× franchisor.ir

 

جمهوری قِبرِس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند. جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.
جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۸۴۰ هزار نفر است. ۷۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۱۸ درصد نیز از ترکان قبرس هستند.
این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، ایرانیان، یونانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، عثمانی‌ها و اعراب قرار گرفته‌است. اسکندر مقدونی در ۳۳۳ پیش از میلاد قبرس را از ایران جدا کرد.

به گزارش بانکی دات آی آر، قبرس، سومین جزیره بزرگ مدیترانه پس از جزایر ساردنی و سیسیل است. ترک های این جزیره مسلمان و یونانی ها ارتودوکس هستند.


موقعیت جغرافیایی

کشور قبرس در دریای مدیترانه قرار دارد. موقعیت دقیق این کشور شرق دریای زیبای مدیترانه است. پایتخت قبرس نیکوزیا نام دارد.


شرایط آب و هوایی

قبرس دارای تابستان‌ های گرم و خشک و طولانی است که از اواسط ماه می تا اواسط اکتبر (تقریبا از اواخر اردیبهشت تا اواخر مهر) به طول می انجامد. زمستان‌ در قبرس کوتاه، ملایم و گاهی نیز با بارندگی همراه است و مدت آن نیز از دسامبر تا فوریه است. فصل های تابستان و زمستان توسط فصل های کوتاه پاییز و بهار از هم جدا می شوند.


اقتصاد قبرس

اقتصاد جزيره قبرس از اغاز استقلال مبتني بر سيستم بازار ازاد بوده است. صادرات عمده ي قبرس شامل : محصولات كشاورزي(گندم . جو . سيب زميني. ومركبات). ميوه هاي مختلف .تنباكو . محصولات صنعتي . انواع البسه . كفش وصنايع دستي بوده است . واردات عمده نيز شامل :مواد خوراكي . دام زنده. نفت ومحصولات شيميايي است.

 

 

شهر های مهم

شهرهای مهم قبرس اروپائی عبارتند از: لیماسول, آیاناپا, پافوس, نیکوزیا, لارنکا

 

لیماسول

لیماسول بندر اصلی سایپروس در جنوب اين كشور و بین شهرهای لارناکا،نیکوزیا و پافوس واقع است. این ‏شهر مرکز کارخانجات شرابسازی سایپروس است. مرکز توریستی آن به نام یرماسویا در 4 کیلومتری این ‏شهر قرار دارد. سرویس منظم اتوبوسرانی بین مرکز توریستی و شهر نیز همواره برقرار است.
از مكان هاي دیدنی این شهر می توان قلعه لیماسول در بالای بندر قدیمی و موزه سایپروس را نام ‏برد.همچنین مي توان به موزه هنرهای فولک و موزه ارکولوجیکال نيز اشاره كرد. چندین مرکز تاریخی و ‏فرهنگی ديگر هم در اطراف لیماسول وجود دارد.

 

 

 

آیاناپا

آیاناپا ، بهشت توریستی قبرس با ساحل طلایی و دل فریب ، آب آبی و بسیار شفاف این دریایی زیبا، شب های رؤیایی و شگفت انگیز ، به همراه ساکنین خوش مشرب و خون گرم، به جذابیت قبرس افزوده است.
اگر طالب سرگرمی متنوع بدون توقف هستید، آیاناپا باید در اول لیست گردش شما قرار گیرد. این مکان در ابتدا دهکده کوچک ماهیگیری بود.ولی اکنون چیزی بیش از آن است! این شهرک دارای بهترین ساحلهای جزیره، انواع ورزشهای آبی و غواصی و یک مقصد محبوب گردشگری است.
اگر صبح یک روز تابستانی به این مکان بیایید با یک محیط ساکت و وهم آور روبرو میشوید. اما این سکوت برای اینست که توریستهای این منطقه به دلیل افراط در شب بیداری،تا دیر وقت خواب هستند!! در اوج تفریح و سرگرمی و هیاهویی که در قلب این شهرک وجود دارد شما میتوانید آرامش و راحتی را در کنار چشمه ها، گلها، و ایوان های ساکت این شهر بیابید.
ساعات بازدید: زمستان 8.15 صبح تا 2.30 بعد از ظهر، 3 تا 6.30 بعد از ظهر می باشد.

 

 

  

 

پافوس

پافوس در جنوب غربی سایپروس به دو بخش پافوس بالایی و پافوس پایینی تقسیم می شود. بندر اصلی ‏و نوارساحلی همچنین رستورانها بيشتر در پافوس پایینی قرار دارد. پافوس پایینی با برخورداری از بندر ‏ماهیگیری و رستوران هاي فراوان منطقه خوبي براي تفریح و پافوس بالایی با بوتیکهای مدرن مرکز ‏خرید خوبی به شمار می آيد. پافوس دارای مناطق تاریخی زیادی است و یونسکو کل شهر را به عنوان ‏مرکز تاریخی به ثبت رسانده است. ساحل زیبای آن کورل بی ناميده مي شود که با سرویس های ‏منظم اتوبوسرانی به مرکز شهر مرتبط می باشد.‏

 

 

 

نیــکوزیـــا

این شهر که پایتخت جزیره می باشد، در حدود هزار سال است که در مرکز جزیره قرار دارد. و پس از هجوم ترک ها در سال 1974 شهر توسط نوار سبز به دو قسمت تقسیم گردید.این شهر بزرگترین شهر قبرس ومرکز تمامي دوایر دولتی، شرکت های بزرگ و همچنین محل اقامت رئیس جمهور می باشد.
مراکز دیدنی این شهر موزه ها ، کلیساها ، مسجد اومریه و همچنین مراکز خرید مدرن می باشد.اخیرا در مدخل ورودی شهر از طرف لارناکا بازار بزرگ قبرس و مرکز خرید آیکیا نیز افتتاح شده است.

 

 

 

لارانکا

این شهر با وجود فرودگاه بین المللی قبرس، محیطی امن و ساکت براي افرادی است که دنبال زندگی آرام می باشند. مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار مي آيد. مسجد حلا سلطان معروف به تـــــکه، در نزدیکی دریاچه نمک که، در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به این شهر داده است . امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بيشتر است.

 

 

 

 

 

سفارت قبرس در تهران

 

تجریش، دزاشیب، خیابان شهید کریمی، شماره ٣٢٨. 
تلفن: ٢٢٢١٩٨٤٢ـ٠٢١
نشانی اینترنتی : http://www.mfa.gov.cy/mfa/embassies
ساعت کاری: یکشنبه تا پنج‌شنبه، ۱۱ - ۹ 

 

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان