× franchisor.ir

 

 

 

شرایط اخذ ویزا چین :

انواع ویزای قابل دریافت از کشور چین عبارتند از : ویزا گروهی ، ویزا انفرادی ، ویزا تجاری ، ویزا مولتی ، ویزای توریستی ، ویزای بازرگانی ، ویزای ترانزیت و ویزای دانشجویی

  • ویزا گروهی

چین ۴۰ روز اعتبار دارد و در این مدت شما ۳۰ روز می توانید در کشور چین اقامت کنید. این نوع ویزا برای حداقل ۵ نفر صادر می شود که فقط به صورت گروهی امکان ورود و خروج از چین دارند. ویزا گروهی چین به صورت عادی در ۱۴ روز کاری و به صورت فوری در ۷ روز کاری اخذ می شود.

  • ویزای انفرادی چین

این ویزا که همان ویزای تجاری چین نیز محسوب میشود ۱ ماه اعتبار دارد و شما ۳۰ روز می توانید در کشور چین اقامت کنید. این نوع ویزا حداقل در ۳ روز کاری اخذ می شود. این ویزا دارای اعتبار سه ماهه برای فقط یکبار ورود به چین است که 15 روز تا یک ماه  اعتبار اقامت نیز دارد. این ویزا به صورت کاغذ ویژه غیر قابل جعل است که در یکی از صفحات گذرنامه توسط سفارت چین چسبیده می شود. قابل ذکر است انواع دیگری ویزا برای چند بار ورود و خروج و نیز ویزای نامحدود یکساله و شش ماهه توسط این سفارت صادر می شود که مراحل اداری سخت تر و مدارک بیشتری می طلبد. ویزای تجاری چین از ویزای گروهی و یا توریستی چین اعتبار بیشتری دارد.

  • ویزا تجاری چین

۳ ماه اعتبار دارد و در این مدت شما ۳۰ روز می توانید در کشور چین اقامت کنید. این نوع ویزا در ۱۵ روز کاری اخذ می شود

  • ویزا مولتی

۱ساله است و با این نوع ویزا به دفعات امکان ورود به چین وجود دارد اما در هر بار ورود نهایتا تا ۳۰ روز میتوانید در چین اقامت داشته باشید. مدت اخذ این ویزا ۳۰ روز کاری است

برای اخذ ویزای چین به صورت مولتی ، وجود حداقل ۴ ویزای تجاری چین در پاسپورت الزامی است.

 

  • ویزای توریستی

ویزای توریستی چین به کسانی تعلق می‌گیرد که با هدف گردشگری و یا دیدار با اعضای خانواده، قصد ورود به کشور جمهوری خلق چین را دارند.
روادید توریستی چین (روادید نوع L) برای دو هفته تا شش ماه صادر می‌شود و اجازه‌ی کار و اقامت بیش از مدت اعتبار ویزا را به متقاضی نمی‌دهد.
جهت تقاضای روادید چین، حضور متقاضی الزامی نیست و مصاحبه انجام نمی‌گیرد ولی اصل و کپی مدارک شناسایی باید همراه نماینده یا وکیل متقاضی باشد (در مورد ویزای تجاری چین، مقررات متفاوت است و حضور شخص متقاضی روادید تجاری الزامی است).
توجه: به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و هم‌چنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری بطلبد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید.

شرکت در تورهای مسافرتی، داشتن دعوتنامه رسمی، گذرنامه معتبر تا حداقل ۶ ماه، فرم سفارت، ۳ قطعه عکس، بلیت رفت و برگشت، تقاضای روادید حداقل یک هفته قبل از مسافرت به سفارت ارایه شود. بین هر دو سفر ۶ ماه فاصله باشد.
مدت اخذ ویزای توریستی (عادی) : ۱۴ روز کاری

 

  • ویزای بازرگانی:

دعوتنامه از شرکت چینی به سفارت تلکس یا فاکس شود.
مدت اخذ ویزای تجاری (عادی) : ۲۰ تا ۲۵ روز کاری

 

  • ویزای ترانزیت:

روادید با دعوتنامه از کشور مقصد و یا داشتن یادداشت دولتی.


ویزای کشور هنگ کنگ:

دعوتنامه، گذرنامه، کپی گذرنامه از صفحات ۱ و ۲ و ۶ و ۸ در یک صفحه، ترجمه رسمی مدارک اشتغال به کار، ترجمه رسمی مدرک اعتبار بانکی و نامه درخواست روادید هنگ کنگ مبنی بر عدم اقامت.

 

  • ویزای تحصیلی (X Visa (Study/Student Visa :

برای دوره های زبان بالای ۶ماه ،کارشناسی ، کارشناسی ارشد صادر می شود.
مدت زمان اعتبار این ویزا بسته به مدت زمان تحصیل از ۶ ماه تا یک سال می باشد ( بعد از اتمام ویزا امکان تمدید در کشور چین وجود دارد)
مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی چین
۱ - اصل و کپی از گذر نامه دارای حداقل ۶ماه اعتبار
۲ - تکمیل فرمهای اخذ ویزا(Q1)
۳ - ۲ قطعه عکس ۳در ۴ پشت نویسی شده
۴ - اصل و کپی از نامه پذیرش از دانشگاه مورد تایید در چین
۵ - اصل و فتوکپی از تایید خارجه فرم درخواست روادید دانشجویی (JW201 یا JW202) صادر شده توسط واحد مربوطه دولت چین
۶ - گواهی عدم سوء پیشینه ، ترجمه شده به زبان انگلیسی و تائید شده توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
۷ - در صورت ادامه تحصیل بیش از یک سال گواهی نامه معاینه بدنی (Physical Examination)
۸ - پرداخت هزینه صندوق سفارت
مدت زمان صدور : ۴ تا ۷ روزکاری

 


مراحل دریافت اقامت دانشجویی – یکساله

بعد از اخذ ویزای نوع x از سفارت چین در ایران و ورود به چین، باید یکسری مراحل را بگذرانید تا بتوانید ویزای دانشجویی یکساله x را دریافت کنید.
مراحل زیر اموری هستند که شما باید برای گرفتن اقامت انجام بدهید.

1- معرفی به دانشگاه و گرفتن مدرک مورد نیاز اداره پلیس(در زمان ثبت نام دانشگاه با هم به بخش مربوطه رفته و اصل پذیرش رو ارائه کنید  و مدارک مورد نیاز جهت معرفی به اداره اتباع خارجی رو دریافت کنید .
2- ثبت نام موقت در اداره پلیس
3- انجام آزمایش های پزشکی(آزمایش خون ، ایدز و قفسه سینه x-ray معمولا 2 آزمایشی هستند که باید انجام بدهید. اگر این آزمایش ها را در ایران انجام دادید مدارک خود را همراه داشته باشید و با ارائه آنها دیگر نیازی به انجام مجدد برخی از آزمایش ها نیست. هزینه این قسمت معمولا بین 60 الی 380 یوان است.)
4- دریافت تاییدیه پزشکی و رفتن به اداره اتباع خارجی
5- پرکردن فرم ویزا و تحویل کلیه مدارک و پرداخت پول ویزا (کل مدارک دانشگاه ، پلیس موقت ، مدارک پزشکی به همراه کپی از پاسپورت و... باید ارائه بشن و تحویل داده بشن) هزینه این قسمت 400 یوان است.
6- بعد از 4 روز کاری ویزای x--multiple رو دریافت می کنید.
و...

آن دسته از افرادی که همراه خانواده هستند باید بدانند که ویزای همراهان آنها نوع L هست که توریستی محسوب میشود و شما هر 6 ماه و یا 4 ماه باید برای تمدید ویزا به اداره اتباع خارجی مراجعه کنید.
برای خروج از کشور همراهان شما نیز باید دعوتنامه رسمی از دانشگاه برای آنها را به سفارت چین ارائه بدهند.

شما با ویزای دانشجویی میتوانید بدون دریافت اجازه خروج و ورود از کشور خارج و یا داخل بشوید.

قابل ذکر است اگر زمانی محل سکونت خود را عوض کردید حتما طی 24 ساعت خودتان را به پلیس محلی معرفی کنید و اجازه موقت را از آنها بگیرید.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزا چین:

مدارکی که به سفارت چین ارائه می‌شوند، باید به ترجمه‌ی رسمی زبان انگلیسی با مهر تائید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برسند و برای هر مدرک، یک فرم مخصوص تائید مدرک تکمیل شده و دو سری کپی از هر کدام موجود باشد. فرم تائید مدارک را می‌توان همراه با فرم درخواست روادید از سفارت جمهوری خلق چین در تهران دریافت کرد. تائید مدارک حدوداً یک هفته طول می‌کشد و هزینه‌ی آن برای ویزاهای غیرتجاری چین ٢٠٠٠٠ تومان و برای ویزای تجاری چین ٤٠٠٠٠ تومان است.
 
1.    شناسنامه ایرانی
2.     گذرنامه؛ اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از تاریخ سفر باشد.
3.    دو قطعه عکس رنگی زمینه روشن؛ سایز عکس‌ها ٦×٤ و باید شبیه به چهره‌ی فعلی متقاضی باشد.
4.    دعوت‌نامه؛ خانواده یا دوست مقیم چین شما باید اصل فرم دعوت‌نامه را برای شما ارسال کند.
5.    اگر دعوت‌نامه ندارید، برگه‌ی رزرو هتل برای تمام مدت اقامت در چین یا مدارکی که نشان دهد شما صاحب مسکن در این کشور هستید.
6.     بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد چین.
 

 


ثبت شرکت در چین

 

  • شركت تماما خارجي WFEO

يك WOFE يك شركت مسئوليت محدود با سرمايه گذاران 100 درصد خارجي است. اين نوع شركت محبوبترين نوع شركت در ميان سرمايه گذاراني است كه تمايل دارند در يكي از زمينه هاي زير به فعاليت بپردازند:
تجارت، توليد، گسترش نرم افزار، خدمات مشاوره اي و مديريتي و ساير فعاليت هاي سودآور. بسياري از شركت هاي خارجي اين نوع شركت را انتخاب ميكنند به دليل اينكه اين نوع شركت امكان اين را به آنها خواهد داد كه100 درصد سهام را به نام سهامداران خارجي كنند.

 

  • شركت هاي مسئوليت محدود براي سرمايه گذارخارجي:

شركت تماما تحت مالكيت خارجي يا شركت سرمايه گذاري تجاري خارجي يا سرمايه گذاري مشترك
شركت تماما تحت مالكيت خارجي يا شركت سرمايه گذاري تجاري خارجي به سرمايه گذاران خارجي اجازه توليد ، پيشرفت ، مونتاژ ، تجارت ، توزيع يا ارائه خدمات در چين را ميدهد بدون نيازبه پيوستن به شريك چيني. راه اندازي شركت بامسئوليت محدود لزوما بدان معني نيست كه شما قادر به پرداختن هرنوع فعاليتي باشيد. بسيار مهم است كه از آغاز تاسيس، نوع فعاليت اينگونه شركت ها دقيقا مشخص گردد. در بعضي اهداف مشخص يك شركت سرمايه گذاري تجاري خارجي مدلي است از شركت تماما تحت مالكيت خارجي كه حق واردات و صادرات براي اهداف تجاري را داراست. اين سبك نهاد به شما اجازه مديريت كردن تجارت بدون نياز به استفاده وكيل واردات و صادرات را ميدهد. سازمان قوانين شركت چين حداقل سرمايه مورد نياز را يك ميزان متحد 150.000 يوان براي تمام مدل هاي تجارت در نظرگرفته است. اگرچه دولت و آيين نامه هاي محلي اين حداقل سرمايه (ميزان واقعي سرمايه ثبت شده كه به تجارت موردنظر تزريق شده درواقع نقش تغذيه كننده را دارد و معادل سرمايه عملياتي مورد نياز نهاد مربوط ميباشد) رادر نظر گرفته است تا ميزان پول مورد نيازبراي حفظ حيات تجارت مورد نظر را براساس ارز رايج تاميين كنند تا زماني كه تجارت موردنظر به تنهايي قادر به تامين مخارج خود در چين باشد. يكي از اسناد درخواست شده توسط دولت نوع برنامه عملياتي و ترسيم مخارج مربوط به پروژه هاي شركتهاست و سرمايه مورد نياز در نخستين 5سال فعاليت ان ها ميباشد. پروسه ثبت اطلاعات از زمان ارسال اسناد شركت مربوط به درخواست ثبت شركت به مقامات دولتي تقريبا 3 ماه وقت ميگيرد. 6 هفته براي گرفتن مجوز تجارت به اضافه 6 هفته تا كامل شدن مراحل ديگر تخمين زده شده است.

 

دفتر کار در چين

دفتر کار در چين بايد در محلي داير شود كه مالك آن از لحاظ قانوني اجازه اجاره آن به چنين منظوري را داشته باشد. گواهي اجاره و قرارداد مورد نياز است و بايد مورد تاييديه مقامات دولتي قرار بگيرد. چنانچه مالك آن قادر به فراهم كردن چنين گواهي اجاره اي نباشد توصيه ميشود كه با مقامات مسئول در باب قرار گرفتن دفتر در آن محل صحبت شود. جداً از امضا كردن قرارداد اجاره قبل از اطمينان اينكه دفتر کار قابليت ثبت در آن محل را داراست، خودداري كنيد. در چين هر دفتر کار بايد آدرس مربوط به خود را دارا باشد. هر آدرس دفتر: يك شركت ثبت شده قانوني. دفاتر مجازي اجازه داده نشده. براي شركت هاي تازه تاسيس، آغاز دريك مركزتجاري كه شامل بخش هاي اتاق گردهمايي، پذيرش باشد توصيه ميشود. به علاوه قابليت تغيير پذيري در صورت نياز به گسترش يا كوچك كردن را دارا باشد. قابل ذكر است كه براي سرمايه گذاري هاي بزرگتر يك دفتر واقعا مناسب بايد اجاره شود و به ويژه هزينه هاي بازسازي اوليه، مبلمان، نصب و راه اندازي تاسيسات و هرآنچه كه مورد نياز يك مركز تجاري است بايد در نظر گرفته شود. در بعضي از شهرها مثل شانگهاي، شنزو و گوانجو يك تاييديه املاك واقعي بايد توسط مقامات دولتي آماده گردد و مالك ملك بايد پيگير اين پروسه باشد.

موارد مورد نياز براي شركت هاي محدود شركت تماما تحت مالكيت خارجي

سرمايه اوليه مورد نياز از نهادي به نهاد ديگر متغير است و بر طبق ضوابط محلي است.
هركجا كه اين شركت ها پايه گذاري شود معيارهاي سرمايه گذاري اوليه بر طبق آن در نظر گرفته ميشود.
دولت ميزان سرمايه اوليه منطقي را بر طبق نوع سرمايه گذاري در نظر خواهد گرفت. سرمايه اوليه و آمار و ارقام سرمايه كلي هردو حين پروسه ثبت درخواست مورد نياز مي باشند. سرمايه گذاري كلي به منظور مشخص شدن فعاليت شركت و به معناي تعهدي ضمني به مقامات دولتي است.
شركت هاي مسئوليت محدود از طريق مقدار سرمايه اوليه ثبت شده و تزريق شده به اين دسته از شركت ها شناخته ميشود. سرمايه ثبت شده ميتواند به صورت نقد پرداخت شود. اندازه گيري مقدار سرمايه ثبت شده به منظور پول نقد كسب و كار مهم تلقي ميشود و نه اينكه حداقل مقدار واجد شرايط به عنوان دستورالعمل ها صادر شود. شرايط اعلام شده توسط دولت محلي به عنوان راهنماست و با هدف تامين بودجه موردنياز از طريق سرمايه اوليه ثبت شده اين دست شركت هاست تا زماني كه قادر به تامين خود با درامد حاصل از فعاليتشان باشند.
چنان چه چنين چيزي اتفاق نيافتد و شركتها همه ي سرمايه اوليه خود را به اتمام برسانند دچار مشكل بزرگي شده اند كه به سادگي قابل جبران نيست. مسايل ديگري نيز مدنظر دولت محلي ميباشد، به دنبال سرمايه گذاري خارجي، نه تنها آگاهي كامل از ماليات ضروري است - سرمايه خيلي كم در ماليات بر ارزش افزوده وموارد ازين دست ميتواند مشكل ساز باشد- بلكه نياز حياتي است به ذكرسرمايه اوليه مورد نياز براي فعاليت هاي تجاري. اين امر جريان نقدي عملياتي است نه فقط در نظر گرفتن مجوز هاي نظارتي.

ديگرموارد مورد نياز براي شركت هاي با مسئوليت محدود

هرگونه تغيير درمورد شركت همچون تغيير آدرس دفتر ،تغير نماينده قانوني،تغيير زمينه فعاليت و امثال اينها به تاييد مقامات دولتي رسانده شود و همه ي اسناد رسمي مربوطه به روزگردد.
ماليات شركت هاي مسئوليت محدود پرونده مالياتي به هنگام ثبت شركت در چين نرخ ماليات از سال 2008 براي كليه شركت هاي خارجي و محلي 25 درصد در نظر گرفته شده است ودر 4 نوبت پرداخت ميگردد.

ماليات كسب وكار

ماليات كسب كار در رابطه با معاملات و خدمات ارائه شده توسط شركت ها، اعمال ميگردد. به عنوان مثال خدمات پس ازفروش ، كنترل كيفيت خدمات ، نصب و راه اندازي تجهيزات و غيره. ميزان اين ماليات بسته به بزرگي حجم معاملات بين 3 درصدتا 20 درصد قابل تغيير است كه در ببشتر مواقع 3 تا 5 درصد تعيين ميگردد كه به صورت ماهانه پرداخت ميشود.

ماليات بر ارزش افزوده

قوانين دولت چين خواهان پرداخت ماليات بر ارزش افزوده براي كليه شركت هايي كه از طريق چين مشغول به فروش كالا، پردازش مواد ، صادرات كالا و تعمير و جايگزيني خدمات مي باشند. بر اساس ماليات درچين شركت ها به 2 گروه تقسيم ميشوند

1. بسته به سرمايه اوليه        2.درآمد حاصل از فعاليتشان

حسابداري و تشكيل پرونده مالياتي،معافيت مالياتي و نياز به مميزي سالانه

يك شركت با مسئوليت محدود، مسئول بايگاني وپرداخت موارد مالياتي بالا ميباشد و همينطور ماليات بر درامد شخصي براي كارمندان، ماليات تمبر و كليه ماليات هاي بالقوه. نياز به بكار بستن نرم افزار سيستم حسابداري براي انجام حسابداري ماهانه وانجام كليه قطعنامه هاي مالي و ماليات هاي اعلان شده توسط دولت. مميزي سالانه وبازرسي هاي سالانه مورد درخواست شركت ها با مسئوليت محدود ميباشد و قبل از ماه مي هر سال بايد به تاييد برسد. مميزي هاي سالانه بايداز طريق تاييد محلي شركت حسابداري عمومي صورت گيرد.

موارد تكميلي براي شركت هاي با مسئوليت محدود

به روز رساني سالانه يك روند اداري است اما زمان خوبي است براي گرفتن موجودي و اطمينان از درستي و به روز بودن كليه اسناد كاري. گزارش مالي حسابرسي، گزارش مميزي ارز و گزارش سالانه بايد به تاييد7 بخش دولتي برسد و تاييد كليه اسناد بايد قبل 30 جون هر سال صورت گيرد.

استخدام از سرزمين چين و خارجي

شركت هاي با مسئوليت محدود اجازه استخدام كارمندان چيني و خارجي را بدون استفاده از سازمان استخدام را دارا ميباشند. اگرچه از اين سازمان براي استخدام نيروي كار چيني ميتوانند كمك بگيرند. درهر دوصورت رفاه و مزاياي كارمندان در شركت بايد تامين گردد.

 

ساختار قانوني كسب و كار كشور چين

چنان چه شركت ها خواهان بدست آوردن همه سود يك حضور بين المللي باشند، بايد به دقت و با روشي دقيق در مورد محلي كه كه سود خيز است برنامه ريزي داشته باشند. براي برخي از تجارت هاي بين المللي، سرمايه گذاري در چين ميتواند مفيد باشد. فروش در آينده ازطريق سرمايه گذاري در چين، برنامه ريزي مالياتي خاص و قابليت توزيع سود مواردي است كه راه اندازي شركت در چين را امري شايان توجه ميسازد.

 

تغییر محل اقامت از ایران به چین
 
- اجازه خروج مكرر به منظور سهولت در مسافرت و تردد ايرانيان مقيم خارج از كشور فقط توسط سفارت خانه‌ها و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشور صادر می‌ گردد.
- ايرانيانی که دارای اقامت معتبر بوده و در خارج از کشور سکونت داشته باشند، می‌ توانند نسبت به تعویض گذرنامه و همزمان تغییر محل اقامت از ایران به چین و گرفتن اجازه خروج مکرر اقدام کنند.
- *توجه
   از تاریخ 1386/9/1  در گذرنامه جدید مهر خروج مکرر چاپ نمی گردد هموطنان مقیم چین که محل اقامت مندرج در گذرنامه کشور چین قید شده است می توانند به دفعات به ایران ورود و خروج داشته باشند به شرطی که مدت اقامت ایشان کمتر از یک سال باشد .
-  هموطنان مقیم چین و دارای گذرنامه بشرطی که کشور محل اقامت در صفحه 3 گذرنامه چین قید شده است می توانند يكسال در ايران توقف داشته باشند، در صورت اقامت بیش از یک سال پس از اخذ نامه مبنی بر مقيم بودن در چین و اجازه خروج يکبار از ايران از اداره گذرنامه و رواديد وزارت امورخارجه و ارائه آن به اداره كل گذرنامه نيروی انتظامی وپرداخت عوارض خروج می توانند از كشور خارج شوند.
- بر طبق ماده ۱۰۰۵ قانون مدنی محل اقامت زن محل اقامت شوهر است.


مدارك لازم:

۱ - یک برگ درخواستنامه تكميل شده شماره [۱۰۳] و { 105} برای تغيير محل اقامت و اجازه خروج مكرر (برای هموطنان غيرمشمول)
۲- اصل و تصوير گواهی پايان خدمت يا معافی (برای متولدين ۱۳۳۸ به بعد)
۳ - اصل گذرنامه ويک برگ تصوير(کپی) از صفحات ۱ تا ۸ گذرنامه های قدیمی و تصوير صفحه مربوط به آخرين خروج از ايران (گذرنامه های جدید صفحات 1 تا 5 )
*- درصورتيكه آخرين خروج همراهان درخواست کننده با گذرنامه ديگری بوده آن گذرنامه نيز بايد ارسال شود
۴- اصل و تصوير کارت  اقامت در چین و يا يک برگ تصوير کارت تابعیت چین  ( پشت و رو) يا يک برگ تصویر گذرنامه چینی
* - مدرکی که مشخص کنند محل اقامت شوهر در چین باشد .(فقط برای بانوان متأهل درخواست کننده)
۵- یک قطعه عکس جديد ۴×۳ تمام رخ، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد.
۶-  واريز [هزينه]   در بخش کنسولی با دستگاه  PIN
     هموطنان عزیزی که برای بار اول به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن مراجعه می نمایند فرم تشکیل پرونده را به صورت خوانا و کامل تکمیل نموده و به مامور کنسولی ارائه نمایند.

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره  86087195 - 86087214 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

Tags:
مشاوره رایگان