× franchisor.ir

 

انگلستان نام نیمه جنوبی جزیره بریتانیای کبیر و یکی از چهار بخش کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است.
لندن، پایتخت انگلستان هم با حدود 8 میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر اروپاست. علاوه بر گویشهای مختلف که در نقاط مختلف بریتانیا صحبت می کنند، انگلیسی زبان اصلی کشور انگلستان است. جمعيت انگلستان حدودا 58 ميليون نفر می باشد.

حدود 5 درصد از جمعيت بريتانيا را خارجيانی تشكيل می دهند كه از كشورهای مشترك المنافع بريتانيا به اين كشور می آيند. مهاجران بسياری نيز از سراسر جهان در بريتانيا سكونت دارند، خصوصا در شهر لندن كه از نظر قومی متنوع ترين شهر جهان است
مساحت انگلستان 432 , 242 كيلومتر مربع (600, 93 مايل مربع) میباشد. اصطلاح بريتانيا Britain ، بريتانيای كبير (جزيره ای كه شامل انگلستان، ولز و اسكاتلند است) و ايرلند شمالی را در برمي گيرد. بريتانيا تقريبا هم اندازه نيوزيلند و نصف فرانسه است. اين سرزمين چشم اندازهای مختلفی دارد و اكثر خاك انگلستان، به جز شمال و جنوب غربی، نسبتا مسطح و كم ارتفاع است، در حاليكه بيشتر قسمتهای ولز و اسكاتلند سرزمينی كوهستانی است. اين كشور را می توان تقريبا به ناحيه ای كوهستانی در شمال و غرب و ناحيه ای پست در شرق تقسيم كرد كه دهانه رودخانه اگز (اگزتر) در جنوب غربی و رودخانه تيس (تی سايد) در شمال شرقی، تا حدودی مرز بين آنها را مشخص می کنند. كمربند مركزی كه در سراسر انگلستان، از لندن تا يوركشاير شمالی را در می نوردد، نيمی از جمعيت بريتانيا را در خود جای داده است. حدود 90 درصد از جمعيت در نواحی شهری زندگی می كنند.

آب و هوای بريتانيا معمولا ملايم و معتدل است، گر چه بسيار متغير است و معمولا در تمام مواقع سال بارانی است. آب و هوای غرب كشور مرطوب و ملايم تر از شرق كشور است، در حاليكه شمال غربی مرطوبترين ناحيه كشور است. اسكاتلند و شمال كشور غالبا زمستان های سختی دارند و در آنجا بارش برف زمستانی فراوان است. جنوب شرقی كشور بهترين و گرمترين آب و هوا را دارد، هر چند حتی در اين قسمت نيز ممكن است زمستانها طولانی، سرد و پربارش باشند. متوسط درجه حرارت در ژانويه 4 درجه سانتيگراد ( F 39 ) و در ژوئيه 18 درجه سانتيگراد ( F64 ) است، گر چه ممكن است در تابستان درجه حرارت در جنوب شرقی به حدود 26 درجه سانتيگراد (F 79 ) برسد.

زبان های رسمی در اين كشور، انگليسی، ولش و گاليك اسكاتلندی است، هر چند دو زبان آخر فقط در كشورهای مربوطه صحبت می شوند و اقليت نسبتا كمی آن را به كار می برند.

حكومت انگلستان سلطنت مشروطه است و ثبات سياسی در این کشور فوق العاده است. اين كشور يكی از پر ثبات ترين كشورهای جهان از نظر سياست است. اقتصاد بريتانيا در بين كشورهای جهان در رده چهارم قرار دارد و قرن بيست و يكم را با رشد اقتصادی فزاينده و سطح بيكاری نسبتا كمی آغاز كرد.

 

اشتغال

در بريتانيا چندين گروه نياز به مجوز اشتغال ندارند كه از آن جمله مي توان به اتباع كشورهاي اتحاديه اروپا ، اتباع كشورهاي مشترك المنافع بريتانيا كه يكي از والدينشان متولد بريتانيا باشد و يا افراد رده هاي سني 17 تا 27 سال كه جهت احراز موقعيت شغلي در ايام تعطيلات (حداكثر براي مدت2 سال ) به اين كشور مهاجرت مي نمايند، اشاره نمود. ساير افراد، پيش از ورود به بريتانيا ، ملزم به مشاوره با كنسولگري يا سفارتخانه بريتانيا مستقر در كشور متبوع خود،مي باشند.


شرايط اشتغال: شرايط كاري در بريتانيا مناسب بوده و كاركنان اين كشور نسبت به ساير كشورهاي اتحاديه اروپا، از طولاني ترين ميانگين ساعت كاري(40 ساعت درهفته)برخوردار مي باشند. اكثريت كاركنان از تعطيلات ساليانه چهار هفته اي با كارمزد مازاد برحقوق برخوردار مي باشند. درشهرهاي بزرگ، به ويژه لندن، فرصت هاي شغلي كوتاه مدت فراواني وجود دارد.
اشتغال موقت: طبق آمار بدست آمده طي سال2001، بالغ بر 2/1 ميليون نفر از شهروندان انگليسي به شغل دوم مبادرت داشته اند. از جمله مهمترين صنايع مورد توجه در شغل دوم مي توان برمشاغل آموزشي و پرورشي، بهداشتي، مشاغل اجتماعي، هتل داري و رستوران داري اشاره نمود. در اين اثنا، همچنين، بالغ بر7/1ميليون نفر (معادل7% كاركنان) نيز به مشاغل موقت اشتغال داشته اند. به طور كلي ميتوان گفت كه مشاغل موقت در انگلستان كمتر از ساير كشورهاي عضو اتحاديه اروپاست. به طور كلي، افزايش اخير نرخ اشتغال درمشاغل دائم بوده و تعداد افراد برخوردار از شغل دوم طي بهار2001، بر480 هزار نفر (معادل28% ) و تعداد افراد برخوردار از مشاغل موقت بر522 نفر (معادل30% ) بالغ مي گردد.
اشتغال زنان: از جمله روندهاي اصلي درازمدت در بازار كار كشور انگلستان مي توان بر رشد تعداد زنان شاغل اشاره نمود كه موارد ذيل از آن جمله مي باشد:
- افزايش تعداد زنان شاغل به6 /12 ميليون نفر تا سال2001( افزايش1ميليون نفري يا 5/9% ظرف10 سال)
- اشتغال به كار70% زنان رده سني اشتغال
- اشتغال به كار65 % زنان داراي فرزند
- افزايش تعداد مشاغل دائم زنان بر347 هزار فرصت شغلي ( معادل6% ) تا بهار سال2001

 

 

شهرهای مهم انگلستان

 

لندن

شهر لندن مهم ترین و بزرگترین شهر کشور انگلستان می باشد که بعنوان پایتخت این کشور شناخته می شود. شهر لندن پرجمعیت ترین شهر اتحادیه اروپا می باشد و در حال حاضر حدود ۸٫۵ میلیون نفر در آن زندگی می کنند. لندن بی اغراق یکی از دیدنی ترین شهرهای جهان اشت. این شهر یکی از مراکز مهم مالی، فرهنگی و تجاری جهان است و تاثیر بسزایی در آموزش و پرورش، سیاست ، سرگرمی و رسانه ها و هنر دارد. لندن به داشتن هوای بارانی و خاکستری معروف است. این شهر نزدیک به اقیانوس قرار گرفته و آب و هوای نسبتا معتدلی دارد، افت و خیز دما در این شهر به ندرت اتفاق می افتد ولی می توان گفت بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل تابستان می باشد.
لندن از سیستم بسیار مناسب و منظمی در امور حمل و نقل عمومی برخوردار است و مهاجرین به کشور انگلستان در بدو ورودشان از مزایای این سیستم دسترسی شهر لندن بهره مند می شوند تا حدی که تقریبا کمتر کسی از وسیله نقلیه شخصی خود در لندن استفاده می کند.
فوتبال از محبوب ترین ورزش ها در شهر لندن می باشد، تیم های آرسنال، چلسی، فولهام، تاتنهام و وستهم یونایتد از تیم های مهم این شهر هستند که در لیگ برتر این کشور به رقابت می پردازند.
خیابان آکسفورد یکی از طولانی ترین خیابان های شهر لندن می باشد و انواع فروشگاه های مهم این شهر در این خیابان واقع شده اند. از مناظر دیدنی لندن می توان به چشم لندن، برج لندن، موزه مادام توسو، کاخ باکینگهام، گالری ملی، هاید پارک و نمایشگاه پل برج اشاره کرد.


 


بیرمنگام

این شهر در ناحیه میدلند غربی و در شهرستان متروپولین واقع شده است. بیرمنگام پس از شهر لندن، دومین شهر از لحاظ جمعیت می باشد که در حال حاضر حدود ۱٫۲ میلیون نفر در آن زندگی می کنند.
بیرمنگام تا پیش از جنگ جهانی دوم، یکی از ثروتمندترین شهرهای انگلستان بود. بازارها و مراکز تجاری بیشماری داشت و به همین علت، کانال های بسیاری هم در آن ساخته شد که این کانال ها حتی از شهر های ونیز و آمستردام بیشتر بود. مرکز شهر بیرمنگام دیدنی ترین منطقه شهر است و اولین مقصد هر توریستی است که از این شهر دیدن می کند. یکی دیگر از جاذبه های بیرمنگام کارخانه شکلات سازی کدبری (Cadbury world) است. کدبری یکی از مشهورترین برندهای شکلات جهان است که در این شهر ساخته شده است. آب و هوای شهر در دسته معتدل اقیانوسی قرار می گیرد و به ندرت پیش می آید که به شدت گرم یا سرد شود.
در بیرمنگام  نسبت به شهرهای دیگر انگلستان، بیشتر به دلیل ارتفاع شهر، برف بیشتری می بارد. از مناظر دیدنی شهر بیرمنگام می توان به میدان ویکتوریا، موزه بیرمنگام، و گالری هنر، موسسه هنری باربر و آکواریوم ملی سی لایف اشاره کرد.

 

 

 

منچستر

شهر منچستر در شمال غربی کشور انگلستان واقع شده است. این شهر از حیث جمعیت جزء چهار شهر بزرگ کشور انگلستان می باشد. در حال حاضر حدود ۳ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند که این تعداد با احتساب شهرهای حومه منچستر می باشد.
منچستر یکی از زیباترین، بزرگترین، قدیمی ترین و در عین حال توریستی ترین شهرهای انگلستان می باشد. معماری فوق العاده منچستر یکی از جذابیت های این شهر به شمار می رود. منچستر دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی می باشد که به ندرت شاهد افت و خیز دما در این شهر باشیم. میزان بارندگی این شهر کم تر از میانگین بارندگی کل انگلستان می باشد.
۷۶ درصد مردمان شهر منچستر نژاد سفیدپوست هستند و بالغ بر ۱۵ درصد این مردم آسیایی می باشند که به این شهر مهاجرت کرده اند. خوشبختانه در شهر منچستر مدرسه ایرانی وجود دارد که از سال ها پیش با همت و تلاش و هزینه دانشجویان ایجاد شده و چند سال پیش، به رسمیت در آمده است.
منچستر پس از برادفورد و بیرمنگام بیشترین درصد مسلمان را در خود جای داده که اکثرا پاکستانی بوده و همانند بعضی نقاط انگلستان قسمتی از اقتصاد و خرد این شهر را در دست دارند.
از مناظر دیدنی شهر منچستر می توان به تالار شهر، تئاتر و کتابخانه، گالری هنر منچستر، ساختمان اوربیس، رصدخانه گادلی، و کلیسای جامع منچستر اشاره کرد.

 

 

لیورپول

شهر بندری لیورپول در شمال غربی کشور انگلستان واقع شده است. این شهر چهارمین شهر پرجمعیت انگلستان می باشد که در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار نفر در آن زندگی می کنند.
لیورپول به شهر کبوترها معروف است. به دلیل اینکه تعداد بسیار زیادی کبوتر در آسمان این شهر پرواز می کنند که منظره زیبایی را ایجاد کرده اند. همچنین غذا دادن به کبوترها یکی از تفریحات توریستی این شهر نیز می باشد.
لیورپول یکی از شهرهای مهم انگلستان با پیشینه ای غنی است که در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد. لیورپول در سال ۱۸۸۰ میلادی به عنوان یکی از شهرهای انگلستان بنیان گذاشته شد. این شهر بیش از ۲۵۰۰ بنا و ساختمان قدیمی با معماری باستانی دارد.
لیورپول دانشگاه های معتبری از جمله دانشگاه جان مورز لیورپول، دانشگاه لیورپول، سنت ادوارد و دانشگاه موپ لیورپول که در این شهر پذیرای دانشجویان انگلیسی و مهاجران زیادی از دیگر کشورها می باشد.
در فصل تابستان در لیورپول جشنواره ها و فستیوال های هیجان انگیزی برگزار می شود که لذت سفر به آنجا را دو چندان می کند. از جمله این فستیوال ها می توان به جشنواره موسیقی و فرهنگ آفریقایی، جشنواره بین المللی مرزی ساید، و هفته بزرگداشت گروه بیتلز اشاره کرد. شهر لیورپول دارای مناظر جذاب و مکان های دیدنی بیشماری می باشد که می توان به موزه جهانی لیورپول، تالار سنت جورج، گالری هنر واکر، کلیسای جامع و موزه بین المللی برده داری اشاره کرد.

 

 

 

 لیدز

یکي از شهرهاي ناحيه يورکشاير و هامبر انگلستان محسوب ميشه. که دانشگاه ليدز هم در اين شهر قرار دارد.

 

 

 

ناتینگهام

شهری است در شمال انگلستان در ناحیه میدلند شرقی در کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی. همچنین ناتینگهام خانه اسطوره معروف رابین هود می باشد.

 

 

 

شفیلد

شهر شفیلد در شمال کشور انگلستان در ناحیه یورک شایر و هامبر و در شهرستان یورک شایر جنوبی واقع شده است. قدمت این شهر به قرت هشتم میلادی باز می گردد ولی در سال ۱۸۹۳ بعنوان یکی از شهرهای کشور انگلستان بنیان گذاری شد. با توجه به سرشماری در سال ۲۰۱۳، شهر شفیلد حدود ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است. شفیلد در سال اخیر بعنوان سبزترین و امن ترین شهر انگلستان انتخاب شد. این شهر یکی از بهترین شهرهای انگلستان برای زندگی می باشد. اطراف شفیلد را شهرهای منچستر در غرب، لیدز در شمال، دربی از جنوب و لینکولن در شرق احاطه کرده اند. مردم این شهر علاقه فراوانی به ورزش فوتبال دارند و قدیمی ترین باشگاه جهان هم نیز در این شهر واقع شده است. شفیلد یونایتد که در حال حاضر قدرت سال های پیشین خود را ندارد. شهر شفیلد پایین ترین میزان هزینه دانشجویان در کشور انگلستان را به خود اختصاص داده است. دانشگاه شفیلد در سال ۱۸۹۷ تاسیس شده است که در شهر شفیلد قرار دارد.

 

 

 

گلاسکو

شهر گلاسکو بزرگترین شهر کشور اسکاتلند و سومین شهر پر جمعیت در بریتانیای کبیر است. در این شهر حدود ۶۰۰ هزار نفر زندگی می کنند که با توجه احتساب حومه خود که آن را گلاسکوی بزرگ می نامند ۱٫۳ میلیون نفر زندگی می کنند.
شهر گلاسکو با توجه به تغییرات بسیار زیاد خود از قرن ۱۷ میلادی از یک روستای معمولی حول رود کلاید و کلیسای جامع تبدیل به دومین شهر بزرگ امپراتوری بریتانیا شد. گلاسکو در سال ۱۹۹۹ به عنوان شهر برتر بریتانیا در معماری و طراحی برگزیده شد و همچنین در سال ۱۹۹۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد. در گذشته زبان اصلی مردم اسکاتلند گالیک بوده است ولیکن پس از اشغال توسط نیروی انگلستان، زبان انگلیسی در آنجا رایج و رسمی شده است. مردم شهر گلاسکو همچون سایر اسکاتلندی های دیگر، افرادی مهمان دوست هستند و هر کسی که بخواهد در زندگی ساده و نشاط آمیز آن ها شریک شود را به آسانی می پذیرند. شهر گلاسکو پس از لندن بزرگترین مرکز خرید بریتانیا محسوب می شود. مارک های مشهوری مانند ورساچه اولین فروشگاه اختصاصی خود را در این شهر تاسیس کرده است. دانشگاه گلاسکو در سال ۱۴۵۱ تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های بریتانیا می باشد.

 

 

 

 

سفارت انگلستان در تهران

 

تهران ، منطقه 12 ، خ فردوسي ، ش 1
تلفن: 66705011
فکس: 66710761

 

 

موسسه حقوقی و بین المللی سام نماینده هلدینگ اینوید

بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی در ایران 

 

**جهت مشاوره حضوری با کارشناسان ما با شماره 86087214 - 86087195 ازساعت 9 الی 18 در تماس باشید. **

 

مشاوره رایگان