× franchisor.ir

 

انواع ویزای سوئد و راه های مهاجرت به سوئد

جهت اخذ ویزای سوئد راه های مختلفی وجود دارد: ویزای کاری(درصورت داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی در کشور سوئد و تحت شرایط مشخص)، ویزای تحصیلی(درصورت داشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی سوئد)، ویزای تجاری یا ثبت شرکت،ویزای توریستی یا دیدار، ویزای تحقیقاتی یا شرکت در کنفرانس بین المللی و بسیاری دیگر ....

تحصیل در سوئد
دانشگاه های سوئد همواره یکی از پرطرفدارترین مراکز تحصیل در میان دانشجویان بین المللی بوده است. سطح علمی و کیفیت بالا بسیاری را از سراسر دنیا برای تحصیل به این کشور می کشاند.
یکی از راه های مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل در سوئد می باشد که می تواند منجر به اخذ اقامت سوئد نیز شود. کشور سوئد دارای بهترین دانشگاه ها در سطح اروپا می باشد. شما می توانید برای زندگی در اروپا با تحصیل در سوئد شروع کنید و از طریق ورود به یکی از دانشگاه های کشور سوئد اقدام نمایید.

سوئد کشوری می باشد که تحصیل در آن تا سال 2011 به صورت رایگان بود اما از سال 2011 به بعد تحصیل در آن به صورت رایگان نمی باشد و تقریبا سالی 10 تا 12 هزار دلار هزینه تحصیل آن می باشد ، بنابراین از سال 2011 به بعد کشور سوئد به کشوری بسیار پر هزینه برای تحصیل تبدیل شده است .
تحصیل در سوئد مانند کشور های دیگر اروپایی در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر می باشد اما در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی این کشور، تدریس معمولا به صورت زبان سوئدی می باشد. بنابراین افراد برای تحصیل در این مقطع می بایست به زبان سوئدی مسلط باشند. اما از مقطع لیسانس به بالا، اکثر رشته ها در دانشگاه های سوئد به صورت زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. بنابراین برای ورود به این مقاطع داشتن مدرک زبان انگلیسی نظیر IELTS حداقل الزامی می باشد.
هم چنین دوره های تحصیلی در سوئد همانند سایر کشور های اروپایی می باشد بنابراین لیسانس در کشور سوئد چهار سال و فوق لیسانس دو سال و دکترا بین چهار تا پنج سال می باشد .
در مقطع لیسانس پس از گذراندن 180 واحد تحصیلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوید. مدرک زبان مورد نیاز در مقطع لیسانس ایلتس 6 می باشد و مدت تحصیل در این مقطع 3 سال به طول می انجامد. هزینه دانشگاه های سوئد حدو 80 هزار تا 160هزار کرون در هر سال می باشد که این هزینه بستگی به رشته و دانشگاه انتخابی دارد. دولت سوئد به دانشجویان اجازه کار 20 ساعت در هفته را می دهد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد دوسال (160 واحد تحصیلی)می باشد در بعضی از رشته ها یک سال (60واحد تحصیلی) می باشد. مدرک زبان مورد نیاز در مقطع کارشناسی ارشد ایلتس 6.5 می باشد و تحصیلات به زبان انگلیسی می باشد. دولت سوئد به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه 20ساعت کار در هفته را صادر می کند.


فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد  برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری می توانند با داشتن شرایط ذیل اقدام نمایند:
معدل Grade A
مقاله ISI
IELTS 7


