کشور اسپانیا نیست

تقاضای مجوز کار در اداره کنسولگری کشور مادری شخص خارجی صورت خواهد گرفت .
ادارات کار ایالتی ( استانی ) ( Asuntos Sociales Direcciones Provenciales de Terabajo, Seguridad Socialy) صدور یا عدم صدور مجوز کار را تعیین خواهند کرد.
مدارکی که باید هنگام درخواست مجوز کار ارائه دهید
مدارکی که هنگام تقاضای مجوز کار از شما درخواست می شود تا ارائه دهید از قرار زیر هستند :
- اگر کارمند هستید :
1 - کپی از گذرنامه معتبر شما
2 - گواهی عدم سوء پیشینه صادره توسط مسئولین قضایی / انتظامی کشور مادری شخص خارجی ، مگر اینکه هنگام تقاضای ویزا همین مدرک ارائه شده یاشد .
3 - گواهی پزشکی رسمی
4 - سه عدد عکس به اندازه گذرنامه
5 - شماره ثبت مالی ( CIF یا NIE ) و شماره ثبت تامین اجتماعی کارفرما
6 - پیشنهاد کار جاییکه شرایط بازار کار وجود داشته باشد.
7 - توصیف کامل شغل و فعالیت شرکت
8 - اثبات عدم اعسار ( قدرت پرداختن دیون ) کارفرما نیز می تواند مورد نیاز باشد.

- اگر به عنوان خویش - فرما کار می کنید :
1 - کپی از گذرنامه معتبر شما
2 - گواهی عدم سوء پیشینه صادره توسط مسئولین قضایی / انتظامی کشور مادری شخص خارجی ، مگر اینکه هنگام تقاضای ویزا همین مدرک ارائه شده باشد.
3 - گواهی پزشکی رسمی
4 - سه عدد عکس به اندازه گذرنامه
5 - توصیف کامل شغل و فعالیت شرکت
6 - اثبات شایستگی شغلی شخص خارجی یا اینکه وی دارای شرایط لازم برای انجام فعالیت حرفه ای در اسپانیا می باشد ، مانند مجوزهای قانونی برای انجام فعالیت یا ثبت در نظام تامین اجتماعی اسپانیا و همچنین شماره NIE شما
7 - هرگونه مدرک دیگری که دولت اسپانیایی گاه به گاه نیاز داشته باشد.


انواع مجوزهای کار


- جایی که شخص خارجی کارمند است :


1- مجوز کار درجه A : برای کار فصلی یا با زمان محدود. این مجوز ممکن است یک قرارداد خاص یا یک ناحیه جغرافیایی خاص را به دنبال داشته باشد. حداکثر طول مدت آن 9 ماه است ، که شامل تجدید کردن هم می شود.
2 - مجوز کار درجه B : این مجوز امکان کار در یک حرفه خاص ، فعالیت و ناحیه جغرافیایی برای حداکثر مدت یکسال را برای شخص خارجی فراهم می آورد.
3 - مجوز کار تجدید شده درجه B : این مجوز برای دارندگان مجوز کار اولیه B زمانی صادر می شود که مجوز اولیه آنها منقضی گردد. این مجوز او را شایسته انجام انواع حرفه ها یا فعالیتها در ظرف حداکثر مدت دو سال می کند.
4 - محوز کار درجه C : این مجوز برای دارندگان مجوز کار تجدید شده درجه B هنگامیکه اعطا می شود که مدت آن سپری شده باشد. این مجوز کارگر خارجی را شایسته انجام هر گونه فعالیت حرفه ای در سراسر قلمرو کشور اسپانیا می کند.

 

جاییکه شخص خارجی کارگر خویش - فرما است
1-مجوز کار اولیه درجه D : برای انجام فعالیت خاصی برای مدت حداکثر یکسال. مسئولین اسپانیایی می توانند این مجوز را محدود به ناحیه جغرافیایی خاصی نمایند .
2- مجوز کار تجدید شده درجه D : این مجوز به دارندگان مجوز کار اولیه درجه d هنگامی اعطا می شود که مدتش سپری شده باشد. این مجوز او را شایسته انجام فعالیتهای حرفه ای گوناگون برای مدت حداکثر دو سال می نماید. مسئولین کار اسپانیا می توانند این مجوز را به ناجیه جغرافیایی خاصی و یا به یک فعالیت خاصی محدود نمایند.
3 - مجوز کار اولیه درجه E : این مجوز به دارندگان مجوز کار تجدید شده درجه D هنگام سپری مدت اعتبارش اعطا می شود. این مجوز کارگر خارجی را شایسته انجام هر گونه فعالیت حرفه ای در سراسر قلمرو اسپانیا برای مدت حداکثر 3 سال می نماید.


جاییکه شخص خارجی یکی کارمند یا یک خویش - فرماست :


1 - مجوز کار درجه F برای انجام فعالیتهای حرفه ای درون مرزهای اسپانیایی است ، به شرط اینکه مراحعت روزانه کاگران به مرزهای خارجی یعنی محل سکونت عادی آنها وجود دارد . این مجوز برای مدت حداکثر 5 سال صادر شده و پس از آن می تواند تجدید شود .
2 - مجوز کار دائم : این نوع مجوز به کارگر خارجی امکان انجام هرگونه فعالیت حرفه ای را در جایی که شایستگی اش را دارد ، میدهد . دارندگان مجوزهای C یا E می توانند هنگام سپری شدن مجوزشان این نوع مجوز را دریافت نمایند .
3 - مجوز کار فوق العاده : این مجوز برای شهروندان خارجی غیر - اروپایی اعطا می شود که به پیشرفت فرهنگی و اقتصادی اسپانیا کمک کرده اند . این مجوز به کارگر خارجی امکان انجام هرگونه فعالیت حرفه ای در سرتاسر قلمرو اسپانیا در هر جایی که شایستگی آنرا داشته باشد ، میدهد . این مجوز هر 5 سال یکبار باید تحدید شود.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت


برای  تجارت خویش فرما در اسپانیا (Self Employed Business) از طریق ثبت شرکت در اسپانیا امکان پذیر است این شرکت معمولاً با مسولیت محدود تحت عنوان SL Private Company ثبت می گردد.


مراحل کار بصورت زیر برای ایجاد طرح تجاری، ثبت شرکت در اسپانیا و اخذ اقامت دنبال خواهد شد:


•  تعیین نام
•  اخذ کد : کد NIE و یا Fiscal Identity Number به معنای کد مالیاتی برای شخص خارجی در اسپانیا محسوب می گردد.
• طرح تجاری (Business Plan)
• گواهی عدم سوء پیشینه: تهیه و تایید گواهی عدم سوء پیشینه در کشور شخص و همچنین اخذ تاییدیه های امنیتی داوطلی در اروپا
•  مراجعه به سفارت و اقدام برای ویزا.
• دریافت ویزا: داوطلب موفق به اخذ ویزای خود می گردد و پس از آن به کشور اسپانیا خواهد رفت.
• اخذ کارت اقامت (Residence Card): :  اخذ کارت اقامت و مراحل فعال سازی تجارت و شرکت
توجه متقاضی در زمان ارائه تقاضای ویزای خود در سفارت اسپانیا می بایست مدارک و تاییده های پزشکی راه به همراه خود ببرد. همچنین پس از ارائه مدراک خود به سفارت اسپانیا کد NEV و یا Numero de Enlace de Visado که همان کد پیگیری ویزا می باشد را دریافت نماید.


مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در اسپانیا
1- گواهی اشتغال به کار (مسئولیت کاری ، میزان حقوق، تاریخ شروع به کار)
2- اصل سند مالکیت
3- پرینت 3 ماهه بانکی
4- نامه ای مبنی بر قصد و نیت و برنامه سفر متقاضی
5- اگر متقاضی دارای شرکت می باشد مدارک رسمی شرکت ( روزنامه رسمی )
6- کپی و اسکن پاسپورت سایر افراد تحت تکفل
7- انگشت نگاری عکس و مصاحبه در سفارت هم انجام می گیرد
8- کپی و اسکن پاسپورت سایر افراد تحت تکفل
9- عکس رنگی همسر و همراهان هر کدام 2عدد
10- ترجمه سوء پیشینه متقاضی
11-رزرو بلیط رفت و برگشت
12-بیمه نامه سفر

مزایای ثبت شرکت در اسپانیا

مالکیت 100% (بدون نیاز به شریک محلی)
دسترسی به بازار اروپا
امکان درخواست اقامت دائم پس از 3 سال
امکان درخواست پاسپورت 5 سال بعد از اخذ اقامت دائم
امکان اخذ آسان ویزا برای تمامی نقاط دنیا
اجازه اقامت شنگن (برای تمام اعضای خانواده)
افتتاح حساب شرکتی و شخصی
مبادلات بانکی آن لاین، کارتهای اعتباری، تسهیلات و خطوط اعتباری
قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا
10% مالیات بر درآمد شرکت
استفاده از برند اروپائی
انجام کلیه مراحل طی 6 ماه
هزینه های پائین راهبری و اداره شرکت

 

 اقامت از طریق خرید ملک


بسیاری از کشورهای اروپایی در سالیان نه چندان دور شرایط اخذ اقامت در ازای خرید ملک را در اختیار متقاضیان مهاجرت به اروپا قرار می دادند. از سال ۲۰۰۰ که اقتصاد اروپا با مشکلات فراوانی مواجه شد و بسیاری از کشور های اروپایی مثل فرانسه و یونان دچار مشکلات عدیده ی اقتصادی شدند ، جهت گیری دولت ها به تغییر قوانین مهاجرتی اخذ اقامتشان از حالت خرید ملک به حالت شروع یک طرح اقتصادی و شروع یک کسب و کار در این کشور ها تغییر کرد.
ولیکن اقتصاد اسپانیا همچنان بر اساس جذب سرمایه گذار ونه کار آفرین مبتنی است و یعنی این کشور علاوه بر جذب کار آفرینان سرتا سر دنیا ، هنوز با خرید ملک به متقاضیان اخذ اقامت دائم در اسپانیا اجازه در خواست اخذ اقامت را اعطا می نماید.
نکته جالب درباره ی مهاجرین به کشور اسپانیا این است که بخش اعظم مهاجرین به اسپانیا را کشور های شرق آسیا و هندوستان تشکیل می دهند.
در چند سال گذشته ،با توجه به سخت تر شدن قوانین مهاجرتی در کشور های اروپایی دیگر ، بسیاری از ایرانیان نیز علاقه مندی چشم گیری به اخذ اقامت اسپانیا نشان داده اند. چنانکه بطور مثال عده مهاجرین ایرانی از رقم ۴۵۶۰ ایرانی در سال ۲۰۰۷ به میزان ۱۲۳۳۴ ایرانی در فقط یک سال افزایش یافته است.


شرایط خرید مسکن

متقاضیان اخذ اقامت دائم اسپانیا می بایست جهت خرید ملکی با حداقل ارزش ۵۰۰,۰۰۰ یورو اقدام خود را جهت در خواست اقامت اسپانیا شروع کنند. خرید املاک به صورت رسمی و با اسناد دولتی کشور اسپانیا در لحظه خرید به نام متقاضی خرید ملک در کشور اسپانیا می شود و ایشان می توانند حتی بخشی از مبلغ لازم جهت خرید املاک را نیز از دولت اسپانیا به صورت وام بانکی دریافت کنند.
قدم بعدی برای این متقاضیان تسلیم درخواست خود مبنی بر اخذ اقامت دائم اسپانیا به دولت این کشور است. افراد متقاضی می توانند در ابتدا موفق به دریافت ویزای یک ساله برای خود و سپس در سال دوم ویزای یک ساله برای همراهان خود شوند.
در ادامه و با تمدید ویزای ایشان در سال سوم ، این افراد موفق به اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق سرمایه گذاری یا همان خرید ملک می شوند.
گفتنی است در طی این زمان، خدمات تحصیلی، درمانی وپزشکی برای افراد بصورت رایگان و کاملا مشابه یک شهروند اسپانیایی صورت می گیرد.
مدت زمان انجام این پروسه طبق اعلام دولت اسپانیا در حدود ۸ تا ۱۰ ماه خواهد بود.

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان