× franchisor.ir

ویزا و اقامت فرانسه

ویزای اقامتی چیست؟

هرگونه اقامت بیشتر از 3 ماه متوالی در فرانسه مشمول روند خاصی است که جزیی از توافقنامه شنگن محسوب نمی شود.

دو نوع ویزای اقامت وجود دارد:

 1. ویزای اقامت جهت اقامت موقت متوالی بیش از 3 ماه و سپس بازگشت به ایران( به عنوان مثال برای کارآموزان و دانشجویان)
 2. ویزای اقامت جهت سکونت قطعی در فرانسه (به عنوان مثال اقامتِ اتباع ایرانی که همسر فرانسوی دارند)

اقامت فرانسه

از اول ژوئن 2009 برای همسران اتباع فرانسوی، دانشجویان، اشخاص جویای کار در فرانسه و کسانی که به عنوان گردشگر درخواست ویزا دهند، ویزای اقامت با اعتبار یک سال تحت عنوان ویزای اقامت معادل توسط بخش کنسولگری فرانسه صادر می شود مگر در موارد خاصی که نیاز به صدور ویزا با مدت اعتبار کمتر باشد.

دارنده ویزای اقامت فرانسه امکان سفر به فرانسه با ترانزیت از یکی از کشورهای حوزه شنگن را دارد و میتواند در طول مدت اعتبار ویزا، بطور آزادانه در محدوده شنگن تردد نماید از سوی دیگر، پس از صدور ویزای اقامت فرانسه دارنده ویزا ملزم است در بدو ورود به فرانسه به یکی از دو اداره زیر مراجعه و نسبت به ثبت ورود خود اقدام نماید:

 • اداره مهاجرت و تابعیت (OFII) (در صورت داشتن ویزای اقامت معادل برگه اقامت یک ساله)
 • پرفکتور ذیصلاح برای صدور کارت اقامت (ویزای اقامت با عبارت کارت اقامت در طی مهلت دو ماه پس از ورود، درخواست شود)

اقامت دائم در فرانسه

بصورت عادی افرادی که بتوانند برای مدت ۵ سال در فرانسه بمانند ( از طریق کار، دانشجوی و ...) می توانند تقاضای اقامت دائم کنند، لازم بذکر است که این مدت این اقامت برای افرادی که از یکی از دانشگاههای فرانسه فارغ التحصیل شده باشند کمتر و دو سال بعد از اتمام درس آنها است.
خوب تنها مشکل این است که بعد از اتمام درس امکان ماندن در فرانسه نیست و شخص باید یا ویزای کار بگیرد و یا اینکه مجددا ادامه تحصیل دهد که به احتمال زیاد در هر دو مورد فرد می تواند اقدام به دریافت ویزای اقامت بعد از دو سال کند.
4روش برای گرفتن اجازه اقامت دائم در فرانسه وجود دارد که البته با شهروندی فرانسه فرق میکند، در زیر به این 4روش اشاره می کنیم:

 1. افرادی که در فرانسه بدنیا می آیند می توانند در ۱۸ سالگی ملیت فرانسوی بگیرند.
 2. افرادی که خارج از فرانسه به دنیا آمده اندو یکی از والدین آنها فرانسوی و یا قرار است فرانسوی شود.
 3. افرادی که بیشتر از پنج سال در فرانسه اقامت داشته باشند می توانند برای اقامت فرانسه اقدام کنند. البته این دوره برای افرادی که یک دوره دوساله تحصیلی ( مانند کارشناسی ارشد ) را در یک دانشگاه فرانسوی تمام کرده باشند به دو سال کاهش پیدا میکند.
 4. از طریق ازدواج با یک شخص فرانسوی بعد از ۴ سال می توان تقاضای ملیت فرانسوی کرد.

اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های ورود به کشور فرانسه و اخذ اقامت فرانسه سرمایه گذاری در فرانسه است. دولت فرانسه برای اشخاصی که تمایل به سرمایه گذاری در فرانسه دارند شرایطی را فراهم نموده که متقاضیان می توانند با خرید و سرمایه گذاری در یک شغل و راه اندازی یک واحد صنفی در کشور فرانسه اقامت این کشور را برای خود و خانواده خود اخذ کنند.
برای اخذ اقامت در فرانسه از طریق سرمایه گذاری باید مراحل زیر را انجام دهید:
اگر شما در کشور فرانسه مغازه و تجارتی  را بخرید کشور فرانسه یک ویزای یک ساله برای شما صادر میکند این ویزا به مدت ۵سال سالانه تمدید می شود و پس از گذشت ۵سال اقامت ده ساله فرانسه را از طریق سرمایه گذاری دریافت میکنید که این اقامت تبدیل به اقامت دائم فرانسه می شود. امروزه بسیاری از موسسات و شرکت های مهاجرتی این ادعا را دارند که می توانند در کشور های اروپایی ازجمله فرانسه برای شما ویزای سرمایه گذاری بگیرند در صورتی که این امر امریست کاملا حقوقی و باید تحت نظر یک وکیل و حقوقدان انجام شود. سرمایه گذاری قوانین خاصی دارد که اگر وکیل شما آگاهی کامل از قوانین و شرایط مهاجرت به فرانسه را نداشته باشد قطعا با شکست رو به رو می شود.
برای اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری با وکلایی مشورت کنید که به راحتی و در کمترین زمان می توانند اقامت فرانسه را اخذ نمایند البته ذکر این نکته لازم است که این پروسه راهی آسان نیست و نیاز به دانش تجاری و تخصصی دارد .

مراحلی که باید برای اخذ اقامت فرانسه انجام دهید به شرح زیر است:

 1. درخواست ویزای کوتاه مدت(تایپ C)
 2. پس از اخذ ویزا و ورود به خاک فرانسه جهت انتخاب نوع سرمایه گذاری خود باید با تعدادی مغازه و شغل آشنا می شوید و برای شما یک حساب بانکی باز می شود.
 3. متقاضی به ایران باز میگردد و درخواست ویزای بلند مدت میکند (تایپ D)
 4. متقاضی از ایران به حساب فرانسه خود پول واریز می کند.
 5. متقاضی سفر دیگری به فرانسه دارد و قولنامه بیزنس خود را امضا می کند که در این شرایط برای وی درخواست اقامت یک ساله میشود و در ابتدا رسید درخواست اقامت از اداره پلیس گرفته می شود.
 6. با رسید اقامت فرانسه شرکتی را تاسیس  می کنیم  و متقاضی بیزنس خود  در فرانسه را شروع می کند.
 7. بعد از تاسیس شرکت مدارک لازم به اداره پلیس فرانسه برای اخذ اقامت ۱ ساله در فرانسه  ارائه داده می شود.
 8. به مدت ۵ سال باید اقامت را تمدید کرد تا در نهایت اقامت ۱۰ ساله گرفته شود.

حساب بانکی در فرانسه

برای باز کردن حساب بانکی در کشور فرانسه داشتن گذرنامه به همراه گواهی محل سکونت در فرانسه از الزامات است، که این گواهی می تواند اجاره نامه شما باشد. قانون فرانسه در مورد مسائل بانکی بسیار سخت گیر است لذا مراقب باشید که در هنگام استفاده از کارت خود جهت خرید به اندازه کافی در حسابتان پول داشته باشید که بدلیل عدم موجودی دچار مشکلات قانونی نشوید. باوجود تعداد زیادی عابر بانک در کشور فرانسه می توانید با کارت بانکی خود از تمامی عابر بانک ها برداشت کنید اما بدانید که تمامی خدمات بانکی کشور فرانسه هزینه ای را در بر دارد برای مثال اگر ازعابر بانکی غیر از بانک مبدا خودتان پول بردارید مبلغ بسیار اندکی بعنوان کارمزد از حساب شما کم می شود.
همه بانک ها ماهیانه مبلغ کمی برای خدماتی که انجام می دهند از حساب شما کسر می کنند که این مبلغ بین یک تا ده یورو بسته به نوع بانک و کاری که انجام می دهد، متغیر است.
برای باز کردن حساب در پست بانک علاوه بر مدارک فوق داشتن کارت اقامت نیز لازم است. بدیهی است یک شخص دانشجو در بدو ورود به فرانسه نمی تواند در این بانک حساب باز کند چون کارت اقامت یک ساله را پس از سه ماه زندگی در فرانسه دریافت می کند.(پست بانک، بانک دولتی کشور فرانسه است که معمولا در کنار آن باجه پستی هم قرار دارد.)

افتتاح حساب در فرانسه

افتتاح حساب ارزي نزد شعب خارج از کشور بدون مراجعه صادر کنندگان و وارد کنندگان کالا، به شعب خارج از کشور از طريق امور بين الملل بانک صادرات ايران با هدف آسان نمودن افتتاح حساب در شعب خارج از کشور براي مشتريان داخل کشور انجام میشود. کليه متقاضيان حقيقي و حقوقي داراي حساب ارزي يا ريالي در يکي از شعب بانک صادرات ايران مجاز به افتتاح حساب در شعب خارج از کشور اين بانک به شرط کامل بودن مدارک خواسته شده حداکثر ظرف مدت يک هفته خواهند بود.

مدارک مورد نیاز

اشخاص حقيقي:

 1. درخواست کتبي به عنوان شعبه مورد نظر
 2. کپي و اصل گذرنامه معتبر
 3. ارائه اصل و کپي يکي از قبوض (‌آب، برق، تلفن، گاز) به نام و آدرس شخصي که متقاضي افتتاح حساب

اشخاص حقوقي:

 1. درخواست کتبي با عنوان شعبه مورد نظر
 2. اصل و کپي گذرنامه افرادي که امضاء مجاز آنها در شرکت معرفي شده
 3. اصل و کپي اساسنامه، شرکتنامه، روزنامه رسمي
 4. اصل و کپي يکي از قبوض (آب، برق، تلفن، گاز ) به نام و آدرس اشخاص متقاضي افتتاح حساب
 5. کارمزدها و هزينه ها طبق تعرفه خدمات ارزي 
 6. هزينه پست سفارشي اسناد به عهده افتتاح کننده حساب می باشد
 7. فرايند ارائه سرويس مراجعه متقاضي به دايره کارگزاران اداره کل خارجه بانک صادرات ايران جهت ارائه درخواست و دريافت نمونه کارتهاي افتتاح حساب
 8. تکميل کارت هاي افتتاح حساب توسط متقاضی حقيقی و حقوقی منفرداً يا مشترکاً و تاييد امضاء هاي موجود در کارت توسط شعبه ای که متقاضي در آن حساب دارد
 9. ارائه کارتهای تائيد امضاء شده به دايره رمز و اسناد کنترل اداره کل خارجه جهت تاييد امضاء مسئولين شعبه
 10. ارائه کليه مدارک خواسته شده به دايره کارگزاران اداره کل خارجه
 11. ارسال مدارک از طريق پست سفارشي توسط متقاضي و يا اداره کل خارجه به شعبه مورد نظر در خارج از کشور
 12. دريافت شماره حساب از شعب خارج از کشور اين بانک از طريق شماره فاکس يا تلکس معرفي شده توسط متقاضي
 13. حواله مبلغ مورد نظر به شماره حساب اعلامي از طريق يکي از شعب ارزي بانک با رعايت مقررات جاري

توضيحات تکميلي افتتاح حساب بصورت قرض الحسنه جاري يا قرض الحسنه پس انداز خواهد بود و پس از افتتاح حساب متقاضيان قادر به تغيير نوع حساب در شعب خارج از کشور نخواهند بود. کشورهايی که قابليت افتتاح اين گونه حساب ها را دارند: انگليس، آلمان، فرانسه، يونان، امارات متحده عربي، لبنان، بحرين، قطر، ترکمنستان، ازبکستان و افغانستان میباشند.

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

قانون مهاجرتی جدید فرانسه به خریداران ملک اجازه می دهد تا به راحتی و باسرعت بسیار بالا به فرانسه مهاجرت نموده و اقامت خود را حداکثر در مدت زمان 6 ماه اخذ نمایند. دارندگان اقامت فرانسه با کارت اقامت خود می توانند سایر کشورهای اروپایی عضو شینگن را بطور کامل و بدون نیاز به ویزا بازدید کنند.

شرایط ویزای اقامت فرانسه از طریق خرید ملک شامل موارد زیر می گردد:

 1. اخذ ویزای اقامت فرانسه بطور یک ساله و تمدید آن در سه سال پیایی (هر سال تمدید می گردد)
 2. اخذ ویزای اقامت دائم فرانسه (ویزای اقامت 10 ساله) پس از 5سال از خرید ملک و  دانستن زبان فرانسه به  اخذ پاسپورت فرانسه می انجامد.
 3. دریافت کارت  اقامت  فرانسه که به عنوان جایگزین پاسپورت در سایر سفرهای دور اروپا از آن استفاده می شود.
 4. قابل اخذ فقط با خرید ملک بدون شرط قیمت، فقط ملک مذکور باید در ازاء هر عضو حانواده حد اقل 30 متر باشد.

شرایط خرید ملک به شرح زیر برای متقاضیان متفاوت می باشد:

 • در صورتیکه خریدار فقط یک نفر باشد و تنها همان شخص قصد اقامت فرانسه را داشته باشد بدون انجام مراحل خاص ملک خریداری می گردد، حساب بانکی برای وی افتتاح شده و از وی در خواست واریز مبلغ مشخصی برای اخذ تاییدیه های مهاجرتی می گردد و پس از 6 ماه اقامت وی از کشور فرانسه گرفته خواهد شد. 
 • در صورتیکه خریداران و متقاضیان اقامت بیش از یک نفر باشند می بایست برای آنان یک شرکت غیر تجاری SCI  تحت عنوان Societe Civile Immobilliere که فقط برای امور خرید ملک (نه مقاصد تجاری) ایجاد می گردد را تاسیس و سایرین را سهامدار آن نمود. در این حالت ملک را به نام شرکت SCI نموده و مراحل افتتاح حساب بانکی و سایر مراحل اقامتی بطور معمول پیگیری می شود.

اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت تجاری

از طریق ثبت شرکت تجاری از نوع Sarl و یا La Societe responsabilite limitte  که دارای امکان فعالیت در سایر زمینه های تجاری می باشد می توان نسبت به اخذ اقامت فرانسه اقدام نمود.

گفتنی است که شرایط زیر برای اخذ اقامت فرانسه به عنوان بخشی از مراحل ثبت شرکت تجاری در فرانسه مورد نیاز می باشد:

 1. انجام مراحل تعیین نام شرکت در فرانسه با ارائه تقاضا به INPI
 2. افتتاح حساب بانکی و واریز وجوه مورد نیاز و گرفتن تاییدیه از بانک
 3. گرفتن تاییدیه های مالیاتی از اداره مالیات (این کار می بایست حداکثر یک ماه پس از امضای مدارک شرکت انجام گردد)
 4. ارائه مدارک و تشکیل پرونده در Centre de Formalites des Enterprises و یا CFE در فرانسه و ثبت شرکت
 5. تهیه کتب و دفترچه های مرتبط با فعالیت های شرکت که می بایست مهر و امضای دادگاه تجاری را داشته باشند
 6. ارائه رسید تاییده اداره ثبت (CFE) به سازمان پست در جهت انتشار در بخش عمومی
 7. انجام مراحل اقامت و اخذ ویزای فرانسه

در کنار این مراحل طرح تجاری می بایست به تایید مراکز ذیصلاح تجاری جهت اخذ اقامت تجاری فرانسه برسد. مدت زمان مورد نیاز برای اتمام سایر مراحل بین 6 الی 8 ماه به طول می انجامد. با توجه به اینکه سفارت فرانسه همواره دارای پرونده های متعددی دراین زمینه از سایر کشورها می باشد تاخیر در اتمام مراحل ذکر شده طبیعی می باشد. در این روش نمی توان کسب اقامت را تضمین نمود زیرا تصمیم گیرنده اصلی پلیس مهاجرت بوده و تجربه نشان داده سلیقه ای تصمیم گیری می شود به همین جهت پیشنهاد می کنیم هر دو روش را با هم انجام دهید.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور فرانسه

براساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشور های جهان پذیرفته شده که در صورت ازدواج فی مابین زوجین شخص میتواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند، کشور فرانسه از این این قاعده  مستثنی نمی باشد. لذا چنانچه یک نفر با یک فرانسوی ازدواج کند می تواند جهت اخذ تابعیت اقدام  کند. در قوانین حقوقی کشور ایران نیز به این موضوع اشاره شده است.


برای مثال: در بند 6 از ماده 976 قانون مدنی قید شده هر زمان تبعه خارجی که با مرد ایرانی ازدواج کند ایرانی محسوب می شود.
در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور فرانسه ازدواج با مرد یا زن آن قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود. البته در صورتی که پرونده درست ارائه شود و دارای شکل صحیح حقوقی باشد. لازم به ذکر است در نظام حقوقی بعضی کشورها نظیر ایران ازدواج دارای آثار تحمیلی تابعیت می باشد.

برای مثال: در ماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانون گذار خود به خود ایرانی حساب می شود. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست.
همچنین است در کشور فرانسه که ازدواج با شخص فرانسوی نیازمند درخواست برای اخذ تابعیت می باشد و تا شما درخواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شما ارائه نمی گردد.
 

 ** جهت دریافت مشاوره تلفنی و حضوری با کارشناسان ما با شماره های 86087214 - 86087195 ازساعت 9  الی 18 در تماس باشید. **

Tags:
مشاوره رایگان