× franchisor.ir

تحصیل در گرجستان

وضعیت کلی دانشگاههای گرجستان

در گرجستان دو نوع دانشگاه وجود دارد ، دانشگاههای دولتی و دانشگاههای خصوصی که هردو نوع دانشگاه زیر نظر وزارت علوم این کشور اداره می شوند. دانشگاههای دولتی ساختمانهای قدیمی و گاه ترسناکی دارند. نظام اداری آنها بوروکراتیک است و کارمندهای کم درآمد و اغلب بی حوصله ای در آنها کار میکنند. دانشگاههای خصوصی این مشکلات را ندارند ولی اغلب جدید هستند و قدمت تاسیس آنها به دانشگاههای دولتی نمی رسد. شهریه سالانه تحصیل برای دانش جویان خارجی در دانشگاههای دولتی تفلیس حدود ۴،۵۰۰ لاری ، در دانشگاه خصوصی قفقاز حدود ۱۰،۰۰۰ لاری و در دانشگاه امریکایی حدود ۶،۰۰۰ لاری میباشد.

پاسخ مختصر و مفید به اینکه سطح علمی و جایگاه جهانی دانشگاههای گرجستان در چه حدی است این است که جایگاه مهمی ندارند. در سیستمهای بین المللی رتبه بندی دانشگاههای جهان نام یا اثری از دانشگاههای گرجستان به چشم نمیخورد یا اینکه رتبه های بسیار پایینی برای آنها تعریف شده است. گرجستان به ویژه در سالهای پیش از انقلاب رز با پدیده فرار مغزها مواجه بوده است و بسیاری از دانشمندان و افراد نخبه این کشور به روسیه یا کشورهای دیگر مهاجرت کردند. تا این لحظه که این مطلب را مینویسم، دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی تفلیس TSU که یکی از دانشگاههای ممتاز این کشور محسوب میشود هنوز شماره تلفن مربوط به بخش آموزش زبان دانشگاه را در وبسایت خود اصلاح نکرده است، توضیح اینکه ماههاست شماره تلفنهای تفلیس و نیز شماره موبایلهای گرجستان تغییر کرده است. وبسایت دانشگاه آموزش هنر باتومی حتی کیفیت وبسایت یک مهد کودک دبستانی را هم که در سطح یک محله فعالیت می کند را ندارد.
با این وضعیت چه نکته مثبتی برای انتخاب گرجستان جهت ادامه تحصیل ممکن است وجود داشته باشد!اغلب دانشگاههای گرجستان با دانشگاههای بین المللی و انجمن ها معتبر علمی در جهان همکاری نزدیک و مستمری دارند و این همان نقطه قوت و نکته مثبت آنهاست. آسان بودن شرایط مسافرت به گرجستان برای بررسی اولیه وضعیت دانشگاهها، مقررات ساده و عملی برای دریافت ویزای تحصیلی هم باعث می شوند افراد بیشتری در مورد امکان ادامه تحصیل در این کشور بررسی کنند. برای گرفتن پذیرش قطعی از دانشگاههای گرجستان، مدارک تحصیلی شما باید توسط وزارت آموزش این کشور تایید شود. این کاغذبازی به این خاطر است که مشخص شود مدارک مربوط به سطح تحصیلات کنونی شخص معتبر و قابل قبول است. در مجموع شرایط دشواری برای گرفتن پذیرش تحصیلی وجود ندارد و مراحل پذیرش بیشتر یک پروسه اداری است تا گزینش علمی.

زبان تحصیلی گرجستان

زبان تحصیلی در گرجستان بیشتر گرجی و انگلیسی است و در مواردی هم روسی یا زبان های دیگر است. اگر قصد دارید به زبان انگلیسی تحصیل کنید چندان هم خوش بین نباشید که تنها با دانستن این زبان کارتان راه می افتد. به هرحال شما برای زندگی در گرجستان نیاز دارید که با مردم این کشور هم در ارتباط باشید. اغلب مردم در گرجستان زبان انگلیسی نمی دانند و برای ارتباط با آنها نیاز است که با یکی از زبانهای گرجی یا روسی آشنایی داشته باشید. بسیاری از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در گرجستان دوره آموزش زبان گرجی را ارائه می کنند. دانشگاه ایلیا در تفلیس ISU که معتبرترین دانشگاه این کشور می باشد برای دانشجویان غیر گرجی زبان، گذراندن ۱۳۰ ساعت آموزش زبان گرجی را الزامی میداند. در برنامه آموزش زبان گرجی این دانشگاه هر دانشجو میتواند حداکثر ۱۸ ساعت در هفته برای زبان گرجی آموزش ببیند. شهریه دوره آموزش زبان ماهانه  300 لاری خواهد شد اگر حداکثر ساعت آموزشی مجاز در هفته را انتخاب کنید.


مدارک لازم جهت ثبت نام در دانشگاه های کشور گرجستان به شرح زیر می باشد:


۱-اصل مدرک دیپلم دبیرستان
۲- ریز نمرهای دورۀ دبیرستان
۳- گواهی تحصیلی
از دبیرستان و یا از ادارۀ آموزش و پرورش محل تحصیل ، که در آن گواهی نوشته شده باشد که دانش آموز مورد نظر ، دو سال آخر و پایانی تحصیل خود را در آن دبیرستان و یا هنرستان انجام داده است. بدیهی است که اگردانش آموز در دبیرستانهای گوناگونی درس خوانده باشد ، باید از هر یک از آنها به طور جداگانه با ذکر مقطع تحصیلی مربوطه ، گواهی گرفته شود.
۴- مدارک دورۀ پیش دانشگاهی در صورت گذراندن این دوره
۵-اصل کارت ملی
۶- بیوگرافی
شرح کوتاهی در مورد دانشجو و هدف از تحصیل در رشتۀ مورد نظر توسط وی ، که این بیوگرافی را میتوان به زبان انگلیسی نوشت و نیازی به ترجمه رسمی ندارد.
۷- اصل شناسنامه
۸- اصل گذرنامه با داشتن دست کم شش ماه اعتبار تمام صفحه های گذرنامه (حتی صفحه های سفید )
۹- کپی
۱۰- عکس رنگی عکس های ۴×3 و ۴×6 از هر کدام شش قطعه
۱۱- گواهی تندرستی
گواهی سلامتی کامل و دچار نبودن به بیماری های واگیردار به مانند ایدز و هپاتیت ب
این گواهی بایستی از طرف نماینده و یا پزشک معتمد وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در هر شهر صادر شود. در مورد بیماری های ایدز و هپاتیت این گواهی باید از سوی سازمان انتقال خون ایران صادر شده باشد و یا تائید گردد.
امکان گرفتن این گواهی تندرستی در کشور گرجستان نیز وجود دارد ولی ممکن است نسبت به ایران مقداری گران تر باشد.
نکته : در کشور گرجستان بر اساس قوانین جاری تنها مدارک ترجمه شده به زبان گرجی جهت ثبت نام قابل پذیرش و ارزشیابی می باشد .


شرایط ترجمه مدارک

ترجمۀ مدارک حتماً باید دارای شرایط زیر باشد:
ترجمه در دارالترجمۀ رسمی صورت گرفته ، سپس به تائید ادارۀ فنی دادگستری ایران بخش ترجمه ها و در مرحلۀ بعد به تائید وزارت امور خارجۀ ایران رسیده باشد و در نهایت باید به تائید بخش کنسولگری سفارت گرجستان در ایران برسد و پس از طی مرحله های ذکر شده فقط مدارک قابل ارایه در گرجستان جهت ثبت نام می باشند.
لازم به ذکر است که بخش کنسولی سفارت گرجستان در ایران تنها مدارک ترجمه شده به زبان گرجی را تائید می کند.

تایید مدارک

در صورت در دسترس نبودن و یا سخت بودن و یا طولانی شدن مدت زمان ترجمۀ مدارک به زبان گرجی ، میتوان مدارک را به زبان انگلیسی ترجمه نمود و پس از ترجمۀ کلیۀ مدارک به زبان انگلیسی ، ابتدا آنها را به تائید وزارت دادگستری و سپس وزارت امور خارجۀ کشور ایران رسانید. ولی مرحله های بعدی کار بایستی در کشور گرجستان صورت بگیرد که به شرح زیر است:
ترجمۀ مدارکی که به تائید وزارت خارجۀ ایران رسیده است را به همراه اصل مدارک به سرکنسولگری سفارت کشور ایران در تفلیس پایتخت گرجستان ارایه نمایید. آنها مدارک را پس از بررسی تائید می کنند و پس از تائید صحت ترجمه ها توسط سر کنسولگری ایران ، بایستی که ترجمۀ مدارک را به وزارت امور خارجۀ کشور گرجستان در شهر تفلیس جهت تائید ارایه نمود و پس از آن مدارک قابل ارایه به دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی می باشند.

دانشگاه های تفلیس

Tbilisi State University

تاسیس این دانشگاه سال ۱۹۱۸ می باشد و در حال حاضر ۳۵ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه در منطقه قفقاز می باشد و در حال حاضر بنام  دانشگاه جواخشویلی Javakhishvili نیز شناخته می شود و علامت اختصاری آن TSU است.

 

Ilia  State University

این دانشگاه دولتی با سیستم آموزشی سالیانه سال ۲۰۰۶ با عنوان دانشگاه دولتی زبان و فرهنگ ایلیا چاوچاوادزه و انستیتوی تربیت معلم سولخان سابااربلیانی تاسیس شد که اخیراٌ اکادمی ورزش و تربیت بدنی، کالج تربیت معلم گورامیشویلی، انستیتوی تحقیقاتی آموزش و پرورش گوگباشویلی، رصدخانه فیزیک نجومی ملی اباستومانی، مرکز تحقیقات زلزله شناسی و انستیتوی جانور شناسی با این دانشگاه ادغام شده اند.مقاطع تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. 

Tbilisi State Medical University

دانشكده پزشكي از سال 1918 در دانشگاه دولتي تفليس داير شد. در سال 1930 انستيتوي پزشكي تفليس با 3 دانشكده تاسيس شد. در سال هاي 1931، 1936، 1993 و 1996 دانشكده هاي مختلفی به آن اضافه شدند. در سال 1992 نام اين مؤسسه از انستيتوي دولتي پزشكي به دانشگاه دولتي پزشكي تغییر نام داد. در حال حاضر 5 دانشكده از جمله دانشكده پزشكي، دانشكده دندان پزشكي، دانشكده داروسازي، دانشكده بهداشتي، دانشكده پزشكي فيزيكي و توانبخشي در آن دانشگاه فعاليت مي كنند.

 

 

 

 

Georgian Technical University

اين دانشگاه بصورت دانشكده فني دانشگاه دولتي تفليس در 16 ژانويه سال 1922 تاسيس شد كه در سال 1928 با دانشكده مهندسي انستيتوي فني تفليس تاسيس شده در سال 1917 ، ادغام گردید. این دانشگاه  از سال 1936 با نام انستيتوي صنعتي گرجستان، از سال 1948 با نام انستيتوي فني گرجستان و از 6 ژانويه سال 1990 با دانشگاه فني گرجستان فعاليت نموده است. اين دانشكده داراي 8 دانشكده از جمله دانشكده ساختمان سازي، دانشكده انر‍ژي و مخابرات، دانشكده زمين شناسي، دانشكده فنآوري هاي شيمي و ذوب آهني، دانشكده معماري، شهرسازي و طراحي، دانشكده مهندسي كامپيوتر، دانشكده ماشين سازي، دانشكده تجارت و مهندسي و 28 بخش دیگر تشکیل شده است. در سال هاي اخير چند آموزشگاه اضافي از جمله مدرسه عالي تجارت قفقاز (Caucasian Business school) ، دانشكده آموزش فرانكو - گرجي، دانشجکده آموزش آلماني، آكادمي شبكه هاي CISCO در پايه هاي اين دانشگاه تاسيس شده است.

نوع دانشگاه : دولتی

مقاطع تحصیلی ارائه شده : کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا براي دانشجويان خارجي مقطع پيش دانشگاهي با آموزش زبان گرجي و زبان روسي نيز وجود دارد.

تعداد دانشجویان در هر مقطع: جمعاٌ 12 هزار دانشجو؛

تعداد اساتید (به تفکیک: استادیار، دانشیار و استاد): جمعاٌ 1500 استاد؛

زبان های مورد استفاده در تدریس: گرجی. دوره دكترا به زبان گرجي و به زبان انگليسي؛

 

 

 

 

Caucasus University

یک دانشگاه خصوصی است که پارتنر دانشگاه ایالتی جرجیا در شهر آتلانتای امریکا می باشد.

 

 

 

Free University of Tbilisi

این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است و شامل دانشکده مدیریت، انستیتو آفریقا و آسیا و دانشکده حقوق می باشد. دانشگاه آزاد تفلیس علاوه بر دوره های مربوط به مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دوره های آموزشی کوتاه مدت نیز برگزار می کند.

 

 

دانشگاه های زبان فارسی در گرجستان


معرفی مراکز آموزشی زبان و ادبیات فارسی در گرجستان
مراکز عمده آموزش زبان فارسی و مطالعات ایرانی در گرجستان عبارت است از :


۱ـ دانشگاه دولتی تفلیس که اولین و مشهورترین مرکز زبان فارسی در گرجستان است. این دانشگاه دارای دو کرسی زبان وادبیات فارسی و تاریخ خاورمیانه در دانشکده های ادبیات و خاورشناسی می باشد . بنیانگذار دانشگاه دولتی تفلیس "ایوانه جاواخیشویلی" است. ایشان مورخ و ازفارغ التحصیلان دانشکده خاورشناسی دانشگاه سنت پترزبورگ و به چند زبان شرقی از جمله فارسی مسلط بوده و درنتیجه برای آموزش زبان های شرقی جهت انجام کارهای مطالعاتی گرجی شناسی اهمیت زیادی قائل می شده است. پس از سال ۱۹۱۸ یعنی از ابتدای تأسیس دانشگاه، زبان فارسی در دانشکده ادبیات آن تدریس می شده است.
دانشکده خاورشناسی نیز درسال ۱۹۴۵ دایر گردید که از همان ابتدا به عنوان بهترین مرکز آموزش زبان های شرقی و تحقیقاتی علمی در شوروی سابق به شمار می رفت. حضور استادان سرشناسی چون گیورگی تسرتلی، داویت کوبیدزه، یوستینه آبولادزه و ولادیمر پوتوریدزه بر میزان شهرت دانشکده خاورشناسی دانشگاه تفلیس افزود.
استادان کرسی زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه ۱۵ نفر هستند که اسامی بعضی از آنان به قرار زیر است: خانم لیلا توشیشویلی زبان شناس، محقق در مسایل دستوری و ساختار و لهجه و گویش های زبان فارسی، آقای تنگیز کشلاوا محقق در ادبیات معاصر ایران و مترجم داستان های صادق هدایت، آقای نمادی بارتایا مترجم اشعار فارسی و خانم ژورژ ولیانی. موضوع پایان نامه خانم ولیانی چهره های زنان در شاهنامه فردوسی بوده است. کتابخانه عمومی دانشکده خاورشناسی نیز دارای تعداد زیادی کتاب در زمینه های مختلف ایران شناسی می باشد. اخیراً نیز اتاق ایران در کرسی زبان و ادبیات فارسی افتتاح شده است .


۲ـ انستیتو آسیا و آفریقا که درسال ۱۹۹۱ به همت "گورم چیکووانی" عرب شناس گرجی تأسیس شده است. دانشجویان زبان فارسی دراین انستیتو ۹ نفر می باشد که در زمینه زبان و ادبیات فارسی و تاریخ و فرهنگ ایران تحصیل می کنند. انستیتو دارای اتاق ایران و کتابخانه نیز می باشد .


۳ـ دانشگاه تربیت معلم تفلیس که ۱۰ سال پیش کرسی زبان های شرقی آن در دانشکده ادبیات افتتاح گردید. ۲۵ نفر در مقطع لیسانس و یک نفردرمقطع فوق لیسانس در این دانشگاه تحصیل می کنند. واحدهای ایران شناسی توسط استادان نمادی بارتایا، تامار رویا و مارینه اودیکادزه تدریس می شود .


۴ـ دانشکده ادبیات دانشگاه دولتی کوتایئسی که آقای "باتاپا" مسئولیت بخش زبان و ادبیات فارسی را به عهده دارد. استادان نمادی بارتایا، دیانا قیپیانی، ماریطا موسلیانی و مایا سوفیا شویلی تدریس زبان و ادبیات فارسی را به عهده دارند. بخش زبان فارسی این دانشگاه با تلاش آقای "ماگالی تودوآ " ایران شناس و مترجم معروف گرجی از سال ۱۹۹۱ افتتاح شد . تعداد دانشجویان بخش ایران شناسی این دانشگاه ۴۴ نفر است .


۵ـ انستیتو نسخ خطی وابسته به آکادمی علوم گرجستان که در مقطع دکتری به تدریس زبان و ادبیات فارسی می پردازد .
لازم به ذکر است دو مرکز آموزش عالی خصوصی از جمله دانشکده فلسفه و الهیات و دانشگاه آکادمی علوم گرجستان نیز اقدام به تدریس زبان فارسی می نمایند. در مدارس گرجستان نیز آموزش زبان فارسی دایر است. سال ۱۹۹۲ طی حکم رئیس جمهوری گرجستان، زبان های شرقی جزء مواد درسی دانش آموزان قرار گرفت.

گرجیان را با ایران و ایرانیان پیوند و دوستی ای دیرین است. تشابهات فرهنگ و سنن دو ملت و مناسبات عمیق فرهنگی و ادبی مردمان این دو خطه، پیوند فرهنگ و زبان فارسی و تاثیرگذاری عمیق آن را بر ادبیات و فرهنگ گرجی در پی داشته است. اگر ملت های ایران و گرجستان ، با وجود برخی رویدادهای تاریخی عاشقانه به هم مهر می ورزند، آثار ادیبان یکدیگر را با شور و شوق می خوانند، اگر گرجی ها سهراب و فروغ را چونان درهایی گرانبها در عرصه ادب و شعر، پاس می دارند و حرمت می نهند و از این سوی، اثر جاودانه شوتاروستاولی با عنوان"پلنگینه پوش" ، خواننده ادب شناس ایرانی را بر سر ذوق می آورد و… همه و همه نشان از ماندگاری فرهنگ و تاثیر عمیق آن بر درونی ترین لایه های جوامع و ملت هاست .
 


ارزیابی وزارت علوم ایران از دانشگاههای گرجستان

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم، اعتبار مدارک دانشگاههاي گرجستان به تازگي به روز رساني شده است.

بر اين اساس 3 دانشگاه Ivane Javakhishvili Tbilisi State University ، Apolon Kutateladze State Academy of Arts و Sarajishvili Tbilis State Conservatoire در رديف دانشگاههاي معتبر گرجستان قرار دارند که اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم اعتبار مدارکشان را تاييد کرده است.

همچنين اعتبار مدرک دانشگاه Caucasus University از نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري فاقد اعتبار اعلام شد.


دانشگاه های معتبر گرجستان

اداره کل دانش آموختگان داخل وزارت علوم در آخرين به روز رساني مدارک 3 دانشگاه گرجستان را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم، اعتبار مدارک دانشگاههاي گرجستان به تازگي به روز رساني شده است.
بر اين اساس 3 دانشگاه Ivane Javakhishvili Tbilisi State University ، Apolon Kutateladze State Academy of Arts و Sarajishvili Tbilis State Conservatoire در رديف دانشگاههاي معتبر گرجستان قرار دارند که اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم اعتبار مدارکشان را تاييد کرده است.
همچنين اعتبار مدرک دانشگاه Caucasus University از نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري فاقد اعتبار اعلام شد.

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 02186084214 _ 02186087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان