× franchisor.ir

در لیتوانی، آموزش عالی شامل تمام مؤسسات آموزشی بعد از دوره ی دبیرستان می باشد، مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاه ها، دانشكده ها، مدارس آموزش عالی، هنركده ها، مدارس حرفه ای آموزش عالی و مراكز كاربردی و تحقیقاتی می باشد. تحصيلات عالی در اين کشور هر 4 سال يکبار مورد تجديد نظر قرار می‌گیرد و سیستم آموزشی براساس سيستم دانشجو محور طرح ريزی شده است. رقابت برای دریافت پذيرش از دانشگاه‌های كشور لیتوانی در اروپا شديد است و درصد بالایی از دانشجويان مقطع دکترا را دانشجويان خارجی تشکيل می‌دهند.

 

سيستم آموزشی لیتوانی

سیستم آموزشی لیتوانی ترمیك و زبان آموزشی در مقطع ليسانس برای اكثر رشته‌ها، انگلیسی است، و تقریبا كل رشته‌ها در مقطع فوق ليسانس به زبان انگليسی می‌باشد. سیستم آموزشی دانشگاه های لیتوانی کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و ورود به دانشگاه های لیتوانی پس از اتمام دبیرستان همانند ایران منوط به شرکت و قبولی در کنکور سراسری کشور لیتوانی می باشد و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد. كلیه دانشگاه ها و کالج ها و مدارس آموزش عالی وابسته به شورای آموزش عالی هستند.

 

ساختار دانشگاه های لیتوانی

سیستم آموزش ملی شامل موسسات آموزشی دولتی و خصوصی می باشد که:

14 دانشگاه دولتی
9 دانشگاه غیر دولتی
13 کالج دولتی
11 کالج غیر دولتی
دانشکده های فنی و حرفه ای که مدارک معتبر را اعطا میکنند.

 


مقاطع تحصیلی و طول دوره


1- مقطع کارشناسی
طول دوره به نسبت رشته متفاوت است. سه سال برای رشته های علوم پایه، علوم انسانی، اقتصاد، حسابداری، مدیریت، علوم اجتماعی، علوم سیاسی - چهار سال برای رشته های فنی و مهندسی - شش سال برای رشته های پزشک عمومی، دندانپزشکی، دامپزشکی و معماری می باشد.


2- مقطع کارشناسی ارشد
طول دوره به نسبت رشته متفاوت است و حدودا یکسال و نیم الی دو سال می باشد.


3- مقطع دکترا
طول دوره به نسبت رشته متفاوت است و حدودا سه الی چهار سال می باشد.


نحوه ی برگزاری کلاس ها در اکثر دانشگاه های لیتوانی بدین گونه است:

1- در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد،
- کلاس های روزانه
- کلاس های شبانه
- دوره های تحصیلی طولانی مدت
- شرکت در کلاس های عملی و تئوری

- زبان های ارائه شده : انگلیسی ، روسی ، لیتوانی میباشد.


2 - مقطع دکترا،
- کلاس های روزانه
- دوره های تحصیلی طولانی مدت
- شرکت در کلاس های عملی و تئوری
- زبان های ارائه شده : انگلیسی ، روسی ، لیتوانی میباشد.

 

تحصیل برای دانشجویان خارجی

دانشجویان غیر لیتوانی ( خارجی ) از سوی اداره مهاجرت لیتوانی هر ساله کارت اقامت با امکان رفت و آمد در تمامی 28 کشور اتحادیه اروپا را دریافت می کنند مدارک صادره از دانشگاه های لیتوانی برای دانشجویان خارجی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا معتبر است و مجددا ارزیابی نمی شود.اما باید بدانید تحصیل در دانشگاهای لیتوانی دلیلی برای اخذ کارت اقامت لیتوانی نخواهد شد شما فقط طول مدتی را که در این کشور تحصیل می نمایید اجازه اقامت قانونی در لیتوانی و 28 کشور دیگر اتحادیه اروپا را خواهید داشت و با اتمام دوره تحصیلی (اتمام ویزای تحصیلی ) شما قانونا حق ماندن در لیتوانی و اتحادیه اروپا را نخواهید داشت.

 

 

دانشگاه های لیتوانی

 

Kaunas University of Technology

یکی از معتبر ترین دانشگاه های لیتوانی، دانشگاه کوناس است که جزء دانشگاههای برجسته بین المللی می باشد، این دانشگاه دارای خوابگاه با امکانات مدرن و نیازهای علمی و فوق برنامه ای دانشجویان را تامین می کند. دانشگاه کوناس جز اولین دانشگاه تاسيس شده در لیتوانی و اكنون 50000 دانشجو دارد .این دانشگاه در شهر کوناس واقع شده ،اين شهر 336912 نفر جمعيت دارد كه 50000 نفر از آنها دانشجو هستند و اين امر محيط آموزشي خوبي در اين شهر به وجود آورده است. دانشگاه کوناس 300 واحد مطالعاتي دارد ، که بیشتر واحدها دوره ي كارشناسي ارشد و دكترا را به زبان انگليسي برگزار مي كند.این دانشگاه به عنوان یکی از 300 دانشگاه برتر جهان معرفی می‌شود.

 

 

 

 

Vilnius University

اين دانشگاه در شهر ویلنیوس ( پایتخت لیتوانی ) است دانشگاه ویلنیوس 70000 دانشجو دارد و از دانشگاه هاي اصلي اروپا مي باشد. همچنين دانشگاه ویلنیوس با داشتن چندین دپارتمان يكي از گسترده ترين دانشگاه ها از نظر رشته و فرصت هاي آموزشي مي باشد. يكي از مشخصه هاي بارز اين دانشگاه داشتن تعامل بين تحقيق و آموزش است.
هزینه دانشگاه های لیتوانی بطور میانگین بر اساس رشته و مقطع تحصیلی در حدود دو هزار تا چهار هزار یورو در سال است. البته دانشگاه های لیتوانی برای دانشجویان ممتاز علاوه بر اینکه هزینه ای دریافت نمی کند بلکه حقوق ماهیانه نیز به آنها خواهد داد که این امر دانشجویان غیر لیتوانی را نیز شامل میگردد.

 

 

 

 


Aleksandras Stulginskis University

 

 

 


University of Bialystok

 

 

 


ISM University of Management and Economics

 

 

 


Kaunas University of Technology

 

 

 


Klaipėda University

 

 

 


LCC International University

 

 

 


Lithuanian Academy of Music and Theatre

 

 

 


Mykolas Romeris University

 

 

 


Šiauliai University

 

 

 


The General Jonas Žemaitis Military Academy of Lithuania

 

 

 


Vilnius Gediminas Technical University

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 02186084214 _ 02186087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

 

مشاوره رایگان