در برخی رشته ها مانند : رشته های مالی،علوم اقتصادی،رشته های حوزه مدیریت گذراندن GRE و یا GMAT الزامی است.
کسانی که قصد ادامه تحصیل در سوئد در مقطع دکتری را دارند، باید پروپوزال کاملی ارائه دهند که شامل : طرح، هزینه و مدت زمان آن می باشد. شروع مقطع دکتری در کشور سوئد زمان مشخصی ندارد این بستگی به استاد راهنما دارد.
لازم به ذکر است که امکان تعلق گرفتن بورس در دوره دکترا برای متقاضیانی که شرایط آن را دارا می باشند وجود دارد و شرایط آن بدین گونه است که استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر می بایست شرایط شما را تایید کند و معیارهایی را مد نظر خواهد داشت همانند دانشگاهی که در آن فوق لیسانس را گذرانده اید ، معدل فوق لیسانس ، مدرک زبان و…و با توجه به درجه مدارک مورد نیاز می توانید برای اخذ بورس تحصیلی اقدام نمایید.
در کشور سوئد این امکان وجود دارد که فردی که برای تحصیل اقدام می نماید و ویزا اخذ می کند ، می تواند برای همراهان خود نیز، برای اخذ ویزا اقدام نماید و در این مورد هیچ مانع قانونی وجود نخواهد داشت . اما در کشور سوئد اخذ ویزای همراه صد در صد نخواهد بود.در ضمن مفهوم همراه از نظر حقوقی شامل همسر و فرزندان می باشد.
در خصوص تحصیل در سوئد و مسائل مرتبط با آن معمولا نیاز به اطلاعی وسیع می باشد، از جمله این که کدام شهرها جهت امکانات مناسب تر هستند یا هزینه کدام دانشگاه ها مناسب تر است.
در ضمن از جمله مواردی که باید در باب مهاجرت تحصیلی در نظر داشته باشید ، ذکر این نکته است که برای فراگیری زبان سوئدی در کشور سوئد این امکان وجود دارد که برای کالج های زبان سوئدی اقدام نمایید و زبان سوئدی را در کشور سوئد فرا گیرید اما لازم به ذکر است که ویزای کالج زبان کشور سوئد صد در صد نخواهد بود و بهتر است متقاضی علاوه بر پذیرش کالج زبان ، پذیرش دانشگاه را نیز داشته باشد و همزمان با هم برای ویزا اقدام نماید.
همزمان با تحصیل در سوئد، افراد اجازه کارقانونی به صورت نیمه وقت را نیز خواهند داشت و این حق کار برای مثال در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته ، در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته می باشد. برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و یا تبدیل هر نوع ویزایی ، اگر افراد در کشور سوئد باشند ، برای انجام این کار حتما باید به کشور خود بازگردند.
البته بدیهی است که پیدا کردن کار در سوئد بسیار آسان تر از خارج از سوئد می باشد لذا به دانشجویان توصیه می گردد پس از تحصیل قبل از مراجعت شغل مناسب خویش را جست و جو و عقد قرارداد کار کنند و پس از مراجعت تنها جهت ویزای کار اقدام مقتضی را به عمل رسانند.

 

دیدار از خویشاوندان و دوستان
علاوه بر بستگان درجه یک، حتی دوستان قدیمی و اقوام دور هم می توانند شانس دریافت این ویزا را داشته باشند . تصمیم گیری در خصوص درخواست ویزا توسط سفارت انجام می شود و داشتن شغل مناسب ، حساب بانکی ، اسناد مالکیت و مسافرت قبلی به سوئد یا کشورهای دیگر اروپایی می تواند تاثیرگذار باشد. در واقع اثبات این که شما در ایران دلایل بسیاری برای بازگشت دارید در تایید ویزای شما اثر مثبت خواهد داشت.


ویزای اقامتی در سوئد (از طریق همسر یا والدین)
اشخاصی که همسرشان اقامت یا تابعیت سوئد را داشته باشد و همچنین فرزندان زیر 18 سال در صورتی که یکی از والدین آنها در سوئد باشد می توانند در خواست اقامت نمایند.


اقامت سوئد از طریق ازدواج
یکی از شیوه های مهاجرت به سوئد ازدواج و یا زندگی مشترک با یک شهروند سوئدی می باشد. در این مطلب شیوه مهاجرت از طریق ازدواج / سامبو (زندگی مشترک) با یک شهروند سوئدی را مرور می کنیم.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ازدواج / زندگی مشترک
1. فرم درخواست، شما باید درخواست خود را به یکی از سفارتخانه ها سوئد (اگر خارج از سوئد هستید) یا به اداره مهاجرت (اگر در آن زمان در سوئد هستید) بدهید.
2. هزینه بررسی مدارک: این هزینه ۱۵۰۰ کرون است که باید این مبلغ یا معادل آن به ارز کشوری که در آن اقدام می کنید به حساب سفارت سوئد/اداره مهاجرت واریز کنید.
3. دو قطعه عکس رنگی، تمام رخ و با پشت زمینه روشن به صورتی که تمام صورت شما را نشان دهد. (فقط در صورتی که از خارج از سوئد اقدام می کنید)
4. کپی تمام صفحات گذرنامه


مصاحبه
بعد از تسلیم مدارک از شما برای مصاحبه حضوری دعوت می شود. حداکثر زمان قانونی برای انجام مصاحبه و پاسخ به درخواست شما، پنج ماه است، معمولا حدود دو ماه بعد از تسلیم مدارک از شما برای انجام مصاحبه دعوت می‌شود. در این مصاحبه هدف اصلی این است که شما بتوانید ثابت کنید که رابطه شما یک رابطه واقعی است ویک ازدواج یا رابطه مصلحتی برای دریافت ویزا نیست. خوب است که هرگونه مدرک و سندی مانند عکس و فیلم خانوادگی که بتواند نشان بدهد که رابطه شما حقیقی است را در این مصاحبه همراه داشته باشید. البته در طول مصاحبه تا زمانی که از شما خواسته نشده است آن مدارک را ارائه نکنید.


پس از مصاحبه
در صورتی که در مصاحبه پذیرفته شوید، یک ویزای دو ساله اقامت دریافت می کنید. این ویزا بعد از سپری شدن دوره دو ساله اش قابل تبدیل به ویزای اقامت دائم یا همان permanent residence permit است. شرایط تبدیل این ویزای دوساله به ویزای دائم این است که شما همچنان با شریک زندگی خود در رابطه مشترک باشید. نحوه زندگی شما در این دوره دوساله بسیار مهم است. اداره مهاجرت قبل از اتخاذ تصمیم برای اعطای ویزای دائم از سایر اداره  های دولتی چون پلیس، اداره کنترل پرداخت صورت حسابها و اداره های امنیتی درباره شما استعلام می کند تا مطمئن شود که شما در مدت زمان اقامت خود در سوئد رفتارهای شهروندی خوبی از خود نشان داده اید. در صورتی که نزد پلیس پرونده محکومیت داشته باشید، قروض پرداخت نشده داشته باشید، یا در سیستم امنیتی سوئد برای شما پرونده ای تشکیل شده باشد، اداره مهاجرت ممکن است در اعطای ویزای دائم به شما تردید کند یا زمان اعطای آن را به تعویق بیاندازد، این زمان کاملا بستگی به پرونده شما و تصمیم مسئول پرونده دارد. البته شما همیشه این حق را دارید که نسبت به تصمیم اداره  مهاجرت شکایت ودرخواست تجدید نظر کنید.


پس از ویزای اقامت دائم
پس از دریافت ویزای اقامت دائم شما از این حق برخوردار هستید که برای تمام عمر در سوئد زندگی و کار کنید. البته شما بعدا می توانید برای دریافت گذرنامه سوئدی نیز اقدام کنید. بعد از دریافت ویزای اقامت دائم درصورتی که همچنان در رابطه با شریک خود باشید، حداقل یک سال باید صبر کنید تا برای درخواست گذرنامه سوئدی اقدام کنید. در صورتی که در رابطه با شریک خود نیستید این مدت زمان می تواند طولانی تر باشد و به پنج سال نیز برسد ولی در هر صورت شما با دریافت ویزای اقامت دائم از حقوق شهروندی یکسانی نسبت به یک شهروند سوئدی برخوردار هستید.


در حقوق بین الملل ایران تابعیت از طریق ازدواج به 3 صورت می باشد .
1- ازدواج زن و مرد خارجى: هرگاه مسأله ازدواج زن و مرد خارجى كه تابعیتهاى جداگانه دارند، در ایران مطرح شود در مرحله ایجاد حق، یعنى تعیین شرایط و موانع ازدواج، بین قوانین ملّى زن و مرد تعارض به وجود مى‏آید، كه باید دید قانون ملى كدام یك را باید مناط اعتبار دانست. و هر گاه پس از آن كه نكاح بطور صحیح واقع شد، زن و شوهر تابعیتهاى جداگانه داشته باشند و در اثر عقد ازدواج تابعیت زن تغییر پیدا نكند، در آن صورت چون با مرحله تأثیر بین ‏المللى حق مواجه هستیم، نه مرحله ایجاد حق، باید دید آیا همان قانونى كه در مورد تعیین شرایط و موانع ازدواج، یعنى مرحله ایجاد حق، مناط اعتبار بوده، در این مرحله نیز قابل اعمال است یا خیر؟
2- ازدواج زن ایرانى با مرد خارجى: در این فرض كه بین قانون ایران (قانون ملى زن) و قانون خارجى (قانون ملى مرد) تعارض پدید مى ‏آید، پرسش این است كه اولاً، شرایط و موانع ازدواج تابع كدام قانون است: قانون ایران یا قانون خارجى؟ ثانیا، در صورتى كه زن ایرانى با مرد بیگانه ‏اى ازدواج كند كه مطابق قانون دولت متبوع او تابعیت شوهر به واسطه وقوع عقد ازدواج هر زن تحمیل نشود، در مورد آثار ازدواج، یعنى مرحله تأثیر بین ‏المللى حق، كدام قانون ملى واجد صلاحیت است؟
منظور از مرحله تأثیر بین‏ المللى حق، تعیین قانون حاكم بر حقوق و تكالیف زن و شوهر نسبت به یكدیگر است. چنانكه ماده 1102 قانون مدنى، در این مورد تصریح كرده است: «همین كه نكاح بطور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تكالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار مى‏شود.»
3-ازدواج زن خارجى با مرد ایرانى: در این فرض، چون مطابق بند ششم از ماده 976 قانون مدنى: «هر زن تبعه خارجى كه شوهر ایرانى اختیار كند، تبعه ایران محسوب مى‏شود» از لحاظ حقوق بین‏ المللى خصوصى ایران اصولاً در مرحله ایجاد حق، یعنى تعیین شرایط و موانع ازدواج، تعارض قوانین ملى (قانون ملى زن و مرد) رخ مى‏دهد، زیرا پس از آن كه نكاح بطور صحیح واقع شود زوجین از دیدگاه حقوق ایران و از منظر دادگاه ایرانى تابعیت ایرانى دارند و مطابق ماده 6 قانون مدنى روابط شخصى و مالى بین آنها تابع قانون ایران خواهد بود. البته باید توجه داشت كه در این فرض نیز امكان حدوث تعارض چند قانون ملى وجود دارد، زیرا مطابق ماده 986 قانون مدنى: «زن غیر ایرانى كه در نتیجه ازدواج، ایرانى مى ‏شود، مى‏تواند بعد از طلاق... به تابعیت اول خود رجوع نماید، مشروط بر این كه وزارت امور خارجه را كتبا مطلع كند... .» نتیجه آن كه، هر گاه زن پس از وقوع طلاق به تابعیت پیشین خود رجوع كند، در مورد آثار طلاق، از جمله عدّه و وضع حقوقى زن در زمان عدّه، تعارض بین قانون ملى مرد ایرانى و زن مطلّقه خارجى به وجود مى ‏آید.


ویزای کار در کشور سوئد
ویزای کار به متقاضیان کار در کشور سوئد با شرایط خاص تعلق خواهد گرفت.با توجه به وضعیتی که در اتحادیه اروپا وجود دارد ، این گونه کشور ها همانند کشور سوئد ، شغل هایی را که احتیاج به نیروی کار برای آنها دارند ، مدت 3 ماه در سوئد آگهی می کنند و بعد از آن نیز سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی می کنند و اگر نیروی مورد نیاز خود را برای آن کار نیافتند ، نیروی مهاجر خارجی را می پذیرند.


سفر تجاری و شرکت در کنفرانس
برای گرفتن این نوع ویزا مهم ترین موضوع داشتن دعوتنامه ای از شرکت سوئدی است که نام شخص دعوت شونده و زمان اقامت و تعداد روزهای لازم در سوئد را مشخص نماید. هم چنین معرفی نامه به زبان انگلیسی از شرکت ایرانی که شامل اسم و مشخصات شخص دعوت شونده شاغل در آن شرکت و سمت شغلی و علت دیدار از شرکت سوئدی در آن ذکر شده باشد.

 

سرمایه گذاری در سوئد
این کشور شرایط خاصی را برای جذب نیروی مهاجر و سرمایه تعیین نموده است . سرمایه ای که با استفاده از آن می توان برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در سوئد اقدام نمود مبلغی است معادل 150 تا 200 هزار دلار؛ که این سرمایه را به دو روش می توان به کشور سوئد منتقل نمود:
1 . تمام مبلغ را به صورت یک جا به کشور سوئد منتقل نمایید و بلافاصله بعد از ورود به این کشور با استفاده از این سرمایه شروع به کار و فعالیت نمایید .
2. راه حل دوم بدین صورت است تمام این مبلغ را نه به صورت یکجا بلکه در مراحل مختلف به کشور سوئد منتقل نمایید .
در هر دو روش بالا باید تمام مبلغ 150 یا 200 هزار دلار به کشور سوئد منتقل گردد . حتی اگر برای به راه انداختن کار مورد نظر تنها مبلغ 100 هزار دلار کافی باشد ، تمام این مبلغ از آن کشور سوئد خواهد شد .
البته هزینه ثبت شرکت در کشور سوئد بسیار ناچیز است ، لیکن این روش به مفهوم اخذ اقامت و سرمایه گذاری نمی باشد
برای اقدام در این روش لازم است که BUSINESS PLAN وجود داشته باشد. این فرم شامل برنامه ای است که فرد متقاضی برای به کار گیری سرمایه خود توضیحاتی را ارائه می نماید .
پروسه زمانی برای کسب ویزای سرمایه گذاری در کشور سوئد حداقل 8 تا 10 ماه می باشد و با توجه به نوع فعالیتی که فرد سرمایه گذار انجام می دهد ،بعد از 3 تا 4 سال قابل تبدیل به اقامت دائم می باشد .
شرایط تبدیل ویزای شما به اقامت دائم منوط به این می باشد که سرمایه گذاری شما قادر به استیفای سود باشد و توسط فرد سرمایه گذار مالیات پرداخت شود و اصول مقرره قانونی به صورت کامل اجرا شود ؛لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در این کشور به تنهایی دلیلی برای اخذ ویزا نمی باشد و متاسفانه بسیاری از افراد به بهانه ثبت شرکت از مردم اخاذی می کنند . هزینه ثبت شرکت در سوئد کمتر از 500 دلار می باشد و گاه اتفاق می افتد که برای ثبت شرکت از متقاضیان مبلغی بیش از 10 عزار دلار دریافت می کنند .

 


ثبت شرکت در سوئد
برای دریافت اجازه اقامت، نیاز به اثبات حداقل ۵۰ درصد از یک شرکت را دارید. در عین حال باید بطور مستند ثابت نمایید که مسئول و گردانندۀ شرکت مذکور شما هستید.شرکت شما باید به نتیجه مطلوب اقتصادی (سوددهی) رسیده باشد و قادر به تامین هزینه زندگی شما و خانواده شما(درصورت الحاق) حداقل در دوسال اولی که بصورت آزمایشی در سوئد مشغول به کار می شوید باشد. همچنین، شما بایستی اثبات کنید که در زمینه صنعت یا فعالیت اقتصادی که دارید دارای تجربه لازم قبلی هستید. دانستن زبان سوئدی و یا زبان انگلیسی برای راه اندازی فعالیت اقتصادی در سوئد ضروری می باشد. اداره مهاجرت در کشور سوئد، امور مالی و همچنین سیاست تجاری شرکت شما، را مورد بررسی و تحقیق قرار می دهد و نتیجه قضاوت خود را اعلام می دارد.

ثبت و یا خرید شرکت در سوئد بر اساس ویزای (Eget Företag) می باشد. اگر شما قصد دارید در سوئد با شرکت خود بیشتر از سه ماه کار کنید باید ویزای اقامت سوئد را داشته باشید. قوانین خرید شرکت سوئد یا ثبت شرکت در سوئد کاملا روشن و شفاف هستند.
در سوئد انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از شرکت سهامي خاص AB، شرکت سهامي عام AB publو یا شرکت با مسووليت محدود KB و هرکدام از انواع فوق مربوط به نياز‌های خاص و دارای شرايط خاصی می باشد. ثبت شرکت در سوئد نیازی به تابعیت سوئد و یا سرمایه گذاری هنگفتی ندارد. 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

  

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان