× franchisor.ir

اقامت و ویزای گرجستان


شرایط گرفتن اقامت گرجستان 

 

  • اقامت تحصیلی در گرجستان :

در این نوع اقامت پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر گرجستان ، اداره اقامت گرجستان با بررسی مدارک در ابتدا یک اقامت یکساله و پس از آن با رعایت قوانین جاری کشور گرجستان و تایید مجدد دانشگاه مربوطه اقامتهای یکساله بعدی تا پایان دوره تحصیل صادر می شود.
نکته : طبق قوانین جاری پارلمان گرجستان در صورتیکه شخصی به مدت 5 سال در گرجستان اقامت داشته باشد،پس از آن می تواند در صورت داشتن شرایط ،اقدام جهت اخذ شهروندی و پاسپورت گرجستان نماید. دوران تحصیلی و ویزای تحصیلی طبق قوانین جزو این 5 سال به حساب نمی آید.

  • اقامت از طریق کارآفرینی:

در این نوع اقامت پس از ثبت شرکت و انجام یک رشته فعالیت های اداری در زمینه نشان دادن فعال بودن شرکت شما ، اقامت یکساله گرجستان اعطا می شود. پس از یکسال با بررسی شرایط و میزان فعال بودن شرکت شما، سه حالت بوجود می آید :
الف – اقامت شما تمدید نمی شود. معمولا برای شرکتهای غیرفعال و شرکتهایی که اقدام به استخدام یا پرداخت مالیات نکرده اند.
ب – یک اقامت یکساله مجدد اعطا می شود.
پ – یک اقامت پنج ساله اعطا می شود(برای شرکتهای پربازده می باشد).

  • اقامت از طریق ازدواج :

طبق قوانین جاری پارلمان گرجستان اگر شخصی چه مرد و چه زن با یکی از شهروندان گرجستانی ازدواج کند بعد از یکماه از تاریخ ازدواج ،شخص خارجی میتواند جهت اخذ اقامت دائم اقدام نماید و اگر دوسال از تاریخ ازدواج آنها گذشته باشد شخص خارجی میتواند تقاضای شهروندی و پاسپورت گرجستان نماید.

لازم به ذکر است اخذ اقامت دائم با مقوله شهروندی گرجستان متفاوت است. در اقامت دائم به شخص، آی دی کارت اقامت دائم و در حالت شهروندی به شخص، پاسپورت گرجستان می دهند.


تذکر 1 :  هیچ قانونی در زمینه اعطای اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری یا خرید ملک و مستغلات وجود ندارد. حال آنکه مشاهده شده است که متاسفانه برخی افراد سودجو و فرصت طلب دست به فروش ملک خودشان به قیمتهای نجومی با پیشنهاد اینکه با خرید این ملک به شما اقامت دائم می دهند، می زنند.


تذکر 2 : مواظب برخی افراد سودجو که شما را ساده لوح فرض می کنند و با ادعای اینکه در فلان ارگان گرجستان آشنا دارند و یا میتوانند با پرداخت مبلغی رشوه آی دی کارت گرجستان را برای شما تضمینی بگیرند باشید. لازم به ذکر است که گرجستان کشوری است که هیچ گونه رشوه گیری در ارگانهای دولتی آن انجام نمی شود و رشوه دادن و رشوه گرفتن در گرجستان می تواند 3 تا 5 سال حبس داشته باشد. همچنین طبق آخرین اطلاعات سازمان شفافیت بین الملل پلیس گرجستان هم جزو سومین پلیس سالم دنیاست.


شرایط دریافت ویزای گرجستان 

تا اول سپتامبر ۲۰۱۴ ایرانیان در هرکجای دنیا با پاسپورت ایرانی در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان می توانستند با پرداخت ۳۵ دلار ویزای گرجستان را دریافت کنند و وارد این کشور بشوند اما از اول سپتامبر ۲۰۱۴ قوانین تغییر کرده و اخذ ویزای گرجستان فقط و فقط در سفارت این کشور در تهران برای ایرانیان انجام می شود.
ویزای گرجستان همانند سایر کشورهای جهان دارای انواع مختلفی است که در زیر بصورت خلاصه انواع مختلف ویزا برای گرجستان توضیح داده خواهد شد.


انواع مختلف ویزا گرجستان عبارتند از:

 

  • ویزای کار گرجستان

در صورتی که شخصی از طرف یکی از شرکتهای ثبت شده در گرجستان دعوتنامه و تقاضای کار دریافت کند اداره اقامت گرجستان با توجه به نیاز آن شرکت یک ویزا و اقامت گرجستان به مدت نهایت یکساله صادر می کند و در صورت نیاز مجدد آن شرکت اقامت یک ساله را تمدید می کند ولی ممکن است این اقامت به تشخیص اداره مربوطه در گرجستان شش ماهه و یا حتی سه ماهه صادر شود.

  • ویزای تحصیلی گرجستان

در صورتی که شخصی از یکی از آموزشگاه ها و یا دانشگاه های گرجستان پذیرش تحصیلی بگیرد اداره اقامت گرجستان با توجه به معرفی نامه آن آموزشگاه یا دانشگاه برای شخص متقاضی یک ویزای یکساله صادر می کند و سپس با توجه به تاییدیه مجدد دانشگاه آنرا یک سال تحصیلی دیگر تمدید می کند. لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی جزو مدت 5 سالی که شخص در گرجستان می تواند اقامت داشته باشد و بعد از آن به شخص پاسپورت و شهروندی گرجستان تعلق می گیرد ، به حساب نمی آید.

  • ویزای توریستی گرجستان

اگر شخصی متقاضی دریافت ویزای توریستی گرجستان باشد می تواند با مراجعه به سفارت گرجستان در کشور خودش و یا آژانس های مسافرتی اقدام به دریافت این نوع ویزا کند. طبق قوانین جدید این نوع ویزا نهایتا یک ماهه صادر می شود و قابل تمدید نیست مگر اینکه یک خروج از کشور گرجستان انجام شود و مجددا اقدام به اخذ ویزای توریستی دیگری شود.
هزینه ویزای گرجستان با توجه به نوع آن متفاوت است.

صدور ویزای گرجستان بصورت الکترونیکی
دولت گرجستان به دلیل سهولت ورود گردشگران خارجی به این کشور امکان صدور ویزای گرجستان به صورت الکترونیکی و فوری را در دستور کار خود قرار داده است.
از تاریخ یکم فوریه 2014 میلادی ( 12 بهمن 1393 ) اتباع کلیه کشورهایی که برای سفر به گرجستان نیازمند اخذ ویزای این کشور هستند از جمله ایران، می توانند با ثبت نام در وبسایت : www.geoconsul.gov.ge و پس از اسکن و فرستادن کلیه مدارک بدون مراجعه به سفارت گرجستان پس از حداکثر یک روز ویزای خودشان را دریافت و پرینت کرده و در مبادی ورودی به کشور گرجستان به همراه پاسپورت به افسر مربوطه تحویل دهند.این امر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امور گردشگری در گرجستان سبب افزایش ورود گردشگران به گرجستان می شود.
هرچند که بسیاری از گردشگران ایرانی با سخت گیری های بی مورد چند ماه گذشته دولت گرجستان در مورد صدور ویزای گرجستان، مقاصد جدیدی را جهت گردشگری برگزیده اند ولی امید است با اجرای این طرح مجددا شاهد رفت و آمد بیشتری بین ایران و گرجستان باشیم.

مدارک مورد نیاز برای ویزای گرجستان

 -اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 -۲ قطعه عکس
 -وچر هتل
 -بلیط رفت و برگشت به گرجستان
 -بیمه مسافرتی

مبلغی که در سفارت گرجستان برای ویزا اخذ خواهد شد معادل ۵۰ دلار است. 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان